تاسیسات برق و هوشمندسازی

بررسی قیمت نور و روشنایی

قیمت لامپ

مقدمه ای در رابطه با قیمت نور و روشنایی

دسته بندی وسایلی که در مجموعه نور و روشنایی قرار می گیرند، متنوع است و از این رو بازه قیمت نور و روشنایی نیز به تناسب این موضوع وسیع خواهد بود. در گذشته های نه چندان دور، بحث نور و روشنایی صرفا در لامپ ها یا چراغ های مهتابی خلاصه می شد. به عبارتی دسته بندی نور و روشنایی بسیار کوچکتر از حال حاضر بوده است اما امروزه تنوع وسایل مربوط به حوزه نور و روشنایی بسیار زیاد شده است و هر روز نیز موارد جدیدتری به آنها اضافه می شوند. در این مقاله علاوه بر قیمت نور و روشنایی در مورد تعدادی از وسایلی که در این دسته بندی جای می گیرند نیز صحبت خواهیم کرد و نکاتی را نیز برای خرید این محصولات به شما ارائه می دهیم.

تاریخچه استفاده از تجهیزات نور و روشنایی

زمانی که صحبت از وسایل مربوط به حوزه نور و روشنایی به میان می آید، شاید اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند، لامپ ها باشند. باید بگوییم که این تصویر ذهنی شما، چندان به شروع این صنعت، بی ربط نیست. جالب است بدانید که اولین لامپ های تولید شده توسط انسان، در سال 1802 ساخته شد اما این لامپی نبود که امروزه شما به عنوان لامپ های رشته ای ساده می شناسید.

این لامپ ها توسط ادیسون و در سال 1879 میلادی ساخته شدند و بر خلاف لامپ های اولیه، مقاومت بیشتری داشتند و دارای نور بیشتری نیز بودند. علت این امر نیز استفاده از جریان الکتریکی برای نوردهی این لامپ ها و فلز تنگستن برای قسمت رشته ای لامپ بود.

البته در آن زمان به دلیل فراگیر نبودن این لامپ ها، قیمت نور و روشنایی شامل لامپ های رشته ای به حدی گران بود که معمولا جز اشراف، کسی توان استفاده از آنها را نداشت.

در سالهای بعد با پیشرفت هایی که در  صنعت نور و روشنایی شد، لامپ های ماکروویو، هالوژنی، فلوئورسنت یا مهتابی، ال ای دی و تخلیه الکتریکی نیز به بازار آمدند و به دلیل گستردگی این صنعت، قیمت نور و روشنایی و تجهیزات آن نیز کاهش چشمگیری پیدا کرد به طوری که امروزه در دور افتاده ترین مناطق نیز، حداقل چند لامپ رشته ای ساده وجود دارد.

 

 

قیمت لامپ فلورسنتلامپ های فلوئورسنت

 

 

انواع تجهیزات نور و روشنایی

قیمت نور و روشنایی برای وسایل و تجهیزاتی که در این دسته بندی قرار می گیرند، به نوع آن تجهیزات بستگی دارد. به طور کلی اگر بخواهیم تجهیزات حوزه نور و روشنایی را دسته بندی کنیم می توانیم به انواع لامپ، انواع پروژکتور، انواع چراغ های پنلی و سقفی یا براکت و ریلی و…  و انواع پنل های ال ای دی اشاره کنیم.

البته این دسته بندی شامل موارد دیگری مانند لوسترها، چراغ های خیابانی، ریسه ها و …نیز می شود که توضیح در مورد آنها در این مقاله نمی گنجد.

 

انواع لامپ

برای دسته بندی لامپ ها، می توان 2 وجه تمایز را در نظر گرفت. دسته بندی اول از لحاظ ظاهری است که شامل لامپ های لامپ های رشته‌ای، لامپ های فلوئورسنت،  لامپ های CFL ( فلوئورسنت فشرده)، لامپ های هالوژنی، لامپ های ال ای دی، لامپ‌ های متال هالید و لامپ های نئون است که قیمت نور و روشنایی برای این لامپ ها نیز به سایز بندی و شکل این لامپ ها بستگی دارد.

اما اگر بخواهیم بین لامپ های هم شکل و هم سایز، مقایسه ای انجام دهیم، قیمت نور و روشنایی مربوط به لامپ های متال هالید به دلیل نوع فناوری خاص آنها از بقیه گرانتر است. دسته بندی دوم نیز از لحاظ سایزی و شکل ظاهری لامپ ها است.

قیمت پروژکتور

پروژکتور

 

انواع پروژکتور

پروژکتورهای قدیم عمدتا از نوع پروژکتورهای بخار سدیم، پروژکتورهای متال هالید و پروژکتورهای بخار جیوه بودند اما این پروژکتور ها مشکلاتی نیز مانند نوردهی پایین، عمر کم و تلفات انرژی زیادی داشتند.

با روی کار آمدن پروژکتورهای ال ای دی، این مشکلات تا حد زیادی رفع شد چرا که این پروژکتورها، نوردهی بسیار بالاتری نسبت به نمونه های قدیمی تر دارند، علاوه بر آن مصرف بسیار پایین دارند و هدر رفتن انرژی نیز در آنها بسیار پایین است.

 

انواع چراغ های پنلی، سقفی، براکت و ریلی

در اماکنی که ارتفاع سقف پایین است یا به هر دلیل از سقف های کاذب استفاده می شود و ارتفاع سقف را پایین می آورد، می توان از این نوع از چراغ ها به جای لوسترها و یا چراغ های معمولی استفاده کرد. به دلیل طراحی خاص این چراغ ها، امکان اضافه کردن آنها به تعداد دلخواه مشتری وجود دارد.

 

انواع پنل ال ای دی

پنل های ال ای دی، شباهت زیادی به چراغ های پنلی و سقفی دارند. تنها تفاوت آنها مربوط به ظاهر و سایز پنل های ال ای دی است که بزرگتر و عموما به شکل مربعی هستند.

از این پنل ها به منظور تامین روشنایی اماکن بزرگ مانند ادارات یا فروشگاه های بزرگ استفاده می شود. پنل های ال ای دی در مقایسه با لامپ های معمولی، دارای نوردهی بیشتر و مصرف انرژی پایین تری هستند به علاوه اینکه از لحاظ ظاهری و زیبایی این پنل ها، در درجه بالاتری نسبت به لامپ های معمولی قرار می گیرند.

 

قیمت پنل ال ای دی

پنل ال ای دی

دریافت لیست قیمت نور و روشنایی از بی جنس

برای دریافت قیمت نور و روشنایی برای انواع لامپ، قیمت نور و روشنایی برای انواع پروژکتور، قیمت نور و روشنایی برای انواع چراغ پنلی، قیمت نور و روشنایی برای انواع چراغ خطی، براکت و ریلی، قیمت نور و روشنایی برای انواع چراغ خواب، تزیینی و مطالعه و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_light

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *