مصالح و تجهیزات ساختمانی

همه چیز درباره ایده طراحی نمای آجری ساختمان

نما آجری

همه چیز درباره ایده طراحی نمای آجری ساختمان:

 

بسیار جذاب و زیبا است. نماهای آجری از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته و محبوبیت زیادی دارند. آجر ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که باعث شده استفاده از آن گزینه خوبی باشد. از ویژگی‌های آجرها می‌توانیم به تنوع بالا، اجرای ساده، قیمت مناسب، تولید آسان و استحکام بالا اشاره کنیم. نماهای آجری با سنت و معماری قدیمی ایران به راحتی ست شده و به همین دلیل یکی از بهترین موارد برای نمای ساختمان‌ها است. آجرها تنوع بالایی دارند و با الگوهای چینش متفاوتی اجرا می‌شوند. به همین دلیل تنوع نمای ساختمان‌هایی که آجری هستند بسیار بالا بوده و پاسخ‌گوی هر نوع سلیقه‌ای است.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان بر اساس الگوهای چینش:

بر اساس الگوهای چینش هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. شما می‌توانید الگوهای جدیدی را طراحی کنید یا از الگوهای پر کاربردتر استفاده کنید. در ادامه با برخی از این الگوها آشنا می‌شویم.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی کلاسیک:

با الگوی کلاسیک یکی از قدیمی‌ترین طرح‌ها است. در این الگو آجرها در بندهای افقی روی یکدیگر قرار گرفته و بندهای عمودی نیز ردیف‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی طولی و عرضی:

با الگوی طولی و عرضی آجرها به صورت عمودی و افقی کنار هم قرار می‌گیرند. بین آجرها را با بندکشی مشخص می‌کنند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی مختلط:

با الگوی مختلط طرحی جالب و زیبا است. در این طرح آجرها مربعی و مستطیلی با ابعاد مختلف در کنار یکدیگر چیده می‌شوند و بین آن‌ها بندکشی می‌شود.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی بیرون:

با الگوی بیرون طرحی سه بعدی به نمای شما می‌بخشد. در این طرح بندکشی به صورتی اجرا می‌شود که نمای شما سه بعدی معلوم می‌شود.

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی زیگزاگی:

با الگوی زیگزاگی آجرها با طرح‌های زیگزاگی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی کرکره‌ای:

 

با الگوی کرکره‌ای با آجر مخصوص این کار اجرا می‌شود. نسبت عرض به طول این آجرها بسیار کم است و به همین دلیل به آن‌ها کرکره‌ای گفته می‌شود. این آجرها در کنار یکدیگر بدون بندکشی یا با بندکشی اجرا می‌شوند. البته می‌توانید آن‌ها با فاصله و به صورت جلو عقبی نیز اجرا کنید.

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری ساختمان با الگوی مشبک:

 

با الگوی مشبک نیز یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های آجر چینی است. این الگو از گذشته استفاده شده و طرفداران بسیار زیادی دارد. در این روش بین آجرها شبکه‌هایی ایجاد می‌کنند که یکنواختی کار را از بین می‌برد و باعث زیباتر شدن نتیجه می‌شود. الگوی مشبک به سلیقه فردی شما بستگی دارد و روش‌های اجرای آن متفاوت است. در این روش سایه دیوار شما زیباتر شده و دیده بهتری را برای شما به وجود می‌آورد.

 

 

 

 

ایده طراحی نمای آجری  با الگوی موج‌دار:

ایده طراحی نمای آجری با الگوی موج‌دار یا پارامتریک سبکی مدرن در آجر چینی است. در این الگو آجرها را به صورتی اجرا می‌کنند که روی یکدیگر قرار گرفته و موج‌دار هستند.

 

 

 

بهترین ایده طراحی نمای آجری بر اساس انواع گره‌چینی آجر:

برای بهترین ایده طراحی نمای آجریباید انواع گره‌چینی آجر را بشناسیم. با توجه به این که گره‌چینی‌ها تنوع بسیار زیادی دارند شناخت بهتر آن‌ها باعث می‌شود در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنیم. در ادامه با برخی از گره‌چینی‌های پر کاربرد آشنا می‌شویم.

راسته: آجری که از قسمت درازا در نما استفاده می‌شود.

کله: آجری که سر عرض آن به صورت افقی یا عمودی در نما اجرا می‌شود.

قد نما: آجری که از قسمت درازا و به صورت عمودی در نما اجرا می‌شود.

خواب نما: به صورت افقی اجرا شده و سطح آن به طور کامل دیده می‌شود.

لاریز: در این طرح رج بین آجرها حالتی پله‌ای دارد.

لابند مرتب: آجری که یک در میان به صورت کله و راسته اجرا می‌شود.

نیما نیم: ساده‌ترین نوع آجر چینی است که در آن تمام ردیف اول به صورت راسته اجرا می‌شود. در ردیف دوم بندکشی عمودی دقیقا وسط آجر پایین قرار می‌گیرد. به جر موارد بالا آجرهای دیگر مانند خفته راسته، بافت حصیری، جناغی و شطرنجی نیز کاربرد زیادی دارند.

 

 

 

 

نما آجری

طراحی نمای آجری ساختمان  با آجر چینی‎های مختلف:

 

طراحی نمای آجری ساختمان با آجر چینی‌های مختلف نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با اجرای نمای آجری که با الگوهای مختلفی چیده شده است نمای خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید. در آجر چینی‌ها طرح‌های معروف و محبوبی وجود دارد که استفاده از آن‌ها بسیار رواج دارد. مثلا در آجر چینی گل‌اندازی به نوعی آجرها را در کنار هم قرار می‌دهند که طرح گل را تشکیل دهند. این ترکیبات هندسی بدون شک بسیار زیبا بوده و می‌توانند نمای شما را از حالت یکنواختی و بی روحی خارج کنند. از آجر چینی‌های پر کاربرد دیگر می‌توانیم به آجرکاری با آجرهای تزئینی، رنگی یا گره‌سازی رنگی، خوون چینی، فخرومدین، هشت و گیر، آبشاری، باد بزنی و معقلی که مخلوطی از آجر و کاشی است را اشاره کنیم. با توجه این آجر چینی‌ها و با شناخت آن‌ها می‌توانید نتیجه بسیار بهتری داشته باشید.

 

روش اجرای نماهای آجری :

برای داشتن ایده طراحی  بهتر است روش اجرای آن‌ها را هم به خوبی بشناسیم. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها نمای خود را آجری کنید. یکی از مزیت‌های آجرها اجرای آسان آن‌ها است. به طوری که می‌توانید نمای آجری ساختمان خود را با ملات ماسه و سیمان، چسب و به صورت خشک اجرا کنید. هر کدام از این روش‌ها مهارت مورد نظر خود را نیاز دارند. برای داشتن نتیجه عالی پیشنهاد ما به کار گرفتن افراد ماهر است. ملات ماسه و سیمان که یکی از مرسوم‌ترین روش‌های اجرا است. در این روش به نسبت مناسب آب، سیمان و ماسه را با یکدیگر ترکیب کرده و پشت آجر‌ها استفاده می‌کنند. در روش استفاده از چسب‌های مخصوص به جای استفاده از ملات از چسب برای چسباندن آجرها استفاده می‌کنند. اما در روش خشک از پیچ و مهره برای چسباندن آجر به نما استفاده می‌کنند.

 

منابع: http://www.iaacblog.com/programs/parametric-facade-cloaked-bricks/

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *