دکوراسیون

اطلاعاتی که برای طراحی رومی به آن‌ها نیاز دارید

نما رومی

اطلاعاتی که برای طراحی رومی به آن‌ها نیاز دارید:

 

طراحی رومی نمای ساختمان یکی از جدیدترین و زیباترین متدهای طراحی نما است. در سال‌های اخیر بسیاری از افراد به این نوع طراحی نما روی آورده‌اند. مانند سایر تکنیک‌ها و متدهای طراحی بهتر است که این نوع نما را نیز با توجه به اصول و قوانین آن طراحی کنید. البته شما برای طراحی نما به صورت رومی می‌توانید از المان‌های دلخواه خود نیز استفاده کنید. اما بهتر است به اصول اولیه طراحی نما به این صورت توجه کنید. هر کدام از عناصر موجود در نماهای رومی اهمیت ویژه‌ای دارند. اما می‌توانید به سلیقه خود آن‌ها تغییر دهید یا حذف کنید. در این مقاله هر اطلاعاتی که برای طراحی نما به صورت رومی نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

 

اصول طراحی رومی نمای ساختمان:

نمای ساختمان اصول و قواعد خاصی دارد. المان‌های مشخصی در این نوع طراحی نما وجود دارد که باید استفاده مناسب از این المان‌ها رعایت شود. اولین اصول در طراحی نما به صورت رومی وجود ستون‌های شکیل کوچک و بزرگ است که برجستگی‌های شاخصی دارد. از دیگر اصول طراحی نما به صورت رومی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • اجرای پاستون‌های باشکوه.
  • طراحی انواع کتیبه‌ها.
  • وجود مجسمه‌های شاخص سنگی.
  • قرنیز با طراحی ویژه سنگی.
  • طراحی هلال‌ها.
  • طراحی قاب‌بندی پنجره‌ها.

 

ستون‌ها در طراحی رومی نما:

 

در نمای ساختمان‌ها عضو اصلی هستند. این عضو می‌‌تواند به شکل‌های مختلفی طراحی شود. ستون‌هایی که در نمای رومی ساختمان‌ها وجود دارد معمولا پیش‌ساخته بوده و پس از مراحل آماده سازی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به محل ساختمان منتقل می‌شوند. ستون‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند معمولا در ورودی‌ها نصب می‌شوند تا جلوه ساختمان را شکیل‌تر کنند. اما ستون‌های کوچک‌تر معمولا در ایوان‌ها یا قسمت‌های دیگری قرار می‌گیرند.

 

 

 

 

 

ستون ها در نما رومی

پاستون‌ها در طراحی رومی نما:

 

در  نمای ساختمان‌ها پاستون عضو دیگری هستند که اهمیت بالایی دارند. در واقع پاستون‌ها کامل‌کننده ستون‌ها هستند و بدون آن‌ها ستون‌ها جلوه اصلی خود را نخواهند داشت. به پاستون‌ها نگهدارنده ستون نیز گفته می‌شود که جذابیت آن‌ها را افزایش می‌دهند. جلو نمای رومی با ترکیب ستون‌ها و پاستون‌ها زیبایی بیش‌تری خواهد داشت. پاستون‌ها نیز در انواع مختلف سطح مقطع‌ها نظیر چهارضلعی، پنج‌ضلعی و غیره طراحی می‌شوند. انتخاب شکل سطح مقطع پاستون‌ها می‌تواند بر اساس الگوی ثابت طراحی شما باشد.

 

 

استفاده از کتیبه‌ها در طراحی رومی:

در نما می‌توانید از کتیبه‌های معروف نیز استفاده کنید. علاوه بر کتیبه‌ها می‌توانید از انواع سنگ‌نوشته‌ها نیز در طراحی نمای رومی استفاده کنید. این قسمت نیز جز قطعات پیش‌ساخته می‌باشد و به صورت نمادین اجرا می‌شود. کتیبه‌ها در اندازه‌ها و طرح‌های متنوعی وجود داشته و اشکال هندسی مختلفی نیز دارند. کتیبه‌ها نیز یکی از مهم‌ترین اصول طراحی نمای ساختمان به صورت رومی است و جلوه بصری نما را  تاریخی می‌کنند. استفاده از سنگ‌نوشته و کتیبه‌ها بیش‌تر در ساختمان‌های بزرگ و تجاری مرسوم است.

 

 

اجرای مجسمه‌های شاخص سنگی در  طراحی رومی:

در طراحی  رومی نمای ساختمان از مجسمه‌هایی در ابعاد مختلف استفاده می‌شود. این نوع مجسمه‌ها بیش‌تر در ساختمان‌های بزرگ و خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌های کوچک و معمولی از مجسمه‌ها استفاده نمی‌شود. مجسمه‌ها می‌توانند طرح‌هایی مانند فرشته و غیره داشته باشند.

 

 

استفاده از قرنیزها در طراحی  رومی نما:

در طراحی رومی نماها قرنیزها نوارهای باریکی هستند که در قسمت‌ها خاصی اجرا می‌شوند. از قرنیزها در پایین دیوارها، پله‌های ورودی و غیره استفاده می‌شود. البته استفاده از قرنیز در معماری داخلی مرسوم‌تر است اما در نماهای رومی در قیمت‌های بیرونی نیز به کار می‌برند. به طور کلی قرنیزها وظیفه‌ی اتصال‌کننده دیوارها یا جدا کردن از زمین را دارند. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که یک الگوی یکسان تکرار شده و به وسیله دستگاه CNC طراحی می‌شود.

 

 

استفاده از هلال‌ها درنما رومی :

در طراحی رومی نماها از المان‌های هلال و نیم دایره استفاده می‌شود. هلال‌ها در بالای ایوان‌ها و تراس‌ها به کار می‌روند. این عضو نیز در طرح‌های مختلفی اجرا می‌شوند و شکل کلی نماهای رومی را از یکنواختی درمی‌آورند.

 

 

استفاده از قاب‌بندی پنجره‌ها در طراحی رومی:

 

در  قاب‌بندی پنجره‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. این قسمت نیز با استفاده از قاب‌های پیش‌ساخته طراحی می‌شود و به زیباتر شدن نما کمک می‌کند. قاب پنجره‌ها از نقش و نگارهای شاخص و برجستگی‌های زیبایی تشکیل شده است. قاب پنجره‌ها در قسمت بالایی می‌تواند به صورت هلال و در قسمت‌های کناری به صورت ستون‌های کوچکی باشد. قسمت پایین پنجره را نیز می‌توانید به صورت یک طاقچه قدیمی طراحی کنید.

 

 

 نمای رومی ساختمان و کاربری آن:

برای داشتن بهتر باید به کاربری ساختمان مورد نظر خود توجه کنید. بدون شک طراحی نمای رومی برای ساختمان‌هایی که کاربری مسکونی دارند با سایر کاربری‌ها متفاوت است. در هر کدام از کاربری‌ها المان خاصی از نمای رومی اهمیت بیش‌تری دارد و باید به آن توجه بیش‌تری کنید. مثلا در ساختمان‌هایی با کاربری فرهنگی المان قاب پنجره و مجسمه‌ها در نمای رومی اهمیت بیش‌تری دارند. هم‌چنین اگر ساختمان شما مسکونی است بهتر است به قرنیزها و ستون‌ها توجه بیش‌تری داشته باشید. اگر در قسمت ورودی ساختمان خود باغچه یا آب‌نمای خاصی دارید می‌توانید از المان‌ها و عناصر موجود در نمای رومی در این قسمت‌ها نیز استفاده کنید. در این صورت نمای شما و المان‌های طراحی نما با یکدیگر ست شده و جذابیت کلی ساختمان را بالا می‌برند.

 

 

سنگ مناسب برای  نمای رومی ساختمان‌ها:

برای نمای ساختمان‌ها باید از سنگ‌ها و مصالح مناسبی استفاده کنید. سنگ‌های مختلفی برای نماهای   رومی به کار می‌روند این موضوع به سلیقه و نظر  طراح نما و شما بستگی دارد. سنگ تراورتن، گرانیت و مرمر به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند در نماهای رومی استفاده می‌شوند. البته از سنگ‌های مرمر فقط در قسمت‌های خاصی از نما استفاده می‌شود. زیرا هزینه سنگ مرمر نسبت به سایر سنگ‌ها بسیار بالاتر است. سنگ‌هایی با رنگ کرمی، قهوه‌ای و سفید برای نماهای رومی استفاده بیش‌تری دارند. سنگ‌هایی که در نمای رومی استفاده می‌شوند باید به آسانی برش بخورند و کار کردن با آن‌ها آسان باشد.

 

منابع: https://artfasad.com/facade-design-order/

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *