مصالح و تجهیزات ساختمانی

تنها عواملی که سبب گرانی سیمان می شود، برق و دلالی است

 

 تنها عواملی که سبب گرانی سیمان می شود، برق و دلالی است

 

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن شرکت های ساختمانی، محمد علی پور شیرازی، علاوه بر اینکه قطع شدن برق واحد های تولید سیمان و کاهش میزان تولید آن، سبب گرانی سیمان شده است، بلکه طمع و زیاده خواهی دلالان نیز در این زمینه نقش بسزایی داشته است. همچنین وی در ادامه افزود، بازار سیمان وضعیت مناسبی ندارد، که همین افزایش و گرانی سیمان، قیمت مسکن را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است و حتی سبب توقف خیلی از پروژه های ساختمانی شده است.

تنها عواملی که سبب گرانی سیمان می شود، برق و دلالی است

 

محمد علی پور شیرازی در ادامه اظهار کرد، فعالان حوزه ساختمان و انبوه سازان در انتظار به تعادل رسیدن بازار سیمان و بازگشت قیمت ها به ریل اصلی هستند تا به ادامه فعالیت خود بپردازند.

این عضو هیئت مدیره انجمن شرکت های ساختمانی در ادامه افزود که در حال حاضر در بازار، بتن و سیمان کمیاب بوده و در صورتی هم که در دسترس باشد، اقدام به فروش آن با قیمت هایی چندین برابر نرخ واقعی می شود.

حضور دلالان در این حوزه یکی از عوامل گرانی سیمان است

 

محمد علی پور شیرازی، زیاده خواهی دلالان را دلیل گرانی سیمان دانست و همچنین اذعان کرد که قبل از این، دلالانی که از اختلاف قیمت های آزاد و دولتی نیز رانت های کلانی را نصیب خود می کردند، در حال حاضر نیز، از کاهش میزان تولید به سود خود استفاده می کنند.

به گفته وی، هر چند کاهش عرضه و توقف تولید سیمان در بازار از پیامد های کاهش برق می باشد، ولی افراد سودجو در صدد استفاده از این فرصت ها بوده و با دامن زدن بر کمبود ها، تا جای ممکن دست به افزایش قیمت ها می زنند.

همچنین محمدعلی پور شیرازی با تأکید بر انحرافی بودن موضوع افزایش قیمت ها و طرح عرضه سیمان در بورس، ادامه داد: افزایش قیمت اجناس با عرضه سیمان در بورس هیچ ارتباطی ندارد و کسانی که افزایش نرخ را به بورس ربط می ‌دهند، در صدد این هستند که حاشیه سود خود را بالا ببرند. بر این اساس، باعث آشفتگی بازار می ‌شوند.

گرانی مسکن و افزایش اجاره ها در ماه‌ های آتی

 

پور شیرازی عضو هیئت مدیره انجمن شرکت های ساختمانی بیان نمود که ظرفیت تولید سیمان به 80 میلیون تن در کشور می رسد و از آنجایی که در نقاط مختلف کشور مشکل قطعی برق را داشتیم، ولی این قطعی در همه شهرها یکسان نبوده است، لذا بعضی کارخانه ‌ها به تولید پرداخته اند. از این رو، با توجه به ظرفیت تولید بالای سیمان در کشور، هیچ نگرانی برای کمبود سیمان در بازار نداریم.

وی به قیمت هر پاکت سیمان اشاره نمود که به صد هزار تومان رسیده است و تاکید کرد که مسکن برای خانواده های ایرانی بسیار مهم است. وی متذکر شد که گرانی سیمان و به طور کلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی موجب سنگین تر شدن هزینه ‌های خانوارها می ‌شود و در نهایت اگر دولت جهت تامین برق کارخانجات هیچ فکری نکند و تعادل قیمت ‌ها برقرار نشود، در نتیجه این شرایط سخت ادامه خواهد داشت که می ‌توان گرانی مسکن و افزایش قیمت اجاره ها را به خوبی پیش بینی نمود.

 

 

سیمان

حضور دلالان در این حوزه یکی از عوامل گرانی سیمان است

 

قطعی برق صنایع، تصمیمی بر خلاف قانون

 

این عضو هیئت مدیره، تصمیم دولت را برای قطعی برق صنایع به منظور تامین برق خانگی، بر خلاف قانون دانست و اظهار داشت که این تصمیم بدون کارشناسی اصولی صورت گرفته است و عواقب زیادی دارد. در واقع پور شیرازی بارها بر ضرورت تأمین کارخانجات و برطرف نمودن موانع تولید تاکید داشته است.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *