کانتر

بررسی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه

انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه

 

انتخاب انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه یکی از مهم‌ترین مسائل طراحی داخلی است. زیرا آشپزخانه از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای است و انتخاب عناصر این فضا از اهمیت بالایی برخوردار است. کانتر یا اپن آشپزخانه جز بسیار مهمی است که بیش‌تر کارهای پخت و پز روی آن انجام می‌شود. به همین دلیل باید برای انتخاب یک کانتر عالی به همه جوانب  به خوبی دقت کنید. در انتخاب کانتر آشپزخانه باید به کاربردی بودن آن، میزان هزینه و جنس آن  توجه کنید. در این مقاله انواع جنس‌های اپن آشپزخانه را بررسی می‌کنیم.

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه سنگ کوارتز:

 

اولین مورد سنگ مهندسی شده کوارتز است. این سنگ در کارخانه‌ها و زیر نظر مهندسان مربوطه با استفاده از دورریزهای پودر شده و رزین ساخته می‌شود. ماده رزین به دلیل ایجاد حالت سختی به این ترکیب اضافه می‌شود و نقش چسب را در این ماده ایفا می‌کند. این نوع اپن آشپزخانه را نباید با صفحات جامد کوارتز اشتباه گرفت زیرا آن‌ها نوعی کانتر با سنگ مهندسی شده می‌باشند. امروزه می‌بینیم که از کانترهای کوارتز نسبت به قبل استفاده بیش‌تری شده و این ماده به رایج‌ترین کانتر آشپزخانه تبدیل شده است. کانترهای کوارتز از نظر زیبایی بسیار منحصر به فرد بوده و ارزش مالی بالایی دارند. هم‌چنین به دلیل تنوع بالای رنگی که دارند به راحتی با دکوراسیون‌ها با سبک‌های مختلف ست می‌شوند. مقاومت بالایی در برابر خوردگی و خراش داشته و نگهداری آسانی دارند. البته این نوع کانتر آشپزخانه وزن و قیمت بالایی داشته و نصب کردن آن‌ها نیاز به مهارت خاصی دارد. به همین دلیل ممکن است قیمت تمام شده آن نسبت به سایر کانترهای آشپزخانه بالاتر باشد.

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه چوبی:

 

باید کانترهای چوبی را معرفی کنیم. کانترهای چوبی محبوبیت بسیار بالایی داشته و فضای آشپزخانه شما را گرم و صمیمی می‌کنند. تنوع این نوع محصولات بسیار زیاد است و شما می‌توانید به راحتی با سایر عناصر فضای معماری خود آن‌ها را ست نمایید. بهتر در کانترهای آشپزخانه چوبی از چوب‌هایی استفاده کنید که سختی قابل توجهی داشته باشند. برای این منظور چوب‌های افرا و بلوط بهترین گزینه می‌باشند. اپن آشپزخانه چوبی زیبایی خاصی را ایجاد کرده و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در صورتی که به درستی استفاده شوند طول عمر بالایی دارند. اگرچه قیمت زیادی دارند اما استفاده از آن‌ها گزینه بسیار خوبی است. البته باید به نکات نگهداری از کانترهای چوبی به خوبی دقت کنید. در غیر این صورت به راحتی خراب می‌شوند.

کانتر چوبی

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه استیل:

 

برای معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه استیل باید این نوع محصولات را بررسی کنیم. استفاده از استیل ضد زنگ به عنوان اپن آشپزخانه ظاهری مدرن به آشپزخانه شما می‌بخشد. به همین دلیل بهتر است در آشپزخانه‌هایی با سبک مدرن استفاده شود.

این نوع محصولات در برابر حرارت، خراش و غیره مقاومت بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید بر اساس نوع نیاز خود آن‌ها سفارش دهید و کانتری زیبا برای آشپزخانه خود داشته باشید. البته کانترهای استیل ضد زنگ در حین آشپزی و فعالیت‌های روزانه صدای زیادی را تولید می‌کنند و نگهداری از آن‌ها دشوار است.

اما در مقابل تمیز کردن آن‌ها نسبت به سایر جنس‌های کانتر بسیار آسان است. به دلیل قیمت بالایی که دارند ممکن است بر قیمت منزل شما بیفزاید.

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه بتنی:

 

معرفی بتنی از کانترهای هیجان‌انگیز است. بتن به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد امکان ایجاد کانترهای آشپزخانه با انواع مدل‌‌ها و شکل‌ها را به شما می‌دهد. به همین دلیل اگر به دنبال طرح‌ها و مدل‌های خاصی هستید، کانتر بتنی برای شما بهترین گزینه است.

بتن مورد استفاده در این نوع کانترها برای زیبایی بیش‌تر صیقل می‌خورند و به صفحه‌ای جلا داده شده تبدیل می‌شوند. در حین عملیات صیقل خوردن بتن برای استفاده به عنوان اپن آشپزخانه ممکن است بتن ترک بخورد. به همین دلیل در ترکیب بتن‌ها از افزودنی‌های خاصی استفاده کرده و با تکنیک‌های خاصی آن را صیقل می‌دهند.

استفاده از افزودنی‌های خاص در ترکیبات بتن تخلخل آن را نیز کنترل کرده و کاهش می‌دهد. این نوع کانترهای آشپزخانه رنگ‌پذیری بسیار خوبی دارند و در برابر عواملی مانند خراش و ضربه بسیار مقاوم هستند.

تنوع بالایی در شکل، رنگ و بافت داشته و شما می‌توانید به سلیقه خود آن را دیزاین کنید. اما کانترهای بتنی مشکلاتی را نیز برای شما به وجود می‌آورند. مثلا اپن‌های بتنی به هیچ عنوان قابلیت نصب کردن در محل را نداشته و باید در آشپزخانه شما قالب‌بندی و اجرا شوند. امکان ترک خوردن آن‌ها بسیار زیاد است و هزینه بالایی نیز دارند.

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه کامپوزیتی و گرانیتی:

معرفی کامپوزیتی و گرانیتی را داریم. کانترهای کامپوزیتی و گرانیتی از بهترین نوع کانترهای می‌باشند. کانتر کامپوزیتی در برابر هرگونه خراش، لکه، گرما و غیره مقاوم است.

اما قیمت بسیار بالایی دارد. کانترهای گرانیتی نیز که از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند، قیمت بالایی دارند. البته کانترهای گرانیتی به دلیل طبیعی بودن قدیمی نمی‌شوند و در برابر آسیب‌های مختلف بسیار مقاوم هستند.

اپن آشپزخانه گرانیتی نسبت به کامپوزیتی نیاز به مراقبت بیش‌تر دارد. به همین دلیل باید به درستی از آن‌ها نگهداری کنید.

 

 

کانتر

معرفی انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه لمینت و شیشه‌ای:

معرفی لمینت و شیشه‌ای آخرین نمونه‌های معرفی شده در این مقاله است. کانترهای لمینت هزینه نصب و نگهداری کمی دارند و مدل‌های مختلفی دارند. در برابر عواملی مانند شوینده‌های شیمیایی، خراشیدگی و بخار آب نیز مقاوم هستند.

کانترهای شیشه‌ای ظاهر زیبایی به آشپزخانه شما می‌بخشند و در برابر بخار آب و زنگ‌زدگی بسیار مقاوم هستند. استفاده از آن‌ها در فضاهای کوچک بسیار مناسب است. سبک کانترهای شیشه‌ای بیش‌تر به دکوراسیون مدرن نزدیک است.

اما کانترهای لمینت در دکوراسیون‌هایی با سبک سنتی و مدرن استفاده می‌شوند.

 

منابع: https://www.ikea.com/us/en/cat/kitchen-countertops-24264/

 

عایق یونولیت

همه چیز درباره انواع عایق آکوستیک در ساختمان

همه چیز درباره انواع عایق آکوستیک در ساختمان:

انواع عایق آکوستیک در ساختمان به منظور کاهش صداهای موجود در محیط استفاده می‌شود. صداهایی مانند بوق خودروها، ترافیک و غیره ممکن است آرامش افراد را بر هم بزند. به همین منظور ساختمان باید به خوبی عایق صوتی شده باشد. عایق‌های آکوستیک انواع مختلفی داشته که هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، به کار رود. امروزه به دلیل حجم آلودگی صوتی شهری برای بالا بردن کیفیت زندگی خود باید ساختمان‌هایی که به خوبی عایق شده‌اند را انتخاب کنید. البته داشتن در و پنجره‌های مناسب در کنار عایق‌های آکوستیک عملکرد ساختمان را از این نظر بالاتر می‌برد.

انواع عایق آکوستیک :

 

انواع عایق آکوستیک در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. عایق‌های آکوستیک در مکان‌های مختلفی استفاده می‌شوند و این موضوع تفاوتی را بین عایق‌های مختلف به وجود آورده است.

عایق صوتی دیوار: از این سیستم برای ایزوله کردن انواع دیوارها به منظور افزایش آرامش افراد استفاده می‌شود. این عایق‌ها علاوه بر کاهش صدای همسایه‌های پر سر و صدا، صدای اسباب‌کشی و سایر فعالیت‌های مزاحم را نیز کم می‌کند. عایق‌های آکوستیک به طور حرفه‌ای در استودیو‌ها و اتاق‌های ضبط صدا به کار می‌روند.

عایق صوتی دیوارهای مشترک روکار: عایق‌های روکاری هستند که یکی از بهترین نمونه‌های آن‌ها عایق‌های تخته‌ای هستند. این نوع عایق‌ها را می‌توانید به راحتی برای تقسیم‌بندی فضاهای مختلف استفاده کنید و فضایی عایق برای خود به وجود آورید. زیرا ضخامت این نوع عایق‌ها فقط 30 میلی‌متر است و با تراکم بالایی که دارد جلوی صدا را می‌گیرد. تعداد لایه‌های عایق صوتی دیوار مشترک 4 لایه است و به همین دلیل می‌تواند جلوی بیش‌تر فرکانس‌ها را بگیرد.

عایق صوتی سقف: عایق‌های آکوستیک سقف باید چگالی و تراکم بالایی داشته باشند و وزن آن را افزایش دهند. یک عایق صوتی مناسب برای سقف ارتعاشات را نیز کاهش می‌دهد. برای این کار حتما باید ابتدا جنس سقف خود را مشخص کرده و بر اساس آن عایق مناسب را انتخاب کنید. پس از بررسی شرایط موجود بهترین عایقی که برای شما مناسب است را انتخاب نمایید.

عایق صوتی کف: انواع مختلفی از عایق‌ها برای کف مناسب هستند. متریال‌هایی که برای عایق سازی کف سازه به کار می‌روند به صورت ریزشی و لایه‌ای استفاده می‌شوند. سازه‌هایی که کف آن‌ها به خوبی ایزوله نشده است انعکاس و ارتعاشات صوتی زیادی را تولید می‌کند.

عایق صوتی کف روکار: عایق‌های کف مانند عایق دیوار در دو حالت توکار و روکار اجرا می‌شوند. روش توکار را در حین ساخت ساختمان اجرا می‌کنند. زیرا پس از ساخت سازه اجرای این نوع عایق‌ها هزینه‌ی بسیاری دارد. اما روش روکار که مقاومت بالایی نیز دارد را می‌توانید پس از اتمام کار ساخت و ساز اجرا کنید. پلی‌استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و غیره از این نوع عایق‌ها است.

انواع عایق آکوستیک در ساختمان بر اساس جنس آن:

 

انواع عایق آکوستیک در ساختمان بر اساس جنس آن نیز متفاوت است.

 

 

 

عایق صدا

پشم سنگ :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان پشم سنگ را به عنوان بهترین عایق صوتی می‌شناسیم. این عایق از سنگ آذرین تولید شده که نسوز، نارسانا و ضد آلرژی است. پشم سنگ سبک است و وزن سازه را افزایش نمی‌دهد. در تولید آن مواد شیمیایی به کار نمی‌رود و طول عمر بالایی دارد.

پلی‌یورتان :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان پلی‌یورتان نیز عایق صوتی و حرارتی است. این عایق به صورت مایع روی کار اسپری می‌شود و محیط را ایزوله می‌کند.

پشم شیشه :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان پشم شیشه نیز متریالی قدیمی و مناسب است. برای تولید پشم شیشه ابتدا شیشه را مذاب می‌کنند و سپس آن را به الیاف ریزی تبدیل می‌کنند. پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی هم استفاده می‌شود. بنابراین در کاهش مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد.

پشم سرباره :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان پشم سرباره که نوعی عایق معدنی است را داریم. پشم سرباره از ضایعات کوره آهن به دست می‌آید و گزینه مناسبی برای ایزوله کردن ساختمان است.

عایق الاستومری :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان الاستومری را به عنوان عایق صوتی، رطوبتی، آلودگی و بخار آب می‌شناسیم. انعطاف‌پذیری بالا و وزن پایین آن‌ها دو ویژگی شاخص در عایق الاستومری است.

فوم ایکس‌پی‌اس :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان فوم ایکس‌پی‌اس یکی از بهترین موارد است. این فوم چند منظوره از پلی‌استایرن تولید شده است. ویژگی‌های فوم ایکس‌پی‌اس را در زیر شرح داده‌ایم:

 • سبک بودن
 • مقاومت بالا
 • مقاومت فشاری بالا
 • ضخامت کم
 • سطح صاف
 • حمل و نقل آسان
 • قابل شستشو
 • قابلیت بازیافت
 • مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت
 • عدم امکان رشد قارچ و باکتری در آن
 • نصب راحت
 • امکان تولید در سایزهای مختلف
 • عدم ایجاد حساسیت

یونولیت :

عایق صوتی یونولیت

در یونولیت نیز گزینه خوبی است. این عایق در هنگام ساخت سازه در دیوارها و سقف استفاده می‌شود. هزینه کم، سبک بودن و حمل و نقل آسان از ویژگی‌های یونولیت است.

فوم ریباند :

در انواع عایق آکوستیک در ساختمان فوم ریباند که از کنار هم قرار دادن پلی‌یورتان به وجود می‌آید را می‌شناسیم. کیفیت آن به نحوه تولید بستگی داشته و به دلیل استفاده از مواد بازیافتی هزینه کمی دارد.

عایق ایزوهم :

در  عایق چند منظوره ایزوهم را می‌شناسیم. این عایق مزیت‌های زیادی دارد که آن را به گزینه عالی تبدیل کرده است. ضخامت کم، سهولت در اجرا، عدم ایجاد حساسیت، طول عمر بالا برخی از مزایای ایزوهم است.

فوم شانه تخم مرغی :

در فوم شانه تخم مرغی را به عنوان عایقی بسیار عالی می‌شناسیم. این فوم می‌تواند طیف وسیعی از صدا را کنترل کند بنابراین بیش‌تر در سینماها و آمفی تئاترها کاربرد دارد. ویژگی‌هایی مانند نصب آسان، وزن کم، کارایی بالا، زیبایی و غیره دارد. ظاهر سلولی آن باعث شده جذب صدا به بالاترین حد ممکن برسد.

 

منابع: https://civilengineeringbible.com/article.php?i=133

 

تخریب

مهندسی تخریب چگونه انجام می‌پذیرد؟

 

مهندسی تخریب چگونه انجام می‌پذیرد؟

 

مهندسی تخریب به اطلاعاتی گفته می‌شود که با به کارگیری آن‌ها تخریب یک سازه به صورت ایمن صورت می‌گیرد. این اطلاعات شامل تبصره‌هایی است که برای نظارت روی تخریب سازه‌ها لازم است. حفظ ایمنی در طی تخریب سازه‌ها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به همین دلیل شناخت اطلاعات لازم برای خراب کردن سازه‌ها به صورت اصولی و ایمن بسیار لازم و ضروری است. تخریب اصولی به عنوان دانش مهمی در دانشگاه‌های دنیا و البته ایران آموزش داده می‌شود. این دانش در زمره‌ی دانش‌های مهندسی بوده و از جهات مختلفی مهم می‌باشد.

شاید در نگاه اول مهندسی تخریب اصولی سازه‌ها فقط منفجر کردن سازه‌های مورد نظر باشد. اما باید گفت که این رشته تحصیلی گستره بسیار وسیعی داشته خراب کردن سازه‌ها با امکانات و روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

در مهندسی تخریب تنها خراب کردن سازه‌ها و نابود کردن آن‌ها مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. بلکه حجم سازه و تعداد طبقات ساختمان باید به طور کامل بررسی شود. محاسبه حجم سازه بسیار حائز اهمیت بوده و کاری مهندسی و سخت است.

در این رشته تحصیلی تخریب اصولی سازه‌های چند طبقه و بسیار بزرگ که انجام دادنش دانش و وسایل خاصی را نیاز دارد  مورد بررسی  قرار می‌گیرد. وگرنه خراب کردن سازه‌های یک طبقه یا حتی پنج طبقه کار سخت و دشواری نیست.

با وجود این که حتی سازه‌های یک طبقه هم اگر با رعایت اصول و قوانین تخریب نشوند، خطرناک هستند. البته اهمیت شناخت نحوه تخریب اصولی در جایی که سازه شما با سایر ساختمان‌های بنایی احاطه شده باشد نیز مشخص می‌شود.

در این  موارد انتخاب مواد برای تخریب و میزان استفاده از آن اهمیت بالایی دارد. این  موضوع حساس و حیاتی یکی از مواردی است که مهندس تخریب درباره آن اطلاعات کافی را دارد. به همین دلیل جامعه نیاز به مهندس‌های تخریب داشته و افرادی برای این زمینه باید آموزش داده شوند.

 

 

مهندسی تخریب چیست؟

 

مهندسی تخریب در حقیقت علم و دانشی است که نیاز به مهارت و تجهیزات خاصی دارد. افرادی که مهارت لازم را در این زمینه کسب می‌کنند اطلاعات کافی را درباره نحوه تخریب اصولی ساختمان‌ها پیدا می‌کنند. در دنیای امروزی که بیش‌تر سازه‌های حجیم و چند طبقه‌ی قدیمی نیاز به جایگزین و تغییر دارند، علم تخریب مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

فاز تخریب ساختمان‌ها باید بعد از برنامه‌ریزی و بررسی شرایط سازه شروع شود. برنامه‌ریزی و بررسی شرایط سازه باید برای هر ساختمانی به طور منحصر به فرد انجام شود. نکاتی که در طی این دو مورد بررسی می‌‌شود از خطرات و مشکلات  احتمالی شما را آگاه می‌کند.

به همین دلیل برای خراب کردن سازه‌ها به طور اصولی و ایمن باید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر سازه‌ای احاطه شده با سایر ساختمان‌ها باشد باید ساختمان‌های مجاور نیز از جهات مختلف مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند. زیرا در حین تخریب سازه امکان آسیب به سایر ساختمان‌ها وجود دارد.

مهندسی تخریب از آسیب دیدن سازه‌های دیگر نیز جلوگیری می‌کند. لذا یکی از مهم‌ترین وظایف مهندس تخریب حفظ ایمنی ساختمان‌های مجاور است. ساختمان‌هایی که در اطراف سازه تخریب شده قرار دارد باید از هرگونه آسیبی در امان باشند. به عنوان مثال نحوه ساخت و مصالح ساختمانی سازه‌های اطراف باید مورد بررسی قرار بگیرد.

بعد از بررسی سازه‌های مجاور باید مواد خطرناک از ساختمان خارج شوند. این مواد شامل مواد اشتعال‌زا است که ممکن است بعد از تخریب آتش‌سوزی به وجود آورند. از مواد خطرناک دیگر می‌توان به مواد مواد آزبست، مواد رادیواکتیو، مواد نفتی و غیره اشاره کنیم.

 

 

 

 

 

اصول تخریب

مهندسی تخریب و نحوه کنترل سازه:

 

در مهندسی تخریب مهم‌ترین مسئله کنترل و مدیریت عملیات تخریب است. در حین این عملیات باید تمام مسائل خطرساز کنترل شوند و بعد از بررسی و کنترل آن‌ها عملیات آغاز شود. تجربه خراب کردن لوگوهای دوران کودکی برای اکثر انسان‌ها تجربه‌ای شیرین و مهیج است. خراب کردن سازه‌های بنایی نیز تجربه‌ای مشابه آن اما در ابعاد بزرگ‌تر و جالب‌تر است.

به همین دلیل در سراسر دنیا افراد بسیاری علاقه زیادی به این رشته دارند. این افراد می‌توانند با برنامه‌ریزی و پروسه تخریب یک سازه را به طور کامل انجام دهند. برای کنترل تخریب اصولی باید نکات خاصی را مورد بررسی قرار دهید. برخی از مهم‌ترین موارد تخریب سازه‌ها را در زیر آورده‌ایم.

 • جرم سازه
 • مصالحی که سازه با آن ساخته شده
 • اقلیمی که سازه در آن قرار گرفته
 • بررسی فیزیک سازه
 • نحوه ساخت سازه
 • نحوه زه‌کشی ساختمان
 • شرایط ساختمان‌های مجاور

مهندسی تخریب سازه با روش انفجار:

 

مهندسی تخریب سازه‌ها با روش انفجار مواد خاص بسیار جذاب و مهیج است. اما باید گفت برعکس تصور عام مردم تنها یک درصد از تخریب‌های صورت گرفته با این روش است. در پروژه‌های تخریب سازه‌ها با روش انفجار ظرفیت باربری سازه در طبقات بالایی از بین می‌رود و  سپس وزن طبقات بالایی باعث از بین رفتن طبقات زیرین می‌شود. در این روش ممکن است قبل از انفجار ستون‌ها را ضعیف کنند تا بعد از انفجار سازه راحت‌تر خراب شود. مواد منفجره باید بعد از خواندن کامل نقشه ساختمان در مکان مناسبی نصب شوند. هم‌چنین برای داشتن  تخریب اصولی و ایمن باید زمان مناسب تخریب را نیز حساب کنند.

 

 

 

مهندسی تخریب سازه با روش‌های دیگر:

 

مهندسی تخریب با روش‌های دیگری به جز انفجار نیز انجام می‌شود. مثلا برای ساختمان‌های کوچک ممکن است از بیل مکانیکی برای تخریب سازه‌ها استفاده کنند. البته می‌توان سازه‌های بزرگی که ارتفاع زیادی دارند را با ماشین‌آلات خاصی که برای این کار ساخته شده‌اند تخریب کنیم. تجهیزات و ماشین‌آلات برای خراب کردن سازه‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.  زیرا انفجار سر و صدا و گرد و غبار زیادی را تولید می‌کند. به همین دلیل برای تخریب سازه‌ها بهتر از تجهیزات و ماشین‌آلات تخریب استفاده کنید. یکی از این تجهیزات توپ تخریب است که با وزن و شتاب بالایی به سازه برخورد کرده و آن را خراب می‌کند.

 

 

 

منابع: https://theconstructor.org/structures/demolition-methods-process-buildings-structures/13941/

 

کارتن پلاست

کارتن پلاست چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کارتن پلاست چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

کارتن پلاست یکی از تجهیزات و مواد مورد نیاز در صنایع است. این ماده از پلی‌پروپیلن با روش اکستروژن تولید می‌شود. در روش اکستروژن دو ورق نازک مسطح که در قسمت‌های خارجی قرار می‌گیرند و صفحات باریکی به طور عمودی در موازات هم متصل می‌شوند. به ورقه‌های نازک مسطح در این پروسه فیلم گفته می‌شود. به این ماده شیت پلاست، پلاست شیت، پلاست پک، هالو پرفیل شیت و کروگیت شیت نیز گفته می‌شود. پلاست شیت‌ها دوستدار طبیعت‌اند و آسیبی به آن نمی‌زنند. این ماده در صنعت‌های مختلفی کارایی داشته و دارای ویژگی‌های خاصی است. در ادامه با پلاست شیت‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های ورق کارتن پلاست:

ورق‌های کارتن پلاست ویژگی‌های شاخصی دارد که آن را به یک محصول پر کاربرد تبدیل کرده است. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.
 • تغییرات دمایی را تا حد زیادی تحمل می‌کنند. به طوری که پلاست شیت‌ها دماهای منفی 30 تا 80 درجه را به راحتی تحمل می‌کنند.
 • به عنوان عایق‌های صوتی و حرارتی کاربرد زیادی دارند.
 • امکان چاپ انواع طرح‌ها و تصاویر روی آن موجود است. می‌توانید با استفاده از روش سیلک اسکرین روی این ورقه‌ها طرح‌های دلخواه خود را چاپ کنید. این روش چاپ ماندگاری بسیار بالایی داشته و گزینه خوبی است. در صورت چاپ طرح‌های مورد نظر می‌توانید از پلاست شیت‌ها برای تبلیغات خود نیز استفاده نمایید.
 • انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توانید به راحتی و بدون شکسته شدن آن‌ها را به اشکال دلخواه خود در بیاورید.
 • قابلیت شست و شوی دارند و در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را مواد شوینده رقیق بشویید.
 • ورقه‌های شیت پلاست بهداشتی و غیر سمی هستند. به همین دلیل هیچ‌گونه حساسیتی را به وجود نمی‌آورند.
 • به دلیل وزن کمی که دارند به راحتی قابل استفاده هستند و حمل و نقل آن‌ها نیز آسان است.
 • ضد آب و رطوبت هستند و در اقلیم‌های مرطوب نیز گزینه خوبی به شمار می‌آیند.
 • بوی خاصی نداشته و محیط را آلوده نمی‌کنند.
 • اشتعال‌زا نیستند و در صورت بروز هر گونه آتش‌سوزی علاوه بر این که آتش نمی‌گیرند به کنترل حریق نیز کمک می‌کنند. زیرا این ورقه‌های نسوز ذوب می‌شوند و می‌توانند آتش را کم‌تر کنند.
 • برخی از تولیدکنندگان در مواد اولیه این ورقه‌ها از مواد خاصی استفاده می‌کنند که پلاست شیت‌ها را در برابر اشعه خورشید مقاوم می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید از این نوع ورقه‌های محافظ UV استفاده کنید.

کاربرد کارتن پلاست:

 

 

ورقه‌‌های کارتن پلاست همان‌طور که قبلا گفته شد در صنایع مختلف کاربرد دارد. در صنعت ساختمان سازی، کشاورزی، چاپ و تبلیغات، بسته‌بندی، خودرو سازی، لوازم خانگی، سوله سازی و غیره از این ورقه‌ها استفاده می‌شود. شاید بیش‌ترین موردی که ورقه‌های شیت پلاست اجرا می‌شود در ساختمان سازی است. در سقف‌های کاذب، دیوارهای کاذب، پارتیشن‌بندی و عایق کردن سازه از این نوع ورقه‌ها استفاده می‌شود. برای افزایش کارایی و کیفیت این مواد می‌توانید محصولات مختلف را بررسی و بهترین را انتخاب نمایید.

مزایای کارتن پلاست:

 

ورقه‌های کارتن پلاست با توجه به کاربردی که دارند مزیت‌های مختلفی نیز دارند. به همین دلیل ضمن بررسی برخی از کاربردهای شیت پلاست به مزایای آن نیز اشاره می‌کنیم.

 

 

 

کارتن پلاست

 

مزیت کارتن پلاست در صنعت کشاورزی:

 

 

 • کارتن پلاست در کشاورزی به دلیل اجرای راحت و سریع استفاده می‌شود.
 • این ورقه‌ها در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند.
 • طول عمر مفید بالایی دارند.
 • دما و رطوبت خاک را حفظ می‌کنند و به همین دلیل طول عمر درختان را بالا می‌برند.
 • مقرون به صرفه هستند و هزینه نصب و خریداری کمی دارند.
 • در صورت استفاده در گلخانه‌ها نور خورشید را در حالت مطلوبی نگه می‌دارند.
 • در صورت نیاز امکان سفارش و خریداری از محصولات مقاوم به نور خورشید وجود دارد.
 • ضد قارچ است و خاصیت نانو دارد.
 • در صورت تغییر مکان امکان نصب مجدد وجود دارد.
 • برای محافظت از نهال‌ها و ساخت کانال‌های آبی بسیار مناسب هستند.

مزیت کارتن پلاست در صنعت بسته‌بندی:

 • کارتن پلاست در صنعت بسته‌بندی به دلیل ضد آب و رطوبت بودن استفاده زیادی می‌شود.
 • مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته و می‌تواند محصول درون بسته‌بندی را تا حد زیادی محافظت کند.
 • امکان چاپ به روی آن وجود دارد.
 • مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و شیمیایی دارد.
 • قابلیت بازیافت دارد.
 • نسوز است و محصول را در برابر آتش‌سوزی حفظ می‌کند.

مزیت کارتن پلاست در صنعت چاپ و تبلیغات:

 

 • کارتن پلاست در صنعت چاپ و تبلیغات به دلیل امکان چاپ‌های با کیفیت استفاده می‌شود.
 • ضد آب است و برای تبلیغات گزینه مناسبی است.
 • مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد.
 • در برابر ضربه و فشار مقاومت خوبی داشته و به همین طول عمر آن برای تبلیغات شما قابل قبول است.
 • در برابر آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارد.
 • رنگ‌پذیری بسیار خوبی دارد.
 • ارزان است و به همین دلیل برای تبلیغات در ابعاد وسیع مناسب است.

مزیت کارتن پلاست در صنعت خودرو سازی:

 

 • کارتن پلاست در صنعت خودرو نیز به دلیل صرفه اقتصادی استفاده می‌شود.
 • وزن کمی داشته و کار کردن با آن آسان است.
 • اشتعال‌زا نبوده و درون خودروهای جدید به کار می‌رود.
 • عایق خوبی برای صدا و حرارت است.
 • در برابر سایش، خوردگی، ضربه، الکتریسیته ساکن، رطوبت و آب مقاومت بسیار خوبی دارد.
 • برای پارتیشن‌بندی، کفی صندوق ‌عقب خودروها گزینه بسیار خوبی است.

مزیت کارتن پلاست در صنعت لوازم خانگی:

 

 • کارتن پلاست در صنعت لوازم خانگی به دلیل بی بو و سبک بودن استفاده می‌شود.
 • غیر سمی است و برای بسته‌بندی لوازم بسیار مناسب است.
 • مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

مزیت کارتن پلاست در صنعت ساختمان سازی:

 

 •  در ساختمان سازی به دلیل استفاده و جابه‌جایی آسان استفاده می‌شود.
 • سیمان و بتن روی آن نمی‌چسبد.
 • سطح صافی داشته که قابل شستشو است.
 • رطوبت را جذب نمی‌کند به همین دلیل برای افزایش مقاومت بتن گزینه خوبی است.

 

منابع: https://www.pinterest.com/pin/652810908466068343/

 

نما آجری

همه چیز درباره ایده طراحی نمای آجری ساختمان

همه چیز درباره ایده طراحی نمای آجری ساختمان:

 

بسیار جذاب و زیبا است. نماهای آجری از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته و محبوبیت زیادی دارند. آجر ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که باعث شده استفاده از آن گزینه خوبی باشد. از ویژگی‌های آجرها می‌توانیم به تنوع بالا، اجرای ساده، قیمت مناسب، تولید آسان و استحکام بالا اشاره کنیم. نماهای آجری با سنت و معماری قدیمی ایران به راحتی ست شده و به همین دلیل یکی از بهترین موارد برای نمای ساختمان‌ها است. آجرها تنوع بالایی دارند و با الگوهای چینش متفاوتی اجرا می‌شوند. به همین دلیل تنوع نمای ساختمان‌هایی که آجری هستند بسیار بالا بوده و پاسخ‌گوی هر نوع سلیقه‌ای است.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان بر اساس الگوهای چینش:

بر اساس الگوهای چینش هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. شما می‌توانید الگوهای جدیدی را طراحی کنید یا از الگوهای پر کاربردتر استفاده کنید. در ادامه با برخی از این الگوها آشنا می‌شویم.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی کلاسیک:

با الگوی کلاسیک یکی از قدیمی‌ترین طرح‌ها است. در این الگو آجرها در بندهای افقی روی یکدیگر قرار گرفته و بندهای عمودی نیز ردیف‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی طولی و عرضی:

با الگوی طولی و عرضی آجرها به صورت عمودی و افقی کنار هم قرار می‌گیرند. بین آجرها را با بندکشی مشخص می‌کنند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی مختلط:

با الگوی مختلط طرحی جالب و زیبا است. در این طرح آجرها مربعی و مستطیلی با ابعاد مختلف در کنار یکدیگر چیده می‌شوند و بین آن‌ها بندکشی می‌شود.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی بیرون:

با الگوی بیرون طرحی سه بعدی به نمای شما می‌بخشد. در این طرح بندکشی به صورتی اجرا می‌شود که نمای شما سه بعدی معلوم می‌شود.

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی زیگزاگی:

با الگوی زیگزاگی آجرها با طرح‌های زیگزاگی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی کرکره‌ای:

 

با الگوی کرکره‌ای با آجر مخصوص این کار اجرا می‌شود. نسبت عرض به طول این آجرها بسیار کم است و به همین دلیل به آن‌ها کرکره‌ای گفته می‌شود. این آجرها در کنار یکدیگر بدون بندکشی یا با بندکشی اجرا می‌شوند. البته می‌توانید آن‌ها با فاصله و به صورت جلو عقبی نیز اجرا کنید.

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی مشبک:

 

با الگوی مشبک نیز یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های آجر چینی است. این الگو از گذشته استفاده شده و طرفداران بسیار زیادی دارد. در این روش بین آجرها شبکه‌هایی ایجاد می‌کنند که یکنواختی کار را از بین می‌برد و باعث زیباتر شدن نتیجه می‌شود. الگوی مشبک به سلیقه فردی شما بستگی دارد و روش‌های اجرای آن متفاوت است. در این روش سایه دیوار شما زیباتر شده و دیده بهتری را برای شما به وجود می‌آورد.

 

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری  با الگوی موج‌دار:

ایده طراحی نمای آجری با الگوی موج‌دار یا پارامتریک سبکی مدرن در آجر چینی است. در این الگو آجرها را به صورتی اجرا می‌کنند که روی یکدیگر قرار گرفته و موج‌دار هستند.

 

 

 

بهترین ایده طراحی نمای آجری بر اساس انواع گره‌چینی آجر:

برای بهترین ایده طراحی نمای آجریباید انواع گره‌چینی آجر را بشناسیم. با توجه به این که گره‌چینی‌ها تنوع بسیار زیادی دارند شناخت بهتر آن‌ها باعث می‌شود در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنیم. در ادامه با برخی از گره‌چینی‌های پر کاربرد آشنا می‌شویم.

راسته: آجری که از قسمت درازا در نما استفاده می‌شود.

کله: آجری که سر عرض آن به صورت افقی یا عمودی در نما اجرا می‌شود.

قد نما: آجری که از قسمت درازا و به صورت عمودی در نما اجرا می‌شود.

خواب نما: به صورت افقی اجرا شده و سطح آن به طور کامل دیده می‌شود.

لاریز: در این طرح رج بین آجرها حالتی پله‌ای دارد.

لابند مرتب: آجری که یک در میان به صورت کله و راسته اجرا می‌شود.

نیما نیم: ساده‌ترین نوع آجر چینی است که در آن تمام ردیف اول به صورت راسته اجرا می‌شود. در ردیف دوم بندکشی عمودی دقیقا وسط آجر پایین قرار می‌گیرد. به جر موارد بالا آجرهای دیگر مانند خفته راسته، بافت حصیری، جناغی و شطرنجی نیز کاربرد زیادی دارند.

 

 

 

 

نما آجری

طراحی نمای آجری ساختمان  با آجر چینی‎های مختلف:

 

طراحی نمای آجری ساختمان با آجر چینی‌های مختلف نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با اجرای نمای آجری که با الگوهای مختلفی چیده شده است نمای خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید. در آجر چینی‌ها طرح‌های معروف و محبوبی وجود دارد که استفاده از آن‌ها بسیار رواج دارد. مثلا در آجر چینی گل‌اندازی به نوعی آجرها را در کنار هم قرار می‌دهند که طرح گل را تشکیل دهند. این ترکیبات هندسی بدون شک بسیار زیبا بوده و می‌توانند نمای شما را از حالت یکنواختی و بی روحی خارج کنند. از آجر چینی‌های پر کاربرد دیگر می‌توانیم به آجرکاری با آجرهای تزئینی، رنگی یا گره‌سازی رنگی، خوون چینی، فخرومدین، هشت و گیر، آبشاری، باد بزنی و معقلی که مخلوطی از آجر و کاشی است را اشاره کنیم. با توجه این آجر چینی‌ها و با شناخت آن‌ها می‌توانید نتیجه بسیار بهتری داشته باشید.

 

روش اجرای نماهای آجری :

برای داشتن ایده طراحی  بهتر است روش اجرای آن‌ها را هم به خوبی بشناسیم. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها نمای خود را آجری کنید. یکی از مزیت‌های آجرها اجرای آسان آن‌ها است. به طوری که می‌توانید نمای آجری ساختمان خود را با ملات ماسه و سیمان، چسب و به صورت خشک اجرا کنید. هر کدام از این روش‌ها مهارت مورد نظر خود را نیاز دارند. برای داشتن نتیجه عالی پیشنهاد ما به کار گرفتن افراد ماهر است. ملات ماسه و سیمان که یکی از مرسوم‌ترین روش‌های اجرا است. در این روش به نسبت مناسب آب، سیمان و ماسه را با یکدیگر ترکیب کرده و پشت آجر‌ها استفاده می‌کنند. در روش استفاده از چسب‌های مخصوص به جای استفاده از ملات از چسب برای چسباندن آجرها استفاده می‌کنند. اما در روش خشک از پیچ و مهره برای چسباندن آجر به نما استفاده می‌کنند.

 

منابع: http://www.iaacblog.com/programs/parametric-facade-cloaked-bricks/

 

نما رومی

اطلاعاتی که برای طراحی رومی به آن‌ها نیاز دارید

اطلاعاتی که برای طراحی رومی به آن‌ها نیاز دارید:

 

طراحی رومی نمای ساختمان یکی از جدیدترین و زیباترین متدهای طراحی نما است. در سال‌های اخیر بسیاری از افراد به این نوع طراحی نما روی آورده‌اند. مانند سایر تکنیک‌ها و متدهای طراحی بهتر است که این نوع نما را نیز با توجه به اصول و قوانین آن طراحی کنید. البته شما برای طراحی نما به صورت رومی می‌توانید از المان‌های دلخواه خود نیز استفاده کنید. اما بهتر است به اصول اولیه طراحی نما به این صورت توجه کنید. هر کدام از عناصر موجود در نماهای رومی اهمیت ویژه‌ای دارند. اما می‌توانید به سلیقه خود آن‌ها تغییر دهید یا حذف کنید. در این مقاله هر اطلاعاتی که برای طراحی نما به صورت رومی نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

 

اصول طراحی رومی نمای ساختمان:

نمای ساختمان اصول و قواعد خاصی دارد. المان‌های مشخصی در این نوع طراحی نما وجود دارد که باید استفاده مناسب از این المان‌ها رعایت شود. اولین اصول در طراحی نما به صورت رومی وجود ستون‌های شکیل کوچک و بزرگ است که برجستگی‌های شاخصی دارد. از دیگر اصول طراحی نما به صورت رومی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • اجرای پاستون‌های باشکوه.
 • طراحی انواع کتیبه‌ها.
 • وجود مجسمه‌های شاخص سنگی.
 • قرنیز با طراحی ویژه سنگی.
 • طراحی هلال‌ها.
 • طراحی قاب‌بندی پنجره‌ها.

 

ستون‌ها در طراحی رومی نما:

 

در نمای ساختمان‌ها عضو اصلی هستند. این عضو می‌‌تواند به شکل‌های مختلفی طراحی شود. ستون‌هایی که در نمای رومی ساختمان‌ها وجود دارد معمولا پیش‌ساخته بوده و پس از مراحل آماده سازی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به محل ساختمان منتقل می‌شوند. ستون‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند معمولا در ورودی‌ها نصب می‌شوند تا جلوه ساختمان را شکیل‌تر کنند. اما ستون‌های کوچک‌تر معمولا در ایوان‌ها یا قسمت‌های دیگری قرار می‌گیرند.

 

 

 

 

 

ستون ها در نما رومی

پاستون‌ها در طراحی رومی نما:

 

در  نمای ساختمان‌ها پاستون عضو دیگری هستند که اهمیت بالایی دارند. در واقع پاستون‌ها کامل‌کننده ستون‌ها هستند و بدون آن‌ها ستون‌ها جلوه اصلی خود را نخواهند داشت. به پاستون‌ها نگهدارنده ستون نیز گفته می‌شود که جذابیت آن‌ها را افزایش می‌دهند. جلو نمای رومی با ترکیب ستون‌ها و پاستون‌ها زیبایی بیش‌تری خواهد داشت. پاستون‌ها نیز در انواع مختلف سطح مقطع‌ها نظیر چهارضلعی، پنج‌ضلعی و غیره طراحی می‌شوند. انتخاب شکل سطح مقطع پاستون‌ها می‌تواند بر اساس الگوی ثابت طراحی شما باشد.

 

 

استفاده از کتیبه‌ها در طراحی رومی:

در نما می‌توانید از کتیبه‌های معروف نیز استفاده کنید. علاوه بر کتیبه‌ها می‌توانید از انواع سنگ‌نوشته‌ها نیز در طراحی نمای رومی استفاده کنید. این قسمت نیز جز قطعات پیش‌ساخته می‌باشد و به صورت نمادین اجرا می‌شود. کتیبه‌ها در اندازه‌ها و طرح‌های متنوعی وجود داشته و اشکال هندسی مختلفی نیز دارند. کتیبه‌ها نیز یکی از مهم‌ترین اصول طراحی نمای ساختمان به صورت رومی است و جلوه بصری نما را  تاریخی می‌کنند. استفاده از سنگ‌نوشته و کتیبه‌ها بیش‌تر در ساختمان‌های بزرگ و تجاری مرسوم است.

 

 

اجرای مجسمه‌های شاخص سنگی در  طراحی رومی:

در طراحی  رومی نمای ساختمان از مجسمه‌هایی در ابعاد مختلف استفاده می‌شود. این نوع مجسمه‌ها بیش‌تر در ساختمان‌های بزرگ و خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌های کوچک و معمولی از مجسمه‌ها استفاده نمی‌شود. مجسمه‌ها می‌توانند طرح‌هایی مانند فرشته و غیره داشته باشند.

 

 

استفاده از قرنیزها در طراحی  رومی نما:

در طراحی رومی نماها قرنیزها نوارهای باریکی هستند که در قسمت‌ها خاصی اجرا می‌شوند. از قرنیزها در پایین دیوارها، پله‌های ورودی و غیره استفاده می‌شود. البته استفاده از قرنیز در معماری داخلی مرسوم‌تر است اما در نماهای رومی در قیمت‌های بیرونی نیز به کار می‌برند. به طور کلی قرنیزها وظیفه‌ی اتصال‌کننده دیوارها یا جدا کردن از زمین را دارند. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که یک الگوی یکسان تکرار شده و به وسیله دستگاه CNC طراحی می‌شود.

 

 

استفاده از هلال‌ها درنما رومی :

در طراحی رومی نماها از المان‌های هلال و نیم دایره استفاده می‌شود. هلال‌ها در بالای ایوان‌ها و تراس‌ها به کار می‌روند. این عضو نیز در طرح‌های مختلفی اجرا می‌شوند و شکل کلی نماهای رومی را از یکنواختی درمی‌آورند.

 

 

استفاده از قاب‌بندی پنجره‌ها در طراحی رومی:

 

در  قاب‌بندی پنجره‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. این قسمت نیز با استفاده از قاب‌های پیش‌ساخته طراحی می‌شود و به زیباتر شدن نما کمک می‌کند. قاب پنجره‌ها از نقش و نگارهای شاخص و برجستگی‌های زیبایی تشکیل شده است. قاب پنجره‌ها در قسمت بالایی می‌تواند به صورت هلال و در قسمت‌های کناری به صورت ستون‌های کوچکی باشد. قسمت پایین پنجره را نیز می‌توانید به صورت یک طاقچه قدیمی طراحی کنید.

 

 

 نمای رومی ساختمان و کاربری آن:

برای داشتن بهتر باید به کاربری ساختمان مورد نظر خود توجه کنید. بدون شک طراحی نمای رومی برای ساختمان‌هایی که کاربری مسکونی دارند با سایر کاربری‌ها متفاوت است. در هر کدام از کاربری‌ها المان خاصی از نمای رومی اهمیت بیش‌تری دارد و باید به آن توجه بیش‌تری کنید. مثلا در ساختمان‌هایی با کاربری فرهنگی المان قاب پنجره و مجسمه‌ها در نمای رومی اهمیت بیش‌تری دارند. هم‌چنین اگر ساختمان شما مسکونی است بهتر است به قرنیزها و ستون‌ها توجه بیش‌تری داشته باشید. اگر در قسمت ورودی ساختمان خود باغچه یا آب‌نمای خاصی دارید می‌توانید از المان‌ها و عناصر موجود در نمای رومی در این قسمت‌ها نیز استفاده کنید. در این صورت نمای شما و المان‌های طراحی نما با یکدیگر ست شده و جذابیت کلی ساختمان را بالا می‌برند.

 

 

سنگ مناسب برای  نمای رومی ساختمان‌ها:

برای نمای ساختمان‌ها باید از سنگ‌ها و مصالح مناسبی استفاده کنید. سنگ‌های مختلفی برای نماهای   رومی به کار می‌روند این موضوع به سلیقه و نظر  طراح نما و شما بستگی دارد. سنگ تراورتن، گرانیت و مرمر به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند در نماهای رومی استفاده می‌شوند. البته از سنگ‌های مرمر فقط در قسمت‌های خاصی از نما استفاده می‌شود. زیرا هزینه سنگ مرمر نسبت به سایر سنگ‌ها بسیار بالاتر است. سنگ‌هایی با رنگ کرمی، قهوه‌ای و سفید برای نماهای رومی استفاده بیش‌تری دارند. سنگ‌هایی که در نمای رومی استفاده می‌شوند باید به آسانی برش بخورند و کار کردن با آن‌ها آسان باشد.

 

منابع: https://artfasad.com/facade-design-order/

 

قیمت شیر الات

تحلیل و بررسی برندهای مختلف شیرآلات

 

تحلیل و بررسی برندهای مختلف شیرآلات:

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات ما با محصولات پیشرفته و به روزی روبه‌رو هستیم. درایران صنعت شیرآلات ساختمانی روز به روز در حال توسعه است. به نوعی که امروزه شیرآلاتی که در ایران تولید می‌شوند یکی از بهترین نمونه‌های موجود در دنیا هستند.

برای بررسی برندهای مختلف شیرآلات ایرانی ابتدا باید اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشیم. بدون شک عملکرد و کارایی این محصولات به دلیل تولید درجه یکی که دارند به اندازه محصولات مشابه خارجی است اما نسبت به این محصولات قیمت بسیار پایین‌تری دارند. برندهای مختلفی وجود دارند که محصولاتی از این دست با کیفیت بالا تولید می‌کنند. البته اکثر برندهای ایرانی در محصولات خود از قطعات خارجی استفاده می‌کنند. این کار کیفیت شیرآلات را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برند و باعث می‌شود با وجود عملکرد مشابه به محصولات خارجی قیمت آن‌ها پایین‌تر باشد. لذا پیشنهاد ما استفاده از محصولات ایرانی با کیفیت است که ضمن بهره‌مندی از کالایی با قیمت مناسب و کارایی بالا از تولیدکنندگان ایرانی نیز حمایت می‌کنید. در ادامه با برخی از برندهای صنعت شیرآلات ساختمانی آشنا می‌شویم. در شیرآلاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم جنس بدنه برنج است که استحکام بالایی داشته و به دلیل ویژگی‌هایی مانند خورده نشدن توسط آب و غیره بهترین مورد برای این محصولات است.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی محصولات درخشان:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات، مارک درخشان از نمونه‌های خوب بازار است. محصولات مارک شیرآلات درخشان از 1382 بر اساس درستورالعمل‌های جهانی تولید می‌شوند. تنوع رنگ و طراحی در مارک شیرآلات بهداشتی درخشان تا حد زیادی بالا است. یکی از مزیت‌های این برند نسبت به سایر برندها همین مورد است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این برند شیرآلاتی با سبک‌های مختلف و زیبا وجود دارد که هر  کسی بر اساس سلیقه و  نیاز خود می‎تواند آن‌ها را  انتخاب کند. این برند خوشنام ایرانی محصولاتی مانند گاز رومیزی، هود نیز تولید می‌کند.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی محصولات راسان:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات برند بعدی راسان است. گروه صنعتی راسان فعالیت خود را از سال 1376 شروع کرده است. گروه متخصص راسان با هدف تولید محصولاتی ایرانی با کیفیت آلمانی شروع به کار کردند و اکنون به جرات می‌توان گفت به هدف خود رسیده‌اند. طراحان مارک شیرآلات راسان با خلاقیت و هنر خود شیرآلاتی فانتزی و خاص را طراحی می‌کنند. به جز شیرآلات فانتزی شیرآلات اهرمی و کلاسیک نیز در این شرکت تولید می‌شود. این محصولات با تنوع بالایی در رنگ‌های سفید، کروم و طلایی تولید می‌شوند.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی مارک شودر:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات، مارک شیرآلات شودر نیز محبوبیت زیادی دارد. برند شودر از سال 1370 فعالیت خود را آغاز کرده و محصولاتی با طراحی ویژه تولید کرده است. تیم متخصص شودر توجه زیادی به جزئیات دارد و در نتیجه شیرآلاتی با طراحی خاص تولید می‌کنند. در این برند انواع شیرآلات حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. شیرآلات شودر در رنگ‌هایی نظیر کروم، کروم مات، سفید کروم، شیری کروم، طلایی، طلایی مات، مشکی، مشکی مات  و غیره وجود دارند. این برند محصولاتی با سبک مدرن، بیزانس و باروک تولید می‌کند.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی مارک قهرمان:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات برند قدیمی قهرمان را داریم. شرکت شیرآلات قهرمان از سال 1359 در این زمینه مشغول به فعالیت است. مارک قهرمان در عرصه شیرآلات نامی آشنا است که تنوع محصولات زیادی دارد و رضایت مشتریان را در سالیان طولانی جذب کرده است. محصولات برند قهرمان سال‌ها است به سایر کشورها صادر می‌شود و این موضوع خود گواهی بر کیفیت این شیرآلات است.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی برند کسری:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات با برند کسری آشنا می‌شویم. این شرکت از سال 1382 در زمینه تولید شیرآلات بهداشتی مشغول به فعالیت است. این شرکت نیز محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کند.

 

 • بررسی برندهای مختلف شیرآلات، معرفی برند کلار:

 

در بررسی برندهای  شیرآلات با برند کلار نیز روبه‌رو هستیم. شرکت کلار از سال 1382 با هدف کیفیت بالا شروع به فعالیت کرده است. برند کلار اولین تولیدکننده شیرآلات توکار در ایران است که در این زمینه جز بهترین‌های ایران نیز می‌باشد. کارتریج‌های مورد نیاز در این برند اروپایی بوده و محصولات مارک شیرآلات کلار با کیفیتی بسیار بالا و آب‌کاری 30 تا 40 میکرون تولید می‌شوند.

 

 • بررسی برندهای  شیرآلات، معرفی محصولات برند KWC:

 

برای بررسی برندهای  شیرآلات با محصولات برند KWC آشنا می‌شویم. این شرکت در اصل یک شرکت سوئیسی با سابقه کار 150 سال است که به مناسبت 100 سالگی خود نمایندگی محصولات خود را در کشور ایران تاسیس کرده است. این برند معروف در کشورهایی نظیر آلمان، آمریکا و ایتالیا نیز محصولات خود را تولید می‌کند. KWC تنها نمایندگی اختصاصی خود را در خاورمیانه در کشور ایران دارد. محصولات برند KWC با تنوع زیادی تولید می‌شوند که از کیفیت خوبی نیز برخوردارند. محصولات این برند نظیر مدل‌های مختلف چشمی، کلاسیک، مدرن، توکار، ترموستاتیک و مدل‌های فانتزی با رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند.

 

 • بررسی برندهای شیرآلات، معرفی محصولات برند البرز روز:

 

در بررسی برندهای شیرآلات، محصولات برند البرز روز را معرفی می‌کنیم. این شرکت حدود 10 سال است که شروع به فعالیت در این زمینه کرده و نسبت به سابقه کمی که دارد محبوبیت زیادی در بین عموم مردم پیدا کرده است. محصولات این برند از نظر کیفیت، کارایی، تنوع، طراحی و قیمت جز 10 برند برتر ایران است.

 

 • بررسی برندهای  شیرآلات، معرفی برند ایزی پایپ:

 

در بررسی برندهای مختلف شیرآلات برند مطرح ایزی پایپ را داریم. این برند مطرح از سال 1370 با تولید لوله‌های ساختمانی 5 لایه فعالیت خود را شروع کرد و پس از موفقیت چشم‌گیر در این زمینه به تولی شیرآلات بهداشتی با کیفیت نیز پرداخت.

 

 • بررسی برندهای شیرآلات، معرفی برند کیان:

 

در بررسی برندهای  شیرآلات، محصولات برند کیان نیز از کیفیت بالایی برخوردارند. این برند با خدمات ویژه پس از فروش خود مانند 5 سال گارانتی معروف است. البته این موضوع خود نشانه‌ی کیفیت و عملکرد بالای محصولات است.

 

 • بررسی برندهای  شیرآلات، معرفی برند گلپایگان:

 

در بررسی برندهای شیرآلات شرکت گلپایگان یکی از برندهای معتبر است. شیرآلات مارک گلپایگان در سال‌های اخیر جز بهترین مارک شیرآلات بهداشتی ساختمان قرار گرفته است. کیفیت محصولات و زیبایی آن‌ها باعث شده در این عرصه مطرح شوند.

 

منابع: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%DB%8C%D8%B1_(%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%84%D9%87)#%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9_%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D9%86%D8%A7_%D8%A8%D9%87_%D9%86%D9%88%D8%B9%D9%90_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF

قیمت لوله و اتصالات

اطلاعات لازم درباره لوله پولیکا

لوله پولیکا

لوله پولیکا در حقیقت لوله‌های UPVC است که از نوعی ماده پلیمری با همین نام تولید می‌شود.

اولین شرکتی که این لوله را تولید کرد پولیکا نام داشت و به همین دلیل بیش‌تر افراد این لوله‌ها را با نام پولیکا می‌شناسند.

این نوع لوله‌ها بیش‌تر برای فاضلاب ساختمان‌ها و لوله‌کشی‌های زیرزمینی استفاده می‌شود.

لوله‌های پولیکا جنس پلاستیکی سختی دارند و خاکستری رنگ هستند.

به دلیل استفاده از UPVC بسیار مستحکم و مقاوم هستند.

لوله‌های UPVC طول عمر بالایی داشته به طوری که بیش‌تر افراد به دلیل طول عمر بالا از آن‌ها استفاده می‌کنند.

این لوله‌ها به هیچ وجه زنگ نمی‌زنند و نمی‌پوسند به همین دلیل در سیستم‌های انتقال آب نیز به کار می‌روند.

 

 

لوله واتصالات

انواع لوله پولیکا:

لوله پولیکا انواع مختلفی داشته که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد. لوله‌های UPVC به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

1. لوله‌های پولیکا با مقاومت کم
2. لوله‌های پولیکا نیمه قوی
3. لوله‌های پولیکا فشار قوی

در ساختمان‌ها بیش‌تر از نوع سوم یعنی لوله‌های پولیکا فشار قوی استفاده می‌شود.

این نوع لوله‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی داشته و نسبت به سایر پولیکاها مزایای بیش‌تر دارند.

فشار قابل تحمل در این نوع اتصالات بسیار بالا است بازدهی مثبتی را برای شما فراهم می‌کند.

ویژگی‌های لوله‌های پولیکا

ویژگی‌های لوله پولیکا به شرح زیر است:
– به دلیل انعطاف‌پذیری مناسب قابلیت خم شدن دارند. بنابراین در هنگام مواردی مانند جابه‌جایی نمی‌شکند.
– نصب آن‌ها بسیار آسان است و نیاز به دستگاه یا مهارت خاصی ندارد.

علاوه بر آن چون این لوله‌ها سبک هستند حمل و نقل آن‌ها نیز به آسانی انجام می‎شود.
– به دلیل ویژگی‌ها و مزایایی که برای شما فراهم می‌کنند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.
– سطح داخلی و خارجی این لوله‌ها بسیار صاف است و این موضوع باعث کاهش اصطکاک می‌شود. ب

ه همین دلیل مقاومت لوله در برابر سیالات بالا است و به سادگی ضربه نمی‌بیند.
– در برابر اسیدها و بازها نیز از مقاومت بالایی برخوردار است.
– انتقال حرارت لوله پولیکا بسیار ناچیز است و تا حد زیادی عایق حرارتی است.
– رنگ آن در طول زمان تغییری نمی‌کند و سایر ویژگی‌های آن مانند عدم پوسیدگی، رسوب و زنگ‌زدگی نیز حفظ می‌شود.
– برای مناطق نشست‌پذیر و زلزله‌خیز بسیار مناسب هستند.
– ضریب انبساط طولی نسبتا کمی نسبت به پلیمرهای دیگر دارد.
– این لوله‌های UPVC نسوز هستند و در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت بالایی دارند.
– لوله‌های پولیکا هیچ‌گونه اثر منفی به روی طعم و ترکیبات آب نمی‌گذارد.
– در بیش‌تر مواقع این لوله‌ها را درون خاک دفن می‌کنند، لوله‌های پولیکا با ترکیبات موجود در خاک سازگار است.

کابردهای لوله پولیکا:

لوله پولیکا در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد.

مزیت‌های زیاد این لوله‌ها آن‌ها به یکی از مصالح مورد نیاز برای هر سازه‌ای تبدیل کرده است.

اتصالات پولیکا مقاومت و استحکام مورد نیاز را برای کاربردهای مختلف فراهم می‌کند.

به همین دلیل استفاده از این نوع لوله‌ها برای مصارف مختلف امکان‌پذیر است و گزینه بسیار خوبی می‌باشد. لوله‌های پولیکا را در موارد زیر به کار می‌برند.
– سیستم فاضلاب‌های خانگی
– سیستم فاضلاب‌های شهری، روستایی و صنعتی
– لوله‌کشی‌های آب در جریان فشار قوی یا ضعیف
– سیستم‌های برق‌رسانی به عنوان کابل فیبر نوری برای عبور جریان برق
– سیستم‌های مخابراتی و موارد شبیه به آن

انواع لوله پولیکا بر اساس سایز:

لوله پولیکا در سایزهای مختلفی تولید می‌شود و شما می‌توانید با توجه به ابعاد پروژه خود آن‌ها را انتخاب کنید.

پس از بررسی پروژه خود و محاسبه لوله‌های مورد نیاز خود سایز و ابعاد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ضخامت لوله‌های پولیکا نیز با یکدیگر متفاوت است و از این نظر نیز باید لوله‌ی مناسب با پروژه خود را انتخاب نمایید.

سایز لوله‌ها بر اساس میلی‌متر می‌تواند لوله‌ها 20 میلی‌متر، 25 میلی‌متر، 32 میلی‌متر، 40 میلی‌متر و غیره باشد.

عوامل موثر بر کیفیت نهایی لوله پولیکا:

به طور کلی لوله پولیکا کیفیت بسیار بالایی دارد. این لوله‌ها به دلیل استقامت و کارایی بالایی که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما لوله‌های پولیکا نیز مانند هر ماده دیگری اگر به درستی تولید نشود، کیفیت آن کاهش می‌یابد. کیفیت لوله‌ها را عواملی مانند نوع مواد استفاده شده و نحوه تولید آن مشخص خواهد کرد.

در تولید لوله‌های UPVC مواد خاصی با دستورالعمل و مقدار مشخص به کار می‌رود.

این مواد شامل نرم‌کننده‌ها، پرکننده‌ها، رنگدانه‌ها یا مستربچ، پایدارکننده‌ها و کمک فرآیند می‌باشند که میزان استفاده هر کدام از آن‌ها بر کیفیت نهایی کار تاثیر زیادی دارد.

در صورتی که این مواد با نسبت‌های مشخصی استفاده نشوند لوله‌های تولید شده شکننده و بی کیفیت خواهند بود. به همین دلیل برای تولید لوله‌های پولیکا باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

 

لوله و اتصالات

طول عمر لوله پولیکا چقدر است؟

لوله پولیکا طول عمر نسبتا بالایی دارد. اتصالات پولیکا در حدود 50 تا 70 سال ماندگاری دارند.

البته بیش‌تر تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که لوله‌های تولید شده پولیکا تا 100 سال نیز طول عمر دارند. چون زمان تولید و استفاده از این لوله‌ها به سال‌های اخیر برمی‌گردد .

برای بررسی دقیق طول عمر آن‌ها مدارک قطعی وجود ندارد. اما چون جنس لوله‌ها از پلاستیک بسیار مقاوم است به احتمال زیاد بیش‌تر از 100 سال طول عمر خواهند داشت.

اگر عوامل تخریب‌کننده این لوله‌ها را کنترل کنید می‌توانید بیش‌ترین زمان ممکن را از آن‌ها استفاده نمایید. مثلا نور خورشید لوله‌های پولیکا را به شدت تضعیف می‌کند.

لذا بهتر است این لوله‌ها در زمین دفن شوند تا از برخورد اشعه ایکس به آن‌ها جلوگیری شود. بیش‌تر تولیدکنندگان به مواد UPVC مقداری تیتانیوم اضافه می‌کنند.

این کار لوله‌ها را تا حدودی در برابر نور خورشید مقاوم خواهد کرد. تا حد امکان سعی کنید از این نوع لوله‌ها برای مصارف بیرونی خود استفاده نمایید.

در غیر این صورت بهتر است لوله‌های بیرونی را با سایبان‌هایی در برابر نور خورشید محافظت کنید.

 

منابع: https://elbow45.com/products/m-t-plast-din-standards-upvc-pipe-class5-pn16?variant=1537079115802

 

پتینه کاری

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری هنری است که با تکنیک‌های نقاشی به روی فلزاتی مانند مس، چوب و سنگ انجام می‌شود. این هنر زیبا حالت کهنگی و زنگ‌زدگی را با استفاده از رنگ‌های متنوع و تکنیک‌های مخصوص به روی اجسام مختلف می‌بخشد. این تکنیک زیبا و جذاب مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و با زیبایی خاصی که دارد در موارد متنوعی استفاده می‌شود.

از پتینه در ابتدا فقط د کارهای ساختمانی استفاده می‌شد. اما شاید این هنر زیبا تنها تکنیک ساختمانی باشد که فراتر از کارهای ساختمانی پیش رفته و به یک هنر مستقل و جذاب تبدیل شده است. در هنر پتینه کی‌توانید بافت ظاهری اجسام را نیز تغییر دهید و نتیجه را به زیباترین حد ممکن نزدیک کنید. در ادامه با این هنر جذاب بیشتر آشنا می‌شویم.

 

انواع مدل‌ها و روش‌های پتینه کاری:

پتینه کاری با توجه به تکنیک‌های مختلفی که اجرا می‌شود، مدل‌های مختلفی دارد. انتخاب مدل پتینه به سلیقه مشتری، سبک دکوراسیون داخلی و موارد دیگر بستگی دارد. بهتر است که در انتخاب مدل این هنر زیبا حتما به دکوراسیون داخلی خود توجه کنید و با توجه به رنگ‌ها مدل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. پتینه طرح سنگ، بتن، گل و غیره از جمله مدل‌های پتینه هستند.
پتینه کاری با روش‌های مختلفی اجرا می‌شود. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.
پتینه با اسفنج: یکی از آسان‌ترین روش‌های پتینه است که با استفاده از یک اسفنج آغشته به رنگ به صورت ضربه‌ای اجرا می‌شود.
پتینه با پارچه: مانند روش قبلی به صورت ضربه‌ای به روی دیواری که زیرسازی آن انجام شده، اجرا می‌شود. البته به زمان بیش‌تری نیاز داشته و با پارچه انجام می‌شود.
پتینه با روش رنگ‌برداری: در این روش شما ب استفاده از ابزار مختلف رنگ دلخواه را روی دیوار اجرا می‌کنید. سپس رنگ‌های اضافی را قبل از خشک شدن برمی‌دارید. بهتر است این کار به صورت مچاله‌ای و با پارچه انجام شود.

 

خمیر و بتونه مخصوص پتینه کاری:

 

 

ابزار پتینه کاری

ابزار پتینه

برای پتینه کاری نیاز به خمیر و بتونه مخصوصی دارید. خمیر پتینه بسیار انعطاف‌پذیر بوده و نام آن تکسچر است. با استفاده از آن می‌توانید طرح‌های مختلف را روی سطح مورد نظر اجرا کنید. تکسچر دیرتر از خمیرهای دیگر خشک می‌شود و به هنرمند امکان خلق طرح‌های زیبا را می‌دهد.

بتونه پتینه نیز دارای ویژگی‌های خاصی است. بتونه روغنی بوده و کیفیت بالایی دارد. بهتر است قبل از استفاده سطح مورد نظر خود را زیرسازی کنید.

مزایا و معایب تکنیک‌های پتینه کاری:

پتینه کاری مزیت‌های بسیار زیادی دارد. به همین دلیل توجه افراد مختلف را به خود جلب می‌کند. بدون شک این هنر جذاب تاثیر شگفت‌آوری در دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد گذاشت.

اجرای تکنیک‌های پتینه جذابیت و زیبایی فضای شما را چند برابر خواهد کرد. دیوارهایی که پتینه روی آن اجرا شده است نسبت به دیوارپوش‌های مصنوعی مانند چوب، آجر نما، کاغذ دیواری و غیره جذاب‌تر هستند.

زیرا این نوع دیوارها از جنبه هنری بیش‌تری برخوردار بوده و به همین دلیل به دل بیش‌تر افراد می‌نشیند. اجرای پتینه روی سطوح مختلف امکان‌پذیر است و این موضوع به سلیقه شما و دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر خود بستگی دارد. شما با کمک پتینه می‌توانید ایرادات دیوارها یا سقف خود را بپوشانید.

زیرا تکنیک‌های پتینه می‌تواند ترک‌ها، خوردگی‌ها و سایر ایرادات فضای مورد نظر شما را بپوشاند. البته پیشنهاد ما این است که فقط به روی دیوارها و فضاهای خاصی از پتینه استفاده کنید و تا بهترین تاثیر و اثر را داشته باشد. در این صورت است که از این هنر به درستی استفاده کرده و از آن بهره‌مند شده‌اید.

یکی دیگر از مزیت‌های پتینه کاری ماندگاری بسیار بالای آن است.

علاوه بر ماندگاری بالا قابل شست و شوی و تعمیر یا ترمیم نیز هست. شاید تنها ایراد این هنر زیبا قیمت بالای آن باشد که در مقابل زیبایی منحصر به فردی که به فضای شما می‌بخشد، می‌توان آن را نادیده گرفت. همان‌طور که گفته شد می‌توانید از پتینه فقط به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده کرده و در ابعاد کوچکی آن را اجرا کنید.

در این صورت هزینه کمی را صرف آن خواهید کرد. پتینه کاری یکی از معدود هنرهایی است که با بافت‌های درشت و ریزی که ایجاد می‌کند می‌تواند برای انواع سبک‌های معماری و طراحی داخلی مناسب باشد. شما می‌توانید با توجه به سبک مورد نظر خود پتینه را در ابعاد مختلف اجرا کنید.

 

فضاهایی که برای پتینه کاری مناسب هستند:

پتینه کاری برای فضاها و محل‌های مختلفی مناسب است. این موضوع کاملا به سلیقه شخصی یا طراح داخلی شما بستگی دارد.

شما می‌توانید به روی دیوار، سقف ام‌دی‌اف، شیشه، چوب، مبل، شومینه، نما و فضاهای دیگر از پتینه استفاده کنید.

کاربرد این عنصر دکوراتیو به دلیل تنوع بالای مدل‌ها و طرح‌ها بسیار گسترده است. شما می‌توانید بدون در نظر داشتن قوانین طراحی داخلی پتینه را روی سطوح مختلف اجرا کنید. البته اگر در زمینه دکوراسیون داخلی اطلاعات کافی را ندارید، بهتر است که با طراح داخلی مشورت کنید.

 

 

پتینه زیبا

پتینه کاری زیبا

ویژگی‌های پتینه کاری:

پتینه کاری می‌تواند زیبایی مسحورکننده‌ای به فضای شما ببخشد و فضای شما را الهام‌بخش کند. این هنر در صورتی که به درستی انجام شود و ویژگی‌های دلخواه را داشته باشد بالاترین تاثیر را خواهد داشت. در ادامه با این ویژگی‌ها آشنا می‌شویم.

1. پتینه یکی از بهترین جایگزین‌ها به جای رنگ‌آمیزی دیوارها یا کاغذ دیواری است. البته به دلیل هزینه زیادی که دارد معمولا در ابعاد کمی اجرا می‌شود.

2. در صورتی که قسمتی از پتینه شما آسیب ببیند به راحتی می‌توانید آن را ترمیم کنید.
3. دوام و طول عمر بالایی داشته و معمولا سالیان زیادی زیبایی اولیه خود را حفظ می‌کنند.
4. به روی سطوح مختلف قابل اجرا هستند.
5. ایرادات و نواقص موجود در سطح مورد نظر شما را می‌پوشانند.
6. پتینه نیاز به مراقبت و تمیز کردن منظم ندارد و به نسبت سایر دیوارپوش‌ها دیرتر کثیف می‌شوند.

 

منابع: https://khedmatazma.com/mag/patina

 

 

دکوراسیون داخلی

همه چیز درباره طراحی کلاسیک

همه چیز درباره طراحی کلاسیک:

طراحی کلاسیک برای دکوراسیون داخلی فضاها یکی از بهترین نمونه‌ها است. سبک  کلاسیک علاوه بر زیبایی منحصر به فردش مزیت‌های زیادی نیز دارد. فضاهای داخلی که با سبک  کلاسیک طراحی شده‌اند هیچوقت از مد نمی‌افتند و  جذابیت خود را حفظ می‌کنند.

جذابیت طراحی‌های کلاسیک فضاها به میزانی است که با وجود گذشت سال‌های زیادی این سبک هنوز هم مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. به خصوص افرادی که برای گذشته و سنت خود اهمیت زیادی قائل هستند به سبک کلاسیک توجه بیش‌تری می‌کنند.

دکوراسیون داخلی با سبک کلاسیک برای شما فضایی شیک و لوکس رقم می‌زند. در ادامه با ویژگی‌های این دسته از طراحی‌های داخلی فضای معماری آشنا می‌شویم.

 

 

 

دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های طراحی کلاسیک:

سایر طراحی‌ها دارای ویژگی‌های شاخص و مشخصی است. شاخص‌ترین ویژگی‌ها در سبک کلاسیک بدون شک نظم، تعادل و تقارن است.

این شاخصه‌ها از دوران یونان باستان با سبک کلاسیک باقی مانده است. در طراحی‌های کلاسیک تقارن به وفور دیده می‌شود و در واقع متقارن بودن تمام اجزا و طرح‌ها کامل‌کننده این سبک است.

طرح‌ها از جزیی‌ترین تا اصلی‌ترین باید بر اساس اصول تقارن طراحی شوند. در طراحی‌های کلاسیک از یک نقطه مرکزی یا کانونی برای طراحی خود استفاده می‌کنند.

دو طرف این نقطه مرکزی عضوهایی به صورت کاملا متقارن قرار می‌گیرد. یعنی اگر شما شومینه را که یکی از مهم‌ترین موارد طراحی با سبک کلاسیک است را به عنوان نقطه مرکزی در نظر بگیرید.

باید هر دو طرف شومینه عضوهای یکسان یا دارای تعادل قرار بگیرد. در فضاهایی که دکوراسیون داخلی کلاسیک دارند از اهمیت بالای شومینه‌ها غافل نشوید.

می‌توانید این فضاها را با وجود شومینه صمیمی‌تر و زیباتر جلوه دهید. شومینه‌های کلاسیک نمای غیر شیشه‌ای داشته و معمولا با مصالحی مانند سنگ یا آجر تزیین می‌شوند.

برای طراحی کلاسیک ستون نیز عضو ثابت و همیشگی به حساب می‌آید. ستون‌ها نیز از دوره‌ی یونانی‌ها و رومی‌ها به یادگار مانده است. البته نقش ستون در فضاهای کلاسیک را می‌تواند خطوط عمومی طراحی‌های مختلفی بر عهده داشته باشند.

یعنی پرده‌ای با خطوط عمودی می‌تواند به طور غیر مستقیم و نمادین نقش ستون‌ها را ایفا کند. در دکوراسیون داخلی کلاسیک طراحی معمارانه فضا از اهمیت بسیاری برخوردار است. شما می‌توانید با طراحی معمارانه فضایی با سبک کلاسیک تا حد زیادی این سبک را در فضای خود تعریف کنید.

از دیگر ویژگی‌های طراحی‌های کلاسیک می‌توانیم به جزئیات فراوانی مانند وجود آیینه‌ها، گلدان‌ها، مجسمه‌ها و غیره اشاره کنیم.

در طراحی کلاسیک رنگ‌ها چه نقشی دارند؟

 

 

دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها در سبک کلاسیک

 

 

 

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد رنگ است. رنگ‌های موجود در طبیعت که الهام‌بخش و زیبا هستند در دکوراسیون داخلی با سبک کلاسیک استفاده زیادی می‌شود. رنگ‌هایی مانند بژ، خاکستری، طلایی، نقره‌ای، زیتونی و قرمز تیره در سبک‌های کلاسیک استفاده می‌شوند. البته می‌توانید از رنگ‌های ملایم و مات نیز در طراحی‌های کلاسیک خود استفاده کنید. این موضوع بستگی به سلیقه شما دارد اما باید اصل وجود رنگ‌های گرم و آرامش‌بخش را در طراحی خود رعایت کنید.

دیوارها در طراحی کلاسیک:

دیوارپوش‌های خاصی به چشم می‌خورد. دیوارپوش‌ها می‌توانند کاغذ دیواری، پانل‌های چوبی و غیره باشند که با سبک کلاسیک طراحی شده‌اند. گچبری روی دیوارها نیز یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سبک کلاسیک است. معمولا گچبری‌ها را با رنگ طلایی و سفید رنگ‌آمیزی می‌کنند. نکته قابل توجه در سبک کلاسیک این است که همه چیز باید در لوکس‌ترین و گران‌ترین حالت خود انتخاب شود.

کف و سقف در طراحی کلاسیک:

کف و سقف نیز اهمیت بالایی دارند. رنگ این دو مورد در دکوراسیون داخلی کلاسیک معمولا گرم و شیری هستند که البته باید ساده و زیبا اجرا شوند. در سقف فضاهای کلاسیک حتما باید از گچبری استفاده شود.

به طور کلی گچبری یکی از معرف‌های سبک کلاسیک  می‌باشد و شما باید از آن در فضای داخلی و خارجی کلاسیک خود استفاده کنید. طرح و مدل گچبری به سلیقه شما بستگی دارد و حتی می‌توانید از انواع مدل‌ها و طرح‌های پیش‌ساخته معروف نیز استفاده کنید.

در کف فضاهای معماری کلاسیک معمولا از کفپوش‌های گران قیمتی مانند پارکت‌ها چوبی و لمینت استفاده می‌شود. پارکت‌های چوبی طبیعی یکی از بهترین موارد برای کفپوش کردن فضاهای کلاسیک است.

مبلمان در طراحی کلاسیک:

 

مبلمان در طراحی کلاسیک تاثیر بسیار زیادی دارد. در فضاهای داخلی کلاسیک باید مبلمان ساده اما متقارن باشد. استفاده از مبلمان‌های آنتیک بهترین گزینه برای شما می‌باشد. به یاد داشته باشید که در سبک کلاسیک نباید عناصری که تزیینات و شلوغی بیش از حد دارند را به کار ببرید.

بنابراین باید مبلمان خود را در تمام فضاها از نشیمن و پذیرایی تا اتاق خواب‌ها با خطوط ساده انتخاب نمایید. توجه به جزئیات ظریفی مانند مبلمان دکوراسیون شما را زیباتر و جذاب‌تر خواهد کرد. برای نزدیک شدن به سبک طراحی داخلی کلاسیک انتخاب مبل‌هایی که در طرح منحنی دارند نیز گزینه بسیار خوبی است.

مبلمان در بهترین حالت باید با پرده و دیگر عناصر از نظر طرح و رنگ هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد.

 

 

دکوراسیون داخلی

مبلمان کلاسیک

متریال در طراحی کلاسیک:

در طراحی کلاسیک باید از متریال‌های گران قیمتی مانند ابریشم استفاده کنید. البته استفاده از مخمل، پنبه، کتان و کرباس نیز در این نوع طراحی‌ها به چشم می‌خورد. مهم‌ترین نکته این است که از متریال‌های سبک که حس بی‌وزنی به محیط می‌دهند استفاده نکنید. متریال‌های سبک مناسب سبک مینیمال هستند که دقیقا نقطه مقابل سبک کلاسیک می‌باشد. متریال‌ها بهتر است در طرح و رنگ طبیعی انتخاب شوند و با کیفیت و زیبا باشند.

در طراحی‌های کلاسیک باید حس شکوه و تجمل‌گرایی را منتقل کنید. به همین دلیل باید به نکات جزیی مانند متریال‌ها توجه ویژه‌ای کنید. به کار بردن عناصر شیک و گران قیمت می‌تواند در این کار به شما کمک بزرگی کند. پارچه‌هایی که طرح‌های متقارن و عمودی دارند برای سبک کلاسیک بسیار مناسب هستند.

برای متریال‌هایی مانند کف سرویس بهداشتی و حمام نیز بهتر است از سنگ‌های مرمر طبیعی استفاده کنید. البته از سنگ‌ها طبیعی دیگر که جلوه و زیبایی خوبی دارند، می‌توانید به جای سنگ مرمر به کار ببرید.

 

 

منابع: https://en.wikipedia.org/wiki/Design_classic