مصالح و تجهیزات ساختمانی

بررسی قیمت گچ

معدن گچ

 مقدمه ای در رابطه با قیمت گچ

قیمت گچ و به طور کلی مصالح ساختمانی، بازه بسیار وسیع و متغیر دارد. گچ های مورد استفاده در ساختمان ها، عموما از سنگ گچ خالص ساخته می شوند و برحسب نیاز، مواد دیگری نیز به آنها اضافه شده تا ترکیب نهایی گچ به دست آید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع گچ های مورد استفاده در ساختمان و همین قیمت گچ  بر اساس نوع آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ساختار گچ

ماده تشکیل دهنده اصلی همگی گچ های ساختمانی، سنگ گچ است. این نوع سنگ بافت بلوری خاصی دارد. این بافت حاصل قرار گرفتن لایه های ضخیم کلسیم سولفات بر روی یکدیگر است. پس از استخراج سنگ گچ  از معادن، این سنگ ها در دمای 180 درجه سانتیگراد و در کوره ها، تحت حرارت قرار می گیرد تا آب اضافی داخل مولکولهای آن تبخیر شده و برای استفاده به عنوان گچ ساختمانی یا قالب گیری مناسب باشد.

البته بر روی گچ، عملیات دیگری نیز مانند پودر کردن و یا افزودن مواد خاص دیگری نیز بر روی آن انجام می شود که این عملیات ها اثر مستقیمی بر روی تولید شده دارند.

اندازه دانه های یک پودر گچ مرغوب باید از ۰٫۱۵ میلی‌مترکوچکتر باشد و قیمت گچ  دارای دانه هایی با اندازه بزرگتر از این مقدار، معمولا ارزان تر از سایر مدل هاست و از لحاظ کیفیت و یا زیبایی کار نهایی نیز چندان مناسب نیست. رنگ سنگ گچ به صورت طبیعی و فرآوری نشده، تقریبا سفید است مگر اینکه دارای ناخالصی هایی شامل اکسیدآهن و یا مواد داری رُس باشد.

در این صورت رنگ نهایی گچ، صورتی، زرد، خاکستری مایل به آب و یا خاکستری خواهد بود. معمولا این ناخالصی ها در گچ های مرغوب وجود ندارد اما در صورتی که در مراحل فرآوری، این ناخالصی های حذف نشوند، علاوه بر افت کیفیت گچ، قیمت گچ نیز کاهش پیدا می کند.

انواع گچ

گفتیم که بازه قیمت گچ تقریبا وسیع است و این مورد به نوع گچ بستگی دارد. گچ ها عموما در دو نوع گچ قالب گیری و گچ ساختمانی در بازار وجود دارد. گچ های ساختمانی شامل گچ سفید، گچ ساتن، گچ پاششی، گچ میکرونیزه، گچ گیپتون، گچ عاج، گچ سیوا و گچ ژیپس است که در ادامه به توضیح مختصری در مورد هر کدام خواهیم پرداخت.

گچ سفید

قیمت گچ سفید در مقابل قیمت انواع گچ های دیگر، مقدار پایین تری دارد. به دلیل ویژگی های خاص این نوع از گچ مانند رنگ سفید شفاف و دارا بودن چسبندگی بالا، از این نوع گچ برای سفید کاری ساختمان و مراحل سفیدکاری و نازک کاری استفاده می شود.

قیمت گچ سفید

گچ سفید

 

گچ ساتن

این نوع از گچ، از افزودن پرلیت به سنگ گچ خالص فرآوری شده به دست می آید. از گچ ساتن به منظور پوشاندن سطح در مرحله نهایی سفیدکاری استفاده می شود. گچ ساتن، قابل شستشو و دارای مقاومت در برابر رطوبت است. قیمت گچ ساتن کمی از قیمت گچ سفید بیشتر است.

گچ پاششی

گچ های پاششی به وسیله یک دستگاه گچ پاش، روی دیوار و یا هر سطح دیگری پاشیده می شود. بافت این گچ به طوری است که پس از خشک شدن، باعث ایجاد سطحی یکنواخت خواهد شد. از گچ های پاششی به دلیل مقاومت بسیار بالایی در مقابل رطوبت و حرارت، برای گچ کاری دیوارهای بدون زیرسازی با گچ و خاک نیز استفاده می شود.

گچ میکرونیزه

اندازه ذرات این گچ در حدود 175 میکرون است و به دلیل دارا بودن بافت نرم، از آن به منظور قالب گیری، مجسمه سازی، ایجاد گچ بری های دکوری و همچنین در فرآیند تولید گچ های ترکیبی استفاده می شود. قیمت گچ میکرونیزه از آنجایی که بر پایه گچ سفید است، چندان تفاوتی با آن ندارد.

 

گچ گیپتون

گچ گیپتون توعی گچ ترکیبی به حساب می آید که دارای مقاومت بیشتری در برابر رطوبت، نسبت به سایر مدل های دیگر است. این نوع گچ مستقیما بر روی بتن و یا بلوک های سیمانی اجرا می شود.

 

معدن گچ

 

معدن گچ

گچ عاج

از گچ عاج به دلیل دارا بودن بافت بسیار نرم، در مواردی مانند کشته کشی، مجسمه سازی و یا تولید رنگ های لعابی استفاده می شود. قیمت گچ عاج معمولا گران تر از گچ هایی مانند میکرونیزه یا گچ سفید است و دیرتر از آنها نیز خشک خواهد شد.

گچ سیوا

اگر گچ میکرونیزه را  با مواد شیمیایی و معدنی خاصی ترکیب کنیم، گچ نهایی به صورت گچ سیوا خواهد بود. از این نوع گچ به خاطر مقاومت بالا در مقابل رطوبت، در زیرسازی سطوح استفاده می شود و بر روی آن می توان انواع رنگ های روغنی، کاغذ دیواری، گچ ساتن و هر نوع پوشش دیگری را به کار برد.

گچ ژیپس

ژیپس در واقع نمونه خالص سنگ گچ است که ترکی عمده آن کلسیم سولفات می باشد. از این نوع گچ بیشتر برای مواردی مانند مجسمه سازی و قالب گیری استفاده می شود.

 

استفاده از گچ چه مزایایی دارد؟

با انواع گچ ساختمانی آشنا شدید اما این شاید برایتان سوال باشد که استفاده از گچ چه مزایایی دارد؟ در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

1- پایین بودن قیمت گچ در مقابل سایر مصالح مورد نیاز برای زیرسازی و یا پوشش دهی سطوح

2-مقاومت بالا در مقابل حرارت

3-توانایی شکل پذیری بالا

4-سازگاری با سایر مصالح ساختمانی مانند سیمان، آهک، آجر و…

5-خشک شدن سریع

6-دامنه گسترده در استفاده در صنایع مختلف، پزشکی، چرم سازی و…..

 

 

قیمت گچ سفید

 

دستگاه گچ پاش

 

 

دریافت لیست قیمت گچ از بی جنس

برای دریافت قیمت گچ پیش ساخته، قیمت گچ سمنان، قیمت گچ پیش ساخته پلی یورتان و مشاوره رایگان برای خرید، می توانید با شماره های 09130913051 و 03132619080  تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان بی جنس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

منابع انگلیسی مورد استفاده :

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Plaster

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *