دکوراسیون

طراحی داخلی چه نقشی در زندگی ما دارد؟

طراحی داخلی

 

طراحی داخلی چه نقشی در زندگی ما دارد؟

 

طراحی داخلی به ترکیب و هماهنگ کردن اجزا و وسایل یک فضا گفته می‌شود. نتیجه هماهنگ کردن یا چیدمان داخلی درست محیط پیرامون ما احساس راحتی و آرامش را برای ما فراهم می‌کند. البته وقتی دکوراسیون داخلی با اصول و قوانین مربوط به این زمینه انجام شود زیبایی بصری را نیز برای ما به وجود آورده و همین امر باعث شده فضای اطراف ما دلنشین‌تر شود. در زمینه دکوراسیون داخلی بدون شک مهم‌ترین مورد هماهنگ کردن رنگ‌ها و سبک عناصر است. یعنی رنگ و سبک عناصری مانند مبلمان و پرده‌ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند و به همین ترتیب این عناصر با اکسسوری‌هایی مانند تابلو و گلدان نیز باید هماهنگی داشته باشند. در این صورت است شما می‌توانید چیدمان داخلی دلنشین و زیبا داشته باشید.

طراحی داخلی با سلیقه شخصی فرد انجام می‌شود. اما گاهی افراد به دلیل نداشتن علم و آگاهی کافی فضا را به درستی طراحی نمی‌کنند. به همین دلیل بهتر است چیدمان فضاهای مسکونی خود را به دست افراد متخصص بسپارید.

چرا طراحی داخلی فضا امر مهمی است؟

 

طراحی داخلی فضا در سال‌های اخیر بیش‌تر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. طراحی دکوراسیون داخلی امروزه به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود. توجه کنید که اصول چیدمان داخلی فضاهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و هر فضایی باید بر اساس قوانین آن فضا طراحی شود.

فضاهای اداری: دکوراسیون داخلی این نوع فضاها باید حس امنیت و آرامش را به افراد منتقل کند.

فروشگاه‌ها و مراکز خرید: باید به نوعی طراحی شوند که نظر افراد را به خود جذب کند.

بیمارستان‌ها: نوع طراحی با کاربری بیمارستان متفاوت است. اما به طور کلی باید محیطی آرام که ایجاد حس همدلی می‌کند را طراحی کنید.

فضاهای عمومی: این نوع فضاها مانند ایستگاه‌های اتوبوس و مترو‌ها به دلیل کاربری بودن باید کاملا در خدمت مردم طراحی شوند.

منازل مسکونی: شاید سخت‌ترین قسمت چیدمان و دکوراسیون این قسمت باشد. زیرا نکات فراوانی دارد که باید به دقت همه آن‌ها مورد توجه قرار گیرند. در ادامه با دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی بیش‌تر آشنا می‌شویم.

طراحی داخلی فضاهای مسکونی چگونه است؟

 

طراحی داخلی فضاهای مسکونی دارای نکات زیادی است. علاوه بر قسمت انتخاب سبک طراحی فضا شما باید فاکتورهای زیر را برای یک طراحی زیبا در نظر داشته باشید. البته انتخاب سبک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این قسمت بر اساس سلیقه شخصی است اما پیشنهاد ما این است که هرگز در یک فضا دو یا چند سبک را با یکدیگر ادغام نکنید. زیرا این کار نتیجه بسیار بدی خواهد داشت.

 

طراحی داخلی

 

 

 

 • مبلمان در طراحی داخلی:

 

 

نکته اول در طراحی داخلی مبلمان است. مبلمان عنصر موثری در زیباسازی فضای مورد نظر شما است و در انتخاب آن باید توجه بسیاری شود. همه اجزایی که افراد می‌توانند روی آن بنشینند مانند میز غذاخوری، پاف، چهارپایه و غیره جز مبلمان فضا هستند. رنگ مبلمان بیش‌ترین تاثیر را در دکوراسیون داخلی شما دارد و باید با رنگ دیوارها، اکسسوری‌ها و پرده‌ها هم‌خوانی داشته باشد. علاوه بر هم‌خوانی رنگ باید سبک این عنصر با سایر عناصر هماهنگی داشته باشد.

 

 

 • تابلوها در طراحی داخلی:

 

 

نکته دوم تابلو و قاب عکس‌ها است. تابلو فرش‌ها، تابلوهای نقاشی، تابلوهای معروف و سایر تابلوها عنصر بسیار مهمی هستند که تاثیر شگرفی در طراحی شما می‌گذارند. دکوراسیون داخلی با وجود تابلوها کامل می‌شود. تنها نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد رعایت تناسب آن‌ها است. تابلوها باید با تناسب درستی نسبت به سایز دیوار و وسایل دیگر انتخاب شوند. علاوه بر این باید در فاصله مناسبی نصب شوند تا بهترین تاثیر را روی فضای شما داشته باشد.

 

 

 

 

تابلو در طراحی داخلیتابلوها در چیدمان

 

 

نورپردازی در طراحی داخلی:

 

نورپردازی نکته بسیار مهمی است. نور و روشنایی در دکوراسیون داخلی به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود.

 • سبک آویزها و نورهای مصنوعی باید با سبک کلی فضا هماهنگی داشته باشد.
 • رنگ نور باید به درستی انتخاب شوند.
 • در نورپردازی از نورهای متمرکز و نقطه‌ای استفاده کنید.
 • نکته آخر این است که باید در نورپردازی اعتدال را رعایت کنید.
 • تفکیک کردن فضاها در طراحی داخلی:

 

بهتر است که فضاهای مختلف را تفکیک کنید. این کار باعث می‌شود شما از خود استفاده بهینه‌ای کنید. این مورد مخصوصا برای فضاهایی با متراژ بالا مناسب است. برای این کار شما می‌توانید از پارتیشن‌ها استفاده کنید.

 • فضای ورودی باید جدا شود.
 • آشپزخانه از ناهارخوری باید پارتیشن‌بندی شود.
 • راه‌رو‌ها و اتاق خواب نیز باید جدا شوند.

 

 

 

پارتیشن بندی

 

 

 • رنگ‌ها در طراحی داخلی:

 

رنگ‌ها نیز عنصر تعیین‌کننده‌ای هستند. وقتی وارد فضایی می‌شویم اولین نکته‌ای که به چشم ما می‌آید رنگ آن فضا است. به خصوص رنگ دیوارها که 30 درصد از جلوه فضا را مشخص می‌کند. به همین دلیل باید به دقت انتخاب شوند. رنگ می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دهد.

 

 • انتخاب کفپوش مناسب در طراحی داخلی:

 

کفپوش مناسب تاثیر زیادی در فضا دارد. کفپوش به طور دائمی با ما در ارتباط است و به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد. کفپوش باید با سبک کلی فضا ارتباط داشته باشد. پارکت‌ها فضای شما را گرم‌تر و طبیعی‌تر نشان داده و سرامیک‌ها فضایی رسمی را تداعی می‌کنند.

 

 • شومینه در طراحی داخلی:

 

شومینه نیز عنصر بسیار مهمی است. شومینه فضایی گرم و صمیمی را به ارمغان می‌آورد و فضا را بسیار شیک می‌کند. البته در زمینه شومینه باید توجه کنید که اتلاف انرژی آن بالا است. اما در کل محیط زیبایی برای شما به وجود می‌آورد.

 

 

 • کتابخانه در طراحی داخلی:

 

 

در طراحی داخلی منازل مسکونی کتابخانه می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. وجود کتابخانه‌ایی که در آن کتاب‌ها یا اکسسوری‌هایی مانند مجسمه‌ها قرار دارد حس خوبی به افراد می‌بخشد. روحیات و نگرش فرد در کتابخانه در معرض دید قرار می‌گیرد.

 

 

 • استفاده از گل و گیاه در طراحی داخلی:

 

در طراحی داخلی فضاهای مسکونی استفاده از گل و گیاه گزینه بسیار خوبی است. البته دقت کنید که گیاهان نیز سبک خاصی دارند که باید متناسب با سبک چیدمان داخلی انتخاب شوند. گیاهان مزیت‌های زیادی را برای شما دارند. علاوه بر زیبایی گل و گیاهان مختلف افراد را شاداب‌تر و محیط را تصفیه می‌کنند.

 

 

منابع: https://www.loveproperty.com/gallerylist/71465/interior-design-secret-tips

2 thoughts on “طراحی داخلی چه نقشی در زندگی ما دارد؟

 1. secrety.info گفت:

  https://secrety.info : все действующие купоны на первый заказ для вас!

  Что это такое: промокод ?
  Многие их вас хоть один раз заказывали в интернете. И видели строчку во время заказа как “Код для скидки”. А где его взять, резонно размышляли вы. Итак, промокод это особое сочетание букв и символов, чтобы получить скидку. Этот сайт был создан для вас, чтобы решить этот вопрос раз и навсегда.

  На нашем сайте вы найдете очень много действующих купонов для всех интернет-магазинов и сервисов и даже больше. Копируйте промокод, и пишите его в специальное место на сайте при оформлении заказа и вы получите ожидаемую скидку. Ага, вот так все просто!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *