مصالح و تجهیزات ساختمانی

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

آجر

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

به گفته موسوی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان آجر خراسان رضوی، از عمده ترین مشکلات تولید کنندگان آجر می توان به کمبود سوخت مصرفی در کوره های سنتی، هزینه خیلی زیاد تعمیر و نگهداری ماشین آلات و همچنین کمبود نیروی کار انسانی در استان اشاره نمود.

که به منظور برطرف کردن مشکلات تولید آجر بایستی تمهیداتی در این زمینه در سال جهش تولید صورت گیرد.

 

قیمت آجر

رفع مشکلات تولید آجر از مطالبات کوره داران

 

جلسه ای به منظور رفع موانع تولید شهرستان خوسف در تاریخ 16 مرداد 99 برگزار گردید که در آن بیجاری رئیس ناحیه مرکزی شرکت نفت خراسان جنوبی، موسوی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان آجر، آهنی رئیس بانک کشاورزی خوسف، مالکی معاون عمرانی فرماندار و همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این شهرستان حضور داشتند که این جلسه به منظور رفع مشکل کوره داران و امهال تسهیلات واحدهای تولیدی تشکیل شد.

تولید آجر

حسن موسوی به بیان مشکلات تولید کنندگان آجر استان، مخصوصاً شهرستان خوسف پرداخت و اظهار داشت که از اصلی ترین مشکلات در حوزه تولید آجر، مسائل مرتبط با حامل های انرژی در کوره های سنتی، هزینه های هنگفت تعمیر و نگهداری ماشین آلات و همچنین کمبود نیروی کار در استان می باشد که بایستی اقدام به حل این موانع در سال جهش تولید گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه، مهمترین مشکل کوره داران نبود نیروی کار ماهر جهت تولید آجر در کوره ها می باشد، اذعان کرد، در فصل کار کوره داران در سال قبل، که از 500 نیروی افاغنه برخوردار بودیم، در حال حاضر این تعداد به 50 نفر رسیده که همین امر، دستمزد کارگران ایرانی و قیمت آجر را افزایش داده است.

موسوی در ادامه بیان کرد که کارگران ایرانی در شرایط سخت آجرپزی با هر دستمزدی حاضر نیستند که با کوره داران همکاری داشته باشند و اداره کار، رفاه و تأمین اجتماعی می تواند به کنترل دستمزد کارگران بپردازد، اما با توجه به نبود کارگر ماهر، کوره داران مجبور می شوند حقوق کارگران ایرانی را افزایش دهند.

موسوی همچنین افزود، در سال 98 انجمن تولید کنندگان آجر خواستار کنترل قیمت آن شدند. اما افزایش نرخ و قیمت نهایی آجر با توجه به رشد 200 درصدی قیمت کالا، هنوز از سوی سازمان صمت تعیین نشده است و کوره داران همچنان سردرگم هستند. او متذکر شد که با توجه به نرخ مصوب آجر، اکثر کوره داران ضمن افزایش قیمت اجناس، به فروش آجر به قیمت غیر مصوب می‌ پردازند.

مشکلات دیگر درباره تولید آجر و راه حل آن

 

موسوی یکی از مشکلات مربوط به تولید آجر را تأمین سوخت آنها دانست و افزود: شرکت نفت باید سوختی که این تولید کنندگان احتیاج دارند را تامین نماید.

رئیس اتاق اصناف شهر خوسف نیز در این جلسه عنوان نمود که کوره داران برای دستگاه های خشت زنی خود نیازمند روزانه هزار لیتر سوخت می باشند.

لودر داران نیز در حالی که به 12 ساعت کار می پردازند.

اما میزان سوخت دریافتی آنها برای 8 ساعت کار می باشد. از این رو، شرکت نفت جهت برطرف نمودن مشکلات کوره داران و لودر داران باید چاره ای بیندیشد تا از تعطیلی این واحد ها جلوگیری به عمل آید.

در این بین، مهدی بیجاری رئیس شرکت نفت خراسان جنوبی هم همکاری خود را برای تامین سوخت کوره داران اعلام نمود و ابراز کرد.

بهتر است که برای رفع نیاز سوخت جهت تولید آجر در کوره ها، بهتر است که اتاق اصناف با کمک شرکت نفت راه حل هایی را برای این مشکل ارائه نمایند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خوسف نیز در رابطه با خبر تقاضای وام برای تولید کنندگان گفت: بانک ‌ها مستلزم هستند که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا، به حمایت از واحد های تولیدی متضرر تا پایان شهریور بپردازند.

ناگفته نماند که معاون فرماندار خوسف هم درخواست امهال تسهیلات را به بانک کشاورزی داد و از این بانک قول همکاری گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *