دکوراسیون

همه چیز درباره طراحی کلاسیک

دکوراسیون داخلی

همه چیز درباره طراحی کلاسیک:

طراحی کلاسیک برای دکوراسیون داخلی فضاها یکی از بهترین نمونه‌ها است. سبک  کلاسیک علاوه بر زیبایی منحصر به فردش مزیت‌های زیادی نیز دارد. فضاهای داخلی که با سبک  کلاسیک طراحی شده‌اند هیچوقت از مد نمی‌افتند و  جذابیت خود را حفظ می‌کنند.

جذابیت طراحی‌های کلاسیک فضاها به میزانی است که با وجود گذشت سال‌های زیادی این سبک هنوز هم مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. به خصوص افرادی که برای گذشته و سنت خود اهمیت زیادی قائل هستند به سبک کلاسیک توجه بیش‌تری می‌کنند.

دکوراسیون داخلی با سبک کلاسیک برای شما فضایی شیک و لوکس رقم می‌زند. در ادامه با ویژگی‌های این دسته از طراحی‌های داخلی فضای معماری آشنا می‌شویم.

 

 

 

دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های طراحی کلاسیک:

سایر طراحی‌ها دارای ویژگی‌های شاخص و مشخصی است. شاخص‌ترین ویژگی‌ها در سبک کلاسیک بدون شک نظم، تعادل و تقارن است.

این شاخصه‌ها از دوران یونان باستان با سبک کلاسیک باقی مانده است. در طراحی‌های کلاسیک تقارن به وفور دیده می‌شود و در واقع متقارن بودن تمام اجزا و طرح‌ها کامل‌کننده این سبک است.

طرح‌ها از جزیی‌ترین تا اصلی‌ترین باید بر اساس اصول تقارن طراحی شوند. در طراحی‌های کلاسیک از یک نقطه مرکزی یا کانونی برای طراحی خود استفاده می‌کنند.

دو طرف این نقطه مرکزی عضوهایی به صورت کاملا متقارن قرار می‌گیرد. یعنی اگر شما شومینه را که یکی از مهم‌ترین موارد طراحی با سبک کلاسیک است را به عنوان نقطه مرکزی در نظر بگیرید.

باید هر دو طرف شومینه عضوهای یکسان یا دارای تعادل قرار بگیرد. در فضاهایی که دکوراسیون داخلی کلاسیک دارند از اهمیت بالای شومینه‌ها غافل نشوید.

می‌توانید این فضاها را با وجود شومینه صمیمی‌تر و زیباتر جلوه دهید. شومینه‌های کلاسیک نمای غیر شیشه‌ای داشته و معمولا با مصالحی مانند سنگ یا آجر تزیین می‌شوند.

برای طراحی کلاسیک ستون نیز عضو ثابت و همیشگی به حساب می‌آید. ستون‌ها نیز از دوره‌ی یونانی‌ها و رومی‌ها به یادگار مانده است. البته نقش ستون در فضاهای کلاسیک را می‌تواند خطوط عمومی طراحی‌های مختلفی بر عهده داشته باشند.

یعنی پرده‌ای با خطوط عمودی می‌تواند به طور غیر مستقیم و نمادین نقش ستون‌ها را ایفا کند. در دکوراسیون داخلی کلاسیک طراحی معمارانه فضا از اهمیت بسیاری برخوردار است. شما می‌توانید با طراحی معمارانه فضایی با سبک کلاسیک تا حد زیادی این سبک را در فضای خود تعریف کنید.

از دیگر ویژگی‌های طراحی‌های کلاسیک می‌توانیم به جزئیات فراوانی مانند وجود آیینه‌ها، گلدان‌ها، مجسمه‌ها و غیره اشاره کنیم.

در طراحی کلاسیک رنگ‌ها چه نقشی دارند؟

 

 

دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها در سبک کلاسیک

 

 

 

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد رنگ است. رنگ‌های موجود در طبیعت که الهام‌بخش و زیبا هستند در دکوراسیون داخلی با سبک کلاسیک استفاده زیادی می‌شود. رنگ‌هایی مانند بژ، خاکستری، طلایی، نقره‌ای، زیتونی و قرمز تیره در سبک‌های کلاسیک استفاده می‌شوند. البته می‌توانید از رنگ‌های ملایم و مات نیز در طراحی‌های کلاسیک خود استفاده کنید. این موضوع بستگی به سلیقه شما دارد اما باید اصل وجود رنگ‌های گرم و آرامش‌بخش را در طراحی خود رعایت کنید.

دیوارها در طراحی کلاسیک:

دیوارپوش‌های خاصی به چشم می‌خورد. دیوارپوش‌ها می‌توانند کاغذ دیواری، پانل‌های چوبی و غیره باشند که با سبک کلاسیک طراحی شده‌اند. گچبری روی دیوارها نیز یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سبک کلاسیک است. معمولا گچبری‌ها را با رنگ طلایی و سفید رنگ‌آمیزی می‌کنند. نکته قابل توجه در سبک کلاسیک این است که همه چیز باید در لوکس‌ترین و گران‌ترین حالت خود انتخاب شود.

کف و سقف در طراحی کلاسیک:

کف و سقف نیز اهمیت بالایی دارند. رنگ این دو مورد در دکوراسیون داخلی کلاسیک معمولا گرم و شیری هستند که البته باید ساده و زیبا اجرا شوند. در سقف فضاهای کلاسیک حتما باید از گچبری استفاده شود.

به طور کلی گچبری یکی از معرف‌های سبک کلاسیک  می‌باشد و شما باید از آن در فضای داخلی و خارجی کلاسیک خود استفاده کنید. طرح و مدل گچبری به سلیقه شما بستگی دارد و حتی می‌توانید از انواع مدل‌ها و طرح‌های پیش‌ساخته معروف نیز استفاده کنید.

در کف فضاهای معماری کلاسیک معمولا از کفپوش‌های گران قیمتی مانند پارکت‌ها چوبی و لمینت استفاده می‌شود. پارکت‌های چوبی طبیعی یکی از بهترین موارد برای کفپوش کردن فضاهای کلاسیک است.

مبلمان در طراحی کلاسیک:

 

مبلمان در طراحی کلاسیک تاثیر بسیار زیادی دارد. در فضاهای داخلی کلاسیک باید مبلمان ساده اما متقارن باشد. استفاده از مبلمان‌های آنتیک بهترین گزینه برای شما می‌باشد. به یاد داشته باشید که در سبک کلاسیک نباید عناصری که تزیینات و شلوغی بیش از حد دارند را به کار ببرید.

بنابراین باید مبلمان خود را در تمام فضاها از نشیمن و پذیرایی تا اتاق خواب‌ها با خطوط ساده انتخاب نمایید. توجه به جزئیات ظریفی مانند مبلمان دکوراسیون شما را زیباتر و جذاب‌تر خواهد کرد. برای نزدیک شدن به سبک طراحی داخلی کلاسیک انتخاب مبل‌هایی که در طرح منحنی دارند نیز گزینه بسیار خوبی است.

مبلمان در بهترین حالت باید با پرده و دیگر عناصر از نظر طرح و رنگ هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد.

 

 

دکوراسیون داخلی

مبلمان کلاسیک

متریال در طراحی کلاسیک:

در طراحی کلاسیک باید از متریال‌های گران قیمتی مانند ابریشم استفاده کنید. البته استفاده از مخمل، پنبه، کتان و کرباس نیز در این نوع طراحی‌ها به چشم می‌خورد. مهم‌ترین نکته این است که از متریال‌های سبک که حس بی‌وزنی به محیط می‌دهند استفاده نکنید. متریال‌های سبک مناسب سبک مینیمال هستند که دقیقا نقطه مقابل سبک کلاسیک می‌باشد. متریال‌ها بهتر است در طرح و رنگ طبیعی انتخاب شوند و با کیفیت و زیبا باشند.

در طراحی‌های کلاسیک باید حس شکوه و تجمل‌گرایی را منتقل کنید. به همین دلیل باید به نکات جزیی مانند متریال‌ها توجه ویژه‌ای کنید. به کار بردن عناصر شیک و گران قیمت می‌تواند در این کار به شما کمک بزرگی کند. پارچه‌هایی که طرح‌های متقارن و عمودی دارند برای سبک کلاسیک بسیار مناسب هستند.

برای متریال‌هایی مانند کف سرویس بهداشتی و حمام نیز بهتر است از سنگ‌های مرمر طبیعی استفاده کنید. البته از سنگ‌ها طبیعی دیگر که جلوه و زیبایی خوبی دارند، می‌توانید به جای سنگ مرمر به کار ببرید.

 

 

منابع: https://en.wikipedia.org/wiki/Design_classic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *