تاسیسات برق و هوشمندسازی

راهکارهای انتخاب کالای روشنایی مناسب

کالای روشنایی

راهکارهای انتخاب کالای روشنایی مناسب:

 

انتخاب کالای روشنایی مناسب عواقب بسیار خوبی دارد. وقتی نورپردازی به خوبی انجام شود به افراد حس آرامش و آسایش می‌دهد. وقتی شما در محیطی قرار بگیرید که نورپردازی آن درست و صحیح است به طور ناخودآگاه آرامش خواهید داشت.

البته شما شاید دلیل آرامش و آسایش خود را متوجه نشوید اما بدون شک آرامش خاصی را خواهید داشت. انتخاب کالاهای روشنایی مناسب به شما کمک می‌کند که محیط جذاب‌تری داشته باشید. این انتخاب باید بر اساس نکاتی باشد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

 

 

کالای روشنایی مناسبانتخاب کالای روشنایی مناسب

انتخاب کالای روشنایی مناسب بر اساس نوع نورپردازی:

انتخاب کالای روشنایی مناسب باید بر اساس نوع نورپردازی مورد نظر شما باشد. به طور کلی برای داشتن کالای روشنایی مناسب باید در ابتدا با انواع نورپردازی‌ها آشنا شوید. نورپردازی به چهار دسته زیر تقسیم می‌شود.

  • نورپردازی محیط
  • نورپردازی کار
  • نورپردازی متمرکز
  • نورپردازی زینتی

برای انتخاب کالای روشنایی مناسب مشخص کردن نوع نورپردازی از اهمیت بالایی برخوردار است. البته در این مقاله ما بیش‌تر به نورپردازی محیط‌های عمومی و شخصی می‌پردازیم.

نکات انتخاب کالای روشنایی مناسب:

برای انتخاب کالای روشنایی مناسب شما باید نکاتی را در این زمینه بدانید. این نکات به شما برای خرید لوستر بهتر کمک می‌کند.

 

 

  • ابعاد محیط و تاثیر آن در انتخاب کالای روشنایی مناسب:

 

در  کالای روشنایی مناسب قبل از هر چیز باید محیط مورد نظر را بررسی و کنترل کنید. در این قسمت باید دقیقا اندازه محیط خود را بدانید و سپس برای خریدن لوستر و یا کالاهای روشنایی دیگر اقدام نمایید. شما باید بر اساس ابعاد اتاق یا محیط خود کالای روشنایی خود را انتخاب کنید.

البته اندازه لوستر کاملا سلیقه‌ای است اما در بهترین شرایط بهتر است که تناسب بین محیط و اندازه لوستر حفظ شود. در ابعاد بزرگ‌تر می‌تواند اندازه‌های مختلفی را برای کالای روشنایی خود انتخاب کنید. یعنی می‌توانید از چند لوستر کوچک یا یک لوستر بزرگ بهره‌مند شوید. اما در ابعاد کوچک‌تر بهتر است که لوسترها ساده و کوچک باشند.

زیرا در این ابعاد اگر لوستر شما بزرگ باشد و در نتیجه میزان نور آن زیاد باشد احساس ناامنی را به افراد منتقل می‌کند.

 

  • روشنایی مناسب بر اساس هدفی خاص:

 

برای انتخاب کالای روشنایی مناسب محیط اطراف خود باید هدف خود را از خرید کالا مشخص کنید. یعنی شما مشخص کنید که دقیقا کالا را صرفا برای روشنایی محیط خریداری می‌کنید یا فقط برای زیباسازی محیط اطراف خود.

البته بهتر است که شما لوستر یا کالایی را انتخاب کنید که هر دو گزینه را برای محیط شما فراهم کند. یعنی برای محیط شما زیبایی و روشنایی را به طور هم‌زمان به ارمغان آورد. در این صورت است که شما بهترین کالای روشنایی را برای محیط خود خریداری کرده‌اید.

 

 

 

 

کالای روشنایی زیبا

کالای روشنایی زیبا

 

 

 

 

 

 روشنایی مناسب بر اساس سبکی خاص:

 

قبل از انتخاب کالای روشنایی مناسب باید سبک مورد نظر خود مشخص کنید. در حقیقت سبک دکوراسیون داخلی شما در سبک لوستری که انتخاب می‌کنید تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. لذا قبل از هر چیزی باید سبک مورد علاقه خود را مشخص و بر اساس آن کالای روشنایی و سایر عناصر طراحی داخلی خود را انتخاب کنید.

لوسترها نیز مانند سایر عناصر تشکیل‌دهنده فضای شما سبک‌های مختلفی دارد. لوسترهای مدرن لوسترهایی هستند که معمولا با متریال فلز ساخته می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها ساده بودن است. در مقابل سبک مدرن سبک کلاسیک است. لوسترهایی با سبک کلاسیک بسیار بزرگ و پر زرق و برق هستند.

  •  روشنایی مناسب با بهترین رنگ:

 

در انتخاب کالای روشنایی مناسب باید به رنگ آن نیز توجه کنید. رنگ نیز مانند مدل و سبک باید با سایر اجزای دکوراسیون داخلی شما هماهنگی داشته باشد. البته رنگ نورهای لوستر را نیز باید به دقت انتخاب کنید. رنگ نورها باید ترکیبی از رنگ‌های گرم و سرد باشد.

  •  روشنایی مناسب بر اساس ارتفاع کف تا سقف:

 

در انتخاب کالای روشنایی مناسب باید ارتفاع کف تا سقف محیط را نیز در نظر داشته باشید. اگر این ارتفاع کوتاه است باید از لوسترهای سقفی استفاده کنید. اما اگر سقف بلندی دارید می‌توانید از لوسترهای بزرگ و آویز دار استفاده کنید.

 

 

ارتفاع و لوسترها

ارتفاع و لوسترها

 

کالای روشنایی مناسب برای قسمت‌های مختلف منزل:

 

کالای روشنایی مناسب برای قسمت‌های مختلف منزل متفاوت است. به همین دلیل است که شما قبل از خرید کالای مورد نظر خود باید محل نصب آن را مشخص کنید. بعد از رعایت نکاتی که در بالای به آن اشاره شد باید بر اساس کاربری محیط لوستر را انتخاب کنید.

یعنی لوستری که برای اتاق خواب‌ها و پذیرایی انتخاب می‌شود باید با یکدیگر متفاوت باشند. البته به غیر از لوستر می‌توانید از کالاهای روشنایی دیگری نیز برای محیط خود استفاده کنید. آباژورها، دیوارکوب‌ها و غیره جز این دسته از کالاهای روشنایی است. این نوع کالاها نورپردازی متمرکزی را برای شما به وجود می‌آورد.

برای انتخاب درست آباژور و دیوارکوب نیز باید سبک، رنگ و مدل آن با لوسترها و به طور کلی چیدمان داخلی محیط شما هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد. حتی بسیاری از افراد از دیوارکوب‌های ست با لوستر استفاده می‌کنند. در غیر این صورت بهتر است که حداقل سبک این کالاهای روشنایی با یکدیگر یکی باشد.

 

لامپ‌های هالوژنی و تاثیر آن‌ها در انتخاب کالای روشنایی مناسب:

 

در کالای روشنایی مناسب لامپ‌های هالوژنی که در سال‌های اخیر در کناف‌ها و تزیینات سقفی استفاده می‌شود، تاثیرگذار است. این لامپ‌های کوچک که نورهای متمرکز تولید می‌کند با رنگ‌های مختلفی در کناف‌ها و تزیینات سقفی استفاده می‌شود.

بدون شک با وجود این نوع تزیینات سقفی بهتر است کالاهای روشنایی را انتخاب کنید که نور کمی برای محیط داشته باشند. زیرا لامپ‌های هالوژنی و احتمالا نورپردازی‌هایی که در این کناف ایجاد می‌شود تاثیر نوری خوبی به روی محیط خواهد داشت و در صورت انتخاب یک لوستر بزرگ شما نور اضافی به محیط می‌دهید.

لذا بهتر است در صورت وجود نورپردازی‌هایی در سقف از لوسترهای کم نور استفاده کنید. یکی از بهترین کالاهای روشنایی برای این نوع سقف‌ها لوسترهای سقفی است. در انتخاب رنگ لامپ لوستر باید به رنگ لامپ‌های هالوژنی توجه شود. البته به غیر از لوسترهای سقفی می‌توانید از لوسترهای آویز دار نیز در این نوع سقف‌ها استفاده کرده و زیبایی سقف خود را چند برابر کنید.

 

منابع:https://www.lightology.com/index.php?module=how_to&sub=living-room-lighting-how-to

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *