تاسیسات برق و هوشمندسازی

بررسی قیمت سیم و کابل

قیمت سیم وکابل

مقدمه در مورد قیمت سیم و کابل

قیمت سیم و کابل بازه بسیار متغیری دارد و این موضوع که از کدام دسته بندی است و چه کاربردی دارد، بر قیمت آن بسیار تاثیر گذار است.بعضی از کابل ها به دلیل کارایی خاصی که دارند (به طور مثال کابل کواکسیال)، ممکن است نسبت به کابل های هم قطر یا هم جنس خود، گران تر باشند.

علاوه بر آن قیمت سیم و کابل به موارد دیگری از جمله نوع برند تولیدی نیز بستگی دارد. معمولا قیمت سیم و کابل برندهای معروف از قیمت سیم و کابل برندهای معمولی و یا ناشناس بالاتر است.

علت این امر لزوما کیفیت بالای محصولات برندهای معروف نیست. چه بسا در بعضی از موارد، محصولات تولیدی برندهای ناشناس، بیشتر با سلیقه و نیاز مشتری هماهنگی داشته باشند و یا حتی کیفیت بالاتری را دارا باشند.

 

کاربرد سیم و کابل

سیم و کابل معمولا برای هدایت جریان برق به کار گرفته می شوند. تمامی انواع سیم وکابل متشکل از دو قسمت اصلی هادی و عایق هستند.قسمت هادی، از یک رسانا که می تواند آلومینیوم یا مس باشد تشکیل شده است. این رسانا می تواند به صورت تک رشته ای، مفتولی، گرد و مثلثی و یا افشان در داخل سیم یا کابل قرار گیرد.قیمت سیم و کابل دارای رسانای آلومینیومی از بقیه گرانتر است علاوه بر آن در این نوع کابل، معمولا یک پوشش فولادی نیز استفاده می شود. قسمت عایق سیم و کابل نیز از PVC یا پلی وینیل کلراید ساخته می شود.

این عایق تا حد قابل ملاحظه ای نسبت به حرارت ناشی از عبور جریان برق در کابل، مقاومت نشان می دهد. برای عایق کاری سیم و کابل از نوع دیگری از پلی اتیلن نیز استفاده می شوند اما این عایق نسبت به حرارت، مقاومت زیادی ندارد.

 

قیمت سیم وکابل

کابل فشار ضعیف

 

تفاوت سیم و کابل

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که تفاوت سیم و کابل چیست و قیمت سیم و کابل بر چه اساسی تعیین می شود؟ گفتیم که هر سیم و کابل از دو قسمت اصلی عایق و هادی تشکیل شده است.

در ولتاژ های ضعیف اگر بر روی هادی، لایه ای از ماده عایق کشیده شود، سیم تشکیل می شود. هادی استفاده شده می تواند تک رشته ای و یا چند رشته ای باشد و میزان قطر سیم را کم و یا زیاد کند.

در صورتی که بر روی سیم لایه های دیگری مانند آرمور، شیلد یا اسکرین قرار بگیرد یا اینکه بخواهیم چند سیم را در کنار هم قرار دهیم و لایه ای به نام ژاکت رو روی آن بکشیم، کابل ایجاد می شود.

در ولتاژهای متوسط و قوی، دیگر با مفهوم سیم سر و کار نخواهیم داشت و صرفا به هر نوع ساختار شامل هادی با عایق یا بدون عایق، کابل گفته می شود. طبیعتا در بحث قیمت سیم و کابل ، قیمت کابل ها بالاتر است.

قیمت سیم وکابل

سیم افشان

انواع سیم

تمامی سیم ها بر اساس میزان قطر، کاربرد ویژه ای دارند به طوری که هر چقدر میزان قطر سیم بیشتر باشد، جریان برق بیشتری را می تواند از خود عبور دهد.

به طور کلی 6 نوع سیم شامل سیم مفتولی، سیم افشان، سیم نیمه افشان، سیم نایلون، سیم ارت و سیم کواکسیال وجود دارد. در سیم های مفتولی، یک رشته مفتولی نازک به عنوان هادی قرار دارد. ولتاژ قابل تحمل برای سیم های مفتولی 450/750 ولت است. در سیم های افشان، تعدادی رشته نازک مسی به هم پیچیده شده و بخش هادی سیم را تشکیل داده اند.

این سیم ها انعطاف خوبی دارند و برای استفاده در سیستم برق ساختمان مناسب اند. ولتاژ قابل تحمل برای سیم های افشان 300/500 ولت است. در سیم های نیمه افشان، تعداد رشته های سیمی استفاده شده کمتر از سیم های افشان است همچنین این سیم ها، قطر کمتری از سیم های مفتولی دارند.

ولتاژ قابل تحمل برای این سیم ها مانند سیم های مفتولی، 450/750 ولت است. سیم های نایلون ساختاری مشابه با سیم های افشان دارند اما به دلیل قطر بسیار کم، ضعیف بوده و مناسب استفاده در صنعت نیستند. سیم های ارت، در سیستم ارتینگ کاربرد دارند. این سیتم ها به دلیل دارا بودن مقادیر بالای مس به عنوان هادی، مقاومت پایینی دارند.

رنگبندی این سیم ها صرفا شامل ترکیب رنگ سبز  زرد است. از سیم های کواکسیال نیز برای انتقال تصاویر در سیستم آنتن تلویزیون یا دوربین مدار بسته استفاده می شود.

این سیم ها که به کابل کواکسیال نیز معروف هستند، شامل رسانای میانی (معمولا مس)، عایق، لایه آلومینیومی، شیلد و عایق بیرونی هستند. در دسته بندی قیمت سیم و کابل معمولا اکثر سیم ها قیمت پایین تری نسبت به کابل ها دارند.

 

قیمت سیم وکابل

کابل فشار قوی

 

انواع کابل

کابل ها نیز مانند سیم ها، انواع مختلفی دارند. این دسته بندی شامل کابل های تک رشته کابل، کابل های چند رشته، کابل های مفتول، کابل های افشان، کابل های زمینی، کابل های زره دار، کابل های شیلدار، کابل های فویل دار، کابل های فرمان، کابل های ابزار دقیق و کابل فشار قوی می باشد.

کابل های تک رشته، در واقع همان سیم های تک رشته با عایق ضخیم تر هستند که ایمنی بیشتری را نسبت به سیم های تک رشته دارند. کابل های چند رشته، خود دارای دسته بندی از 2 تا 5 رشته دارند و با توجه به نیاز می تواند در ولتاژهای تک فاز یا سه فاز کار کنند.

کابل های مفتولی شامل چند رشته مفتول هستند و به علت رسانایی بالا، کاربرد زیادی در صنعت دارند. کابل های افشان نیز از چند رشته سیم افشان تشکیل شده اند و ماند کابل های مفتولی، رسانایی بالایی دارند. برخلاف سایر کابل ها، کابل های زمینی مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خیسی دارند و برای استفاده در داخل ساختمان مناسب ترند.

کابل های زره دار یا مسلح ، دارای یک لایه از جنس آلومینیوم یا فولاد بر روی عایق بیرونی هستند. که این لایه مقاومت کابل در برابر صدمات فیزیکی را افزایش می دهد.

از کابل های شیلد دار و فویل دار نیز به دلیل دارا بودن یک لایه نویزگیر، در فرآیندهای مربوط به انتقال اطلاعات استفاده می شود. و در نهایت بالاترین قیمت سیم و کابل که مربوط به کابل های فشار قوی است. این نوع کابل ها در ولتاژهای بیش از 1000 ولت یا 1 کیلو ولت استفاده می شوند.

 

قیمت سیم وکابل

سیم مسی لخت

 

 

 

دریافت لیست قیمت سیم و کابل از بی جنس

برای دریافت قیمت سیم و کابل البرز، قیمت سیم و کابل هادی نور اصفهان، قیمت سیم و کابل مشهد و قیمت سیم و کابل برق سایر برندها و همچنین مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_cable

2- https://en.wikipedia.org/wiki/Wire

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *