تاسیسات مکانیکی

بررسی قیمت انواع پمپ

پمپ چیست؟

پیش از شروع مقاله قیمت پمپ میخواهیم در رابطه با این وسیله توضیحاتی را به شما مخاطبان گرامی ارائه دهیم. پمپ ها، وسیله های مکانیکی هستند که از طریق افزایش فشار، باعث انتقال سیالات از یک نقطه به نقطه دیگر می شوند.

کاربرد این وسایل در تمامی صنایع مشهود است به طوری که حتی در حرفه پزشکی ( به طور مثال در دستگاه ساکشن که در اتاق عمل و در مطب های دندان پزشکی کاربرد دارد. ) نیز از پمپ ها استفاده می شود. البته قیمت انواع پمپ به کار رفته در لوازم پزشکی، گاهی به دلیل ظرافتی که دارند، حتی از قیمت انواع پمپ صنعتی نیز بیشتر می شود.

تاریخچه استفاده از پمپ ها تقریبا به 2000 سال قبل از میلاد مسیح و مربوط به مصر باستان است. این نوع از پمپ از یک میله که در یک سر آن یک وزنه و در سر دیگر طرفی برای انتقال آب از عمق تقریبا 6 متری از سطح زمین، تعبیه شده، تشکیل شده بود. اولین نمونه پمپ هوا نیز 200 سال قبل از میلاد مسیح توسط یک ریاضیدان یونانی ساخته شد.

ساختار این پمپ بسیار ساده بود اما ایده به کار رفته در آن، امروزه در ساخت انواع پمپ ها استفاده می شود. اولین پمپ گریز از مرکز (در ادامه درباره این نوع پمپ صحبت خواهیم کرد) توسط یک یک سرباز برزیلی در سال 1475 میلادی ساخته شد. این پمپ می توانست لجن را از یک عمق مشخص به سطح پمپاژ کند. در سالهای 1588، 1593، 1636، 1650 و 1687 به ترتیب اولین نمونه از پمپ های پروانه ای، دنده ای، دنده ای چرخشی دوبل، پیستونی و در نهایت پمپ های سانتریفیوژ اختراع شدند. این سیر پیشرفت تا سال 2000 و با اختراع اولین پمپ کامپوزیتی ضد خوردگی که در خطوط دریایی به کار میرود ادامه پیدا کرد و هنوز هم ادامه دارد.

قیمت پمپ
پمپ پیستونی

انواع پمپ

پمپ ها را می توان از نظر نوع کارکرد، شیوه انتقال انرژی به سیال برای انتقال جابجایی، نوع نصب، ساختمان داخلی و نوع موتور و… به شیوه های متفاوت دسته بندی کرد.

اگر بخواهیم پمپ ها را از نظر شیوه انتقال انرژی به سیال برای اعمال جابجایی دسته بندی کنیم، این طبقه بندی شامل دو دسته اصلی پمپ های دینامیکی و جابجایی مثبت می شود. قیمت انواع پمپ نیز با توجه به این که در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرند، متفاوت است.

 

پمپ های دینامیکی

در پمپ های دینامیکی، انرژی به سیال از طریق حرکت دورانی یک پره محرک، منتقل می شود. پمپ های سانتریفیوژ در این دسته بندی قرار دارند. در پمپ های سانتریفیوژ، انتقال انرژی توسط نیروی گریز از مرکز ایجاد می شود. در این پمپ ها با دوران پره پمپ، سیال از مرکز به بیرون رانده می شود و سیال تحت فشار بالاتر به سمت مرکز کشیده می شود. پمپ های گریز از مرکز نیز از نظر پوسته، تعداد برش پوسته، تعداد پروانه، تعداد طبقات و جهت دوران پروانه هم دسته بندی می شوند. قیمت انواع پمپ سانتریفیوژ بالا است به طوری که این پمپ ها برای مصارف در فشارهای بالا مقرون به صرفه نیستند. پمپ های خطی دسته دیگری از پمپ های دینامیکی هستند که معمولا برای سیرکوله آب استفاده می شوند.

 

قیمت پمپ
یک نمونه از پمپ لوب که جزو پمپ های دورانی است.

پمپ های جابجایی مثبت

این نوع از پمپ ها در دو دسته پمپ های دورانی و پمپ های رفت و برگشتی دسته بندی می شوند. در پمپ های دورانی، انتقال سیال از طریق حرکت دورانی چرخ دنده و یا پره ها صورت می گیرد.

پمپ های دنده ای، پمپ های لوب، پمپ های پره ای، پمپ پیشرونده خلاء، پمپ های پیش رس و پمپ اسکرو از دسته پمپ های دورانی هستند.

قیمت انواع پمپ های دورانی نسبت به پمپ های سانتریفیوژ مقداری پایین تر است. در پمپ های رفت و برگشتی، انرژی به صورت یک حرکت دوره ای و تکرار شونده به سیال منتقل می شود.

حرکت دوره ای در این پمپ ها به وسیله بالا و پایین شدن پیستون در سیلندر انجام می شود. تمامی پمپ های دیافراگمی و پمپ های پیستونی (شامل انواع پمپ های کارواش، مه پاش، سم پاش) در این دسته قرار دارند.

قیمت انواع پمپ های رفت و برگشتی به علت ساده تر بودن نوع عملکردشان از قیمت انواع پمپ های دیگر پایین تر است.

قیمت پمپ
پمپ پیچ یا پیچ آب که از دسته پمپ های جابجایی مثبت است.

عوامل موثر بر کارکرد پمپ

به علت گران بودن قیمت انواع پمپ بهتر است در مورد شرایط نگهداری این وسایل و عواملی که ممکن است در عملکرد آنها اختلال ایجاد کنند، نکاتی را بیان کنیم.

1- بارگذاری فراتر از توان پمپ و وجود گرد و غبار زیاد در اطراف محل نگهداری پمپ، باعث از بین رفتن بیرینگ های داخل پمپ می شود.

2- قیمت انواع پمپ های سانتریفیوژ نسبت به سایر انواع پمپ ها بالاتر است و البته این نوع پمپ ها حساس تر از بقیه نیز هستند و در صورتی که قصد خرید این پمپ ها را دارید، باید با توجه به نوع کارکردی که از آنها انتظار دارید، دقیقا مدل مطابق با نیاز خود را انتخاب کنید تا مجبور به پرداخت هزینه ناشی از خرابی و از کار افتادگی پمپ نشوید.

3- روغن کاری و بازرسی پمپ ها باید ماهانه، سه ماه یکبار و سالانه انجام شود. این مورد خصوصا برای کاهش سر و صدای پمپ بسیار موثر است.

4- از آنجایی که تقریبا تمامی پمپ ها، جریان برق بالایی را مصرف می کنند، بهتر است قبل از خرید هر نوع از پمپ، ابتدا از سالم بودن و کافی بودن میزان جریان برق خود اطمینان حاصل فرمایید.

دریافت لیست قیمت انواع پمپ از بی جنس

برای دریافت قیمت انواع پمپ آب، قیمت انواع پمپ سمپاشی، قیمت  پمپ باد و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080 تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :
1- https://en.wikipedia.org/wiki/Pump
2- https://www.britannica.com/technology/pump
3- https://en.wikipedia.org/wiki/Piston_pump

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *