دکوراسیون

قواعد و اصول کاربردی در انتخاب سنگ

انتخاب سنگ

قواعد و اصول کاربردی در انتخاب سنگ

 

انتخاب سنگ تا حد زیادی شما را در داشتن فضای بهتر کمک می‌کند. در ابتدا شما باید سنگ با کیفیت و مناسب را بشناسید. در این صورت قطعا انتخاب بهتری خواهید داشت. به همین دلیل پیشنهاد ما در درجه اول انتخاب سنگی با کیفیت بالا است. با کمک نکات زیر می‌توانید سنگ با کیفیت را شناسایی کنید.

 

 

اصول کاربردی در انتخاب سنگاصول کاربردی در انتخاب سنگ

 

 انتخاب سنگ با کیفیت:

 در انتخاب سنگ با کیفیت، شما توانایی شناسایی سنگ ساختمانی خوب را به دست می‌آورید.

 • سنگ ساختمانی با کیفیت باید از نظر ظاهری زیبا و بدون هیچ‌گونه نقصی باشد. یعنی ظاهر آن بدون شکستگی، پوسیدگی، ترک، شیار، سوراخ و غیره باشد. ظاهر سنگ تا حدودی کیفیت آن را بیان می‌کند. بنابراین برای انتخاب بهتر سنگ باید به ظاهر آن توجه زیادی کنید.
 • سنگ با کیفیت جذب آب بالایی ندارد. البته میزان جذب آب باید به گونه‌ای باشد که سنگ به راحتی به ملات بچسبد. پس قبل از خرید سنگ میزان جذب آب آن را آزمایش کنید.
 • سنگی که کیفیت بالایی دارد، در مقابل عوامل طبیعی و شیمیایی عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. هم‌چنین این دسته از سنگ‌ها در مقابل ساییده شدن نیز برخورد خوبی دارند.
 • سنگ ساختمانی خوب در برابر ضربه صدایی شبیه به صدای شیشه می‌دهد. شما می‌توانید با این تست ساده از عدم وجود ترک در بافت سنگ نیز اطمینان حاصل کنید. بهتر است ضربات را با شی فلزی به سنگ وارد کنید.
 • سنگ با کیفیت ظاهری یک‌دست و یکنواخت دارد. یعنی به جز بافتی که دارد پستی بلندی دیگری روی آن دیده نمی‌شود.
 • مواد مختلف نباید روی سنگ وجود داشته باشد. در واقع سنگ باید تمیز و عاری از هرگونه مواد طبیعی یا مصنوعی باشد.
 • سنگی که نصب آن آسان باشد و به اسکوپ کردن با روش‌های پیچیده نیازی نداشته باشد. این دسته از سنگ‌ها گزینه‌های بهتری برای شما هستند. زیرا اجرا و نصب آن‌ها شما را به دردسر زیادی نمی‌اندازد و اقتصادی‌تر نیز هست.

 

سنگ ساختمانی با کیفیت

سنگ ساختمانی

 

اصول کاربردی در انتخاب سنگ با توجه به فضای مورد نظر:

 

اولین اصول کاربردی در انتخاب سنگ تعیین محل نصب آن است. قبل از خرید سنگ‌های ساختمانی باید به فضایی که قصد دارید سنگ را در آن نصب کنید، توجه کنید. تنوع سنگ‌ها از نظر شکل، بافت، رنگ، کاربری و سایر نکات بسیار بالا است. تنوع زیاد سنگ‌های ساختمانی ممکن است شما را گمراه کرده و باعث شود سنگ مناسبی برای فضای مورد نظر خود خریداری نکنید. لذا ابتدا باید محل مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس بر اساس ویژگی‌های آن مکان سنگ مورد نظر خود را خریداری نمایید. برای داشتن نتیجه عالی در خرید سنگ ساختمانی باید به ویژگی‌های زیر در مکان خود توجه کنید.

 • ابعاد فضای مورد نظر شما باید به طور دقیق اندازه‌گیری شود. ابعاد سنگ باید تناسبی با ابعاد فضای شما داشته باشد تا از نظر اقتصادی، زیبایی بصری و تمیزی کار نتیجه بهتری کسب کنید. برای فضاهای کوچک سعی کنید از سنگ‌هایی با رنگ رون استفاده کنید.
 • شکل فضا نیز می‌تواند در انتخاب سنگ کمک کند. بهتر است بر اساس شکل فضای خود سنگی با بافت مناسب را انتخاب کنید.
 • الگوی چینش سنگ نیز گزینه مهمی است. هر چند که الگوی چینش در فضای مورد نظر شما با ابعاد و شکل آن ارتباط مستقیم دارد، اما توجه به آن در نتیجه تاثیر مثبت خواهد داشت.
 • کاربری فضا نیز برای انتخاب سنگ بهتر کمک می‌کند. همان‌طور که گفته شد سنگ‌ها با کاربری‌های متفاوتی تولید می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که سنگی که برای کاربری مورد نظر شما تولید شده است را انتخاب کنید.

اصول کاربردی در انتخاب سنگ نمای خارجی:

اولین اصول کاربردی در انتخاب سنگ نمای خارجی توجه به استقامت و مقاومت سنگ است. به طور کلی سنگ‌هایی که در نماهای خارجی به کار می‌روند باید از استقامت بالایی در برابر عوامل جوی و طبیعی برخوردار باشند. دومین نکته توجه به زیبایی و ترکیب‌بندی نمای شما است. سنگ‌هایی مانند تراورتن، گرانیت و سنداستون گزینه‌های خوبی برای این کاربری است.

اصول کاربردی در انتخاب سنگ نمای داخلی:

برای اصول کاربردی در انتخاب سنگ نمای داخلی در ابتدا باید به زیبایی سنگ توجه کنید. یعنی سنگ باید با محیط شما ارتباط داشته و زیبایی آن را چند برابر کند. برای فضاهای داخلی بهترین گزینه سنگ‌هایی با بافت و رنگ زیبا اما کم مقاوم است. بهترین گزینه‌های سنگ ساختمانی برای فضاهای داخلی سنگ‌های مرمر، گرانیت، چینی و غیره است. البته شما می‌توانید از سنگ‌های بسیار مقاومی مانند تراورتن نیز در فضاهای داخلی خود استفاده کنید و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

اصول کاربردی در انتخاب سنگ راه‌پله و پاگرد:

اصول کاربردی در انتخاب سنگ راه‌پله و پاگرد بدون شک توجه به مقاومت سنگ ساختمانی است. سنگ با کیفیت برای فضاهای پر رفت و آمدی مانند راه‌پله مناسب‌تر است. زیرا سنگ‌هایی با مقاومت پایین در این فضاها زیبایی و کارایی خود را از دست می‌دهند بنابراین سنگ‌های گرانیت که مقاومت و طول عمر بالایی دارند برای فضای راه‌پله و پاگرد بهترین گزینه است.

 

 

سنگ مقاوم

سنگ مقاوم

 

 

اصول کاربردی در انتخاب سنگ کفپوش فضاهای داخلی:

اصول کاربردی در انتخاب سنگ کفپوش فضاهای داخلی در ابتدا زیبایی بافت و رنگ آن است. البته باید به مقاومت و استحکام آن نیز توجه زیادی کنید. عملکرد و زیبایی سنگ‌ها به عنوان کفپوش باعث شده که این کفپوش‌ها طرفداران بسیار زیادی داشته باشند. سنگ مرمر یکی از بهترین گزینه‌های در انتخاب سنگ کفپوش است. سنگ با کیفیت به شما در داشتن فضایی شیک و زیبا کمک می‌کند. البته باید رنگ و بافت سنگ را با توجه به دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید.

 

اصول کاربردی در انتخاب سنگ سرویس بهداشتی و حمام:

اولین اصول کاربردی در انتخاب سنگ سرویس بهداشتی و حمام قطعا عملکرد سنگ در برابر مواد شیمیایی است. سنگی که برای این فضا نصب می‌شود باید مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته باشد. هم‌چنین سنگ ساختمانی مناسب فضاهایی مانند سرویس بهداشتی و حمام در برابر رطوبت نیز باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. با توجه به مواردی که گفته شد سنگ مرمر برای این فضاها مناسب نیست.

 

منابع: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fcupastone.com%2Fnatural-stone-in-green-building%2F&psig=AOvVaw006aGlZXisIYFdq-_pG14D&ust=1615580945567000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCMilmaaKqe8CFQAAAAAdAAAAABAP

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *