مصالح و تجهیزات ساختمانی

بررسی قیمت انواع سیمان

قیمت انواع سیمان

مقدمه ای در رابطه با قیمت انواع سیمان

قیمت انواع سیمان به اینکه از کدام نوع و یا کدام برند باشد، بستگی دارد. کارخانه جات زیادی در ایران، انواع و اقسام سیمان مورد استفاده در ساختمان سازی را تولید می کنند. این سیمان ها در بیشتر موارد تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند . هر کدام شامل مراحل ساخت و یا افزودنی های خاصی هستند. که همین امر تعیین کننده بازه متغیر قیمت انواع سیمان است. در این مقاله در این باره بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه سیمان

پیش از شروع مقاله قیمت انواع سیمان بهتر است کمی در رابطه با تاریخچه سیمان صحبت کنیم. ایده اولیه سیمان البته نه به شکل امروزی، در سال 1824 ایجاد شد.

در این سال یک بنا در انگلستان با پختن ترکیبی از خاک رس و سنگ آهک در کوره، توانست به ترکیبی که امروزه از آن به عنوان سیمان پرتلند یاد می شود، دست یابد.

چند سال بعد در سال 1843، پسر وی توانست به تکنیک پخت در دمای بالاتر و ایجاد حالت تعریق در طول پخت دست پیدا کند و همین امر زمینه ساز تولید سیمانی شد .که درصد زیادی از ترکیبات آن به صورت گداخته (پختن در درجه حرارت بسیار زیاد) و سهم اندکی از آن به شکل پخته شده باشد.

این نوع سیمان نسبت به سیمان پرتلند، دارای مقاومت بیشتری است.

ساختار سیمان

ترکیبات سیمان به طور کلی شامل خاک رس و سنگ آهک است که با مواد دیگری شامل شن یا ماسه نیز مخلوط می شود. اگر بخواهیم دقیقتر به مواد تشکیل دهنده سیمان نگاه کنیم.

این مواد شامل مصالح آهکی خارجی(حدود ۶۰٪ الی ۶۷٪)، سیلیس (۱۷٪ الی ۲۷٪)، خاک رس(حدود ۳٪ الی ۷٪)، اکسید منیزیم (۰/۱٪ الی ۴/۵٪)MgO، اکسید آلومینیوم (۳٪ الی ۸٪)Al2O3، اکسید آهن (۰/۵٪ الی ۶٪) Fe2O3، اکسید سدیم (۰/۲٪ الی ۱/۳٪)Na2O و اکسید پتاسیم (۰/۲٪ الی ۱/۳٪)K2O است.

قیمت انواع سیمان به کم و زیاد شدن درصد هر یک از این موارد و همچنین افزودن بعضی از مواد دیگر بستگی دارد.

قیمت سیمان

سیمان رنگی

انواع سیمان

به طور کلی سیمان ها به حدود 12 نوع مختلف شامل سیمان زود سخت شونده، سیمان با تولید حرارت کم، سیمان با مقاومت سولفاتی بالا، سیمان با آلومینای بالا، سیمان تشکیل شده از سرباره کوره، سیمان رنگی، سیمان سفید، سیمان تندگیر، سیمان منبسط شونده، سیمان هیدروگرافیک، سیمان پوزولانی و سیمان هوازا تقسیم بندی می شود.

سیمان زود سخت شونده

این سیمان در بازه قیمت انواع سیمان تقریبا کمترین مقدار را دارد و جزو سیمان های ارزان قیمت محسوب می شود. سرعت سفت شدن این سیمان از سیمان های دیگر بیشتر است به طوری که تقریبا در 3 روز، به میزان قابل توجهی سفت می شود. C3S این سیمان نسبت به سایر انواع سیمان بیشتر است.
سیمان با تولید حرارت کم
اگر میزان آلومینات در سیمان به کمتر از 6 درصد برسد، سیمان کم حرارت به دست می آید. زمان سخت شدن این سیمان از سیمان های معمولی بیشتر است و به دلیل تولید حرارت پایین، برای استفاده در پروژه های بتن ریزی سنگین مانند سد سازی ها، بسیار کاربرد دارد.

سیمان با مقاومت سولفاتی بالا
این سیمان به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص، برای استفاده در مکان هایی که دارای خاک سولفات دار هستند و یا در نزدیکی دریا قرار دارد بسیار مناسب است.

سیمان با آلومینای بالا
اگر بوکسیت و آهن با یکدیگر ذوب و ترکیب شوند، محصول نهایی سیمان با آلومینای بالا خواهد بود. این سیمان کمی بیشتر از سیمان معمولی سفت می شود.

ولی زمان سفت شدن آن از سیار سیمان ها بسیار کمتر است و می توان آن را جزو سیمان های زود سخت شونده قرار داد.

این سیمان به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص، در برابر دمای بالا و یا یخ زدگی و اثرات سولفات مقاوم است.
سیمان تشکیل شده از سرباره کوره
قسمت عمده ای از ترکیبات این نوع سیمان از سرباره کوره تشکیل می شود و در رده های ارزان ترین سیمان ها در لیست قیمت انواع سیمان قرار دارد.

قیمت انواع سیمان

سیمان پرتلند پوزولانی

 

سیمان‌ های رنگی
این نوع سیمان با اضافه کردن رنگدانه به سیمان معمولی به دست می آید و تنها تفاوت آن با سیمان معمولی، زیباتر بودن آن است.

سیمان سفید
این سیمان در لیست قیمت انواع سیمان بالاتر از سیمان معمولی قرار می گیرد. سیمان سفید در واقع همان سیمان معمولی اما با رنگ سفید است که بیشتر برای مصارف زیبایی و زیر سازی سطوح استفاده می شود.

سیمان تندگیر
ساختار و مقاومت این نوع سیمان شبیه سیمان معمولی اما زمان سفت شدن آن مشابه سیمان زود سخت شونده است. از این سیمان در آب های راکد و یا جاری استفاده می شود.

سیمان منبسط شونده
سیمان منبسط شونده را شاید بتوان یکی از جالب ترین انواع سیمان در نظر گرفت چرا که حجم این نوع سیمان پس از اجرا، افزایش می یابد. از این نوع سیمان در ساخت داکت های پیش تنیده استفاده می شود.

قیمت سیمان

سیمان پرتلند معمولی

سیمان هیدروگرافیک

ساختار سیمان هیدروگرافیک به گونه ای طراحی شده است تا در برابر اثرات آب به خوبی مقاوم باشد و از این رو برای استفاده در سدها و سازه های آبی بسیار مناسب است.

سیمان پرتلند پوزولانی
زمانی که پوزولان به سیمان پرتلند اضافه شود، سیمان پرتلند پوزولانی ایجاد می شود. از این نوع سیمان به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، در ساخت فاضلاب ها، پل ها و سدها استفاده می شود.

سیمان هوازا
ترکیبات اصلی این سیمان مشابه با سیمان معمولی است اما مواد هوازای دیگری مانند چسب، رزین و نمک های سدیم-سولفات دار به آن اضافه می شود. علت افزودن این مواد، بالا بردن مقاومت بتن در برابر افزایش حجم آب در هنگام یخ زدگی است.

 

دریافت لیست قیمت انواع سیمان از بی جنس

برای دریافت قیمت انواع سیمان پاکتی، قیمت انواع سیمان سفید و قیمت انواع سیمان پرتلند و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080 تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :
1- https://en.wikipedia.org/wiki/Cement

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *