تاسیسات مکانیکی

بررسی قیمت کولر آبی

قیمت کولر آبی

مقدمه ای در رابطه با قیمت کولر آبی

نزدیک فصل گرما، بسیاری از افراد در مورد قیمت کولر آبی پرس و جو می کنند و به دنبال خرید بهترین و در عین حال مناسب ترین مدل های آن هستند.

بعد از پنکه ها، کولرهای آبی، سالیان درازی است که به عنوان سیستم خنک کننده وابسته به برق مورد استفاده قرار می گیرند. سرمای این نوع کولرها به سرمایش تبخیری معروف است و بسیار دلپذیر تر از باد خنکی است که پنکه ها تولید می کنند.

البته قیمت کولر آبی نیز به دلیل دارا بودن سیستمی که قادر به تولید این نوع سرمایش باشد، بالاتر از پنکه ها است. در این مقاله در مورد انواع کولر آبی، مزیت ها و معایب آن و همچنین نکاتی که برای خرید این وسیله باید مد نظر قرار دهید، صحبت خواهیم کرد.

 

تاریخچه کولر آبی

در ایران باستان، سیستم هایی که از سرمایش تبخیری استفاده می کردند،  در آثار باستانی به دست آمده از اماکن تاریخی موجود است.

اما سیستم های مدرنی که از این نوع سرمایش استفاده می کنند از اوایل سال 1900 میلادی و در آمریکا شکل گرفتند. بعد از آن در سال 1939، اولین نمونه از کولرهای آبی به صورت عمده تولید شدند که البته قیمت کولر آبی در آن سالها، به دلیل اینکه کالای لوکسی به حساب می آمد، تقریبا گران بود و هر کسی از عهده خرید آنها برنمی آمد.

در سال 1950، چند کارخانه دیگر نیز وارد تولید این وسیله سرمایشی شدند و بسیاری از منازل در کانادا، آمریکا و استرالیا نیز از این وسیله جدید بهره مند شدند. این کولرها عمدتا از پوشال هایی از جنس آسپِن برای افزایش دادن میزان تماس بین آب با هوای گرم استفاده میشد اما در مدل هایی که سال 1960 به بعد تولید می شدند، از پدهایی از جنس سلولز استفاده میشد. که الان نیز از این کولرها هنوز استفاده می شود. البته  قیمت کولر آبی دارای پد سلولزی از قیمت کولر آبی دارای پوشال کمی بیشتر است.

قیمت کولر آبی پرتابلکولر آبی پرتابل

 

انواع کولر آبی

کولرهای آبی از دو منظر ثابت یا متحرک بودن و همچنین نوع سیستم خنک کنندگی، دسته بندی می شوند.

 

تقسیم بندی از نظر ثابت یا متحرک بودن

 

کولرهای آبی ثابت : این نوع از کولرها، رایج ترین نوع کولرهای آبی هستند که به دلیل دارا بودن ابعاد بزرگتر نسبت به کولرهای پرتابل یا متحرک، بیشتر بر روی پشت بام یا ناحیه ای که رفت و آمد کمتری داشته باشد و نیاز به جابجایی کولر نباشد، نصب می شوند. جریان هوای خنک شده توسط این کولرها، از طریق کانال کشی به داخل ساختمان هدایت می شود.

کولرهای آبی متحرک یا پرتابل : این دسته از کولرها، بر خلاف کولرهای ثابت، قابلیت جابجایی دارند. از لحاظ سیستم خنک کنندگی، کولرهای پرتابل و ثابت تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت عمده آنها مربوط به نوع سیستم ورودی آب است که در کولرهای ثابت، صرفا باید مخزن آب توسط شیلنگ یا شیر آب پر شود در صورتی که مخزن آب کولرهای آبی متحرک، هم به صورت دستی و هم به توسط شیلنگ یا شیر آب، امکان پر شدن را دارد. البته قیمت کولر آبی ثابت از قیمت کولر آبی متحرک، معمولا بیشتر است.

 

تقسیم بندی از نظر نوع سیستم خنک کنندگی

 

کولرهای آبی با پوشال : در این نوع از کولرها از پوشال به منظور خنک کردن هوای خروجی استفاده می شود. در این سیستم، آب بر روی پوشال ها می ریزد و باعث خنک شدن هوایی که از بین پوشال های خیس عبور می کند، می شود. البته عمر این پوشال ها چندان زیاد نیست و معمولا بعد از 1 ماه، سهم قابل توجهی از کارایی خود را از دست می دهند.

 

کولرهای آبی سلولزی : در این نوع کولرها، بر خلاف کولرهای داری پوشال، برای خنک کردن هوای خروجی از پدهای سلولزی استفاده می شود. این پدها نسبت به پوشال، دارای عمر بیشتری هستند و همچنین کیفیت هوای خروجی از آنها بهتر و دارای آلاینده ها و گرد و غبار کمتری است. قیمت کولر آبی سلولزی از قیمت کولر آبی که از پوشال استفاده می کند، معمولا گران تر است.

 

کولرهای آبی دارای فن : این کولرها، در پنجره نصب می شوند و امکان کانال کشی بر روی آنها وجود ندارد. هوای خروجی از این کولرها توسط گردش یک فن آکسیال یا پنجره ای تامین می شود. قیمت کولر آبی تقریبا به اندازه نصف قیمت کولر آبی معمولی است.

قیمت کولر آبی پوشال دار

کولر آبی پوشال دار

 

 

 

معایب و مزیت های استفاده از کولر آبی

کولرهای آبی وسیله های بسیار کارآمدی هستند اما معایب و مزایای نیز دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

مزیت های کولر آبی

– مصرف پایین انرژی الکتریکی

قیمت کولر آبی در مقایسه با کولر گازی بسیار ارزان تر است.

– نصب آسان

– تعمیرات سریعتر و با هزینه پایین تر

معایب کولر آبی

– این نوع کولرها مناسب مناطقی با رطوبت بالا ( مانند شهرهای جنوبی ) نیستند.

– مصرف بالای آب

– وارد کردن آلاینده ها به داخل محیط

– انتخاب محدود برای بازه دمایی

– نیاز به تعویض مکرر پوشال در نوع پوشال دار

 

خرید کولر آبی

در هنگام خرید کولر آبی باید به مواردی همچون نوع کولر (ثابت یا متحرک )، جنس بدنه ( بهتر است بدنه گالوانیزه انتخاب شود تا ضد زنگ بوده و در مقابل نور خورشید مقاومت داشته باشد. )، توان موتور ( توان موتور بیشتر به معنای بازدهی بالاتر و البته میزان مصرف انرژی بیشتر است. )، نوع سیستم خنک کنندگی ( پوشال، پد سلولزی و یا فن آکسیال )، میزان مصرف برق و همچنین قیمت کولر آبی دقت کنید تا خرید بهتری را داشته باشید.

قیمت کولر آبی پوشال دار

کولر آبی دارای پد سلولزی

 

دریافت لیست قیمت کولر آبی از بی جنس

برای دریافت قیمت کولر آبی آبسال،  کولر آبی جنرال، کولر آبی برفاب، کولر آبی لورچ، کولر آبی انرژی و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Evaporative_cooler

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *