مصالح و تجهیزات ساختمانی

همه چیز درباره اجرای دال بتنی

اجرای دال بتنی

همه چیز درباره اجرای دال بتنی

اجرای دال بتنی

اجرای دال بتنی یکی از انواع سقف‌های ساختمانی یکپارچه است که از متریالی مانند بتن و فولاد ساخته می‌شود. این نوع سقف بتنی کاربردهای متنوعی داشته و برای ساختمان‌ها با کارایی مختلف، عرشه پل‌ها و کف‌سازی از آن استفاده می‌شود. دال بتنی را معمولا با ضخامت 10 تا 50 سانتی‌متر اجرا می‌کنند. دال‌های بتنی که ضخامت کمی دارند معمولا به عنوان کفپوش کاربرد دارند.

 

دال بتنی

اجرای دال بتنی بصورت درجا و پیش‌ساخته:

دال بتنی به دو صورت درجا و پیش‌ساخته انجام‌پذیر است. برای اجرای این سقف‌های بتنی در محل پروژه نیاز به بتن با عیار مناسب، میلگرد و قالب‌های فلزی مخصوص داریم. بعد از قالب‌بندی درست و قرار دادن میلگردها درون قالب که به آن آرماتوربندی گفته می‌شود، بتن را درون قالب‌ها می‌ریزند. بتن باید از فاصله کم‌تر از 1 متر به درون قالب‌ها ریخته شود و بعد از ریختن آن با ایجاد ضرباتی یا ویبراتور هواگیری شود. در این صورت کیفیت بتن و در نهایت کیفیت سقف بتنی شما بالاتر می‌رود. در اجرای سقف‌های بتنی درجا باید با قالب‌های پلاستیکی یا فلزی باشد. زیرا این نوع قالب‌ها در مقایسه با قالب‌های چوبی جذب آب ناچیزی دارند. در صورتی ‌که آب بتن شما به هر نحوی کم شود کیفیت آن پایین می‌آید. در مکان‌هایی که محاط به مصالحی مانند آجر نیز هست باید از قالب‌های مناسب استفاده کنید. زیرا ممکن است آجر نیز آب بتن را به خود جذب کند و بر کیفیت آن تاثیر منفی داشته باشد.

دال بتنی به صورت پیش‌ساخته در کارخانه‌های مخصوص به این کار انجام می‌شود. برای این کار اندازه‌های دقیق برای تکیه‌گاه دال‌ها به سازنده داده شده و سپس سقف را با اندازه‌ای دقیق می‌سازند.

اجرای دال بتنی با انتقال بارهای مختلف:

 

دال های بتنیدال‌های بتنی

 

اجرای دال بتنی با دو نوع انتقال بار انجام می‌شود. انتقال بار یک طرفه و دو طرفه.

 1. دال بتنی یک طرفه بارهای وارده بر سازه در راستای طول هستند. وقتی دهانه‌ی بزرگ‌تر و کو‌چک‌تر با هم نسبتی بیش‌تر از 2 داشته باشند از این نوع دال استفاده می‌شود. البته به سقف‌های بتنی که تکیه‌هایی در چهار جهت دارند نیز دال بتنی یک طرفه گفته می‌شود. در سقف‌های یک طرفه باید در دهانه کوچک‌تر آرماتوربندی انجام شود.
 2. دال بتنی دو طرفه انتقال بار طولی و عرضی است. در این نوع سقف نسبت دهانه بزرگ‌تر به کوچک‌تر از 2 کم‌تر است و در هر طرف آرماتوربندی انجام می‌شود.

انواع سقف‌ها با اجرای دال بتنی:

با اجرای دال بتنی می‌توانیم انواع سقف‌ها را داشته باشیم. هر کدام از سقف‌هایی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم در جای مخصوص به خود کاربرد دارند.

 1. دال بتنی تخت: در این نوع سقف ستون‌ها بدون تیر و با دال به یکدیگر متصل می‌شوند که نوعی دال بتنی دو طرفه است.
 2. دال بتنی با تیر: سقف با تیرهایی در چهار طرف و دال بین آن‌ها اجرا می‌شود. این نوع سیستم سقفی جز بهترین سیستم‌های سقفی است.
 3. دال بتنی مشبک: وقتی دهانه سقف زیاد باید برای کاهش وزن سازه از سقف‌های مشبک استفاده می‌کنند. سقف‌های مشبک بتن کمی را نیاز داشته و به نوعی صرفه‌جویی در متریال نیز می‌شود.یکی از متداول‌‌ترین سقف‌های مشبک سقف وافل است.
 4. دال بتنی قارچی یا کتیبه‌ای: همان دال تخت بوده که ضخامت آن از طرف ستون‌ها زیادتر شده است.
 5. دال بتنی مجوف یوبوت: سقفی با دو لایه بتن و در بالا و پایین بوده که وسط آن با بلوک‌های یوبوت پر شده است.
 6. دال بتنی کوبیاکس: این دال نیز از دو لایه بتن در بالا و پایین ساخته شده که در درون آن گوی‌های تو خالی به کار برده‌اند.

مراحل پرداخت و اجرای دال بتنی:

 • در مرحله اول اجرای دال بتنی و پرداخت آن باید سطح بتن ریخته شده را تراز کرد. برای این کار با استفاده از ابزار مخصوصی بتن اضافی را برمی‌دارند.
 • در مرحله بعدی با استفاده از شمشه سطح بتن را یک دست می‌کنند. این مرحله به فرو رفتن دانه‌های درشت درون بتن نیز کمک می‌کند.
 • مرحله بعدی لبه‌کشی یا درزکشی نام دارد. لبه‌کشی برای درزهای جداکننده در سقف‌های بیرونی و کف‌ها انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود بتن شما متراکم شده و استحکام آن در برابر عوامل طبیعی، خرد شدگی و پوسیدگی بالاتر رود.
 • بعد از مرحله لبه‌کشی به مرحله تخته مالی می‌رسیم. این کار با استفاده از ماله‌های چوبی یا فلزی به صورت دستی یا به صورت برقی انجام می‌شود.
 • این مرحله که ماله‌کشی نام دارد با استفاده از ماله‌های فلزی انجام می‌شود. برای تبدیل بتن به سطحی صاف‌تر و متراکم‌تر عملیات ماله‌کشی را انجام می‌دهند.
 • مرحله آخر پرداخت دال‌های بتنی جاروکشی است. این کار بعد از خشک و سفت شدن بتن انجام می‌شود. برای این کار بتن باید به استحکام و مقاومت بالایی رسیده باشد.

نکات مهم در اجرای دال بتنی:

 • اجرای دال بتنی باید در شرایط آب و هوایی مناسب و با نیروی انسانی با تجربه انجام شود.
 • سطح مورد نظر شما باید مسطح بوده و به درستی زه‌کشی شده باشد.
 • قبل از اجرای سقف‌های بتنی باید به روی سطح مورد نظر خود آب بریزید.
 • بتن درون قالب‌ها باید با سرعت کمی ریخته شود. به طوری که بتوان آن را به راحتی پرداخت کرد. به همین دلیل بهتر است که بتن در ابعاد کمی ریخته و پرداخت گردد.
 • قالب‌ها به خصوص قالب‌های کناری باید استحکام کافی را داشته باشند تا بتوانند نیروهای حاصل از ارتعاش و غیره را تحمل کنند.

مزایای اجرای دال بتنی:

 

مزایای دال های بتنی

 

 1. اجرای دال بتنی آسان است و نسبت به سقف‌های دیگر مصالح کم‌تری نیاز دارد. به همین دلیل اجرای آن اقتصادی است.
 2. سقف‌های بتنی در برابر آتش‌سوزی و حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است.
 3. طول عمر بسیار بالایی دارد.
 4. اجرای آن سرعت بالایی دارد.
 5. سازه‌هایی با سقف بتنی در برابر زلزله مقاومت بسیار خوبی دارند. زیرا دال‌های بتنی نیروهای برشی بالا را به راحتی تحمل می‌کنند.
 6. دال‌های بتنی به نوعی عایق صدا هستند. زیرا معمولا ضخامت زیادی دارند.
 7. هزینه اجرای آن‌ها در زمینه رفت و آمد پایین است.
 8. مقاومت خمشی و برشی بالایی دارند و میزان خزش آن‌ها نیز به میزان مناسبی است.

معایب اجرای دال بتنی:

 1. اجرای دال بتنی در ساختمان‌هایی که اسکلت فولادی دارند گزینه خوبی نیستند.
 2. وزن زیادی نسبت به سقف‌های دیگر دارد.
 3. مقاومت کششی کمی دارند. با وجود این که با آرماتوربندی می‌توان این مقاومت را افزایش داد اما به طور کلی مقاومت کششی این نوع سازه‌ها کم است.

 

منابع: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fcivildigital.com%2Fflat-slab-floors-construction-efficiency-advantages-client%2F&psig=AOvVaw3PYbZWuGQKvrMv-z2CAkTI&ust=1615061761530000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCJCF4pn8me8CFQAAAAAdAAAAABAD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *