مصالح و تجهیزات ساختمانی

آشنایی با فرایند تولید بلوک سبک شرکت IAG

بلوک سبک

آشنایی با فرایند تولید بلوک سبکIAG

از جمله مواردی که کیفیت سازه را بالا می برد و اهمیت زیادی در فرایند ساخت و ساز دارد، استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت است. یکی از مهمترین موارد مؤثر در افزایش عمر و کیفیت یک ساختمان، وزن کم سازه آن می باشد. همچنین، وزن کم، باعث می شود که حوادث و خسارات ناگوار، زمان رخ دادن بلایای طبیعی همچون زلزله کاهش یابد. بنابراین، بایستی به منظور کاهش وزن سازه، کارفرما و پیمانکار همه تلاش خود را در این زمینه به خرج دهند. بلوک سبک را می توان رایج ترین و بهترین شیوه برای کاهش وزن ساختمان دانست. هدف ما از نگارش این مقاله، آشنایی هر چه بیشتر شما با بلوک سبک IAG و روند تولید آن می باشد.

 

دلایل استفاده از بلوک سبک در صنعت ساختمان سازی

در کل می توان بلوک سبک را بلوک متخلخلی دانست که تزریق هوا به مواد تشکیل دهنده آن صورت می گیرد. از اصلی ترین مراحل تولید این نوع بلوک، تزریق هوا به درون آن می باشد. با توجه به مزایا و کاربرد فراوان این نوع بلوک ها، با محبوبیت زیادی در بازار مصالح از زمان ورودشان روبرو شده اند. جایگزینی بلوک سیمانی با آجر در دیوار چینی، از مهمترین کاربرد بلوک سبک است. همین مسئله سبب ایجاد تأثیر مثبت آن بر کاهش وزن ساختمان می گردد. علاوه بر آن، از بوک های سبک جهت کف سازی به شکل فوم بتن استفاده می گردد، که سبب سهولت در عملیات کف سازی نیز می شود.

آشنایی با مراحل تولید بلوک سبک

روش های ساخت بلوک های سبک متفاوت بوده که هر یک از این روش ها دارای مراحل خاصی می باشند. برای مثال، نحوه تولید بلوک سبک با استفاده از نیروی انسانی نسبت به روش بکارگیری ماشین های خودکار متفاوت است. علاوه بر آن، در شیوه های مختلف تولید این نوع بلوک، میزان دما متفاوت می باشد. با این حال، مراحل تولید این بلوک دارای کلیات یکسانی بوده و تنها تفاوت آ در بعضی از جزئیات می باشد. مراحل تولید بلوک سبک عبارت است از:

  • در ابتدا اقدام به بارگیری مواد اولیه شده، که انتخاب این مواد اولیه بر مبنای نوع بلوک صورت می گیرد.
  • بعد از انتخاب و بارگیری مواد اولیه به بهترین شکل ممکن، اقدام به انتقال آنها با کمک نوار مقاله به آسانسور اتوماتیک می گردد.
  • در مرحله سوم تولید بلوک سبکIAG، جهت عمل آوری مواد اولیه، آنها را درون دستگاهی می ریزند. این مرحله سبب افزایش نفوذپذیری بلوک در برابر آب شده که همین امر مقاومت آن را در مقابل یخ زدگی بالا می برد.
  • در مرحله بعدی، اقدام به ریختن مواد داخل پالت های فلزی می گردد.
  • در انتها نیز از آزمایش های مختلفی به منظور تست کیفیت بلوک ها استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که مصالح استاندارد و سبکی به بازار عرضه می شود.

در کل می توانیم اینگونه بگوییم که به همین شکل، بلوک سیمانی سبک تولید می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم، شما را با بلوک سیمانی بیشتر آشنا کرده و به ارائه توضیحاتی راجع به بلوک سبکIAG که از بهترین مدل های آن به شمار می رود، بپردازیم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

 

بلوک سبک

 آشنایی با مراحل تولید بلوک سبک

 

تفاوت بلوک سبک سیمانی با بلوک سنگین

برای اینکه با انواع بلوک سیمانی بیشتر آشنا شوید، می توانیم آن ها را در سه شاخه مختلف با توجه به جرم شان دسته بندی کنیم.

  • بلوک سیمانی سبک

چگالی بلوک سبک سیمانی کمتر از هزار و 700 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. در واقع در ساختار این بلوک با انجام واکنش های شیمیایی در مراحل تولید، حباب هایی ایجاد می ‌شود که باعث سبکی وزن آن می گردد.

  • بلوک سیمانی نیمه سبک

باید بدانید که چگالی بلوک سیمانی نیمه سبک بیشتر از بلوک سیمانی سبک است. ولی از چگالی نوع سنگین آن کمتر می باشد. از این بلوک در صنعت ساختمان استفاده های زیادی می شود.

  • بلوک سیمانی سنگین

این نوع بلوک دارای چگالی بیشتر از دو هزار کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. از آنجایی که این بلوک دارای سوراخ هایی است که با شن و ماسه پر می ‌شود، وزن سنگینی دارد. همچنین ابعاد و ضخامت آن از بلوک های سبک و نیمه سبک بیشتر است.

ساخت بلوک سیمانی سبک و استاندارد با مقاومت بالا

در حقیقت بلوک های سیمانی موجود در بازار از نوع بلوک های سبک و از پرطرفدار ترین بلوک ها می باشند. مهمترین ماده اولیه در تولید و ساخت این بلوک، سیمان می باشد. مواد دیگری نیز مانند پوکه ی معدنی و پرلیت در مقاومت این بلوک نقش به سزایی دارند. معمولا برای تولید بلوک سبک سیمانی، از پوکه معدنی بهره می ‌گیرند تا از وزن آن کاسته شود.

به طور کلی روش تولید بلوک استاندارد سبک باید طوری باشد که ظاهری بدون شکستگی و صاف داشته باشد تا به آسانی ملات سیمان و ماسه به آن بچسبد. البته نحوه عمل آوری بتن نیز تاثیر زیادی برای ساخت این بلوک ها دارد. سه نوع عمل آوری جهت تولید بلوک های سیمانی وجود دارد:

  • عمل آوری با آب

در واقع روش عمل آوری با آب در طی فرآیند تولید بلوک سبک سیمانی، نیاز به امکانات و تجهیزات خاصی ندارد. فقط بلوک ها در یک فضای سرباز هستند که به صورت منظم به آب پاشی آنها می پردازند تا میزان رطوبت شان حفظ گردد و از بین نرود.

  • عمل آوری با بخار آب

به طور معمول برای تولید انبوه بلوک ها از این روش بهره می ‌گیرند. عمل آوری با بخار آب به مدت 24 ساعت زمان می‌ برد. در این روش، اتاق بخار آبی را که برای ساخت بلوک سبکIAGدر نظر می ‌گیرند، باید استاندارد باشد. یعنی دمای آن حدود 80 درجه سانتی گراد باشد.

 

ساخت بلوک سیمانی سبک و استاندارد با مقاومت بالا

 

کاهش وزن سازه با بلوک سبک IAG

بلوک سبکIAG نوعی از بلوک های سیمانی سبک به شمار می آیند که از سنگدانه های سبک در ساخت آنها استفاده می شود.

فواید تولید بلوک سبکIAG:

– وزن کم

– دوام بسیار بالا در محیط های شیمیایی

– عایق مناسب در برابر حرارت و صدا

– حمل و نقل آسان در کارگاه

در آخر ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان، بلوک های سیمانی می باشد. در این بین، بلوک سبکIAG یکی از انواع بلوک های ساختمانی به شمار می آید که مزایای فراوانی دارد و از نظر هزینه نیز به صرفه است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *