تاسیسات مکانیکی

بررسی قیمت لوله و اتصالات فاضلابی

قیمت لوله و اتصالات فاضلابی

مقدمه ای در رابطه با قیمت لوله و اتصالات فاضلابی

بازه قیمت لوله و اتصالات فاضلابی با توجه به جنس لوله و اتصالات و همینطور کاربرد و قطر لوله متفاوت است. لوله ها و اتصالات فاضلابی، سهم عمده ای در موفقیت عملیات ساختمانی دارند. انتخاب لوله های نامناسب و یا بی کیفیت به این دلیل که آب تولیدی به عنوان فاضلاب خانگی، از آنها عبور میکند.می تواند سرانجام فاجعه باری داشته باشد.

هر گونه ترک جزیی ناشی از کیفیت پایین لوله، به راحتی با نفوذ نشتی به داخل بافت ساختمانی و دیوارها، در موارد شدید می تواند منجر به تبله کردن دیوار، ایجاد کپک و قارچ و نشت آلودگی به داخل فضای ساختمان شود. این امر به خصوص در مورد ساختمان های چند طبقه بسیار اهمیت بیشتری دارد.

در این ساختمان ها سیستم فاضلاب طبقه بالا از سقف طبقه پایین عبور می کند. در صورت بروز نشتی ناشی از انتخاب محصولات بی کیفیت صرفا به خاطر ملاحظات اقتصادی در مورد قیمت لوله و اتصالات فاضلابی، به راحتی می تواند باعث ریزش سقف طبقه های پایین تر شود و منجر به ایجاد خساراتی شود که متاسفانه گاهی جبران ناپذیر خواهد بود.

 

قیمت لوله واتصالات فاضلابی 

لوله های PVC

 

انواع لوله و اتصالات فاضلابی

گفتیم که بازه قیمت لوله و اتصالات فاضلابی با توجه به جنس لوله و اتصالات و همینطور کاربرد و قطر لوله متفاوت است. در این قسمت می خواهیم انواع لوله ها و اتصالات فاضلابی را بر اساس جنس و کاربرد آنها دسته بندی کرده و توضیح دهیم.

 

انواع لوله و اتصالات فاضلابی بر اساس کاربرد

لوله ها و اتصالات فاضلابی بر اساس کاربرد به دو دسته کاربرد مسکونی و غیر مسکونی تقسیم بندی می شوند. لوله ها و اتصالات فاضلابی مورد استفاده اماکن مسکونی، دارای قطر پایین و عمدتا از جنس آلیاژهای آهن (گالوانیزه و یا چدن) یا پلاستیک (PVC، پلیکا، پلی اتیلن و..) می باشند.

قیمت لوله و اتصالات فاضلابی با کاربری مسکونی معمولا از قیمت لوله و اتصالات فاضلابی دارای کاربری غیر مسکونی بالاتر است. لوله ها و اتصالات دارای کاربری مسکونی از جنس آزبست و یا سیمان و دارای قطر بسیار بزرگتر از لوله های به کار رفته در اماکن مسکونی هستند به طوری که گاهی قطر این لوله ها تا 2 متر نیز می رسد.

از این لوله ها بیشتر در شبکه های گسترده انتقال فاضلاب منازل به تصفیه خانه ها استفاده می شود. البته در گذشته، این لوله ها در مصارف مسکونی نیز استفاده می شدند که به علت سختی فرایند نصب و تعمیرات و همچنین مضرات قرارگیری آزبست در محیط های مسکونی، استفاده از این نوع لوله ها در اماکن مسکونی منسوخ گردیده است.

 

انواع لوله و اتصالات فاضلابی بر اساس جنس

لوله های پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از پلیمرهای بسیار مقاوم و با عمر طولانی است و به همین دلیل در لوله ها و اتصالات فاضلابی که داشتن عمر مفید و مقاومت در برابر جریان آب در آنها بسیار مهم است، کارایی زیادی دارد. لوله های پلی اتیلن شاید به دلیل وزن سبک، برای استفاده در اماکن مسکونی مناسب به نظر برسند .

اما به علت بالا بودن قیمت لوله و اتصالات فاضلابی پلی اتیلن در مقایسه با قیمت لوله و اتصالات فاضلابی با جنس های متفاوت دیگر، برای استفاده در ساختمان های مسکونی، چندان مقرون به صرفه محسوب نمی شوند.

در حال حاضر از این لوله ها بیشتر در سیستم فاضلاب شهری استفاده می شود. راحتی اتصال این لوله ها به یکدیگر و قابلیت خم شدن آنها پس از حرارت دهی، یکی دیگر از مزایای این لوله هاست. علاوه بر آن، لوله های پلی اتیلن تقریبا مقاومت بالایی در برابر سرما از خود نشان می دهند و برای استفاده در مناطق سردسیر گزینه مناسبی هستند.

قیمت لوله و اتصالات فاضلابی

لوله های پلی اتیلن

 

لوله های PVC

لوله های PVC برای بسیاری از شما خوانندگان گرامی، لوله های  نام آشنایی محسوب می شوند. استفاده از این لوله ها به علت مزایای بالایی که دارند، در اماکن مسکونی بسیار زیاد است .

به طوری که علاوه بر استفاده از لوله های PVC در اتصالات فاضلابی، از این لوله ها در لوله کشی آب آشامیدنی نیز استفاده می شود. ارزان بودن قیمت لوله و اتصالات فاضلابی PVC در مقایسه با سایر اتصالات فاضلابی با جنس های متفاوت، در کنار مواردی همچون سبک بودن این لوله ها، عمر بالا، مقاومت در برابر جریان آب پرفشار و یا مواد اسیدی و قلیایی، باعث شده است .تا این لوله ها به یکی از انتخاب های اولیه مشتریان برای عملیات لوله کشی های ساختمانی تبدیل شوند.

البته در کنار این مزایا، لوله های PVC دارای معایبی نیز مانند خوردگی در اثر عبور مکرر جریان آب داغ، احتمال شکستگی در اثر ضربه و خراب شدن بر اثر قرار گرفتن در مقابل اشعه فرابنفش یا نور خورشید هستند.

 

لوله های پوش فیت

لوله های پوش فیت، لوله هایی از جنس پلی پروپیلن یا PP هستند که به تازگی وارد صنعت لوله کشی فاضلاب شده اند. این لوله ها به علت مزایایی مانند نصب آسان، مقاومت زیاد در برابر مواد اسیدی، قلیایی و شیمیایی، تنوع بالا در سایز، مقاومت بالا در برابر ضربه و عدم ترک خوردن و ایجاد نشتی بر اثر ضربه و تنش، و همچنین مناسب بودن لوله و اتصالات فاضلابی در مقایسه با لوله های پلیکا، انتخاب مناسبی برای استفاده در لوله کشی های مسکونی هستند.

 

 

قیمت لوله و اتصالات فاضلابی

لوله و اتصالات فاضلابی گالوانیزه

 

لوله های پلیکا

قیمت لوله و اتصالات فاضلابی پلیکا در مقایسه با قیمت لوله و اتصالات فاضلابی PVC بالاتر است. این لوله ها از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به لوله های PVC هستند و تنها به دلیل دارا بودن مقادیر کمتری از فتالات و  BPA نسبت به لوله های PVC، دارای انعطاف کمتری هستند. لوله های پلیکا در بازار با نام لوله های UPVC شناخته می شوند. البته این لوله ها با وجود قیمت بالایی که دارند نیز، به عنوان گزینه مناسبی برای استفاده در فاضلاب های خانگی به حساب می آیند.

 

دریافت لیست قیمت لوله و اتصالات فاضلابی از بی جنس

برای دریافتلوله و اتصالات فاضلابی پلی اتیلن، لوله و اتصالات فاضلابی پلیکا، قیمت لوله و اتصالات فاضلابی چدنی،لوله و اتصالات فاضلابی گالوانیزه و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://www.mrrooter.com/greater-syracuse/about-us/blog/2016/july/everything-you-ever-wanted-to-know-about-home-dr/

2- https://www.dummies.com/home-garden/plumbing/pipes/how-to-recognize-different-types-of-pipes/

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *