ضوابط ساخت و ساز

شاقول کردن ستون ها

شاقول کردن ستون ها

شاقول کردن ستون ها

  • شاقول کردن ستون ها حائز اهمیت بسیار است زیرا ستون‌ ها المان های فشاری هستند که وظیفه آنها انتقال بار ساختمان به زمین است، در صورت ناشاقول بودن وظیفه خود را به درستی انجام نداده و بارهای وارده را به طور مناسبی منتقل نمی‌کنند.
  • هنگام بتن ریزی به علت نیروهای جانبی وارده ناشی از وزن بالای بتن، ممکن است قالب ها ناشاقول شوند.
  • قبل از اجرای بتن ریزی ستون های بتنی باید قالب های آن به طور دقیق شاقول شده و در صورت ناشاقول بودن اصلاح شوند و نباید اجازه بتن ریزی را صادر کرد.
  • بعد از بتن ریزی نیز باید شاقول کردن ستون ها انجام شود زیرا ممکن است در زمان بتن ریزی قالب ها جابجا شده و در صورت بی توجهی به این مورد، مشکلات متعددی در آینده ایجاد کند.
  • هرچه ابعاد ستون‌ بیشتر باشد امکان ناشاقولی آن بیشتر می‌شود.

در صورت شاقول نبودن چه مشکلاتی پیش می‌آید؟

۱- ناشاقولی در هنگام زلزله ممکن است باعث ناپایداری ناگهانی و ریزش سازه شود.

۲- در طراحی سازه ها،رفتار سازه را به صورت خطی در نظر ‌می‌گیرند و زمانی که ستون ها ناشاقول باشند عملکرد آنها به صورت غیر خطی در می آید.

۳- باعث ایجاد ناپایداری و کمانش در ستون می‌شود به این شکل که در محل اتصال ستون به ستون و وصله ستون ها لنگر اضافی ایجاد می‌شود که ممکن است از لنگر داخلی ستون بیشتر باشد.

 

ناشاقولی ستون ها تا چه میزان قابل قبول است؟

طبق جدول ۶-۳-۳ نشریه ۵۵ (جدول رواداری سازه های بتنی متعارف) انحراف از امتداد قائم در ستون ها ۶ میلیمتر در هر ۳ متر طول و یا حداکثر ۷۵ میلیمتر در کل طول مجاز است.

 

شاقول کردن ستون ها

چگونه می‌توان ستون‌ها را شاقول کرد؟

۱- شاقول بنایی: ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه اندازه گیری شاقول کردن ستون ‌ها استفاده از شاقول بنایی است. به این شکل که یک نخ که یک سر آن یک وزنه کوچک قرار دارد با فاصله مشخص روی یک المان در بالای قالب قرار داده می‌شود و فاصله آن نخ تا قالب را اندازه گیری می‌کنیم این عدد باید در تمام طول قالب یکسان باشد. بهتر است برای ستون های با ابعاد زیاد از دو شاقول در یک وجه استفاده کرد تا کمترین خطا رخ دهد.

 

کنترل شاقولی ستون ها

 

۲- دوربین نقشه برداری(تئودولیت): روشی پیشرفته وهزینه‌بر اما دقیق، استفاده از دوربین نقشه برداری است. بدین شکل که باید دوربین را موازی و با فاصله کم از ستون ها قرار داد سپس به لبه‌ی بالای قالب قراولروی کرده سپس دوربین را به سمت پایین آورده ، اگر سطح لبه بالا و پایین برابر بود به علت ناشاقولی اختلافی بین تار عمودی دوربین و لبه پایین ستون وجود دارد که باید اندازه گیری کرد و آن مقدار انحراف از امتداد قائم یا ناشاقولی است.

اما برای پیشگیری چه باید کرد؟

قالب ها باید در تمام وجه ها توسط جک ها مهار شوند. و باید پای آنها را توسط گچ و آجر مهار کرد تا در هنگام بتن ریزی دچار پیچش و جابجایی نشوند.

جهت شاقول کردن ستون ها در گوشه و لبه ساختمان که امکان قرار دادن جک وجود ندارد قالب ها را می‌توان با سیم آرماتوربندی یا دو پیچ مهار کرد.

نحوه کار با دو پیچ به این شکل است که قبل از بتن ریزی سقف باید یک قلاب در محل مناسب و نزدیک به ستون‌های کناری قرار داده شود تا دوپیچ به وسیله سیم نجاری و یک میلگرد دو سر خم به اون مهار شود.

هلدینگ ساختمانی برادر ارائه دهنده انواع خدمات ساختمان اعم از طراحی، اجرا و … طبق استاندارد ها و ضوابط ساختمانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132619080 ، 09130913051 تماس بگیرید.

One thought on “شاقول کردن ستون ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *