مصالح و تجهیزات ساختمانی

آب‌بندی استخر به چه صورتی است؟

استخر

آب‌بندی استخر به چه صورتی است؟

آب‌بندی استخر یکی از اصولی‌ترین کارهای ساختمانی است که با مصالح خاصی انجام می‌شود. امروزه عایق‌کاری استخرها یکی از مهم‌ترین مسائل مهندسی است. روش‌های آب‌بندی برای استخرهای مختلف متفاوت است. استخر خانگی، استخر بتنی کشاورزی، استخرهای عمومی و جکوزی‌ها با توجه به عوامل مختلفی عایق‌کاری می‌شوند. مهم‌ترین عوامل آب‌بندی برای استخرها موارد زیر است.

  • موقعیت استخر از نظر رو زمینی یا داخل زمین و سرپوشیده یا سرباز بودن اهمیت زیادی در آب‌بندی آن دارد.
  • اجرای سازه استخر با انواع مختلفی مانند استخرهای بتنی، فایبرگلاس، آجری، بلوک‌های سیمانی و غیره در آب‌بندی تاثیرگذار است.
  • حجم و اندازه استخر و آب موجود در آن نیز در عایق‌کاری استخرها تاثیر می‌گذارد.

 

برای آب‌بندی استخر باید موارد بالا را در نظر داشته باشید. معمولا سازه‌های بتنی برای انواع استخرهای کشاورزی و خانگی بهترین گزینه هستند. اغلب استخرهای ساخته شده نیز بتنی هستند و یا با استفاده از بلوک‌های سیمانی ساخته شده‌اند. با آب‌بندی صحیح استخرهای خود هزینه‌های نگهداری از آن‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهید. استخرها به هر دلیلی منبع آب بوده و باید هیچ‌گونه درزی برای نفوذ آب نداشته باشند. در هنگام عایق‌کاری استخرها باید همه قسمت‌ها را به طور کامل عایق کنید.

 

 

 

استخر

 

آب‌بندی استخر با روش کاشی‌کاری:

 

آب‌بندی استخر روش‌های متعددی دارد که کاشی‌کاری کردن یکی از این روش‌ها می‌باشد. این روش برای استخرهای خصوصی و خانگی بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا هزینه کاشی‌کاری کردن نسبت به سایر روش‌ها بالاتر می‌باشد. تمیز کردن و نگهداری از استخرهای کاشی‌کاری شده بسیار آسان و راحت است. این نوع استخرها زیبایی چشم‌گیری دارند و شما می‌توانید با طرح‌های مختلفی کاشی‌های دلخواه خود را بچینید. هم‌چنین می‌توانید در حاشیه‌های بیرونی استخر نیز کاشی‌های مورد نظر خود را کار کنید. البته شما می‌توانید با هر روشی که دوست دارید استخر خود را آب‌بندی کنید و فقط در حاشیه‌های بیرونی از کاشی استفاده کنید. زیرا در این صورت جلبک و باکتری‌های موجود در استخرها دیگر رشد نمی‌کنند و نگهداری از استخر آسان‌تر می‌شود.

 

 

 

آب‌بندی استخر با روش اندود کاری:

 

آب‌بندی استخر با روش اندود کاری یکی از روش‌های بسیار قدیمی می‌باشد. البته این روش برای اجرا درست و صحیح نیاز به مهارت و توانایی خاصی دارد. لذا برای اجرای آن بهتر است از افراد با تجربه کمک بگیرید. عایق‌کاری استخرها به روش اندود کاری سنتی مزیت‌های زیادی دارد. اجرای اندود کاری استخرها با استفاده از یک ماده خمیری شکل است. این ماده خمیری شکل از ترکیب گچ یا آهک، سیمان و آب به دست می‌آید. ملات به دست آمده در تمام مراحل ساخت استخر استفاده می‌شود. این ملات به راحتی با شرایط مختلف هماهنگ شده و در برابر نفوذ آب عملکرد بسیار خوبی دارد. به طور کلی ملات اندود ویژگی‌ خاصی دارد که باعث می‌شود حتی از نشت‌های بسیار کم نیز جلوگیری شود. ملات اندود کاری از مواد بسیار ریزی ساخته شده که در تمام درزها نفوذ می‌کند و با این روش جلوی نفوذ آب را می‌گیرد. چسبندگی ملات اندود کاری به لایه پشت خود بسیار زیاد است و به همین دلیل اندود کاری از دوام بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

آبندی استخر

عایق‌کاری استخرها

 

 

 

آب‌بندی استخر با روش چسب نانو:

 

آب‌بندی استخر با روش چسب نانو یکی دیگر از روش‌های عایق‌کاری استخرها می‌باشد. این چسب با حالت مایع خود به روی تمام سطوح قابل استفاده است. رنگ چسب نانو قبل از خشک شدن شیری بوده که بعد از این که به صورت کامل خشک می‌شود، بدون رنگ است. مقاومت چسب نانو در برابر گرما، سرما و آتش‌سوزی بسیار بالا است. اجرای این چسب به روی سطوح عمودی و افقی آسان است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. تنها نکته برای استفاده از چسب نانو این است که استخر شما باید هیچ‌گونه جلبک و رسوبی نداشته باشد. در صورتی که استخر به دلیل راکد ماندن آب دارای رسوبات و جلبک‌هایی شده باید این موارد به طور کامل پاک شوند و سپس از چسب نانو جهت عایق‌کاری استفاده نمایید.

آب‌بندی استخر با چسب نانو در کنار آسان بودن پرداخت آن بسیار مقاوم است. نام دیگر چسب نانو چسب کاشی آب گریز بوده و ممکن است برخی از افراد آن را با این نام بشناسند. ساختار چسب نانو از نظر شیمیایی بسیار پیچیده است. اما به طور کلی عایق رطوبتی فوق‌العاده‌ای بوده که می‌توانید به راحتی آن را در سرویس‌های بهداشتی، حمام، استخر و جکوزی خود اجرا کنید.

 

 

 

آب‌بندی استخر به روش ژئوممبرین:

 

آب‌بندی استخر کشاورزی در هر ابعادی بیش‌تر با روش ژئوممبرین انجام می‌شود. استخرهایی که با روش ژئوممبرین آب‌بندی شده‌اند فقط به عنوان منبع آب استفاده می‌شوند و نمی‌توان داخل آن‌ها شنا کرد. زیرا بستر این نوع استخرها خاکی و یا شفته آهک است و به همین دلیل امکان شنا کردن در آن‌ها نمی‌باشد. البته این موضوع باعث شده هزینه ساخت استخرهای ژئوممبرین پایین باشد و شما می‌توانید با هزینه کمی استخرهای بسیار بزرگی بسازید. یکی از کاربردهای این نوع استخرها برای پرورش ماهی است که نیاز به استخرهای بزرگی دارد. ژئوممبرین در حقیقت ورقه‌های خاصی هستند که در ابعاد و اندازه‌های مختلفی در بازار موجودند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود این ورقه‌ها را خریداری کنید. ورقه‌های ژئوممبرین را نمی‌توانید در زاویه 90 درجه استفاده کنید و این موضوع یکی از مهم‌ترین ایرادات این ورقه‌ها می‌باشد. از دیگر معایب روش ژئوممبرین می‌توان به جلبک زدن، ترمیم و تعمیر نشدن و بستر سازی اشاره کنیم.

 

 

 

 

آب‌بندی استخر با استفاده از رنگ‌ها و روکش‌ها:

 

برای آب‌بندی استخر روش‌های دیگری نیز وجود دارد. مثلا استفاده از رنگ‌ها و روکش‌های مختلفی که در بازار وجود دارند. این روش‌ها مقرون به صرفه بوده ولی در مقابل ماندگاری کمی دارد. اجرای رنگ و روکش به روی استخر راحت و سریع است. اما در صورتی که قبلا هم از این روش برای آب‌بندی استفاده کرده‌اید باید رنگ قدیمی را از بین ببرید. در غیر این صورت سطح کار ناهموار می‌شود و زیبایی استخر شما را به خطر می‌اندازد. رنگ‌های سیمانی، پلیمری کلردار و اکریلیک معروف‌ترین رنگ‌ها برای عایق‌کاری استخرها می‌باشند.

 

 

 

استخرعایق کردن استخرها

 

 

 

https%3A%2F%2Fwww.sundancepools.co.uk%2Ftechnical%2Finsulated-pool&psig=AOvVaw1wj7GNMBJ5WuL02C

 

s5ITX&ust=1618775632739000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCLiAys6HhvACFQAAAAAdAAAAABAJ

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *