مصالح و تجهیزات ساختمانی

بررسی قیمت آجر سفال

قیمت آجر سفال

تاریخچه آجر سفال

پیش از شروع مقاله قیمت آجر سفال، می خواهیم کمی در رابطه با تاریخچه آجر سفال با شما صحبت کنیم. تاریخچه استفاده از آجر به شکلی مشابه آنچه امروزه استفاده می شود به زمان سومری ها باز می گردد.

آنها از گل های کنار رودخانه ها، ساختارهایی شبیه خشت های گلی امروزی درست کرده و در آفتاب قرار می دادند تا پس از خشک شدن، از آن برای ساخت دیوارها استفاده کنند. در ایران باستان، اولین تلاش برای پخت آجر به زمان  پیش از ساسانیان و در منطقه بین النهرین و خوزستان امروزی باز میگردد.

پس از دوره ساسانی استفاده از آجر به عنوان مصالح ساختمانی، گسترش بیشتری یافت به طوری که در بعضی از آثار تاریخی که امروزه باقی مانده است از جمله مسجد جامع اصفهان و یا قدمگاه نیشابور، رد پایی از آجرهای بازمانده از دوره ساسانی وجود دارد. این نوع آجرها از نحوه پخت تا مواد تشکیل دهنده، تفاوت های زیادی با آجرهایی که امروزه استفاده می شون دارند.

قدیمی ترین خشت آجری کشف شده در ایران که در حال حاضر نیز پابرجاست مربوط به 2400 سال قبل  از میلاد مسیح است. این لوح آجری به همراه نمونه ای از آجرهای لعابی، در عمارت چغازنبیل در نزدیکی شهر شوش قرار دارد.

تاریخچه استفاده از آجر سفال نیز در ایران به حدود سال 285 هجری قمری باز می گردد که در قبر یکی از فرمانروایان دوره سامانی در شهر بخارا استفاده شده است و به دلیل نوع مواد موجود استفاده شده در این نوع آجر، این بنا تا به امروز پابرجا بوده است.

 

قیمت اجرسفال

خاک رس آبرفتی

 

مواد تشکیل دهنده آجر سفال

قیمت آجر سفال به نوع جنس و ابعاد آجر بستگی دارد. مواد تشکیل دهنده اصلی آجرها فارغ از نوع آجر، شامل خاک رس به همراه مواد دیگری مانند فلدسپات ها، ماسه، سولفات ها، سنگ آهك، ‌سولفورها ،‌فسفات ها،‌كاني هاي آهن، سديم، ‌پتاسيم، منیزيم، ‌منگنز، مواد آلي گياهي و…. است.

وجود هر کدام از مواد ذکر شده در خاک رس باعث ایجاد پخت بهتر و یا ناخالصی و رنگ و کیفیت متفاوت آجر نهایی خواهد شد و همین امر بر روی قیمت آجر سفال و لفتون و یا هر نوع آجر تولید شده دیگری، تاثیر مستقیم دارد. البته خود خاک رس نیز از ترکیبات معدنی متفاوتی مانند فلدسپات ها، فلدسپار ها و میکاها تشکیل می شود و بر اساس این که معدنی و یا آبرفتی باشد، استفاده های متفاوتی در تولید آجر و یا تولید سرامیک دارد.

در تولید آجر سفال معمولا از خاک رس آبرفتی به همراه ماسه، ترکیبات سولفات دار و آهن دار به همراه آهک و مواد آلی گیاهی مانند ریشه گیاهان استفاده می شود.

 

 

قیمت آجر سفال

آجر سفال پخته شده در کارخانه سنتی

 

انواع آجر سفال

گفتیم که قیمت آجر سفال، به جنس و ابعاد آجر بستگی دارد. آجرهای سفال بر اساس جنس مواد تشکیل دهنده و نوع ساخت به انواع آجر دست ساز یا فشاری و آجرهای صنعتی یا ماشینی تقسیم بندی می شود. قیمت آجر سفال فشاری، تقریبا پایین است این نوع آجر از قالب زدن گل سفال توسط دست و قرار دادن آن در کوره و نور آفتاب تهیه می شود.

آجرهای قزاقی نیز تقریبا مشابه آجرهای فشاری بوده و با همین روش تولید می شوند. در آجرهای صنعتی و یا ماشینی به دلیل استفاده از دستگاه های مکانیزه برای تبدیل خاک رس به خشت و آجر نهایی استفاده می شود.

حتی در مدل های پیچیده تر این نوع دستگاهها، قسمتی به نام خشک کن نیز وجود دارد که جایگزین کوره های سنتی پخت آجر است. البته قیمت آجر سفال صنعتی به علت استفاده از دستگاه های پیشرفته به جای انسان، از آجرهای دست ساز بالاتر است اما تنوع طرح و زیبایی و مقاومت آجرهای صنعتی به نسبت آجرهای دست ساز، مشتریان را بیشتر به سمت این آجرها هدایت می کند.

 

 

آجر سفال چگونه تهیه می شود؟

در مورد انواع آجر صحبت کردیم و گفتیم که قیمت آجر سفال به طور محسوسی وابسته به نوع آجر تولیدی است اما شاید بخواهید بدانید که آجرهای سفال به چه صورتی تولید می شوند؟ اولین قدم برای تولید آجر سفال، به دست آوردن یک خاک رس مرغوب از زمین است. این خاک، بیشتر از خاک های رس آبرفتی تهیه می شود.

دومین قدم، تهیه مواد اولیه تولید خشت است. پس از تولید خشت مرحله خشک کردن خشت گلی ساخته شده فرا میرسد. در این مرحله وابسته به این موضوع که کارخانه سنتی و یا مکانیزه است، ممکن است از گرمای هوای ناشی از نور خورشید و یا خشک کن های صنعتی، به این منظور استفاده شود.

که در حالت اول بین 1-2 هفته و در حالت دوم حدود 36 ساعت برای خشک کردن خشت ها به زمان نیاز است. این مرحله در فرآیند تولید آجر بسیار پراهمیت است و از ترک خوردن و خراب شدن و در نتیجه افت قیمت آجر سفال تولیدی جلوگیری می کند. پس از این مرحله، نوبت به مرحله پخته شدن آجر در کوره ها می رسد. در پخت آجر سفال، از 3 نوع کوره متفاوت استفاده می شود.

کوره با آتش ثابت و آجر سفالی ثابت، کوره با آتش رونده و آجر سفالی ثابت و کوره با آجر سفالی روند و آتش ثابت. در کوره های نوع اول، نوع حرارت جریان یافته در بین خشت ها یکدست نیست و آجرهای سفال تولید شده نهایی مخلوطی از انواع آجر جوش، آجر گلبهی، ‌آجر سبز, آجر ابلق, آجر سفید, آجر نیم پخته و آجر قرمز است که البته قیمت آجر سفال هر کدام از این انواع با یکدیگر متفاوت است و حتی بعضی از این نوع آجرها به عنوان آجرهای بی کیفیت طبقه بندی شده و یا پوکه می شوند.

کوره های نوع دوم یا هافمن، افت گرمای کمتر از کوره های نوع اول وجود دارد و آجر با کیفیت تری نیز به دست می آید و البته قیمت آجر سفال تولیدی با این کوره ها نیز از قیمت آجر سفال تولیدی کوره های نوع اول بالاتر است. کوره های نوع سوم که به کوره های تونلی معروف هستند، بهترین و با کیفیت ترین نوع آجر را تولید می کنند. این نوع کوره ها مکانیزه و مجهز به خشک کن هستند.

 

 

قیمت آجر سفال

آجر سفال پخته شده در کارخانه مکانیزه مجهز به خشک کن

 

 

 

دریافت لیست قیمت آجر سفال از بی جنس

برای دریافت قیمت آجر سفال تهران،  قیمت آجر سفال تبریز، قیمت آجر سفال اصفهان، قیمت آجر سفال یزد و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Brick

2- https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/clay-brick

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *