مصالح و تجهیزات ساختمانی

بررسی قیمت آهک

مقدمه ای در رابطه با قیمت آهک

قیمت آهک نسبت به سایر مصالح ساختمانی تقریبا در پایین ترین رده ممکن قرار دارد و جزو مصالح ارزان قیمت محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم علاوه بر صحبت درباره قیمت آهک، توضیحاتی نیز درباره تاریخچه این ماده، انواع آهک، مزایای استفاده از آهک و همچنین کاربردهای آن، به شما مخاطبان گرامی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آهک چیست؟

آهک یا کلسیم اکسید، ماده ای سفید یا سفید خاکستری، بدون بو و به صورت جامد سخت است که از مخلوط آن با آب و یا مواد دیگر، به منظور استفاده در ساختمان و یا صنایع دیگر استفاده می شود. این ماده، حاصل پخته شدن سنگ آهک در دمای بالاتر از 1000 درجه است. دمای لازم برای آب شدن کامل سنگ آهک، چیزی بین 2580 تا 2750 درجه است و بهترین دمای مناسب برای تولید یک آهک با کیفیت دمای 1400 تا 1500 درجه است.

تاریخچه آهک

تاریخچه استفاده از آهک به سالیان بسیار دوری میرسد به طوری که حدود 4500 سال پیش از این ماده معدنی در ساخت اهرام مصر در مصر باستان استفاده شد. بعدها استفاده از این ماده به ساختمان های روم باستان نیز رسید و آنقدر استفاده از آن گسترده تر شد تا جایی که به امپراطوری چین نیز رسید و قسمتی از دیوار چین، از سنگ آهک ساخته شده است.

استفاده از این ماده مفید، در صنعت سیمان سازی، به حدود 200 سال قبل باز میگردد که در ساخت سیمان پرتلند از آن استفاده شد. از فاصله 100 سال قبل تا به امروز، از این ماده در ساخت PVC، تولید کاغذ، گندزدایی فاضلاب ها و موارد دیگر استفاده می شود.

قیمت آهک

آهک زنده

انواع آهک

قیمت آهک به طور مستقیم به نوع آهک وابسته است. آهک ها به طوری کلی به دو نوع آهک زنده و آهک هیدراته یا مرده تقسیم بندی می شوند.

آهک های زنده یا کلسیم اکسید، از قرار دادن سنگ های آهکی در کوره های با حرارت بالا ایجاد می شود. این کوره ها، ناخالصی های سنگ آهک را جدا کرده در نهایت آهک زنده یا کلسیم اکسید را ایجاد می کنند.

البته قیمت آهک زنده نیز با توجه به میزان وزن کلسیم کربنات سنگ اصلی متفاوت است به طوری که سنگ آهک های دارای بیش از 90 درصد کلسیم کربنات، آهک پرمایه و سنگ آهک های دارای کمتر از 75 درصد کلسیم کربنات، آهک کم مایه را پس از حرارت دهی در کوره ها ایجاد می کنند.

از آهک زنده برای ضدعفونی و گندزدایی و در فرایند تولید سیمان استفاده می شود. آهک های هیدراته یا مرده، از افزودن آب به آهک زنده ایجاد می شوند. آهک زنده بسیار فعال است و پس از افزودن آب به آن، حرارت تولید می کند و قسمتی از این حرارت باعث تبخیر شدن بخشی از آب افزوده شده به آهک زنده می شود.

در این حالت، آب توسط آهک جذب شده و باعث متورم شدن آن می شود. به این آهک ایجاد شده، آهک هیدراته، شکفته و یا آهک مرده گفته می شود. قیمت آهک هیدراته به دلیل دارا بودن مقادیر کمتری از آهک خالص، از قیمت آهک زنده پایین تر است. در این تقسیم بندی آهک های آبی، نیمه آبی و آهک منیزی نیز قرار می گیرند که کمتر معمول هستند.

قیمت آهک

معدن سنگ آهک

مزایای آهک

گفتیم که آهک جزو مصالح ساختمانی و مواد معدنی ارزان قیمت است. اما صرفا پایین بودن قیمت آهک تنها مزیت آن نیست. این ماده معدنی به دلایلی مانند کاهش نفوذپذیری ملات در مقابل رطوبت، قابلیت نگهداری طولانی آب در ملات و جلوگیری از خشک شدن سریع ملات، چسبندگی بهتر ملات ساختمانی، روشن تر کردن ملات، قابلیت استفاده در پروژه های راه سازی و جاده سازی به منظور جلوگیری از انتقال رطوبت عمق زمین به آسفالت کف جاده، قابلیت استفاده در بتن سازی، استفاده در صنایع کشاورزی، کاغذسازی، تصفیه آب و …در بین سایر مصالح و مواد معدنی، پرطرفدار است.

ویژگی های آهک

اگر بخواهیم کمی در رابطه با ویژگی های آهک صحبت کنیم، می توانیم به این موارد اشاره کنیم.
1- رنگ آهک سفید رنگ است.
2- برای به دست آمدن این نوع آهک دمای بالای 1000 درجه نیاز است.
3- در دمای 2580-2750 از جامد به مایع تبدیل می شود.
4- یک گندزدای قوی محسوب می شود.
5- در دمای 1400-1500 درجه تبدیل به بلور می شود.
6- برای سنجش اسیدی بودن مواد استفاده می شود.
7- قیمت آهک در بین مواد معدنی که در مصالح ساختمانی استفاده می شود، جزو پایین ترین مقادیر است.
8- کاربرد در فرایند تولید سیمان

انواع ملات دارای آهک

گفتیم که از آهک در فرایند تولید سیمان استفاده می شود اما اگر بخواهیم مستقیما آهک را مورد استفاده قرار دهیم .می توانیم آن را به صورت ملات گل، ملات گچ و یا ملات ماسه و یا به صورت دوغاب مورد استفاده قرار دهیم.

ملات گل از ترکیب خاک و آهک به دست می آید. در این ملات، دوغاب آهک را با خاک رس مخلوط می کنند. مقاومت این نوع ملات چندان زیاد نیست و صرفا در آجر چینی دیوارها کاربرد دارد.

زمان خشک شدن این نوع ملات نیز تقریبا بالا است و حدود 1 ماه زمان برای سفت شدن در حد قابل قبول احتیاج دارد. اگر دوغابه یا گرد آهک هیدراته را به گچ اضافه کنیم، ملات گچ به دست می آید.

این نوع ملات به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت، در مکان هایی که نیاز به ماده مقاوم در برابر رطوبت باشد مورد استفاده قرار می گیرد. ملات ماسه نیز از ترکیب دوغاب آهک و ماسه سرند شده استفاده می شود. این نوع ملات نیز مانند ملات گل، در آجرچینی دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که این نوع ملات بر خلاف ملات گل، نباید در دیوار های باربر (حمال)، مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت آهک

آهک مرده

دریافت لیست قیمت آهک از بی جنس

برای دریافت قیمت آهک زنده ، قیمت آهک هیدراته ، قیمت آهک کیسه ای ، قیمت آهک شکفته و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080 تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Limestone
2-https://en.wikipedia.org/wiki/Lime_(material)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *