قیمت مسکن

آیا احتمال گرانی مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح وجود دارد؟

آیا احتمال گرانی مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد؟

 

قیمت مصالح ساختمانی بر اساس آمارهای جدید، توانسته است در پاییز سال جاری، رکورد همه سال های اخیر از دهه 90 را بشکند و با رشد شدیدی مواجه گردد. البته مشابه چنین اتفاقی در تابستان امسال، ولی نه با این شدت روی داد. اکنون باید ببینیم که آیا افزایش قیمت مصالح ساختمانی می تواند تأثیر خاصی بر گرانی مسکن در ماه ها و سال های آینده داشته باشد، یا خیر؟ و یا اینکه این مسئله، آیا می تواند سبب ایجاد اختلال در فرایند ثبات قیمت مسکن گردد یا خیر؟

 

آیا احتمال ارزان به فروش رسیدن خانه هایی که گران ساخته شده اند، وجود دارد؟ 

مطابق با گزارشات جدید مرکز آمار، قیمت مصالح ساختمانی با تورم سرسام آوری در پاییز امسال مواجه گردید، به گونه ای که در پاییز 99 در مقایسه با پاییز 98، افزایش قیمت مصالح ساختمانی به میزان دو برابر را شاهد بودیم که رکورد کل دهه 90 را شکسته است.

مصالح ساختمانی را می توان از مهمترین بخش هایی دانست که قادر به هدایت روند قیمت مسکن می باشد و می تواند اثر مستقیمی بر ارزانی یا گرانی مسکن داشته باشد. بر اساس گزارش منتشر شده از مرکز آمار مبنی بر تغییرات قیمت مسکن در شهر تهران، گرانی در این بخش با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.

افزایش عجیب قیمت مصالح ساختمانی و گرانی مسکن

 

مطابق با جدول آماری که در فصل پاییز منتشر گردید، بخش درب و پنجره در پاییز امسال با بیشترین میزان افزایش قیمت روبرو بوده است. در واقع تورم نقطه به نقطه درب و پنجره ساختمان، 163 درصد بوده است.

همچنین افزایش قیمت مصالح‌ ساختمانی نیز از تورم صد درصدی برخوردار بوده اند که می ‌توان به کاشی و سرامیک، سنگ، شن و ماسه، بتن، سیمان، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی، چوب، عایق های حرارتی، ایزوگام و قیرگونی اشاره نمود که نسبت به سال 98 قیمت آنها بیش از دو برابر بالا رفته است. در این بین، گروه‌ هایی از جمله شیشه، تورم زیادی نداشته است.

 

 

گرانی مسکن

گرانی مسکن

 

در حقیقت گرانی مسکن و ساخت و ساز، سبب افزایش اجاره ها و خرید خانه گردیده است. در آخر باید بگوییم که هر چند از آبان ماه افزایش قیمت مسکن تا حدودی متوقف شده است.

ولی گرانی عجیب مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده خانه ها که بسیار بالا است، باعث شده که امیدی برای کاهش قیمت وجود نداشته باشد. بر این اساس، کاهش قیمت مسکن و مصالح ساختمانی با تردید های زیادی روبرو است که به طور قطع نمی ‌توان آینده آن را پیش ‌بینی نمود.

به هر حال، هنگامی که گرانی مسکن و تورم مصالح ساختمانی را با سال 98 مقایسه می‌ کنیم، متوجه می‌ شویم که تورم نقطه به نقطه در این گروه ها هیچ تناسبی با ارقام ثبت شده در پاییز امسال نداشته است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در دو فصل تابستان و پاییز در سال 1398، قیمت ساخت پروژه های مسکونی بسیار افزایش داشته است که به طور کلی در دهه 90 بی ‌سابقه بوده است.

 

 

 

تامین برق

تامین برق وارزان شدن سیمان

 تأمین برق اولویت اصلی در حوزه فولاد و سیمان می باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد که رصد روزانه میزان موجودی و تولید سیمان و فولاد در کشور و آسیب شناسی واقعی از مسائل ضروری در کشور به شمار می آید و تأمین برق را می توان اولویت اصلی حوزه فولاد و سیمان جهت حفظ تولید دانست.

شب گذشته یعنی چهارم مرداد ماه، در جلسه کارگروه تنظیم بازار، علیرضا رزم حسینی، با تأکید بر مشکلات ناشی از قطعی برق در کشور، اذعان کرد که تصمیمات اتخاذ شده در وزارت نیرو، قطعی برق واحدهای مختلف صنعتی را در پی داشته و واحدهای تولیدی فولاد و سیمان متحمل بیشترین میزان فشار ناشی از این قطعی شده اند.

تأمین برق اولویت اصلی در حوزه فولاد و سیمان می باشد.

سیمان

وی در ادامه افزود، پیشنهادات وزارت صمت جهت به حداقل رساندن صدمات ناشی از قطعی برق در حوزه صنعت، پذیرفته نشد، و همچنین اظهار کرد که در بازار، تغییری در میزان تقاضا صورت نگرفت و این مسئله در صورت رسیدن عرضه به مقدار 30 درصد، مشکلاتی را به صورت طبیعی ایجاد خواهد نمود.

تأمین برق بایستی تمرکز اصلی در صنعت سیمان و فولاد جهت افزایش تولید باشد. به گفته وزیر صمت، در صنایع سیمان و فولاد در شرایط کنونی، مسئله اصلی کم بودن میزان تولید بوده و بایستی بر تولید متمرکز شد که البته این مسئله به تأمین برق و انرژی لازم برای این صنایع نیاز دارد.

ضرورت برق

همچنین وی بر ضرورت ارزیابی موضوعات مربوط به توزیع در کارگروه های خصوصی تأکید نمود و بررسی کارشناسی آن جهت گرفتن بهترین تصمیم به منظور برطرف کردن چالش نظام توزیع موجود را ضروری دانست.

علاوه بر آن وزیر صمت اظهار داشت که از سوی وزارت صمت بیشترین میزان مطالبه جهت تأمین برق واحدهای تولیدی از وزارت نیرو، در این مدت صورت گرفت.

و به پیگیری مستمر و جدی این موضوع پرداخته و امیدوار هستیم که قادر به رفع این مشکل تولید با همت و یاری وزارت نیرو باشیم.

رزم حسینی بیان نمود، میزان برق مصرفی که اکنون برای این واحد ها در نظر گرفته شده، فقط جهت گرم نمودن کوره ها می باشد و همین سبب به وجود آمدن نوعی چالش در قرارداد های داخلی صنایع سیمان و فولاد و حفظ بازارهای خارجی می ‌گردد.

 

رصد روزانه تامین برق در صنعت فولاد و سیمان کشور و آسیب ‌شناسی واقعی

 

از موارد مهمی که وزیر صمت بر آن اصرار داشت و برخورد قانونی با تخلف های موجود در این زمینه را خواستار بود، نظارت انبار ها برای سازماندهی بازار و همچنین ضرورت آسیب شناسی و رصد روزانه میزان تولید فولاد و سیمان در کشور می باشد.

با توجه به اینکه در حال حاضر تنظیم بازار با شرایط عادی بسیار متفاوت است.

رزم حسینی به نقش پررنگ رسانه در عبور از بحران اشاره نمود و ابراز کرد که عده ای از صاحبان قلم به جای اینکه در بازار به نحو مطلوبی آرامش را برقرار نمایند.

بیشتر باعث تشدید التهابات در بازار می گردند و جلوی تولید و تصمیمات درست را می‌ گیرند.

 

رفع قطعی برق در صنایع فولاد و سیمان

 

وی با ذکر این موضوع که اکنون در شرایطی می باشیم که کرونا، خشکسالی، تحریم و قطعی برق مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

از آنجایی که نواحی گرمسیر کشور در فصول گرم احتیاج شدید به برق دارند، با بررسی‌ های کارشناسی و یک سری اولویت بندی های ضروری باید به مدیریت آنها پرداخت.

بر این اساس، وزیر صمت از وزارت نیرو خواست تا تامین برق صنایع تولیدی سیمان و فولاد و تعهدات مربوط به معادن که به هر دلیلی عملیاتی نشده است را در اولویت کار خود قرار دهد.

زیرا تامین برق این واحد های تولیدی جهت رفع موانع، از موضوعات مهم وزارت صمت می باشد. از این رو، به تمامی صنعتگران اطمینان داد که از امکانات موجود برای رفع مشکلات استفاده می نمایند.

 

 

 

 

در انبساط

کاربردهای درز انبساط در ساختمان سازی

کاربردهای درز انبساط در ساختمان سازی

همانگونه که می دانید، دادن حرارت و گرما به یک جسم، سبب افزایش انرژی جنبشی ذرات سازنده آن می گردد. در پی افزایش تحرکات مولکولی و انرژی جنبشی، به فضای بیشتری جهت جنب و جوش  و حرکت ذرات سازنده جسم و اتم ها نیاز است. همین امر، انبساط و حجم ماده را افزایش می دهد. ضریب انبساط حرارتی، به میزان افزایش حجم ماده در اثر افزایش دما اطلاق می گردد. بنابراین، بایستی فضایی را جهت حرکت آزادانه اجزا، زمان طراحی قطعات و مواد، به منظور انبساط عرضی و طولی همچون درز انبساط مورد توجه قرار دهید.

 

کاربردهای درز انبساط در ساختمان سازی

 

اینگونه می توان گفت که در همه مواد، انبساط حرارتی وجود دارد. اهمیت انبساط حرارتی، هنگام قرارگیری اجزایی با ضریب انبساط حرارتی متفاوت در کنار هم بیشتر می شود. از این رو، میان اجزا و قطعات، جهت پیشگیری از خرابی های احتمالی، بایستی فضایی را به منظور حرکت آزادانه همچون درز انبساط در نظر گرفت.

از درز انبساط در آپارتمان ها و ساختمان ها، جهت جلوگیری از خرابی های ناشی از تنش های حاصل از انقباض و انبساط اجزای تشکیل دهنده ساختمان استفاده می گردد. در ادامه این مقاله می خواهیم، اطلاعات بیشتری را درباره مفهوم درز انبساط، و بیان تفاوت آن با درز انقطاع و نحوه پر کردن این درز ها در اختیارتان قرار دهیم. علاوه بر آن، در پایان مقاله نیز وجود این درز ها را از لحاظ قانونی بررسی کرده و نقش پیمانکاران و مهندسان ناظر را در این زمینه شرح می دهیم.

آشنایی با مفهوم درز انبساط

از درز انبساط جهت پیشگیری از خرابی های حاصل از انقباض و انبساط در آپارتمان ها و ساختمان ها استفاده می گردد. به علت ایجاد تغییر درجه حرارت در ساختمان و یا تغییرات دمایی مربوط به تغییر فصل، انقباض و انبساط در ساختمان به وجود می آید. از این رو، یکی از موارد ضروری، در نظر گرفتن فضایی همچون درز انبساط، برای اینکه مواد و مصالح توانایی جبران انبساط و انقباض خود را داشته باشند، می باشد. علاوه بر آن، تعبیه درز انبساط در ساختمان های بزرگ که دارای چندین بلوک به هم پیوسته هستند، امری ضروری به شمار می آید. در نتیجه بایستی جهت تعبیه این درز ها، محل مناسبی را در طول ساختمان در نظر داشت.

فاکتورهای مختلفی در تعیین مکان تعبیه درز انبساط در ساختمان نقش دارند. نوع ساختمان، مصالح مورد استفاده در ساخت، تعداد طبقات آن، آب و هوای مکان ساخت بنا از عوامل مؤثر در این زمینه هستند. استفاده از درز انبساط در تمامی ساختمان هایی که دارای ارتفاع بیشتر از پنجاه متر هستند، صورت می گیرد.

در کل می توان اینگونه گفت که در ساختمان هایی که از نسبت طول به عرض بیش از یک سوم برخوردارند، درز انبساط در نظر گرفته می شود. از آنجا که اندازه گیری و تعیین مکان درز انبساط امری مهندسی و محاسباتی محسوب می شود، از این رو باید توسط فرد متخصص انجام شود.

معرفی درز انقطاع و تفاوت آن با درز انبساط

در ساختمان های واقع شده در کنار هم و بدون داشتن هیچ فاصله ای، هنگام وقوع حوادث طبیعی از قبیل طوفان های سهمگین، بادهای شدید، زلزله و غیره، ممکن است خرابی یک ساختمان، منجر به ریزش ساختمان مجاورش گردد.

 

نحوه پر شدن درزهای ساختمانی

 

در برخی مواقع ممکن است که در اثر تنش های محیطی، ساختمان فرسوده و قدیمی دچار ریزش شود و سبب انتقال کل بار خود به ساختمان مجاورش گردد. از این رو، از درز انقطاع جهت پیشگیری و کاهش میزان خسارات ناشی از این امر استفاده می گردد.

برعکس درز انبساط که به شکل عرضی در نظر گرفته می شود، در محل درز های انقطاع به طور کامل بتن و میلگرد میان دو بلوک قطع شده و از این رو، هیچ اتصالی بین دو قسمت سازه وجود ندارد. شایان ذکر است که در تراز هر طبقه حداقل درز انقطاع، یک صدم ارتفاع آن تراز از روی شالوده در نظر گرفته می شود. برای ساختمان هایی که دارای ارتفاع بیشتر از 12 متر و یا تعداد طبقات آنها از 4 طبقه بیشتر است، درز انقطاع استفاده می شود.

امکان پر کردن فضای بین دو ساختمان با مواد و مصالحی که دارای خواص مکانیکی ضعیفی هستند و به آسانی خرد می شوند، وجود دارد. علاوه بر آن، می توان به اجرای آن با گذاشتن یونولیت و یا قالب بندی محل درز پرداخت.

نحوه پر کردن درزهای ساختمانی

مصالح مختلفی جهت اجرا و پیاده سازی درزهای ساختمانی بکار می روند. انتخاب این مصالح با در نظر گرفتن فاکتور های مختلفی همچون وضعیت محیطی و بار اعمال شده بر آنها صورت می گیرد. از این رو، بایستی دقت کافی را در مورد نحوه پر کردن درزهای ساختمانی و نوع مصالح مصرفی در زمان طراحی آن ها به خرج داد. در ادامه این مقاله قصد داریم، به معرفی انواع مواد و مصالحی که جهت پر کردن درز انبساط و انقطاع مورد استفاده قرار می گیرد، بپردازیم.

آشنایی با فیلرها

معمولاً فیلر ها شامل مواردی از قبیل انواع لاستیک ها، الیاف های گیاهی، چوب پنبه، شن، قیر و غیره می باشند. ویژگی های عمومی فیلر ها عبارتند از:

 • دوام و پایداری زیاد

از آنجایی که فیلرها را به آسانی نمی ‌توان تعویض نمود و دسترسی به محل درز ها فقط با انجام عملیات ساختمانی امکان پذیر می باشد، لذا از موادی که دارای دوام و طول عمر بالا هستند، باید به عنوان درز انبساط بهره گرفت.

 • قابلیت شکل پذیری بالا

در بعضی مواقع لازم است که فیلر در محل مورد نظر برای اجرای درز انبساط، شکل آن مکان را به خود بگیرد تا شکاف‌ های هوایی ایجاد نشود و فیلر و دیواره ها به خوبی به یکدیگر متصل شوند. از این رو، قابلیت شکل پذیری فیلر بسیار حائز اهمیت می باشد.

 • انعطاف پذیری بالای فیلر

زمانی که فیلر دارای انعطاف پذیری بالایی باشد، در نتیجه چقرمگی خوبی دارد و ساختار آن مقاومت زیادی در برابر ترک خوردگی دارد.

 • عدم اتصال محکم بین فیلر و درز

باید دقت داشت که بین فیلر و درز، اتصال خیلی قوی و محکمی وجود نداشته باشد. زیرا ممکن است که در اثر تنش های پایین، متلاشی گردد. درست است که فیلر و درز انبساط باید به خوبی به یکدیگر متصل شوند، اما نباید دارای استحکام خیلی بالایی باشند.

تفاوت درز انبساط و درز انقطاع

 

مصالح مورد نیاز جهت آب بندی درز انبساط و درز انقطاع

در حقیقت برای آب بندی درزهای انبساط و انقطاع، از انواع مصالح فلزی و پلاستیکی استفاده می ‌شود. البته استفاده از این مصالح باید تحت نظر مهندس ناظر صورت پذیرد. این مصالح مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نفوذ هوا دارند. به همین خاطر از آنها در ساختمان هایی که بیشتر در معرض باران قرار دارند و یا در مناطق مرطوب هستند، استفاده می‌ گردد.

پوشش‌های مناسب

باید بدانید که برای پوشش ها از موادی از جنس آلومینیوم، پلاستیک و چوب بهره می ‌گیرند. این پوشش ها باید طوری نصب گردند که انبساط و انقباض در سازه های اسکلت فلزی و بتنی و یا وسایل متصل به بدنه آنها وجود داشته باشد. مثلاً پوشش های آلومینیومی درز انبساط در پروژه های تجاری، اداری و صنعتی به کار می روند. پوشش های آلومینیومی درز انقطاع نیز مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی مختلف مانند باران و برف دارند.

الزام درز انبساط داخل ساختمان

از نظر قانونی همه پیمانکاران موظف هستند برای ساخت پروژه ‌هایی با شرایط بالا که لازم به درز انبساط می باشد، به تعبیه آن در ساختمان بپردازند. اگر این مورد رعایت نشود، مقصر مهندسان ناظر هستند که باید در مراجع قضایی پاسخگو باشند. بنابراین بر اساس قانون مقررات ملی ساختمان، وجود درز انبساط در سازه ‌های دارای شرایط، الزامی است. زیرا عدم به کارگیری درز انبساط در داخل ساختمان، امنیت ساکنین آن را به خطر می‌ اندازد. همچنین عدم حضور درز انقطاع نیز مخصوصاً برای ساختمان های قدیمی، از نظر ایمنی برای ساختمان های همسایه و ساکنین مشکلاتی را به وجود می آورد. بر این اساس، تمامی ساکنین حق شکایت دارند و پرونده قضایی برای مهندس ناظر تشکیل می شود.

ناگفته نماند که امروزه پرونده های شکایت زیادی در رابطه با رعایت نکردن درز انبساط و انقطاع در مراجع ذیصلاح وجود دارد. لازم به ذکر است در صورتی که پیمانکار درز انبساط و انقطاع را اجرا نکند، مهندس ناظر می تواند اطلاع رسانی نماید و تا زمانی که این مشکل برطرف نشده، حکم عدم صدور پروانه ساختمان را بگیرد.

حرف آخر

طبق آنچه که بیان نمودیم، درز های زیادی در ساختمان ها وجود دارند که درز ‌ انبساط و درز انقطاع از مهم‌ ترین آنها به شمار می ‌آیند. در واقع هدف از اجرای درز انبساط، پیشگیری از خسارت ‌های مربوط به انبساط حرارتی مصالح ساختمانی تحت تاثیر تغییرات جوی است و به صورت طولی در ساختمان ها تعبیه می گردد. بر اساس قانون مقررات ملی، این مورد الزامی است.

در آخر باید بگوییم که وجود درزهای انبساط و انقطاع در داخل ساختمان جهت جلوگیری از خسارات مالی و جانی بسیار مهم می باشد. از این رو، مهندسان ناظر و پیمانکاران باید نهایت دقت را در این زمینه به عمل آورند.

 

 

 

آجر

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

به گفته موسوی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان آجر خراسان رضوی، از عمده ترین مشکلات تولید کنندگان آجر می توان به کمبود سوخت مصرفی در کوره های سنتی، هزینه خیلی زیاد تعمیر و نگهداری ماشین آلات و همچنین کمبود نیروی کار انسانی در استان اشاره نمود.

که به منظور برطرف کردن مشکلات تولید آجر بایستی تمهیداتی در این زمینه در سال جهش تولید صورت گیرد.

 

قیمت آجر

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

 

جلسه ای به منظور رفع موانع تولید شهرستان خوسف در تاریخ 16 مرداد 99 برگزار گردید که در آن بیجاری رئیس ناحیه مرکزی شرکت نفت خراسان جنوبی، موسوی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان آجر، آهنی رئیس بانک کشاورزی خوسف، مالکی معاون عمرانی فرماندار و همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این شهرستان حضور داشتند که این جلسه به منظور رفع مشکل کوره داران و امهال تسهیلات واحدهای تولیدی تشکیل شد.

تولید آجر

حسن موسوی به بیان مشکلات تولید کنندگان آجر استان، مخصوصاً شهرستان خوسف پرداخت و اظهار داشت که از اصلی ترین مشکلات در حوزه تولید آجر، مسائل مرتبط با حامل های انرژی در کوره های سنتی، هزینه های هنگفت تعمیر و نگهداری ماشین آلات و همچنین کمبود نیروی کار در استان می باشد که بایستی اقدام به حل این موانع در سال جهش تولید گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه، مهمترین مشکل کوره داران نبود نیروی کار ماهر جهت تولید آجر در کوره ها می باشد، اذعان کرد، در فصل کار کوره داران در سال قبل، که از 500 نیروی افاغنه برخوردار بودیم، در حال حاضر این تعداد به 50 نفر رسیده که همین امر، دستمزد کارگران ایرانی و قیمت آجر را افزایش داده است.

موسوی در ادامه بیان کرد که کارگران ایرانی در شرایط سخت آجرپزی با هر دستمزدی حاضر نیستند که با کوره داران همکاری داشته باشند و اداره کار، رفاه و تأمین اجتماعی می تواند به کنترل دستمزد کارگران بپردازد، اما با توجه به نبود کارگر ماهر، کوره داران مجبور می شوند حقوق کارگران ایرانی را افزایش دهند.

موسوی همچنین افزود، در سال 98 انجمن تولید کنندگان آجر خواستار کنترل قیمت آن شدند. اما افزایش نرخ و قیمت نهایی آجر با توجه به رشد 200 درصدی قیمت کالا، هنوز از سوی سازمان صمت تعیین نشده است و کوره داران همچنان سردرگم هستند. او متذکر شد که با توجه به نرخ مصوب آجر، اکثر کوره داران ضمن افزایش قیمت اجناس، به فروش آجر به قیمت غیر مصوب می‌ پردازند.

مشکلات دیگر درباره تولید آجر و راه حل آن

 

موسوی یکی از مشکلات مربوط به تولید آجر را تأمین سوخت آنها دانست و افزود: شرکت نفت باید سوختی که این تولید کنندگان احتیاج دارند را تامین نماید.

رئیس اتاق اصناف شهر خوسف نیز در این جلسه عنوان نمود که کوره داران برای دستگاه های خشت زنی خود نیازمند روزانه هزار لیتر سوخت می باشند.

لودر داران نیز در حالی که به 12 ساعت کار می پردازند.

اما میزان سوخت دریافتی آنها برای 8 ساعت کار می باشد. از این رو، شرکت نفت جهت برطرف نمودن مشکلات کوره داران و لودر داران باید چاره ای بیندیشد تا از تعطیلی این واحد ها جلوگیری به عمل آید.

در این بین، مهدی بیجاری رئیس شرکت نفت خراسان جنوبی هم همکاری خود را برای تامین سوخت کوره داران اعلام نمود و ابراز کرد.

بهتر است که برای رفع نیاز سوخت جهت تولید آجر در کوره ها، بهتر است که اتاق اصناف با کمک شرکت نفت راه حل هایی را برای این مشکل ارائه نمایند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خوسف نیز در رابطه با خبر تقاضای وام برای تولید کنندگان گفت: بانک ‌ها مستلزم هستند که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا، به حمایت از واحد های تولیدی متضرر تا پایان شهریور بپردازند.

ناگفته نماند که معاون فرماندار خوسف هم درخواست امهال تسهیلات را به بانک کشاورزی داد و از این بانک قول همکاری گرفت.

 

ترک خوردگی بتن

ارائه روش هایی جهت پیشگیری از ترک خوردگی بتن

ارائه روش هایی جهت پیشگیری از ترک خوردگی بتن

در صورتی که اقدام به انتخاب متریال و مواد نامناسب و روش های اجرایی غیر استاندارد جهت تولید بتن گردد، ممکن است با ترک خوردگی بتن مواجه شوید.

بتن

ارائه روش هایی جهت پیشگیری از ترک خوردگی بتن

 

یکی از مسائل مهم هم برای کارفرمایان و هم پیمانکاران، پیشگیری از ترک خوردگی بتن است.

بی کیفیتی ساختمان در صورت وجود ترک در سقف و دیوار اثبات می شود.

علت های متعددی سبب ترک خوردگی بتن می شود که یکی از آنها وجود اجرای سازه با کیفیت پایین است.

ولی با این حال، پیمانکاران همواره در تلاش جهت جلوگیری از ترک خوردن ساختمان هستند.

در این مقاله قصد داریم به ارائه 7 راهکار بی نظیر به منظور پیشگیری از ترک خوردگی بتن بپردازیم که می تواند بهترین روش ها جهت رفع این مشکل تلقی گردد.

دلایل اهمیت جلوگیری از ترک خوردگی بتن

باید اینگونه بگوییم که خیلی از ترک خوردگی های ساختمان دارای اهمیت چندانی نیستند و نمی توان آنها را سبب ضعیف شدن سازه دانست.

ولی به هر حال، کارفرمایان و خانواده ها دارای حساسیت خاصی نسبت به این مسئله هستند.

در بعضی موارد علت وجود شکاف در دیوار، کم کاری پیمانکار در روند بتن ریزی یا تولید بتن می باشد.

1-تأثیرگذاری ترک خوردگی دیوار بر روی مصالح تزئینی همچون کاشی و سرامیک

2-زشت شدن ظاهر سقف و دیوار به علت ترک خوردگی

3-خوردگی میلگرد و به دنبال آن نفوذ اکسیژن و رطوبت به علت ترک خوردگی دیوار

4-احتمال نشتی رطوبت در فونداسیون به علت وجود ترک در آن

5-احتمال نشتی آب و شکستن سازه های بزرگی همچون سدها

6-ضعیف شدن دیوار به علت وجود برخی شکاف های بزرگ در آن

به منظور جلوگیری از ترک خوردگی بتن راه های متعددی وجود دارد که نمی خواهیم در این مقاله به همه آنها بپردازیم. ولی برای رفع این مشکل چندین راهکار را ارائه خواهیم داد:

 • بکارگیری بتن کم حرارت

حرارت ناشی از فرآیند هیدراتاسیون در سازه های بتنی عظیمی همانند سدها، خیلی آرام از بین می رود. در واقع می توان گفت که خارج شدن این گرما به کندی صورت می گیرد.

در نتیجه این مسئله در درون توده بتن دما را افزایش داده و سبب ایجاد ترک خوردگی های حرارتی می گردد. جهت پیشگیری از این مشکل، بایستی اقدام به استفاده از سیمان کم حرارت به جای سیمان پرتلند شود که در آنها فرایند تولید حرارت خیلی کمتر می باشد.

در تحقیقات فنی صورت گرفته، مشخص گردید که فاکتور اصلی تولید گرما در فرایند هیدراتاسیون، وجود C3A، C3S و OPC می باشد. سیمان کم حرارت از میزان کمتری C3A و C3S و همچنین مقدار بیشتری از C2S برخوردار است.

از این رو، سرعت سخت شدن و سرعت تولید گرما در این شرایط به کندی انجام می گیرد.

در نتیجه این امر سبب کنترل دمای درون بتن شده و مانع از ترک خوردگی بتن می گردد. این راهکار را می توان از اصلی ترین فاکتورهای جلوگیری از ترک خوردگی بتن دانست.

 

دلایل اهمیت جلوگیری از ترک خوردگی بتن

 

 • بهره گیری از پیش سرمایش بتن

می توان به جلوگیری از ترک خوردگی بتن با کمک پیش سرمایش بتن و مواد اولیه آن همچون دانه های ماسه سنگ پرداخت.

مهمترین فاکتورها در این روش، به کارگیری ماسه سنگ های دانه درشت و انتخاب سنگدانه های با کیفیت و خوب می باشد. امکان استفاده از روش دمیدن هوا در قسمت داخلی مصالح یا شستن آنها با آب سرد جهت پیش سرمایش بتن وجود دارد.

علاوه بر آن، می توان پیش سرمایش بتن را در روند تولید بتن با بکارگیری آب خنک به وجود آورد.

از آنجا که راهکار پیش سرمایش بتن، تعادل گرمای ایجاد شده در فرایند هیدراتاسیون را ایجاد می کند، از این رو مانع از ترک خوردگی بتن می گردد. در صورتی که می خواهید بتن موردنیاز خود را به صورت آماده از کارخانه خریداری نمایید، می توانید با کارخانه در این رابطه صحبت کرده تا آنها اقدام به کاهش دمای تولید بتن نمایند.

 • استفاده از خنک کردن بتن یا پس سرمایش آن

انجام فرایند پس سرمایش یا خنک کردن بتن از طریق عبور آب از درون لوله های تعبیه شده روی بتن صورت می گیرد.

پس از بتن ریزی جهت خنک کردن آن، اقدام به قرار دادن لوله هایی با قطر خارجی و طول به ترتیب 25 و 250 میلی متر روی بتن می کنند. در واقع همه لوله ها با هم ارتباط دارند.

که نسبت به سطح بتن باید در فاصله 50 سانتی متر تا 2 متر قرار گیرند و بعد از اینکه بتن ریزی تمام می شود، جهت پیشگیری از ترک خوردگی ، بلافاصله در این لوله ها آب سرد جاری می گردد.

تا هنگامی که دمای بتن کمتر از دمای محیط شود، ادامه دارد.

بر این اساس، برای اندازه گیری دما از دماسنج مخصوص بهره می ‌گیرند. باید بدانید که گرما برای بتن بسیار مضر است و کیفیت آن را پایین می آورد.

کاهش میزان سیمان استفاده شده تاثیر به سزایی در پیشگیری از ترک خوردگی بتن دارد

اگر در تولید بتن از سیمان بیشتری استفاده شود، در نتیجه گرمای بیشتری تولید می ‌کند. در حقیقت در قسمت داخلی سد، خروج گرما در مقایسه با قسمت بیرونی آن کندتر انجام می گیرد.

بنابراین جهت ساخت پروژه‌ های بزرگ و برای قسمت داخلی سد، سیمان کمتری باید به کار گرفته شود. البته میزان خاصی برای کاهش سیمان در محل بتن ریزی تعیین شده است.

طبق توصیه مهندسان ناظر، مقدار سیمان مورد استفاده برای قسمت داخلی سازه بتنی باید نسبت به قسمت خارجی آن 20 درصد کمتر باشد.

در این صورت، فرایند هیدراتاسیون داخلی به میزان قابل توجهی کاهش می ‌یابد که همین امر سبب جلوگیری از ترک خوردگی بتن می گردد.

کاهش میزان سیمان استفاده شده تاثیر به سزایی در پیشگیری از ترک خوردگی بتن دارد

 

بهره ‌گیری از اتصالات انقباضی جهت اتصال قسمت های مختلف سازه

معمولاً هنگامی که عملیات بتن ریزی در دو قسمت سازه و یا برای دو دیوار به طور همزمان صورت می پذیرد.

استفاده از اتصالات انقباضی می تواند از ترک خوردگی بتن جلوگیری به عمل آورد. زیرا از انقباض بتن ناشی از تغییرات دما به نحو مطلوبی پیشگیری می کند. برای مثال، در صورتی که شما برای یک پروژه بزرگ از این ابزار بهره بگیرید، مقاومت خاصی در برابر انقباضات بتن به وجود می ‌آید.

از این رو، پیمانکاران و مهندسان ناظر می توانند از این روش برای متصل کردن قسمت های مختلف سازه استفاده نمایند تا ترک خوردگی بتن ایجاد نگردد.

ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که اتصالات عرضی بسیار مهم هستند و باید به صورت پیوسته باشند. مثلاً در فاصله 15 متری در یک سد استفاده شوند. از طرفی، به پیوستگی اتصالات طولی هیچ نیازی نمی باشد.

رعایت فاصله زمانی برای بالابر ها در بتن ریزی

جهت بتن ریزی سازه های بزرگ از جمله سد ها، در صورتی که این عملیات به صورت پیوسته اجرا شود، باعث تشدید انقباض بتن و ترک خوردگی آن می گردد. بر این اساس، بهتر است برای انجام مراحل بتن ریزی تقریبا چند روز فاصله ایجاد شود تا از ترک خوردگی آن جلوگیری شود.

ایجاد محدودیت ارتفاع آسانسور برای فرایند بتن ریزی

در واقع ارتفاع آسانسور و بالابر جهت بتن ریزی باید دارای محدودیت باشد. یعنی این ارتفاع نباید بیشتر از یک و نیم متر باشد. معمولا با کمک داربست، بالابر های بزرگی برای بتن ریزی در ارتفاع ایجاد می نمایند. اما ارتفاع زیاد موجب انقباض سازه بتنی و ترک خوردن آن می گردد. از این رو باید بتن ریزی در چند مرحله انجام شود و در آنها ارتفاع بالابر رعایت گردد.

 

ترک خوردگی بتن

   جلوگیری از ترک خوردگی بتن در سازه های بزرگ

 

به طور کلی موارد ذکر شده در بالا جهت جلوگیری از ترک بتن به صورت فنی باید انجام گیرد که مهندس ناظر باید اجرای آن را کنترل نماید. در صورتی که این فرایند تحت نظر پیمانکار انجام شود، زیاد تاثیر گذار نیست. برخی روش های بیان شده در مقاله برای پروژه‌ های بزرگ و بعضی نیز در سازه های کوچک کاربرد دارند.

 

 

آهک

کاربردهای آهک در صنعت ساخت و ساز

کاربردهای آهک در صنعت ساخت و ساز

یکی از مصالح مهم ساختمانی در صنعت ساخت و ساز، آهک می باشد که استفاده از این ماده در مواردی همچون جاده سازی، تولید و تقویت بتن، تولید ملات، ساختمان سازی، شفته کاری، تولید سیمان و غیره صورت می گیرد.

این ماده حاوی اکسید کلسیم بوده و می تواند با اکسیدهای دیگر ترکیب شود. این مواد دارای ترکیباتی خیلی قوی و قلیایی بوده و تولید آن به شکل صنعتی، سنتی و یا از ماسه بادی صورت می گیرد.

 

 

آهک

کاربردهای آهک در صنعت ساخت و ساز

 

این ماده سبب افزایش میزان استحکام و چسبندگی ملات شده و مانع از ترک خوردگی سطح بعد از خشک شدن می گردد. این ماده پودری با وزن خیلی کم و سفید رنگ می باشد، از این رو، استفاده و حمل و نقل آن خیلی راحت است.

این ماده را می توان از مصالح سنتی دانست که قیمت آن نسبت به دیگر مصالح ساختمانی پایین تر می باشد. این ماده دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه این مقاله به معرفی آنها پرداخته می شود.

معرفی انواع آهک

 • آهک زنده

اقدام به حرارت دهی آهک جهت تفکیک ناخالصی های آن می کنند.

حرارت دادن این ماده، سبب جداسازی گاز کربنیک از آن می شود، از این رو، خواص آن به اکسید کلسیم نزدیک تر شده و میزان خلوص آن افزایش می یابد.

این نمونه از آهک را نوع پخته یا زنده گویند و خاص ترین نوع آهک محسوب می شود.

این مواد در مقابل حرارت از خود مقاومت اندکی برخوردار بوده و در صورت ترکیب شدن با آب، یک واکنش گرمایی توأم با بخار آب و نور ایجاد می شود.

کاربرد نوع زنده به عنوان یک افزودنی در تولید سیمان می باشد.

 • نوع دولومیتی

آهک منیزی یا دولومیتی حاوی مقادیر زیادی منیزیم می باشد و شکفته شدن آن به آهستگی صورت می گیرد.

این نوع شامل ترکیب کربنات منیزیم با کربنات کلسیم بوده و کاربرد آن در ساخت سنگ تزئینی، متراکم کردن بتن، تنظیم PH خاک زمین کشاورزی، تولید کود کشاورزی و همچنین در صنایع ذوب آهن و فولاد می باشد.

نسبت به نوع زنده، قیمت دولومیتی ارزان تر بوده و سخت شدن بعد از گیرش در هوا، از ویژگی های این نوع محسوب می گردد.

یکی از مصالح مهم ساختمانی در صنعت ساخت و ساز، آهک می باشد

 • نوع آبی

از کلسینه شدن سنگ آهکی که شامل سیلیس و آلومینا باشد، آهک آبی تشکیل می شود.

شکفته شدن آن به کندی انجام شده و افزایش حجم زیادی نخواهد داشت و از خاک رس و کلسیم تشکیل شده است.

نوع آبی این ماده دارای ترکیب شیمیایی مانند سیمان پرتلند بوده ولی دارای مقاومت کمتری نسبت به آن بوده و دارای گیرش آهسته تری نیز می باشد.

 • نوع نیمه آبی

نوعی آهک آبی که تنها دارای مقدار جزئی خاک رس می باشد، آهک نیمه آبی است و دارای مقاومت بیشتری نسبت به نوع زنده می باشد.

کاربرد این نوع ماده جهت پی سازی در خاک های کم سولفات است.

این نوع ماده دارای افزایش حجم ناچیزی بوده و شکفته شدن آن به آهستگی صورت می گیرد.

گیرش این نوع در آب انجام شده و بعد از آن خیلی سفت و سخت می گردد.

 • نوع هیدراته

این ماده به جذب ذرات معلق در آب پرداخته، بنابراین، جهت تصفیه آب به کار می رود.

در واقع از آهک هیدراته جهت ضد عفونی کردن مرغداری ها و همچنین برای تهیه خمیر کاغذ در صنایع کاغذ سازی استفاده می کنند و از آنجایی که این ماده قلیایی PH را به‌ خوبی تنظیم می نماید، لذا قابلیت تنظیم اسیدیته را نیز دارد.

در حقیقت از ترکیب آب و آهک زنده، نوع هیدراته آن به وجود می ‌آید که ساختار شیمیایی آن از اکسید کلسیم به هیدروکسید کلسیم توسط جذب هیدروژن تغییر می ‌یابد.

ساختار این ماده از بلور های بی رنگی که ظاهر آن مانند پودر سفید رنگ می باشد، تشکیل شده است.

این نوع ماده را با نام‌ های آهک مرده، شکفته، آب دیده و هیدروکسید کلسیم هم می شناسند. از مهم ترین مورد جهت خرید این نوع آهک، کیفیت آن است که باید آن را در اولویت قرار دهید.

 

 

آهک

  کاربرد آهک هیدراته

 

 

موارد مهم بهره گیری از آهک

1- جلوگیری از صدمات ریشه درخت ها به کانال ها

2- پر کردن درزها و پیوستگی لایه ‌های خاک

3- پایداری و تثبیت کانال ها

4- پیشگیری از نشست خاک در مکان ‌هایی که خاک زیر آسفالت رسی دارند

5- کاربرد ویژه در انواع صنایع از جمله صنایع فولاد، آب، سیمان، صنایع آجر سازی و شیشه سازی

6- افزودن آهک به محصولات بتنی جهت بالا بردن مقاومت بتن در برابر آب و متراکم کردن آن

7- اضافه نمودن این ماده به ملات جهت بازسازی ساختمان های قدیمی

8- فراهم آوردن شرایطی برای انقباض و انبساط دیوار بدون هیچ گونه خسارتی

9- افزایش استحکام و مقاومت گچ در گچ کاری ساختمان

10- افزایش قدرت چسبندگی ملات سیمان

11- جلوگیری از نشتی آب

12- استفاده از شفته آهک برای ایجاد مقاومت عایق بندی استخر ها و همچنین ساخت سازه های مختلف

13- نرمی و مقاومت بسیار بالای سیمان پرتلند که حدود 6 الی 20 درصد آن از آهک تشکیل شده است

14- نفوذ ناپذیری مناسب

15- از آنجایی که بعضی از مواد عایقی متشکل از آهک و سیلیس می ‌باشند و این ماده با سیلیس به عنوان یک عامل پیوند مهم واکنش نشان می ‌دهد، لذا سیلیکات کلسیم تشکیل می ‌شود. از این رو، از واکنش آهن و سیلیکات در عایق سازی بهره می ‌گیرند.

 

به طور کلی آهک یک ماده معدنی همه کاره است که در صنعت ساختمان سازی نقش به سزایی دارد.

در دنیای امروزی از آن به عنوان یک عنصر بسیار مهم و اساسی در زندگی انسان یاد می کنند.

کاربرد های بی نظیر آن در صنایع کشاورزی و فولاد سازی بر کسی پوشیده نیست.

معمولا همه ما در زندگی خود به وفور از فراورده های آن استفاده می کنیم.

این ماده فوق العاده در زمینه های مختلف مانند تصفیه شکر، بهبود رشد گیاهان، پاکسازی آب آشامیدنی، آسفالت، ملات، گچ و کاغذ کاربرد فراوانی دارد که در این مقاله با برخی از آنها آشنا شدید.

موارد مهم بهره گیری از آهک

 

طی تحقیقات به عمل آمده، آهک یکی از مهمترین مواد در ساختمان سازی می باشد که برای ترمیم بناهای تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا بافت آن با جذب رطوبت داخل ساختمان و جلوگیری از کپک زدن، فضای راحتی را به وجود می آورد.

 

 

 

گالوانیزه

بررسی قیمت ورق گالوانیزه در بازار

 

بررسی قیمت ورق گالوانیزه در بازار

از مهمترین ورق های فولادی که جزء ورق های سرد نیز محسوب می شود، ورق گالوانیزه بوده که دارای تنوع بالا و کاربرد های مختلفی است.

 

 

ورق گالوانیزه

 

بررسی قیمت ورق در بازار

 

 

ورق های فولادی

 

تقسیم بندی ورق های فولادی از نظر چگونگی ساخت به دو دسته سرد و گرم صورت می گیرد، تحت فشار زیاد اقدام به ساخت ورق نورد شده که

معمولاً در دمای بالا یا پایین این کار انجام می گیرد. در صورتی که ورق حاصل در دمای پایین تولید شود به آن ورق سرد گویند. ورق گالوانیزه، ورق

رنگی، ورق روغنی، ورق قلع اندود، ساندویچ پنل و ورق آلوزینک را می توان پرکاربردترین و مهمترین ورق های سرد به شمار آورد.

در واقع به ورق فولادی که از یک لایه محافظ فلز پوشیده شده باشد، ورق  گالوانیزه می گویند. از آنجایی که پایه این ورق و کلیه محصولات فولادی،

فلز آهن می باشد، لذا در معرض هوای آزاد و رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند. در این بین، فلز روی به علت پتانسیل الکتریکی و ویژگی

هایی که دارد، فلز فدا شونده به شمار می ‌آید که سبب کاهش چشمگیر زنگ زدگی برای فولاد و خوردگی آن می گردد.

جهت اطلاع از قیمت هر کیلو ورق در بازار می توانید به سایت های معتبر مراجعه نمایید.

 

سیمان

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

 

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت، فرهاد رحمانی، در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد که هم اکنون در کشور هشتاد واحد تولید سیمان فعال با ظرفیت تولید 88 میلیون تن مشغول به کار هستند .

که بیش از 72 میلیون تن تولید در برنامه 1400 برای آنها متصور هستیم که امکان ارتقای آنها در صورت نیاز تا مقدار 75 میلیون تن وجود دارد.

 

 

سیمان

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

 

فرهاد رحمانی در ادامه بر این مسئله که کل  سیمان کشور وارد بازار داخلی و بازار صادرات می شود، تأکید کرد و افزود: تقریباً یک میلیون و 160 هزار تن در سه ماهه ابتدایی سال جاری میزان صادرات سیمان بوده است.

و چیزی حدود 55 میلیون تن نیز، میزان نیاز بازار داخلی در ابتدای سال قبل بوده است که با افزایش 5 درصدی، این مقدار به 58 میلیون تن در انتهای سال قبل رسیده است.

پیش بینی تولید 60 میلیون تنی سیمان نیز برای امسال صورت گرفته است که با توجه به برنامه ریزی انجام شده تولید 72 میلیون تنی سیمان، برای صادرات 12 میلیون تن سیمان در اختیار داریم.

 

تولید سیمان

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ادامه اظهار داشت که قطعی برق، از علت های اصلی رشد قیمت سیمان بوده، به گونه ای که در زمستان سال قبل، قطعی برق سبب عدم تولید 5 میلیون تن سیمان شده است.

در نتیجه این مسئله یک بازار سیاه را در آن مقطع ایجاد نمود که نیاز بازار و مشکلات به وجود آمده با توجه به افزایش میزان تولید و بهبود شرایط رفع شد.

اما هم اکنون نیز با چنین اتفاقی روبرو هستیم و واحدهای سیمان در طول دو هفته قبل با ده درصد دیماند مشغول به کار هستند. که افزایش این میزان به پنجاه درصد دیماند در چندین روز گذشته رسیده است، ولی دوباره این واحدها با ده درصد دیماند مجاز، فعالیت خود را ادامه می دهند.

 اهمیت موضوع تأمین برق و انرژی و نقش آن در صنعت سیمان

 

رحمانی  اعلام کرد که در واحدهای تولیدی با ذخیره نه میلیون تنی کلینکر، تولید سیمان  انجام می گیرد که کاهش این میزان در طول دو هفته گذشته به 8 میلیون تن رسید.

وی با بیان اینکه میزان تولید سیمان در خرداد ماه امسال افزایش 29 درصدی داشته است، افزود: اگر قطعی برق برای کارخانه های مربوط به تولید سیمان همچنان ادامه یابد.

موجودی کلینکر که 8 میلیون تومان می باشد، تولید سیمان را حداقل تا 45 روز پوشش می‌ دهد.

او در صحبت ‌های خود اظهار داشت که وزارت صمت در تلاش است که برق واحد های تولیدی صنایع سیمان و فولاد را به نحو مطلوبی تامین نماید.

وی در ادامه افزود: با سیاست ‌های دولت، به علت تامین برق خانگی، قطعی و کاهش برق صنایع سیمان و فولاد به وجود آمد.

رحمانی همچنین از مخالفت های وزارت صمت در رابطه با عرضه سیمان در بورس کالا به دلیل اینکه سازوکار مشخصی نداشت.

خبر داد و گفت: یکی از دلایل مهم افزایش نرخ سیمان، عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا می باشد. از آنجایی که خریدار، موجودی و نوع خرید به صورت کاملا شفاف و واضح نمی باشد و دریافت کد بورسی نیز تقریباً زمان می ‌برد، تا امروز هیچ جلسه ای جهت تعیین ساز و کارهای عرضه سیمان در بورس کالا صورت نگرفته است.

برنامه های وزارت صمت برای تولید و عرضه سیمان

 

رحمانی بیان نمود که قیمت نهایی سیمان بین 190 تا 230 هزار تومان است. سیمان فله نیز با قیمت 380 هزار تومان به فروش می رسد.

عرضه سیمان پاکتی نیز به مبلغ 420 هزار تومان می باشد.

ناگفته نماند که از دو سال قبل که سیمان از سبد حمایتی خانوار خارج شد، این صنعت از آن جهت که شامل تعزیرات نشود، تحت سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، قیمت را مشخص کرد.

 

برنامه های وزارت صمت برای تولید سیمان

 

او با اشاره به بررسی گزارشات مالی شرکت ‌های تولید سیمان در بورس و سود بالای آنها، کشف قیمت آن را در بورس غیر ضروری اعلام نمود و تاکید در اصلاح آن داشت .

در پایان صحبت‌ های خود از برگزاری جلسه با وزارت نیرو جهت رفع مشکلات قطعی برق و تامین آن برای واحد های تولیدی خبر داد و گفت: وزارت صمت برای تداوم تولید، پیشنهاد 70 درصد دیماند را ارائه نموده است.

تا عرضه به بهترین شکل ممکن انجام شود. ولی هنوز توافق نهایی صورت نگرفته است ولی این جلسات جهت رسیدن به یک تصمیم نهایی و درست ادامه دار خواهد بود.

 

 

سیمان

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تأمین برق اولویت اصلی در حوزه فولاد و سیمان می باشد

 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت، تأمین برق اولویت اصلی در حوزه فولاد و سیمان می باشد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد که رصد روزانه میزان موجودی و تولید سیمان و فولاد در کشور و آسیب شناسی واقعی از مسائل ضروری در کشور به شمار می آید.تأمین برق را می توان اولویت اصلی حوزه فولاد و سیمان جهت حفظ تولید دانست.

شب گذشته یعنی چهارم مرداد ماه، در جلسه کارگروه تنظیم بازار، علیرضا رزم حسینی، با تأکید بر مشکلات ناشی از قطعی برق در کشور، اذعان کرد که تصمیمات اتخاذ شده در وزارت نیرو، قطعی برق واحدهای مختلف صنعتی را در پی داشته و واحدهای تولیدی فولاد و سیمان متحمل بیشترین میزان فشار ناشی از این قطعی شده اند.

تأمین برق اولویت اصلی در حوزه فولاد و سیمان می باشد.

وی در ادامه افزود، پیشنهادات وزارت صمت جهت به حداقل رساندن صدمات ناشی از قطعی برق در حوزه صنعت، پذیرفته نشد.

و همچنین اظهار کرد که در بازار، تغییری در میزان تقاضا صورت نگرفت و این مسئله در صورت رسیدن عرضه به مقدار 30 درصد، مشکلاتی را به صورت طبیعی ایجاد خواهد نمود.

تأمین برق بایستی تمرکز اصلی در صنعت سیمان و فولاد جهت افزایش تولید باشد.

به گفته وزیر صمت، در صنایع سیمان و فولاد در شرایط کنونی، مسئله اصلی کم بودن میزان تولید بوده و بایستی بر تولید متمرکز شد .که البته این مسئله به تأمین برق و انرژی لازم برای این صنایع نیاز دارد.

همچنین وی بر ضرورت ارزیابی موضوعات مربوط به توزیع در کارگروه های خصوصی تأکید نمود.بررسی کارشناسی آن جهت گرفتن بهترین تصمیم به منظور برطرف کردن چالش نظام توزیع موجود را ضروری دانست.

علاوه بر آن وزیر صمت اظهار داشت که از سوی وزارت صمت بیشترین میزان مطالبه جهت تأمین برق واحدهای تولیدی از وزارت نیرو، در این مدت صورت گرفت. و به پیگیری مستمر و جدی این موضوع پرداخته و امیدوار هستیم که قادر به رفع این مشکل تولید با همت و یاری وزارت نیرو باشیم.

رزم حسینی بیان نمود، میزان برق مصرفی که اکنون برای این واحد ها در نظر گرفته شده.فقط جهت گرم نمودن کوره ها می باشد و همین سبب به وجود آمدن نوعی چالش در قرارداد های داخلی صنایع سیمان و فولاد و حفظ بازارهای خارجی می ‌گردد.

 

رصد روزانه تامین برق در صنعت فولاد و سیمان کشور و آسیب ‌شناسی واقعی

 

از موارد مهمی که وزیر صمت بر آن اصرار داشت و برخورد قانونی با تخلف های موجود در این زمینه را خواستار بود. نظارت انبار ها برای سازماندهی بازار و همچنین ضرورت آسیب شناسی و رصد روزانه میزان تولید فولاد و سیمان در کشور می باشد.

با توجه به اینکه در حال حاضر تنظیم بازار با شرایط عادی بسیار متفاوت است.رزم حسینی به نقش پررنگ رسانه در عبور از بحران اشاره نمود و ابراز کرد که عده ای از صاحبان قلم به جای اینکه در بازار به نحو مطلوبی آرامش را برقرار نمایند.بیشتر باعث تشدید التهابات در بازار می گردند و جلوی تولید و تصمیمات درست را می‌ گیرند.

 

 

 

تامین برق

رفع قطعی برق در صنایع فولاد و سیمان

 

وی با ذکر این موضوع که اکنون در شرایطی می باشیم که کرونا، خشکسالی، تحریم و قطعی برق مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است . از آنجایی که نواحی گرمسیر کشور در فصول گرم احتیاج شدید به برق دارند. با بررسی‌ های کارشناسی و یک سری اولویت بندی های ضروری باید به مدیریت آنها پرداخت.

بر این اساس، وزیر صمت از وزارت نیرو خواست تا تامین برق صنایع تولیدی سیمان و فولاد و تعهدات مربوط به معادن که به هر دلیلی عملیاتی نشده است را در اولویت کار خود قرار دهد.

زیرا تامین برق این واحد های تولیدی جهت رفع موانع، از موضوعات مهم وزارت صمت می باشد. از این رو، به تمامی صنعتگران اطمینان داد که از امکانات موجود برای رفع مشکلات استفاده می نمایند.

 

 

 

 

آشنایی با رابیتس و کاربرد های آن

 

آشنایی با رابیتس و کاربرد های آن

به احتمال زیاد با شکل ظاهری رابیتس آشنایی دارید، در حقیقت این محصول یک شبکه توری از جنس فولاد و به شکل مشبک می باشد که کاربرد آن جهت زیرسازی قسمت هایی از ساختمان همچون گچ کاری سقف است.

 

 

رابیتس

 

آشنایی با رابیتس و کاربرد های آن

 

این محصول دارای دوام و استحکام بسیار بالایی به علت داشتن یک شبکه مشبک از میله های عمودی و افقی می باشد تا به سهولت امکان استفاده از آن جهت مقاوم سازی بخش هایی از ساختمان همچون گچ کاری سقف وجود داشته است. هدف ما از نگارش این مقاله، آشنایی هر چه بیشتر شما با انواع رابیتس، قیمت و نحوه خرید آن می باشد.

با توجه به اینکه کاربرد های رابیتس در صنعت ساخت و ساز فراوان است، از این رو، رقابت در این حوزه خیلی زیاد می باشد. مصرف کنندگان این محصول باید بسته به مزایا و معایب هر یک از محصولات آن، بهترین جنس را انتخاب کرده و پس از آن اقدام به انجام پروژه مورد نظر خود نمایند. در ادامه این مقاله می خواهیم، اطلاعات بیشتری را در رابطه با رابیتس و خصوصیات آن در اختیارتان قرار دهیم. علاوه بر آن، به مرور به مزایای بکارگیری این محصول خواهیم پرداخت. برای اینکه اطلاعات کاربردی تری را به شما ارائه دهیم، سعی کردیم در این زمینه از یکی از متخصصان فعال در این حوزه یاری بخواهیم تا مطالب مفیدتری را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

ویژگی های رابیتس و ارائه نکاتی در رابطه با آن

 

نخست می خواهیم نکاتی را در مورد این محصول برای شما شرح دهیم. این موارد از جنبه های متفاوتی همچون شرایط ساخت، شکل ظاهری و همچنین نحوه بکارگیری رابیتس گردآوری شده تا از ابتدا نسبت به این محصول شناخت جامع و کاملی پیدا کنید. ویژگی های این محصول عبارتند از:

1- ورق های گالوانیزه و به شکل نورد گرم جهت تولید رابیتس به کار می روند.

2- این محصول در واقع شامل ورق فولادی مشبک می باشد.

3- از پرش ورق های گالوانیزه و کشش عرضی جهت تولید این محصول استفاده می گردد.

4- در ساخت سقف ساختمان به هر نوع مواد نگهدارنده پشت گچ که امکان تهیه آن از جنس های مختلف وجود داشته باشد، به نوعی رابیتس اطلاق می گردد.

ویژگی های رابیتس و ارائه نکاتی در رابطه با آن

 

5- معمولاً شبکه رابیتس از شمایل و اندازه های برابری تشکیل شده است. در حقیقت این محصول را می توان یک ماتریس مربعی از جنس فولاد دانست.

 

 

آشنایی با ساختار رابیتس و دلایل اهمیت آن

 

ساختار رابیتس انعطاف پذیر و مشبک می باشد. یکی از موارد مهم جهت گچ کاری، صاف بودن سطح مورد نظر است. در بین انبوهی از ملات و بتن در هم تنیده، امکان ایجاد یک سطح صاف اندکی دشوار به نظر می رسد. از این رو این محصول جهت گچ کاری مورد توجه زیادی قرار گرفته است. شما می توانید به گچ کاری روی سقف با بکارگیری این محصول با استحکام و مقاومت خیلی بالا بپردازید.

مشبک بودن آن جهت چسبندگی بیشتر با سیمان و گچ می باشد تا مقاومتش بالاتر رود. همچنین رابیتس در برابر حرارت و آتش سوزی نیز مقاوم می باشد. از این رو، یک محصول مطمئن برای استفاده در ساختمان به شمار می ‌آید که در ابعاد مختلفی تولید می گردد. یکی از استاندارد ترین ابعادی که می ‌توان برای این محصول معرفی نمود، ابعاد 240*60 سانتی متر است که مساحت یک ورق آن حدود 1.44 متر مربع می باشد. معمولاً با در نظر گرفتن درصدی برای خطای گچ کار، رابیتس را خریداری می‌ کنند.

مراحل تولید رابیتس

افرادی که می ‌خواهند از رابیتس در پروژه های ساختمانی خود استفاده نمایند، بهتر است با روش تولید آن آشنایی کامل داشته باشند که یک مزیت به حساب می ‌آید. زیرا می ‌توانند از مقاومت و استحکام آن اطمینان بیشتری حاصل نمایند. در واقع مراحل ‌تولید این محصول شامل موارد زیر می باشد:

 • پرس کاری
 • کشش عرضی
 • برش کاری ورق های گالوانیزه

ناگفته نماند که ماده اولیه و اصلی به کار رفته در ساخت این محصول، ورق های گالوانیزه با ابعاد 29.5*26 سانتی متر می باشد که ضخامت آن 0.25 میلی متر است. باید بدانید که رابیتس جهت گچ کاری سقف و ستون و یا هر قسمتی از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

مزایا و معایب استفاده از رابیتس در صنعت ساختمان سازی

 

مزایا:

– انعطاف پذیری بالا

– استحکام زیاد

– توان کششی بالا

– دارای قابلیت طراحی

– عدم نیاز به نیروی متخصص

 

معایب:

– وزن زیاد

– نداشتن خاصیت آکوستیک

مزایا و معایب استفاده از رابیتس در صنعت ساختمان سازی

 

اطلاعات کاربردی در رابطه با انواع رابیتس جهت خرید آن

 

به طور کلی، کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد خرید رابیتس بسیار مهم می باشد. زیرا می توانید کیفیت محصول را بررسی نمایید و بهترین را مورد انتخاب قرار دهید. علاوه بر آن، قیمت مناسب را نیز باید مد نظر قرار دهید. بر این اساس، می توانید به سایت های اینترنتی معتبر مراجعه نمایید و به صورت رایگان اطلاعات مهم و کاربردی مد نظر خود را درباره این محصول کاربردی دریافت کنید و طبق نیاز و شرایط ایده ‌آل خود به خرید آن بپردازید.

در آخر باید بگوییم که این محصول در ساختمان بسیار پرکاربرد است که در زیبایی بیرونی و داخلی آن نقش به سزایی دارد و نوعی پایه جهت گچ بری محسوب می گردد. استفاده از شبکه های مناسب این محصول سبب پیوستگی در ساخت می شود و از ترک خوردگی گچ و سیمان جلوگیری به عمل می آورد. انواع آن را بر اساس ستون و وزن گروه بندی می نمایند و بسته به کاربرد آنها در ساختمان در وزن های مختلف تولید می نمایند.

برای دیوار، سقف کاذب، نمای ساختمان، آرک، المان های شهری، تعمیر ترک های به وجود آمده، سقف شیروانی و ساخت آلاچیق از آن استفاده می کنند و در همه آنها از سیم مخصوص بهره می گیرند.

 

کولرآبی

دلیل سر ریز شدن آب کولر آبی چیست؟

دلیل سر ریز شدن آب کولر آبی چیست؟

 

ا ز جمله وسایل سرمایشی که سبب خنک کردن فضای داخل ساختمان در روزهای گرم تابستان می گردد، کولر آبی می باشد.

که همانند دیگر لوازم خانگی ممکن است دچار خرابی شده و سبب ناراحتی شما گردد. یکی از این خرابی ها نشتی و سر ریز شدن آب کولر آبی است.

به منظور رفع این خرابی، شاید به دنبال پاسخ علت آن در فضای اینترنت باشید.

شما می توانید جهت برطرف کردن این مشکل به مطالعه این مقاله بپردازید تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

 

 

 

کولر آبی 1دلیل سرریز شدن آب کولر آبی چیست؟

معرفی دلایل رایج سرریز شدن آب کولر آبی

 

خرابی شناور را می توان از متداول ترین علت های سر ریز شدن آب کولر آبی دانست.

کنترل سطح آب از وظایف این قطعه در کولر آبی به شمار می آید. در صورت خرابی آن، عملکرد کولر آبی دچار مشکل می گردد.

از این رو، با سر ریز شدن آب کولر آبی مواجه خواهید شد. تنظیم نبودن شناور در بعضی مواقع می تواند چکه کردن آب از کولر آبی را سبب شود که امکان رفع این مشکل به آسانی در این حالت وجود دارد.

همانگونه که در جریان هستید، تأمین آب جمع شده درون کولر آبی توسط آب لوله کشی صورت می گیرد.

اتصال این فرایند از طریق یک شلنگ باریک به شناور کولر آبی انجام شده تا شناور در صورتی که آب بیش از حد معین جمع شود، دستور توقف بدهد. شاید در برخی مواقع متوجه سرریز شدن آب از کولر یا چکه کردن آن شوید.

در چنین وضعیتی بایستی در جستجوی ترک خوردگی یا پوسیدگی شلنگ باشید.

در صورتی که بی تفاوت از کنار این مشکل رد شوید و مدت زمان طولانی این مشکل وجود داشته باشد، کولر با بازدهی و عملکرد نامناسب مواجه خواهد شد.

بنابراین باید درصدد رفع این مشکل برآیید تا بتوانید مانع از ایجاد نم زدگی در مکان نصب کولر آبی شوید.

در ابتدا باید به چک کردن اتصالات بپردازید تا اگر نصب نادرست صورت گرفته و یا اتصالات مربوطه شل شده است، نصب شیلنگ انجام پذیرد. در این بین، اگر شلنگ نیز پاره شد یا صدمه دید، می ‌توانید آن را تعویض نمایید.

علت چکه کردن آب از کولر آبی

 

در واقع بر روی سوراخ کف کولر آبی قطعه ای وجود دارد تا در صورت وجود مشکل بتوان آن را باز نمود و از حجم آب جمع شده در کف کولر آبی به میزان زیادی کاست.

این قطعه متشکل از واشر و مهره می باشد که نقش به سزایی در جلوگیری از چکه کردن آب جمع شده در کف کولر دارد. ناگفته نماند که افرادی هستند، حتی بعد از گذشت چند سال استفاده از کولر آبی، از این قطعه و سرویس‌ های دوره ‌ای آن استفاده نمی کنند که نتیجه آن، خرابی واشر تخلیه و تشکیل رسوب می باشد و به مرور زمان باعث سر ریز شدن آب کولر آبی می گردد که در نهایت برای رفع این مشکل باید واشر تخلیه را عوض نمود.

باید بدانید که سینی کف کولر آبی و حتی بدنه آن از جنس فلز می باشد. از این رو، جهت مقاومت بیشتر در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی، از رنگ های ضد زنگ بهره می‌ گیرند. ولی با همه اینها، باز هم احتمال دارد در دراز مدت و به علت استفاده زیاد از دستگاه و تماس زیاد کولر با آب، سوراخ شدن و پوسیدگی سینی کف کولر به وجود آید. در این صورت، سر ریز شدن آب کولر آبی و صدمات دیگری را به دنبال دارد که بهتر است مد نظر قرار گیرد.

 

 

 

 

چکه اب کولرعلت چکه کردن آب از کولر آبی

 

باید حواستان باشد که خیلی سریع به برطرف نمودن این ایرادات بپردازید تا مجبور به عوض کردن کل بدنه کولر آبی نشوید. زیرا ضرر و زیان مالی را در پی خواهد داشت. در بعضی مواقع افراد برای پرداخت هزینه کمتر، با اینکه امکان ترمیم وجود ندارد، ولی اقدام به تعمیر سوراخ ایجاد شده می کنند که در این صورت، امکان دارد دوباره سر ریز شدن آب کولر آبی رخ دهد.

 

 

آیا انتشار ویروس کرونا از طریق کولر امکان پذیر است؟

آیا انتشار ویروس کرونا از طریق کولر امکان پذیر است؟

 

بر اساس بیانات رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در محیط های عمومی که به استفاده از کولرهای گازی و آبی می پردازند، بهتر است افراد ماسک بزنند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی موضوع انتشار ویروس کرونا از طریق کولر بپردازیم.

طبق صحبت های عباس شاهسونی در رابطه با احتمال انتشار ویروس کرونا از طریق کولر: با مکش هوای بیرون توسط کولر آبی، هوا به درون محیط راه می یابد. در صورت استفاده از کولر آبی در منازل، مشکلی پیش نمی آید. چرا که برای هدایت هوا به بیرون توصیه می شود که پنجره ها اندکی باز شوند.

اما در صورت استفاده از کولر آبی در محیط ها و ادارات عمومی بحث کمی فرق می کند.

چرا که کولر آبی با به جریان انداختن هوا، سبب انتشار قطرات تنفسی افراد مبتلا به ویروس کرونا در هوا شده، از همین رو، استفاده از ماسک برای تمام افراد در محیط ها و ادارات عمومی دارای کولرهای آبی، توصیه می گردد.

لازم به ذکر است در منازلی که اقدام به استفاده از کولر آبی می کنند، نیاز به زدن ماسک نیست.

 

 

 

 

کولر گازی

آیا انتشار ویروس کرونا از طریق کولر امکان پذیر است؟

 

 

 

این مقام مسئول در ادامه افزود: کولر گازی با مکش هوای داخل ساختمان، آن را خنک کرده و سپس به پخش آن در همان فضا می پردازد. از این رو، در صورت وجود ویروس در محیط، احتمال پراکندگی آن وجود دارد.

چنین مشکلی در منازل رخ نمی دهد، چرا که با زندگی افراد در کنار هم، تعامل برقرار است.

عباس شاهسونی در ادامه اینگونه بیان کرد که افراد در ادارات و محیط های عمومی که به استفاده از کولر گازی می پردازند، بایستی ماسک بزنند.

حتی در صورت تردد افراد در راهروهای پاساژها که از کولر گازی استفاده می کنند، مصرف ماسک توصیه می شود.

وی ادامه داد: از جمله مزیت های کولر گازی که می توان به آن اشاره نمود این است که مکش در آنها از سمت بالا صورت می گیرد.

در حالی که انتقال ویروس کرونا توسط قطرات تنفسی انجام شده و این قطرات به دلیل سنگین بودن در سطح پایین باقی می مانند.

در واقع ویروس کرونا در فضای بالاتر معمولاً کمتر می باشد.

از این رو، توصیه می‌ کنیم که افراد مستقیماً در مقابل هوای کولر قرار نگیرند و دریچه ها نیز به صورتی باشند که هوا به سمت بالا برود.

همچنین بهتر است فیلتر های کولر گازی در اماکن عمومی و اداره ها هر روز شستشو داده شوند و مجددا برای آن فضا ها استفاده گردند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین در مورد چیلر ها بیان نمود که برخی چیلر ها هوا را از داخل دریافت و خنک می کنند. ولی بهتر است که چیلر هوای بیشتر را از بیرون مکش نماید.

وی در رابطه با بیمارستان‌ هایی که اشخاص مبتلا به ویروس کرونا بستری هستند اظهار کرد، از زمان شیوع این بیماری، سیستم تهویه بیمارستان‌ ها در بخش های بستری به این صورت تنظیم گردیده است که هوا مستقیماً به بیرون انتقال یابد.

یعنی این گونه نیست که هوای بخش ‌های مختلف بیماران کرونایی به بخشی دیگر منتقل شود. برای این منظور، سازمان جهانی بهداشت به ارائه یک دستورالعمل پرداخت و آن را به بیمارستان ‌های مربوطه ابلاغ نمود.

 

امکان انتشار ویروس کرونا از طریق کولر خودرو

 

شاهسونی در مورد کولر خودرو ها نیز نکته ‌ای را بیان نمود. او در این باره متذکر شد: هنگامی که شخصی به تنهایی در اتومبیل خود می باشد و کولر نیز روشن است، هیچ  نیازی به زدن ماسک ندارد.

اما اگر شخص دیگری در خودرو حضور داشته باشد، فرد باید از ماسک استفاده کند. زیرا انتشار ویروس کرونا از طریق کولر وجود دارد. در تاکسی ‌ها نیز این مورد باید رعایت گردد.

 

امکان انتشار ویروس کرونا از طریق کولر خودرو

 

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در صورت حضور فرد به تنهایی در اتومبیل با کولر روشن، گردش هوا باید حتما برقرار باشد.

وی افزود: به طور کلی ویروس کرونا با قطرات تنفسی منتقل می‌ شود و امکان اینکه ویروس از طریق هوا انتقال یابد، بسیار کم است.

همچنین به گزارش ایرنا، این ویروس به داخل کولر گازی راه پیدا نمی‌ کند. ولی پخش و انتشار ویروس کرونا از طریق کولر وجود دارد که باید مد نظر خود قرار دهید.