تاسیسات مکانیکی

بررسی قیمت لوله اتصالات پنج لایه

قیمت اتصالات پنج لایه

مقدمه ای در رابطه با قیمت لوله اتصالات پنج لایه

قیمت لوله اتصالات پنج لایه از لوله و اتصالات معمولی کمی پایین تر است. بحث لوله کشی ساختمان، شاید یکی از حساس ترین قسمت های مربوط به تکمیل مراحل ساخت هر ساختمان باشد چرا که از داخل این لوله ها آب گرم یا سرد در جریان است و هر گونه نشتی در هر قسمت از این لوله های، می تواند باعث آسیب جدی به بافت ساختمان شود. از بین لوله هایی که در لوله کشی ساختمان استفاده می شوند، لوله های پنج لایه، به دلیل ترکیب چند لایه از پلیمر و فلز با یکدیگر، دارای مقاومت بیشتری نسبت به لوله های معمولی هستند و در چند سال اخیر، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در این مقاله می خواهیم تا در مورد این لوله ها با شما صحبت کنیم.

 

 

لوله اتصالات پنج لایه

لوله های پنج لایه، از چندین لایه پلیمر و فلز تشکیل شده اند. در واقع در این لوله ها 1 لایه آلومینیومی مجزا وجود دارد که توسط 2 لایه پلیمر از طرفین، احاطه شده و مابین این لایه آلومینیوم و لایه پلیمر، یک چسب مخصوص قرار دارد. قیمت لوله اتصالات پنج لایه از قیمت لوله و اتصالات معمولی ارزان تر است. در لوله اتصالات معمولی، غالبا یک ماده خاص به صورت سراسری استفاده می شود و به دلیل ضخامت خاصی که باید داشته باشد، میزان بیشتری از آن در تولید لوله مصرف می شود اما در مورد لوله اتصالات پنج لایه این موضوع وجود ندارد. به دلیل وجود پلیمر ( پلی اتیلن ) در ساختار این لوله ها، طول عمر آنها نسبت به لوله های معمولی بالاتر است.

 

 

انواع لوله اتصالات پنج لایه

لوله اتصالات پنج لایه بر اساس 2 مورد نوع اتصالات و نوع لوله دسته بندی می شوند. بر اساس نوع اتصالات، این لوله ها به 3 دسته دارای اتصالات پرسی، کوپلی و کلمپی و از لحاظ نوع لوله به 3 دسته لوله های PEX/AL/PEX ، لوله های PE-RT/AL/PE-RT و لوله های PE/AL/PE تقسیم می شوند.

 

لوله های دارای اتصالات پرسی

در این نوع از اتصالات، حلقه ای در محل اتصال دو لوله قرار گرفته و توسط فشار، بر روی دو لوله پرس می شود. این نوع اتصالات متداول ترین نوع اتصالات لوله های پنج لایه هستند.

 

لوله های دارای اتصالات کوپلی

این نوع از اتصالات، تقریبا مشابه اتصالات پرسی هستند با این تفاوت که اتصالات کوپلی از آلیاژ برنج و نیکل ساخته شده اند و به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر دمای بالا و خوردگی دارند. اتصالات کوپلی شامل سه قسمت مخلوط آلیاژ برنج و نیکل، اورینگ که نوعی پلاستیک مقاوم است و برای آب بندی استفاده می شود و حلقه ای از جنس برنج که مشابه حلقه استفاده شده در اتصالات پرسی است. قیمت لوله اتصالات پنج لایه دارای این نوع اتصالات، کمی از قیمت لوله اتصالات پنج لایه دارای اتصالات پرسی بالاتر است.

قیمت لوله پنج لایه

 

لایه های مختلف لوله پنج لایه

 

لوله های دارای اتصالات کلمپی

این نوع از اتصالات بیشتر برای لوله هایی با قطر زیاد استفاده می شود. علت این امر نیز این است که این اتصالات به دلیل استحکام بیشتر از اتصالات کوپلی و پرسی، در مقابل جریان آب با شدت زیاد، مقاومت بیشتری دارند.

 

 

لوله های PEX/AL/PEX

این نوع از لوله ها مشبک هستند . بیشتر در رادیاتورها، سیستم های گرمایش و سرمایش و سیستم های گرمایش از کف استفاده می شوند. این لوله ها به خاطر انعطاف پذیری بالا، قابلیت تحمل فشار بیشتر، مقاومت در برابر خوردگی، طول عمر بالا، مقاومت در برابر سرما و گرما طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. البته این لوله ها اگر در برابر نور خورشید قرار بگیرند و یا بعضی از انواع عایق های چسبی بر روی آنها قرار بگیرد، دچار آسیب و فرسودگی می شوند.

 

لوله های PE-RT/AL/PE-RT 

قیمت لوله اتصالات پنج لایه دارای لوله های PE-RT/AL/PE-RT مابین قیمت لوله اتصالات پنج لایه با 2 نوع لوله دیگر است. علت این مورد نیز مربوط به ساختار داخلی این لوله هاست که از پلی اتیلن سازگار برای انتقال آب آشامیدنی ساخته شده است. این لوله ها وزن سبکی دارند و در برابر گرما به میزان حداکثر 70 درجه مقاوم هستند. لوله های PE-RT/AL/PE-RT نسبت به سایر لوله های پنج لایه انعطاف بیشتری دارند. از این لوله های برای انتقال آب گرم و سرد، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و رادیاتورها استفاده می شود.

 

لوله های PE/AL/PE

لوله های PE/AL/PE نسبت به لوله های PE-RT/AL/PE-RT و لوله های PEX/AL/PEX، مقاومت کمتری در برابر دما دارند و برای دماهای پایین تر از 50 درجه مناسب است. این لوله ها بیشتر برای سیستم گرمایش از کف مناسب هستند.

 

قیمت اتصالات پنج لایهانواع اتصالات لوله های پنج لایه

 

خرید لوله اتصالات پنج لایه

در هنگام خرید لوله اتصالات پنج لایه، بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

1- با توجه به نیازی که دارید و محدوده دمای آبی که قرار است در این لوله ها در جریان باشد، خرید کنید. در این مورد می توانید از فروشندگان نیز کمک بگیرید.

2- در لوله های پنج لایه باید اتصال محکمی بین لایه ها وجود داشته باشد و در صورتی که این اتصال به اندازه کافی محکم نیست، از خرید آن اجتناب کنید.

3- این لوله ها باید حتما دارای گارانتی باشند تا در صورت ایجاد هر مشکلی، بتوانید آن را سریع تر حل کنید.

4- با توجه به اینکه قیمت لوله اتصالات پنج لایه از لوله های معمولی کمتر است، بهتر است قبل از خرید هر سه نوع لوله های مدنظر را بشناسید تا خرید بهتری را تجربه کنید و نیازی به خرید مجدد از همین لوله ها یا لوله های معمولی وجود نداشته باشد.

 

 

 

دریافت لیست قیمت لوله اتصالات پنج لایه از بی جنس

برای دریافت قیمت لوله اتصالات پنج لایه کوپلی، قیمت لوله اتصالات پنج لایه نیوپایپ، قیمت لوله اتصالات پنج لایه پرسی، قیمت لوله اتصالات پنج لایه ایران رادیاتور و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- http://www.u-tubesystems.com/products/pipes/pe-rt-pipe-with-3-or-5-transparent-multi-layers

2- https://www.poloplast.com/fileadmin/produkte/trinkwassersysteme/polopolymutan/TechnInfo_POLO_POLYMUTAN_ML5_EN_01-13.pdf

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *