مصالح و تجهیزات ساختمانی

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

سیمان

 

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت، فرهاد رحمانی، در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد که هم اکنون در کشور هشتاد واحد تولید سیمان فعال با ظرفیت تولید 88 میلیون تن مشغول به کار هستند .

که بیش از 72 میلیون تن تولید در برنامه 1400 برای آنها متصور هستیم که امکان ارتقای آنها در صورت نیاز تا مقدار 75 میلیون تن وجود دارد.

 

 

سیمان

برنامه ریزی جهت تولید سیمان به میزان 72 میلیون تن

 

فرهاد رحمانی در ادامه بر این مسئله که کل  سیمان کشور وارد بازار داخلی و بازار صادرات می شود، تأکید کرد و افزود: تقریباً یک میلیون و 160 هزار تن در سه ماهه ابتدایی سال جاری میزان صادرات سیمان بوده است.

و چیزی حدود 55 میلیون تن نیز، میزان نیاز بازار داخلی در ابتدای سال قبل بوده است که با افزایش 5 درصدی، این مقدار به 58 میلیون تن در انتهای سال قبل رسیده است.

پیش بینی تولید 60 میلیون تنی سیمان نیز برای امسال صورت گرفته است که با توجه به برنامه ریزی انجام شده تولید 72 میلیون تنی سیمان، برای صادرات 12 میلیون تن سیمان در اختیار داریم.

 

تولید سیمان

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ادامه اظهار داشت که قطعی برق، از علت های اصلی رشد قیمت سیمان بوده، به گونه ای که در زمستان سال قبل، قطعی برق سبب عدم تولید 5 میلیون تن سیمان شده است.

در نتیجه این مسئله یک بازار سیاه را در آن مقطع ایجاد نمود که نیاز بازار و مشکلات به وجود آمده با توجه به افزایش میزان تولید و بهبود شرایط رفع شد.

اما هم اکنون نیز با چنین اتفاقی روبرو هستیم و واحدهای سیمان در طول دو هفته قبل با ده درصد دیماند مشغول به کار هستند. که افزایش این میزان به پنجاه درصد دیماند در چندین روز گذشته رسیده است، ولی دوباره این واحدها با ده درصد دیماند مجاز، فعالیت خود را ادامه می دهند.

 اهمیت موضوع تأمین برق و انرژی و نقش آن در صنعت سیمان

 

رحمانی  اعلام کرد که در واحدهای تولیدی با ذخیره نه میلیون تنی کلینکر، تولید سیمان  انجام می گیرد که کاهش این میزان در طول دو هفته گذشته به 8 میلیون تن رسید.

وی با بیان اینکه میزان تولید سیمان در خرداد ماه امسال افزایش 29 درصدی داشته است، افزود: اگر قطعی برق برای کارخانه های مربوط به تولید سیمان همچنان ادامه یابد.

موجودی کلینکر که 8 میلیون تومان می باشد، تولید سیمان را حداقل تا 45 روز پوشش می‌ دهد.

او در صحبت ‌های خود اظهار داشت که وزارت صمت در تلاش است که برق واحد های تولیدی صنایع سیمان و فولاد را به نحو مطلوبی تامین نماید.

وی در ادامه افزود: با سیاست ‌های دولت، به علت تامین برق خانگی، قطعی و کاهش برق صنایع سیمان و فولاد به وجود آمد.

رحمانی همچنین از مخالفت های وزارت صمت در رابطه با عرضه سیمان در بورس کالا به دلیل اینکه سازوکار مشخصی نداشت.

خبر داد و گفت: یکی از دلایل مهم افزایش نرخ سیمان، عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا می باشد. از آنجایی که خریدار، موجودی و نوع خرید به صورت کاملا شفاف و واضح نمی باشد و دریافت کد بورسی نیز تقریباً زمان می ‌برد، تا امروز هیچ جلسه ای جهت تعیین ساز و کارهای عرضه سیمان در بورس کالا صورت نگرفته است.

برنامه های وزارت صمت برای تولید و عرضه سیمان

 

رحمانی بیان نمود که قیمت نهایی سیمان بین 190 تا 230 هزار تومان است. سیمان فله نیز با قیمت 380 هزار تومان به فروش می رسد.

عرضه سیمان پاکتی نیز به مبلغ 420 هزار تومان می باشد.

ناگفته نماند که از دو سال قبل که سیمان از سبد حمایتی خانوار خارج شد، این صنعت از آن جهت که شامل تعزیرات نشود، تحت سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، قیمت را مشخص کرد.

 

برنامه های وزارت صمت برای تولید سیمان

 

او با اشاره به بررسی گزارشات مالی شرکت ‌های تولید سیمان در بورس و سود بالای آنها، کشف قیمت آن را در بورس غیر ضروری اعلام نمود و تاکید در اصلاح آن داشت .

در پایان صحبت‌ های خود از برگزاری جلسه با وزارت نیرو جهت رفع مشکلات قطعی برق و تامین آن برای واحد های تولیدی خبر داد و گفت: وزارت صمت برای تداوم تولید، پیشنهاد 70 درصد دیماند را ارائه نموده است.

تا عرضه به بهترین شکل ممکن انجام شود. ولی هنوز توافق نهایی صورت نگرفته است ولی این جلسات جهت رسیدن به یک تصمیم نهایی و درست ادامه دار خواهد بود.

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *