دکوراسیون

اصول و قواعد طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

اصول و قواعد طراحی بام سبز:

طراحی بام سبز برای بهتر شدن نیاز به اصول و قواعد خاصی است. امروزه که اجرای بام سبز در بیش‌تر ساختمان‌ها رواج یافته، توجه به طراحی و اجرای آن نیز زیادتر از قبل شده است. پشت بام سبز به عقیده بیش‌تر کارشناسان در افزایش انرژی افراد نقش موثری داشته و برعکس نظرات اولیه که آن را عامل مخربی در ساختمان تلقی می‌کردند، اجرای آن اصلا برای ساختمان‌ها مضر نیست. بام سبزها سیستم‌های متفاوتی دارند و هر کدام از این سیستم‌ها اصول مخصوص به خود را دارند. در ادامه با اصول طراحی باغ‌بام بر اساس سیستم‌های مختلف آشنا می‌شویم.

 

 

 

اصول طراحی بام سبز با سیستم گسترده:

طراحی بام با سیستم گسترده که اسم تخصصی آن Extensive است، دارای اصول خاصی است. اجرای بام سبز با سیستم گسترده نیاز به مقطع کم ارتفاعی دارد. یعنی ضخامت این نوع سیستم نسبت به سیستم‌های دیگر بسیار کم‌تر است. دلیل ضخامت کم سیستم گسترده عمق کم لایه میانی آن است. البته عمق کم لایه میانی باعث شده گیاهان کمی در این دسته از پشت بام‌های سبز رشد کنند.

طراحی بام سبز

اصول طراحی بام سبز با سیستم متمرکز:

طراحی بام  با سیستم متمرکز که نام تخصصی آن Intensive است نیز اصول خاصی دارد. پشت بام سبز با این طراحی عمق زیادی دارد و در آن هر نوع گیاهی به راحتی رشد می‌کند. عمق خاک در بام سبزهای متمرکز بسیار زیاد است و همین موضوع باعث شده طراحی آن‌ها شبیه به پارک باشد. در روف گاردن‌های متمرکز قابلیت کاشتن درخت‌های بزرگ را دارند و حتی می‌توانید آب‌نماهایی در ابعاد مختلف را در آن‎ها قرار دهید. البته برای این نوع طراحی‌ها باید سازه شما از نظر باربری استحکام کافی را داشته باشند. باغ‌بام متمرکز نیاز به مراقبت و باغبانی همیشگی دارند و شما باید به طور مرتب به آن‌ها رسیدگی کنید.

 

 

اصول طراحی بام سبز با سیستم مدولار:

طراحی بام سبز با سیستم مدولار یکی دیگر از انواع سیستم‌ها روف گاردن است. سیستم مدولار طراحی بسیار متفاوتی داشته و منحصر به فرد است. در سیستم‌های گسترده و متمرکز لایه‌ای خاک با ضخامت‌های متفاوت داریم اما در سیستم مدولار کشت گیاه در جعبه‌هایی به نام Flower Box انجام می‌شود. پشت بام سبز با سیستم مدولار محیطی ناپیوسته داشته و طراحی آن و محل قرارگیری جعبه‌ها به طراح بستگی دارد.

 

 

اصول طراحی بام سبز با سیستم ترکیبی:

طراحی بام با سیستم ترکیبی یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است. علت برتری سیستم ترکیبی نسبت به سیستم‌های دیگر کارایی بالای آن است. به طوری که شما می‌توانید با توجه به نیاز و طراحی روف گاردن خود از سیستم‌های گسترده و متمرکز استفاده کنید. سیستم ترکیبی روف گاردنی حرفه‌ای و جذاب را برای شما فراهم می‌کند. به همین دلیل نیاز به فضای زیادی برای طراحی دارد. ساختمان‌های بزرگ و تجاری برای سیستم ترکیبی بسیار مناسب هستند و با توجه به وزن کمی که دارند سازه‌های معمولی با تقویت کم نیز می‌توانند وزن آن‌ها را متحمل شوند.

 

 

 

طراحی بام سبز

آلاچیق در طراحی بام سبز:

در طراحی بام  ممکن است طراح عناصری دیگر مانند آلاچیق یا سایبان را نیز در نظر داشته باشد. ایجاد فضای خصوصی مانند آلاچیق برای شما مزایای زیادی دارد و بهتر است که از این عناصر در پشت بام سبز خود استفاده کنید.

نکات انتخاب گیاهان در طراحی بام سبز:

در طراحی بام  باید به انتخاب گیاهان توجه زیادی شود. نکات زیر به شما در انتخاب درست کمک می‌کند.

 • توجه به نور طبیعی.
 • توجه به میزان آبی که در دسترس است و گیاه به آن نیاز دارد.
 • جهت رشد ریشه‌ها و نوع آن‌ها.
 • زیبایی بصری گیاهانی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.
 • شکل برگ گیاهان.
 • توجه به حشراتی که ممکن است گیاهان مختلف روف گاردن شما جذب کنند.
 • توجه به اقلیم و گیاهانی که انتخاب می‌کنید.

نکات زیباتر نشان دادن طراحی بام سبز:

 1. رنگ‌بندی مناسب در طراحی باغ‌بام سبز: در طراحی یاغ‌بام سبز رنگ‌بندی مناسب آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. برای این کار بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنید. در انتخاب رنگ علاوه بر روشن بودن آن‌ها به هارمونی رنگ کلی نیز توجه کنید.
 2. دیوارها: در طراحی روف گاردن استفاده از دیوارها در جای مناسب نتیجه خوبی دارد. نصب جعبه‌های گل به روی دیوارها پشت بام سبز جذابی را برای شما به وجود می‌آورد.
 3. نظم داشتن روف گاردن: در طراحی پشت بام سبز داشتن نظم اهمیت زیادی دارد. شلوغ کردن روف گاردن تاثیر منفی در آن داشته و هر چقدر روف گاردن شما منظم‌تر باشد، بهتر است.
 4. استفاده از قانون انعکاس: استفاده از این قانون باغ‌بام شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. قانون انعکاس با به کارگیری اشیایی که امکان منعکس کردن نور را دارند، صورت می‌گیرد. می‌توانید از متریال فلزی یا شیشه‌های رفلکس استفاده کنید.
 5. نورپردازی: یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی روف گاردن نورپردازی است. داشتن نور که در بهترین موقعیت و زاویه خود قرار گرفتن محیط شما را شیک‌تر و دلبازتر می‌کند.
 6. استفاده از وسایل با ابعاد مناسب: به طور کلی بهتر از در هر فضایی وسایلی مناسب با ابعاد آن انتخاب کنید. اگر روف گاردن شما کوچک است بهتر است وسایل کم جا را انتخاب کنید.
 7. گیاهان بزرگ یا کوچک: شما در روف گاردن‌های کوچک نیز می‌توانید درختچه داشته باشید. به شرطی که در انتخاب آن‌ها به نکاتی توجه کنید. اگر با محدودیت فضا مواجعه هستید بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که در طول سال‌ها رشد کمی دارند.

حرف آخر در طراحی بام سبز:

طراحی بام سبز امر مهم و حساسی است که اگر به درستی انجام شود محیطی بی‌نظیر را برای شما به ارمغان می‌آورد. اجرای بام سبز باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود تا از خطرات احتمالی کاسته شود. در طول طراحی باید به میزان باری که سازه می‌تواند تحما کند، توجه زیادی شود. بنابراین برای داشتن پشت بام سبز عالی بهتر است به شرکت‌هایی که در این زمینه به صورت تخصصی مشغول به کار هستند سر بزنید.

 

منابع: https://www.gardendesign.com/rooftop/guide.html

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *