مصالح و تجهیزات ساختمانی

آیا احتمال گرانی مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح وجود دارد؟

قیمت مسکن

آیا احتمال گرانی مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد؟

 

قیمت مصالح ساختمانی بر اساس آمارهای جدید، توانسته است در پاییز سال جاری، رکورد همه سال های اخیر از دهه 90 را بشکند و با رشد شدیدی مواجه گردد. البته مشابه چنین اتفاقی در تابستان امسال، ولی نه با این شدت روی داد. اکنون باید ببینیم که آیا افزایش قیمت مصالح ساختمانی می تواند تأثیر خاصی بر گرانی مسکن در ماه ها و سال های آینده داشته باشد، یا خیر؟ و یا اینکه این مسئله، آیا می تواند سبب ایجاد اختلال در فرایند ثبات قیمت مسکن گردد یا خیر؟

 

آیا احتمال ارزان به فروش رسیدن خانه هایی که گران ساخته شده اند، وجود دارد؟ 

مطابق با گزارشات جدید مرکز آمار، قیمت مصالح ساختمانی با تورم سرسام آوری در پاییز امسال مواجه گردید، به گونه ای که در پاییز 99 در مقایسه با پاییز 98، افزایش قیمت مصالح ساختمانی به میزان دو برابر را شاهد بودیم که رکورد کل دهه 90 را شکسته است.

مصالح ساختمانی را می توان از مهمترین بخش هایی دانست که قادر به هدایت روند قیمت مسکن می باشد و می تواند اثر مستقیمی بر ارزانی یا گرانی مسکن داشته باشد. بر اساس گزارش منتشر شده از مرکز آمار مبنی بر تغییرات قیمت مسکن در شهر تهران، گرانی در این بخش با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.

افزایش عجیب قیمت مصالح ساختمانی و گرانی مسکن

 

مطابق با جدول آماری که در فصل پاییز منتشر گردید، بخش درب و پنجره در پاییز امسال با بیشترین میزان افزایش قیمت روبرو بوده است. در واقع تورم نقطه به نقطه درب و پنجره ساختمان، 163 درصد بوده است.

همچنین افزایش قیمت مصالح‌ ساختمانی نیز از تورم صد درصدی برخوردار بوده اند که می ‌توان به کاشی و سرامیک، سنگ، شن و ماسه، بتن، سیمان، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی، چوب، عایق های حرارتی، ایزوگام و قیرگونی اشاره نمود که نسبت به سال 98 قیمت آنها بیش از دو برابر بالا رفته است. در این بین، گروه‌ هایی از جمله شیشه، تورم زیادی نداشته است.

 

 

گرانی مسکن

گرانی مسکن

 

در حقیقت گرانی مسکن و ساخت و ساز، سبب افزایش اجاره ها و خرید خانه گردیده است. در آخر باید بگوییم که هر چند از آبان ماه افزایش قیمت مسکن تا حدودی متوقف شده است.

ولی گرانی عجیب مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده خانه ها که بسیار بالا است، باعث شده که امیدی برای کاهش قیمت وجود نداشته باشد. بر این اساس، کاهش قیمت مسکن و مصالح ساختمانی با تردید های زیادی روبرو است که به طور قطع نمی ‌توان آینده آن را پیش ‌بینی نمود.

به هر حال، هنگامی که گرانی مسکن و تورم مصالح ساختمانی را با سال 98 مقایسه می‌ کنیم، متوجه می‌ شویم که تورم نقطه به نقطه در این گروه ها هیچ تناسبی با ارقام ثبت شده در پاییز امسال نداشته است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در دو فصل تابستان و پاییز در سال 1398، قیمت ساخت پروژه های مسکونی بسیار افزایش داشته است که به طور کلی در دهه 90 بی ‌سابقه بوده است.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *