المان های قالب

المان پست ها - ماسونری

058

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان:

 

برای انواع کف‌سازی در ساختمان باید ابتدا کف‌سازی ساختمان‌ها را توضیح دهیم. کف‌سازی به طور کلی به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن سطحی قابل استفاده برای ساکنین ایجاد می‌شود. عملیات کف‌سازی ساختمان‌ سطحی با دوام و زیبا را برای شما فراهم می‌کند که استاندارهای لازم را از جهات مختلف دارا است.

در هر مکانی باید کف‌سازی مخصوص انجام شود. به همین دلیل انواع مختلفی برای کف‌سازی‌ها به وجود آمده است. کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مباحث عمرانی ساختمان‌ها است که نه تنها در فضاهای داخلی بلکه در فضاهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در تمام فضاهای داخلی از کف‌سازی استفاده می‌شود. اما در فضاهای خارجی فقط در مواردی مانند پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، برخی از خیابان‌ها و غیره استفاده می‌شود. کف‌سازی توانایی مقاومت در برابر وزن مصالح، وسیله‌ها و افراد را دارد و باید مصالحی در آن به کار رفته باشد که از هرگونه لغزش افراد جلوگیری کند.

البته کف‌سازی خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارد. مقاومت در برابر رطوبت و آتش‌سوزی، عایق صدا بودن و نگهداری آسان برخی از ویژگی‌های کف‌سازی مناسب است. انواع کف‌سازی در ساختمان را بر اساس محل استفاده و مصالح مورد استفاده بررسی می‌کنیم.

 

کف سازی

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده:

 

 

 انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. محلی که قرار است کف‌سازی در آن اجرا شود، نقش موثری در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آن دارد. به همین دلیل در ابتدا بسترهای مختلفی که کف‌سازی روی آن اجرا می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خاک: انواع کف‌سازی در ساختمان به روی خاک به شرطی که بستر مناسب فراهم باشد، امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که برای کف‌سازی مناسب روی خاک باید به آن توجه کنید، جذب آب‌های زیرزمینی ناپایداری خاک است.

جذب آب‌های زیرزمینی به دلیل وجود مصالح مختلف و خاک ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

به همین دلیل در اجرای کف‌سازی باید از مصالحی استفاده کنید که جذب آب کمی داشته باشند. ناپایداری خاک نیز باعث ایجاد برآمادگی‌هایی ناشی از نشست زمین می‌شود.

 

بین طبقات:

این نوع کف‌سازی در تراز مشخصی انجام می‌شود. در واقع این کف‌سازی در سقف طبقه زیرین اجرا می‌شود که شامل دو مرحله است. مرحله اول زیر سازی و مرحله دوم فرش کف است. با اجرای مرحله دوم سطحی که افراد مختلف روی آن قدم می‌گذارند را ایجاد می‌کنیم.

 

زمین خشک:

در زمین خشک و بدون رطوبت ابتدا بتنی با ضخامت 10 سانتی‌متر روی زمین پخش می‌شود. بعد از اجرای بتن می‌توانید انواع مصالح را روی این بستر کف‌سازی کنید.

البته امکان کف‌سازی بتنی برای زمین خشک وجود دارد.

 

نیمه خشک:

در این نوع زمین‌ها باید ابتدا به ضخامت 25 سانتی‌متر بلوکاژ اجرا کنید. بعد از این مرحله باید به ضخامت 10 سانتی‌متر بتن اجرا کنید.

این بستر برای انواع مصالحی که در کف‌سازی استفاده می‌شود بسیار مناسب است. به همین دلیل می‌توانید در این بستر از مصالحی مانند موزاییک‌ها، سرامیک‌ها و غیره استفاده کنید.

 

مرطوب:

در این نوع زمین‌ها اگر میزان رطوبت با سنگ چینی مهار نشد باید ابتدا عایق‌بندی را انجام دهید. زمین‌های مرطوب معمولا با قیر و گونی عایق‌بندی می‌شوند.

سپس باید قلوه سنگ‌ها را روی عایق قرار دهید و بتن‌ریزی کنید. در آخر باید یک لایه ماسه و سیمان به ضخامت دلخواه روی بستر قبلی کشیده شود. انواع کف‌سازی در ساختمان را با مصالح مختلف می‌توانید روی این بستر اجرا کنید.

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس نوع مصالح:

 

 

انواع کف‌سازی در ساختمان :

بر اساس نوع مصالح متفاوت است. به طور کلی از مصالح مختلفی در اجرای کف‌سازی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مصالح به کارایی مورد نظر شما و عواملی دیگری بستگی دارد. در ادامه با برخی از مصالح مورد استفاده در کفسازی ساختمان آشنا می‌شویم:

 

موزاییک:

کف‌سازی ساختمان با موزاییک یکی از بهترین روش‌ها است. موزاییک یکی از بهترین مصالحی است که شما می‌توانید در کف‌سازی ساختمان خود اجرا کنید. موزاییک در حقیقت بتن متراکم است که با انواع رنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌ها تزئین شده است. موزاییک‌ها در سایزهای مختلفی موجود هستند و الگوی چینش متفاوتی دارند.

 

کاشی و سرامیک:

این مصالح نیز در انواع کف‌سازی‌ها به کار می‌روند. البته کاشی و سرامیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز اجرا می‌شوند. سرامیک‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با سایزهای مختلفی آن‌ها را خریداری کنید.

 

سنگ‌:

سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پر کاربردترین مصالحی است که در ساختمان سازی برای موارد مختلفی به کار می‌روند.

سنگ‌هایی که در کف‌سازی ساختمان استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مثلا معمولا از سنگ‌هایی که بدون خلل و فرج هستند در کف‌سازی‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین این نوع مصالح باید در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

 

پارکت:

پارکت‌ها کفپوش‌های چوبی هستند که محبوبیت بالایی در بین عموم مردم دارند. پارکت‌های چوبی از قدیمی‌ترین روش‌های کفپوش کردن ساختمان‌ها می‌باشد. قطعات پارکت‌ها با سایزهای مختلفی از چوب‌هایی مانند گردو، راش و غیره ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت کم چوب‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی معمولا در پارکت‌های چوبی از مواد خاصی استفاده می‌شود.

این مواد شیمیایی مقاومت چوب مورد استفاده در پارکت‌ها را در برابر حشرات، پوسیدگی، خوردگی و غیره بالا می‌برد. قیمت این نوع کفپوش‌ها معمولا بالا است و به همین دلیل امروزه پارکت‌های مصنوعی نیز در بازار موجود هستند.

پارکت‌های مصنوعی تنوع بسیار گسترده‌تری دارند. معمولا این نوع پارکت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند. انواع کف‌سازی در ساختمان با پارکت‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

 

بتن:

بتن یکی دیگر از مصالحی است که در کف‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع کف‌سازی در در دکوراسیون‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در فضاهای بیرونی و پارکینگ ساختمان‌ها است.

بتن از ترکیب سیمان و آب و برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که تردد رفت و آمد بالا است بهترین نوع کف‌سازی به حساب می‌آید.

 

 

کف سازی در ساختمان

 

 

 

 

منابع: https://www.guardiancoating.com/?page_id=90

 

تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 

انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان تاثیر بسزایی در آسایش و آرامش ساکنین دارد. علاوه بر تاثیری که این سیستکم‌ها به روی آرامش افراد دارند، در انرژی مصرفی سالانه نیز تاثیر زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان فردی مسئول باید با توجه به معایب و مزایای سیستم‌های گرمایشی مختلف بهترین را برای خود انتخاب کنید. سیستم‌های گرمایشی انواع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها و نقاط ضعف و قدرتشان آشنا می‌شویم.

 

 

 

بخاری :

 

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان بخاری یکی از قدیمی‌ترین و بهترین گزینه‌ها است. بخاری‌ها با توجه به سوخت خود انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخاری گازی، برقی و نفتی انوع بخاری‌ها  هستند. البته استفاده از بخاری گازی نسبت به موارد  دیگر رایج‌تر است.

مزایای بخاری:

 • نصب کردن آن آسان است.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.
 • نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر قیمت مناسبی دارد.
 • هزینه کمی در هنگام تعمیر کردن دارد.

 

معایب بخاری:

 • فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • اگر نصب آن به درستی انجام نشود خطر گازگرفتگی دارد.
 • به دلیل دوده‌ای که تولید می‌کند، وسایل و دیوارها را سیاه می‌کند.

 

 

 

تاسیسات گرمایشی

شومینه :

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان شومینه نیز گزینه خوبی است. شومینه‌ها فضای شیک و صمیمی تولید می‌کنند به همین دلیل یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های به عنوان وسیله گرمایشی است. البته مصرف انرژی این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر موارد گرمایشی بسیار بالا است. به همین دلیل از این نوع وسیله گرمایشی استفاده زیادی نمی‌شود. هم‌چنین به دلیل این که احتراق آن بدون محفظه انجام می‌شود خطراتی مانند آتش‌سوزی نیز دارد. به طور کلی اجرای شومینه در منزلی که کودکان خردسال دارند، گزینه خوبی نیست.

مزایای شومینه:

 • تنها مزیت شومینه‌ها زیبا و شیک شدن فضا است.

معایب شومینه:

 • مصرف انرژی شومینه‌ها بسیار بالا است.
 • تولید گرمای بسیار کمی دارد.
 • نصب و اجرای آن در ساختمان هزینه زیادی را به همراه دارد.
 • شومینه‌ها خطرات زیادی مانند آتش‌سوزی دارد.

 

داکت اسپلیت :

 

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به آگاهی در این زمینه دارد. هم‌چنین افراد باید در زمینه سیستم‌های گرمایشی به روز نیز اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از سیستم‌های گرمایشی جدید داکت اسپلیت است. این سیستم علاوه بر تولید گرما، سرما نیز به صورت مطبوع تولید می‌کند. سیستم داکت اسپلیت توسط فن‌هایی که در سقف نصب شده، هوای گرم حاصل از آب گرمی که در پکیج‌ها وارد می‌شود، را به بیرون انتقال می‌دهد.

مزایای داکت اسپلیت:

 • گرما و سرمای مطبوعی را تولید می‌کند.
 • به دلیل تولید سرما احتیاج به استفاده از کولر ندارید.

معایب داکت اسپلیت:

 • نصب و تعمیر آن سخت و هزینه‌بر است.

اسپلیت:

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان می‌تواند کولر اسپلیت نیز باشد. هر چند این نوع اسپلیت‌ها بیش‌تر به عنوان کولر استفاده می‌شود اما به دلیل تولید گرما می‌توانید از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده کنید. البته اسپلیت‌ها باصلا اقتصادی نیستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. علاوه بر اقتصادی نبودن گرمای تولید شده توسط اسپلیت‌ها حالت پرتابی دارند و خیلی مطبوع نیست.

 

مزایای اسپلیت:

 • فضا را شیک و زیبا می‌کند.
 • نصب آن بی دردسر است.
 • منبع انرژی آن برق بوده و خطرات گاز را ندارد.
 • فضای خانه را خیلی اشغال نمی‌کند.

 

معایب اسپلیت:

 • اقتصادی نیست.
 • گرمای تولید شده پرتابی بوده و خوشایند نیست.

پکیج :

 

داشتن  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به شناخت آن‌ها دارد. پکیج‌ها یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی موجود هستند. پکیج‌ها موتورخانه‌های کوچکی هستند که جواب‌گوی منازلی با متراژ کم می‌باشند. نسبت به فضای کمی که اشغال می‌کنند بازدهی بالایی دارند. پکیج‌ها به همراه رادیاتورها یا فن کویل‌ها می‌توانند بهترین سیستم گرمایشی برای منزل شما باشند.

 

مزایای پکیج:

 • به دلیل تولید آب گرم دیگر نیازی به نصب آبگرم‌کن ندارید.
 • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر آن کم است.
 • نسبت به سایر سیستم‌ها امن‌ترند.
 • دیوارها و وسایل را سیاه نمی‌کنند.
 • فضای کمی را اشغال می‌کند.

 

معایب پکیج:

 • تنها ایراد آن‌ها مصرف بالای انرژی است.

موتورخانه‌ها :

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان کار دشواری نیست. زیرا سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند. موتورخانه‌ها برای ساختمان‌های بزرگ و بالای 12 واحد گزینه خوبی هستند. البته با آمدن پکیج‌ها استفاده از آن‌ها کم‌تر شده است.

 

مزایای موتورخانه:

 • اتلاف انرژی کمی دارد.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • گرمای زیادی تولید می‌کند.

 

معایب موتورخانه:

 • به فضای مستقلی به عنوان اتاق موتورخانه نیاز دارد.
 • گرما را به طور یکنواخت انتقال نمی‌دهد و به همین دلیل نیاز به لوله‌کشی دارد.
 • تعمیرات آن زیاد و هزینه‌بر است.
 • در ساختمان فضای مشترکی به حساب می‌آید و هزینه انرژی بین ساکنین تقسیم می‌شود. به همین دلیل استقلالی برای صرفه‌جویی ندارید.

گرمایش از کف :

 

برای  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان گرمایش از کف بهترین گزینه است. این سیستم جدید گرمایی یکنواخت و پیوسته تولید می‌کند.

 

مزایای گرمایش از کف:

 • فضای اشغال شده توسط آن صفر است.
 • گرمای یکنواختی دارد.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.

 

معایب گرمایش از کف:

 • هزینه نصب بالایی دارد.
 • تعمیرات آن سخت و پر هزینه است.
 • تولید گرمای آن نیاز به زمان دارد.
 • به سیستم‌های گرمایشی دیگر مانند بخاری و پکیج نیاز دارند.

تاسیسات گرمایشی

 

 

 

رادیاتور قرنیزی:

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان از وظایف اصلی شما است.  رادیاتور قرنیزی از جدیدترین و بهترین سیستم‌های گرمایشی روز دنیا است. عملکرد آن شبیه به گرمایش از کف است اما به جای کف در قرنیز قرار گرفته است.

مزایای رادیاتور قرنیزی:

 • اندازه کوچکی دارند.
 • نصب آن آسان است.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد.

معایب رادیاتور قرنیزی:

 • هزینه زیادی دارد.
 • گرمای آن بیش‌تر مناسب دیوارهای بیرونی است.
 • فضای شما را محدود می‌کند.

 

فلزات کاربردی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

فلزات پرکاربرد ساختمان فقط فلزات شناخته شده‌ای مانند فولاد و آهن نیست. بلکه در صنعت ساختمان سازی از فلزات دیگری که کم‌تر نام آن‌ها به گوش خورده است نیز استفاده می‌شود. در همان ابتدای ساخت خانه‌های مجزا و شروع تمدن یک‌جانشینی از فلزات برای ساخت سازه‌های مورد نظر خود استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت استفاده از فلزات در امر ساختمان سازی گسترش زیادی پیدا کرده است. فرقی نمی‌کند که سازه مورد نظر شما برج چند طبقه باشد یا ساختمان یک طبقه بدون شک باید در ساخت آن فلزها را به کار ببرید. ویژگی‌های فلزها معمولا با هم مشترک بوده و کارایی‌های مشابهی دارند. در ادامه با ویژگی‌های فلزات پرکاربرد در امر ساختمان سازی آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان:

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان سازی معمولا مشابه به هم است. به همین دلیل بدون تفکیک این فلزها به بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 • استحکام و مقاومت فلزها برای ساختمان سازی بسیار مناسب است. زیرا این نوع مصالح مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند.
 • شکل‌پذیری فلزات برای ساخت سازه‌هایی با فرمت‌های مختلف بسیار ایده‌آل است. زیرا در ساختمان سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از متریال‌هایی است که حالت‌دهی به آن‌ها آسان باشد.
 • معمولا امکان استفاده از فلزات به صورت خالص و بدون آلیاژ وجود ندارد. به همین دلیل معمولا عنصر خالص را با آلیاژهایی ترکیب کرده و متریال‌های مناسبی را تولید می‌کنند.
 • رسانایی فلزات در حالی که ممکن است در برخی موارد نقطه ضعف آن‌ها باشد، می‌تواند اثر مثبتی نیز داشته باشد. در صورتی که شما از این مصالح ساختمانی به درستی و در جای مناسب خود استفاده کنید، رسانایی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.
 • شکل فلزها وابسته به آرایش یون‌های آن‌ها است. شما با استفاده از گرما و حرارت می‌توانید این آرایش را به هم زده و شکل دلخواه را به فلز مورد نظر خود دهید.
 • تراکم یون‌ها و اتم‌های موجود در این متریال‌ها بسیار بالا است. علت اصلی مقاوم بودن این مصالح ساختمانی نیز همین موضوع می‌باشد.

 

انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

این مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می‌شود. در بین تمام فلزاتی که در ساختمان سازی از آن‌ها استفاده می‌شود آهن، آلومینیوم و فولاد پر مصرف‌ترین فلزات ساختمانی هستند. از این سه نوع فلز در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌شود. آلیاژهایی که از فلزات تولید می‌شود معمولا مقاومت بسیار بالایی دارند. استفاده از روکش‌ها و رنگ‌هایی به روی آن‌ها می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها چند برابر کند. این روکش‌ها آلیاژ فلزات را در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌کنند. علاوه بر این زیبایی و تنوع آن‌ها بیش‌تر کرده و باعث می‌شود اجرای آن‌ها آسان‌تر باشد. در ادامه با این فلزات و آلیاژهای آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

فلزات پرکاربرد ساختمان، آهن:

آهن از جمله رایج‌ترین فلزات ساختمان است. اجرای آهن از گذشته تا به امروز بسیار مرسوم بوده است. ساخت سازه‌ها بدون استفاده از آهن تقریبا غیر ممکن است. آهن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد معمولا در فونداسیون بیش‌ترین کاربرد را دارد. البته از آهن حتی در نازک‌کاری‌ها نیز استفاده می‌شود. آهن را به صورت میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، ناودانی، نبشی، درب و غیره استفاده می‌کنند. طول عمر آن بالا است و قابلیت چکش‌کاری و ریخته‌گری را دارد. به همین دلیل می‌توان به آن شکل و حالت مورد نظر را داد. آهن در برابر هوازدگی عملکرد ضعیفی داشته و شاید این موضوع تنها ایراد آهن باشد. هم‌چنین آهن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کمی دارند. به همین دلیل روکش‌ها و رنگ‌های قوی‌ای روی آن زده می‌شود تا مقاومت آهن را در برابر عوامل مختلف زیاد کند. یکی از بهترین مزیت‌های آهن قابلیت شکل‌پذیری آن است که باعث شده اجرای این نوع مصالح ساختمانی آسان و مناسب باشد. علاوه بر این اجرای آهن در سازه طول عمر آن را بالا می‌برد.

 

 

فلز

 

 

 

 

 

فلزات پرکاربرد ساختمان، آلومینیوم:

آلومینیوم نیز از فلزات پرکاربرد ساختمان است که البته به صورت خالص و خام استفاده نمی‌شود. زیرا آلومینیوم خام نرم و بدون دوام است و به همین دلیل از آلیاژهایی مانند سیلیسیم، منگنز و منیزیم باید در آن استفاده شود. آلومینیوم سبک است و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشد. شکل‌پذیر بوده و در برابر عواملی مثل ضربه، گرما و بار اضافی تغییر شکل می‌دهد. در ساخت پانل‌های شیروانی، اسکلت‌های سبک، قاب پنجره و در استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، مس:

مس از فلزات پرکاربرد ساختمان است که در دسته فلزات غیر آهنی قرار دارد. از این فلز بیش‌تر به دلیل شکل ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. زیرا این فلز رنگ زیبایی داشته و جلا پذیری خوبی دارد. این فلز مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. زیرا سطح آن با اکسیژن هوا اکسید شده و لایه‌ی اکسید ایجاد شده روی آن مقاومت مس را بالا می‌برد.

فلزات پرکاربرد ساختمان، چدن:

چدن از فلزات پرکاربرد ساختمان است که حاصل از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیم تولید می‌شود. به طور کلی مقاومت این متریال در برابر ضربه پایین است. لذا برای بهتر شدن قابلیت‌های آن بهتر است با عملیاتی آن را چکش‌خوار کنید.

فلزات پرکاربرد ساختمان، فولاد:

از می‌توانیم فولاد را نام ببریم. این ماده دارای انواع مختلفی است و خواص خاصی دارند. کاربرد فولاد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از دلایل آن می‌توان مقاومت بسیار بالا، شکل‌پذیری و سختی بالا اشاره کنیم.فولاد از ترکیب آهن، فلزات دیگر و کربن تولید می‌شود. اصلی‌ترین عنصر در آن کربن است که میزان آن ویژگی‌های فولاد را تعیین می‌کند.

فلزات پرکاربرد ساختمان، روی:

درروی هم گزینه خوبی است. این فلز به طور کلی آبی رنگ بوده اما در محل برش براق می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به تحمل حرارت بالا، ترد بودن، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی را اشاره کنیم. از این فلز در ساخت سیمان و کف‌سازی استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، برنج:

در بین  برنج نیز کارایی بالایی دارد. این فلز از ترکیب مس و روی ساخته شده و بیش‌تر در ساخت تجهیزات سازه‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری بالایی، انتقال گرما خوب، مقاومت بالا در برابر سیالات و خوردگی از ویژگی‌های آن است.

 

منابع: https://www.metal-building-homes.com/

 

سنگ

چرا قیمت سنگ در ساختمان سازی مهم است؟

 

 

سنگ

 

سنگ تاثیر زیادی در هزینه‌های ساختمان سازی دارد. سنگ‌ها متریال‌های مقاوم و محکمی هستند که تنوع بالایی از نظر جنس، رنگ، میزان سختی و غیره دارند. ویژگی‌های منحصر به فرد هر نوع سنگی آن را از سایر سنگ‌ها جدا می‌کند. به همین دلیل سنگ‌های با توجه به ویژگی‌های خود کارایی و کاربرد منحصر به فردی نیز دارند. از گذشته تا به امروز سنگ‌ها نقش موثری در پروژه‌های معماری و عمرانی دارند. به گونه‌ای که به یکی از کاربردی‌ترین متریال‌های دنیا تبدیل شده‌اند. البته از سنگ‌ها فقط به عنوان مصالح ساختمانی استفاده نمی‌شود. از این نوع متریال‌های زیبا و طبیعی در امر تزئینات و زیبا سازی نیز استفاده زیادی می‌شود. قابلیت قابل توجه سنگ‌‌ها به عنوان مصالح ساختمانی و عنصر زیبا سازی آن‌ها را بسیار خاص کرده و باعث شده محبوبیت زیادی داشته باشند. همین محبوبیت بالای سنگ‌ها باعث شده که از این متریال استفاده زیادی شود.

 

ارتباط سنگ و ویژگی‌های آن:

 

قیمت سنگ   با ویژگی‌های آن ارتباط دارد. هر چقدر کیفیت سنگ بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. بنابراین در هنگام خرید سنگ‌ها باید به ویژگی‌های مختلفی که دارند، توجه کنید. کیفیت و مقاومت بالای سنگ‌ها اهمیت زیادی در امور مختلف داشته و به همین دلیل شما باید آن‌ها را بشناسید. در ادامه با برخی از ویژگی‌های سنگ‌ها که باعث می‌شود قیمت آن‌ها بالاتر رود، آشنا می‌شویم.

 • مقاومت بالا در برابر سایش.
 • مقاومت بالا در برابر ضربه.
 • دوام و مقاومت ظاهری.
 • جلاپذیری به میزان قابل قبول.
 • استقامت در مقابل برش و صیقل خوردن.
 • امکان شستشو سنگ‌ها.
 • رنگ سنگ‌ها در طول زمان ثابت باشد.
 • دوام بالا در برابر حرارت و رطوبت.
 • مقاومت خمشی بالا.
 • امکان نفوذ مواد مختلف در آن نباشد.
 • در برابر شرایط اقلیمی و جوی مقاوم باشد.

ویژگی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند به نوعی بر قیمت نهایی سنگ‌ها تاثیرگذار باشند. این نوع متریال‌ها باید با توجه به ویژگی‌های خاص خود در جای درست استفاده شوند. در این صورت است که می‌تواند توقعات اشخاص را از مصالح ساختمانی خود برآورده کند. بنابراین باید در هنگام خرید سنگ‌ها به نوع نیاز خود و ویژگی‌های سنگ مورد نظر توجه زیادی کنید.

 

قیمت سنگ با توجه به نوع نیاز ما:

 

سنگ را عوامل متعددی تعیین می‌کند. برخی از انواع سنگ‌ها به خودی خود و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، گران قیمت‌تر هستند.  به همین دلیل باید قبل از خرید سنگ‌ها نوع نیاز خود را مشخص کنید. کاربردی که برای سنگ در نظر دارید باید با ویژگی‌های آن هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد. به همین دلیل باید سنگ درست و مناسب برای کاربرد خود را انتخاب کنید. متریال سنگ از آن دسته از متریال‌هایی است که در موارد گسترده‌ای کاربرد دارد. بنابراین باید سنگ مناسب را برای کاربرد مورد نظر خود انتخاب کنید. سنگ‌ها تنوع بالایی در رنگ و بافت و غیره داشته و همین موارد می‌تواند شرایط انتخاب را برای شما دشوار کند. اما اگر نیاز و توقعات خود را از مصالح ساختمانی مشخص کنید، تا حد زیادی می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. سنگ‌ها موادی طبیعی و زیبا هستند و بافت‌های متنوع و جذابی دارند. استفاده از این نوع متریال‌ها می‌تواند فضای شما را صمیمی‌تر و شادتر کند.

سنگ در مقابل کارایی عالی که دارد، معمولا بسیار مناسب است. همان‌طور که گفته شد سنگ‌ها را باید بر اساس نوع نیاز خود انتخاب کنید. اگر سنگ را به عنوان عنصر زیبایی در نظر دارید باید متریال‌هایی را انتخاب کنید که جذابیت بالایی داشته و از نظر بافت و رنگ متفاوت و زیبا باشند. سنگ‌ها به راحتی با سایر متریال‌ها ست می‌شوند و معمولا استفاده از آن‌ها در کنار موادی مانند چوب ترکیب فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد. به همین دلیل بسیاری از طراحان داخلی از ترکیب سنگ‌ها با متریال دیگر استفاده کرده و زیبایی خاصی را به وجود می‌آورند. اگر شما هم به دنبال ایجاد دکوراسیون داخلی خاص و زیبایی هستید از تاثیر شگفت‌انگیز سنگ‌ها در طراحی داخلی خود غافل نشوید.

 

قیمت سنگ مناسب برای شما:

 

سنگ به دلیل تنوع بالایی که این نوع مصالح ساختمانی دارند، می‌تواند متفاوت باشند. سنگ‌های گران قیمت معمولا جنبه تزئیناتی داشته و از سنگ‌های ارزان قیمت در مکان‌ها مختلف استفاده می‌شود. استفاده از متریال سنگ رواج زیادی داشته و بسیاری از افراد دوست دارند این نوع مصالح ساختمانی را در موارد مختلفی به کار ببرند. اما گاهی قیمت بالای سنگ‌ها افراد را برای خرید آن‌ها منصرف می‌کند. در این زمینه باید گفت که این نوع متریال‌ها با توجه به عمر بالایی که دارند، بهترین گزینه برای شما هستند. به کار بردن سنگ‌ها با وجود قیمت بالای برخی از آن‌ها نکات مثبت بسیار زیادی را برای شما به وجود می‌آورد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای مصالح ساختمانی و تزئینات این نوع متریال‌ها است. بهتر است در هنگام خرید سنگ‌ها بدون در نظر گرفتن قیمت آن‌ها سنگی که دقیقا مناسب شما است و کارایی لازم را دارد خریداری کنید.

در صورتی که قیمت سنگ بالا باشد ممکن است به نظر شما یک خرج اضافی به حساب آید. اما باید گفت که همین مصالح ساختمانی می‌توانند برای شما سالیان سال کار کنند. به همین دلیل بهترین گزینه برای شما هستند و در قبال هزینه‌ی اولیه‌ای که کرده‌اید خدمات و استفاده زیادی از این نوع محصولات خواهید کرد.

 

 

سنگ

قیمت سنگ با توجه به طبیعی و مصنوع بودن آن:

 

سنگ را طبیعی یا مصنوعی بودن آن نیز تعیین می‌کند. در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و صنعت امکان تولید سنگ‌های مصنوعی نیز به وجود آمده است. به گونه‌ای که در کارخانه‌ها با مواد و دستگاه‌های مخصوصی سنگ‌های مصنوعی تولید می‌کنند که تمام ویژگی‌های مناسب برای سنگ‌ها را دارند. سنگ‌های مصنوعی نیز مانند سنگ‌های طبیعی در مواردی مانند ساختمان سازی و عنصر تزئینی کاربرد فراوانی دارند. با وجود این که هنوز زمان زیادی از تولید آن‌ها نگذشته به یک گزینه بسیار عالی برای خرید تبدیل شده‌اند. این نوع متریال‌ها معمولا قیمت پایین‌تری نیز داشته و به همین دلیل گزینه بهتری نیز هستند. البته با وجود این که قیمت آن‌ها از سنگ‌ها طبیعی پایین‌تر است اکثر ویژگی‌هایی که یک سنگ باید داشته باشد را دارند. به طور کلی انتخاب نوع سنگ و طبیعی یا مصنوعی بودن آن کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر قیمت مصالح ساختمانی برای شما مهم نیست استفاده از سنگ‌های طبیعی گزینه بهتری هستند. زیرا این نوع متریال‌ها چون طبیعی هستند، بسیار جذاب و دلنشین می‌باشند.

 

 

 

طراحی داخلی

بررسی جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی در فضاهای مختلف

بررسی جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی در فضاهای مختلف:

 

انتخاب جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی شاید دشوارترین کار یک طراح داخلی باشد. زیرا رنگ‌ها عنصری اصلی و سازنده در دنیای پیرامون ما هستند و رنگ استفاده شده در دکوراسیون داخلی هر فضایی هویت آن فضا را تا حد زیادی مشخص می‌کند. حالت‌های انسان‌ها از نظرهای مختلفی برگرفته از تاثیر رنگ‌ها می‌باشند. ارتباطات انسان‌ها با رنگ‌ها در فضاهای بسته بیش‌تر می‌شود. به همین دلیل باید به دقت رنگ دکوراسیون داخلی خود را انتخاب نمایید. برای داشتن بهترین رنگ در دکوراسیون فضاهای مختلف باید ابتدا با دنیای رنگ‌ها آشنایی پیدا کنیم. در صورتی که رنگ مناسبی را برای فضاهای خوب انتخاب کنید حس خوب را به خود هدیه کرده‌اید. لذا لازم است درباره رنگ‌هایی که برای هر فضای معماری مناسب هستند، اطلاعات کافی داشته باشید. مثلا رنگ قرمز در حالت کلی نمایانگر صبر، هیجان، رهبری، قدرت و اعتماد بنفس، رنگ صورتی نماد عشق، احترام و صمیمیت است. شناخت رنگ‌ها کمک بزرگی به شما برای داشتن محیط بهتری می‌کند. در این مقاله ما بهترین رنگ در دکوراسیون فضاهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه:

 

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه در حقیقت رنگی است که حس گرما و صمیمیت را برای بیننده القا کند. به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از رنگ‌های گرم است. رنگ زرد به دلیل حس شادی‌ای که به فضا منتقل می‌کند، یکی از بهترین رنگ‌ها برای آشپزخانه است. این رنگ به افراد انرژی می‌دهد و در کنار رنگ‌هایی مانند طوسی، سفید، مشکی و بنفش تیره یا کمرنگ زیبایی خاصی دارد. البته این برای افزایش سوخت و ساز نیز بسیار موثر است و از این نظر نیز برای آشپزخانه رنگ مناسبی خواهد بود. رنگ طوسی گرم نیز در آشپزخانه‌ها محبوبیت زیادی دارد. این رنگ به راحتی با هر رنگی ست می‌شود و فضایی شیک و مدرن را ایجاد می‌کند. بهتر است برای سرد نشدن رنگ‌هایی فضا رنگ طوسی را با رنگ‌های گرم متعادل کنید. رنگ سبز نیز یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها در آشپزخانه است. این رنگ احساس آرامش و راحتی را در افراد ایجاد می‌کند. البته بهتر است از سبزهای تیره که شیک‌تر و زیباتر هستند برای سبزهای روشن استفاده کنید.

 

 

دکوراسیون داخلی

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن:

 

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن رنگی است که احساس راحتی و صمیمیت را در افراد ایجاد کند. زیرا اتاق نشیمن جایی است که افراد بیش‌ترین زمان استراحت خود را در آن می‌گذرانند. به همین دلیل رنگ‌هایی که تنالیته کمی دارند مانند صورتی کمرنگ، بنفش کمرنگ و آبی کمرنگ برای اتاق‌های نشیمن رنگ مناسبی هستند. البته بهترین رنگ برای اتاق نشیمن رنگی است که به افراد آرامش را هدیه کند و این موضوع می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. اما معمولا رنگ‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم فضاهای زیبایی برای اتاق‌های نشیمن ایجاد می‌کنند. هم‌چنین سعی کنید در فضاهای نشیمن خود فقط از رنگ‌های روشن استفاده نکنید و برخی از عناصر را در رنگ‌های تیره استفاده کنید. مثلا در صورتی که رنگ اصلی نشیمن شما آبی است، بهتر است از رنگ‌های تیره‌ای مانند آبی تیره یا آجری در فضای خود استفاده کنید. می‌توانید المان‌های جزیی مانند گلدان‌ها، کوسن‌ها و پرده را در این رنگ‌ها به کار ببرید.

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی پذیرایی:

 

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی پذیرایی رنگ‌هایی است که به شما حس تجمل و در عین حال آرامش را بدهد. پذیرایی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه‌ای است. به همین دلیل باید رنگ مورد نظر خود را به دقت انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های نود و ترکیب آن‌ها با طلایی حس فوق‌العاده‌ای را در فضای پذیرایی شما ایجاد می‌کنند. هم‌چنین می‌توانید رنگ‌های آبی تیره و خاکستری را با نقره‌ای ترکیب کنید و در فضای پذیرایی خود استفاده نمایید. رنگ‌هایی که در پذیرایی استفاده خواهید کرد را با یک نسبت درست و مناسب به کار ببرید. معمولا استفاده از نسبت 70، 20، 10 نتیجه زیبایی را برای شما به وجود می‌آورد. در صورتی که دوست دارید پذیرایی صمیمی‌تری داشته باشید. می‌توانید از رنگ‌هایی مانند سبز تیره نیز استفاده کنید. رنگ سبز به دلیل طبیعی بودن حس زیبایی در فضاها ایجاد کرده و برای فضاهای پذیرایی نیز رنگ مناسبی است. قرمز یکی از بهترین مکمل‌هایی است که در ترکیب با رنگ سبز نتیجه منحصر به فردی دارد.

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق خواب:

 

جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق خواب بدون شک باید حس آرامش، آسایش یا راحتی را منتقل کند. به همین دلیل بهترین رنگ برای اتاق خواب می‌تواند بنفش کمرنگ و یاسی باشد. این رنگ خواب را تسهیل می‌بخشد و اثر خوبی به روی اعصاب و آرامش افراد می‌گذارد. البته رنگ‌های نود، صورتی، خاکستری، آبی و سبز نیز جز محبوب‌ترین رنگ‌ها در اتاق خواب می‌باشند و شما می‌توانید اتاق خواب خود را با این رنگ‌ها چیدمان کنید. میزان تیره یا روشن بودن رنگ اتاق خواب به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

 

دکوراسیون داخلی

نکاتی درباره انتخاب جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی:

 

 

انتخاب جذاب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی بدون شک به سلیقه شما یا طراحتان ارتباط مستقیم دارد. در صورت امکان بهتر است با طراحان داخلی برای انتخاب بهترین رنگ دکوراسیون‌های مختلف مشورت کنید. اما اگر امکان مشورت با متخصصان برای شما فراهم نیست با رعایت برخی نکات می‌توانید دکوراسیون بهتری داشته باشید.

 • رنگ‌هایی که مکمل یا یک تنالیته هستند را در دکوراسیون خود به نسبت درست استفاده کنید.
 • هرگز در دکوراسیون خود تنها از رنگ سفید استفاده نکنید. این گونه فضاها احساس ناامنی و بی‌ثباتی را به شما القا کرده و خسته‌کننده هستند. اگر به سبک مینیمال علاقه دارید می‌توانید با استفاده از فلز کمی رنگ به فضای خود ببخشید.
 • همه‌ی قسمت‌های فضای خود را فقط با رنگ تیره چیدمان نکنید. این گونه فضاها یکنواخت بوده و حس خوبی در بلند مدت ندارند. بهتر است فضاها از نظر تیره و روشن بودن رنگ متعادل باشند.

 

منابع: https://www.thespruce.com/decorating-101-interior-design-basics-4102142

 

طراحی باغ

اطلاعات لازم درباره‌ی طراحی باغ با انواع مختلف سنگ

اطلاعات لازم درباره‌ی طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

این موضوع به سلیقه شخصی شما و سبک باغ بستگی دارد. سنگ‌های مختلفی در طراحی باغ به کار می‌روند که هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارند. برای داشتن انتخاب درست باید با این ویژگی‌ها آشنایی پیدا کنید. در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب را برای طراحی پلان باغ خود کنید. سنگ‌ها طبیعی‌ترین جلوه را به باغ‌ها می‌بخشد و یکی از بهترین  گزینه برای کفپوش کردن این نوع مکان‌ها می‌باشند. البته بهتر است همه‌ی قسمت باغ را کفپوش نکنید و برخی از قسمت‌ها با حالت طبیعی خود باقی بماند. هم‌چنین می‌توانید از ترکیب چند نوع سنگ یا کفپوش‌های با جنس‌های مختلف در باغ خود به کار ببرید. در این صورت جلوه و زیبایی باغ شما چند برابر خواهد شد. در این مقاله ما با طراحی پلان باغ با انواع سنگ‌ها آشنایی پیدا می‌کنیم.

 

سنگ‌ ریزه‌ها در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

این نوع سنگ‌ها بیش‌تر برای باغ‌هایی با سبک مدرن مناسب هستند و سطح زیبایی را برای شما به وجود می‌آورند. سطح باغ‌هایی که از سنگ ریزه‌ها پوشیده شده است درخشان‌تر و نرم‌تر از سایر موارد می‌باشد. به همین این مورد یکی از بهترین گزینه‌های شما برای انتخاب نوع کفپوش باغ می‌باشد. این نوع محوطه سازی برای پلان‌های مختلف به راحتی اجرا شده و مدت زمان زیادی جلوه اولیه خود را حفظ می‌نماید. امکان رشد گیاهان مختلف در سنگ ریزه‌ها وجود دارد و شما می‌توانید در تمام قسمت‌های باغ خود یا به عنوان فریم گیاهان از این نوع سنگ‌ها استفاده نمایید. ترکیب سنگ ریزه‌ها با سنگ‌هایی مانند گرانیت و سنگ آهک زیبایی آن را چند برابر خواهد کرد. این نوع محوطه سازی هزینه اجرای پایینی داشته و اقتصادی است.

 

سنگ فرش آجری در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

این نوع محوطه سازی در عین سادگی، زیبایی خاصی به باغ شما می‌بخشد. سنگ‌های آجری به راحتی با سایر مصالح ساختمانی ست می‌شوند و قابلیت ترکیب با انواع مختلف سنگ‌ها را دارد. رنگ کفپوش آجری معمولا قرمز بوده و به همین دلیل صمیمیت و گرمای خاصی را به باغ شما می‌بخشد. البته محوطه سازی با کفپوش آجری طول عمر کوتاهی داشته و این مصالح کیفیت خود را از دست می‌دهند. به خصوص در مناطق مرطوب این نوع مصالح زودتر پوسیده می‌شوند.

سنگ فرش گرانیتی در آجری طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

 

سنگ فرش کردن سطح باغ با گرانیت به دلیل ویژگی‌های خوبی که این مصالح دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد. سنگ گرانیت مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل جوی و سرما و گرما داشته و به همین دلیل طول عمر نسبتا بالایی دارد. علاوه بر این این نوع مصالح زیبایی خاصی دارند و باغ شما را بسیار زیباتر خواهند کرد. همان‌طور که گفته شد ترکیب سنگ‌های گرانیتی با سنگ ریزه‌ها زیبایی آن‌ها را دو چندان می‌کند. شما می‌توانید فواصل بین سنگ‌های گرانیت را سنگ ریزه قرار دهید.

 

 

طراحی باغ

سنگ آهک در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

 

سنگ آهک عمدتا به رنگ‌های سفید و کرم وجود داشته و به همین دلیل روشنی خاصی را به فضای باغ شما می‌بخشد. رنگ روشن این نوع مصالح نور خورشید را منعکس می‌کند و به همین دلیل برای اقلیم‌های گرم بسیار مناسب است. زیرا این موضوع گرمای هوا را کاهش می‌دهد. البته منعکس کردن نور خورشید با استفاده از کفپوش سنگ آهک جلوه و زیبایی درختان باغ شما را نیز افزایش می‌دهد. زیرا انعکاس نور سبزی رنگ درختان را زیباتر و دلنشین‌تر خواهد کرد. به همین دلیل اگر می‌خواهید باغ سرسبز، زیبا و مدرنی داشته باشید، کفپوش سنگ آهک بهترین گزینه است.

سنگ فرش تراورتن در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

البته بیش‌ترین دلیلی که باغ‌داران از سنگ تراورتن در محوطه سازی باغ خود استفاده می‌کنند، مقاومت و استحکام بسیار بالای آن است. یکی دیگر از مزیت‌های سنگ‌های تراورتن قابلیت شست و شوی آن‌ها است. اما این نوع مصالح سیار لغزنده هستند و به همین دلیل بهتر از در نواحی اطراف استخر به کار نروند.

سنگ لوح در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

سنگ لوح معمولا با رنگ‌های یشمی و ذغالی وجود داشته و به همین دلیل برای مناطق سردسیر مناسب است. زیرا رنگ تیره آن‌ها می‌تواند گرما را در خود نگه دارد و باعث گرم شدن باغ شما شود. سنگ لوح مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی داشته و به همین دلیل نیز برای مناطق سرد که یخبندان بالایی دارند بهترین گزینه است. طول عمر این نوع مصالح برای کفپوش باغ‌ها بسیار بالا است و یکی از دلایل انتخاب سنگ لوح در طراحی پلان باغ‌ها همین موضوع است.

 

 

 

طراحی باغ

 

بتن در طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

 

درست است که بتن به خودی خود نوعی سنگ نیست اما برای کفپوش کردن باغ گزینه خوبی است. بتن به راحتی با انواع سنگ ست می‌شود و در کنار زیبایی مقرون به صرفه نیز هست. البته گیاهان در این نوع کفپوش‌ها قابلیت رشد ندارند و ممکن است برای شما مشکلاتی را به وجود آورد.

نکات طراحی باغ با انواع مختلف سنگ:

 

شما با رعایت این نکات طراحی پلان بهتری برای باغ خود خواهید داشت.

 • برای جلوگیری از یکنواختی بهتر است از چند نوع سنگ در محوطه سازی استفاده نمایید.
 • برای داشتن نتیجه عالی به الگوی چیدمان سنگ‌ها توجه نمایید.
 • کاربرد فضاهای مختلف باغ را قبل از کفپوش کردن مشخص کنید.
 • برای انتخاب سنگ تنها معیار زیبایی نیست و به مواردی مانند طول عمر، لغزندگی، مقاومت و غیره نیز توجه کنید.

 

 

منابع: https://www.trip.com/hotels/malay-hotel-detail-7955563/hangout-beach-resort/

 

المان های قالب

وبلاگ پیشفرض

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان:

 

برای انواع کف‌سازی در ساختمان باید ابتدا کف‌سازی ساختمان‌ها را توضیح دهیم. کف‌سازی به طور کلی به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن سطحی قابل استفاده برای ساکنین ایجاد می‌شود. عملیات کف‌سازی ساختمان‌ سطحی با دوام و زیبا را برای شما فراهم می‌کند که استاندارهای لازم را از جهات مختلف دارا است.

در هر مکانی باید کف‌سازی مخصوص انجام شود. به همین دلیل انواع مختلفی برای کف‌سازی‌ها به وجود آمده است. کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مباحث عمرانی ساختمان‌ها است که نه تنها در فضاهای داخلی بلکه در فضاهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در تمام فضاهای داخلی از کف‌سازی استفاده می‌شود. اما در فضاهای خارجی فقط در مواردی مانند پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، برخی از خیابان‌ها و غیره استفاده می‌شود. کف‌سازی توانایی مقاومت در برابر وزن مصالح، وسیله‌ها و افراد را دارد و باید مصالحی در آن به کار رفته باشد که از هرگونه لغزش افراد جلوگیری کند.

البته کف‌سازی خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارد. مقاومت در برابر رطوبت و آتش‌سوزی، عایق صدا بودن و نگهداری آسان برخی از ویژگی‌های کف‌سازی مناسب است. انواع کف‌سازی در ساختمان را بر اساس محل استفاده و مصالح مورد استفاده بررسی می‌کنیم.

 

کف سازی

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده:

 

 

 انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. محلی که قرار است کف‌سازی در آن اجرا شود، نقش موثری در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آن دارد. به همین دلیل در ابتدا بسترهای مختلفی که کف‌سازی روی آن اجرا می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خاک: انواع کف‌سازی در ساختمان به روی خاک به شرطی که بستر مناسب فراهم باشد، امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که برای کف‌سازی مناسب روی خاک باید به آن توجه کنید، جذب آب‌های زیرزمینی ناپایداری خاک است.

جذب آب‌های زیرزمینی به دلیل وجود مصالح مختلف و خاک ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

به همین دلیل در اجرای کف‌سازی باید از مصالحی استفاده کنید که جذب آب کمی داشته باشند. ناپایداری خاک نیز باعث ایجاد برآمادگی‌هایی ناشی از نشست زمین می‌شود.

 

بین طبقات:

این نوع کف‌سازی در تراز مشخصی انجام می‌شود. در واقع این کف‌سازی در سقف طبقه زیرین اجرا می‌شود که شامل دو مرحله است. مرحله اول زیر سازی و مرحله دوم فرش کف است. با اجرای مرحله دوم سطحی که افراد مختلف روی آن قدم می‌گذارند را ایجاد می‌کنیم.

 

زمین خشک:

در زمین خشک و بدون رطوبت ابتدا بتنی با ضخامت 10 سانتی‌متر روی زمین پخش می‌شود. بعد از اجرای بتن می‌توانید انواع مصالح را روی این بستر کف‌سازی کنید.

البته امکان کف‌سازی بتنی برای زمین خشک وجود دارد.

 

نیمه خشک:

در این نوع زمین‌ها باید ابتدا به ضخامت 25 سانتی‌متر بلوکاژ اجرا کنید. بعد از این مرحله باید به ضخامت 10 سانتی‌متر بتن اجرا کنید.

این بستر برای انواع مصالحی که در کف‌سازی استفاده می‌شود بسیار مناسب است. به همین دلیل می‌توانید در این بستر از مصالحی مانند موزاییک‌ها، سرامیک‌ها و غیره استفاده کنید.

 

مرطوب:

در این نوع زمین‌ها اگر میزان رطوبت با سنگ چینی مهار نشد باید ابتدا عایق‌بندی را انجام دهید. زمین‌های مرطوب معمولا با قیر و گونی عایق‌بندی می‌شوند.

سپس باید قلوه سنگ‌ها را روی عایق قرار دهید و بتن‌ریزی کنید. در آخر باید یک لایه ماسه و سیمان به ضخامت دلخواه روی بستر قبلی کشیده شود. انواع کف‌سازی در ساختمان را با مصالح مختلف می‌توانید روی این بستر اجرا کنید.

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس نوع مصالح:

 

 

انواع کف‌سازی در ساختمان :

بر اساس نوع مصالح متفاوت است. به طور کلی از مصالح مختلفی در اجرای کف‌سازی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مصالح به کارایی مورد نظر شما و عواملی دیگری بستگی دارد. در ادامه با برخی از مصالح مورد استفاده در کفسازی ساختمان آشنا می‌شویم:

 

موزاییک:

کف‌سازی ساختمان با موزاییک یکی از بهترین روش‌ها است. موزاییک یکی از بهترین مصالحی است که شما می‌توانید در کف‌سازی ساختمان خود اجرا کنید. موزاییک در حقیقت بتن متراکم است که با انواع رنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌ها تزئین شده است. موزاییک‌ها در سایزهای مختلفی موجود هستند و الگوی چینش متفاوتی دارند.

 

کاشی و سرامیک:

این مصالح نیز در انواع کف‌سازی‌ها به کار می‌روند. البته کاشی و سرامیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز اجرا می‌شوند. سرامیک‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با سایزهای مختلفی آن‌ها را خریداری کنید.

 

سنگ‌:

سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پر کاربردترین مصالحی است که در ساختمان سازی برای موارد مختلفی به کار می‌روند.

سنگ‌هایی که در کف‌سازی ساختمان استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مثلا معمولا از سنگ‌هایی که بدون خلل و فرج هستند در کف‌سازی‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین این نوع مصالح باید در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

 

پارکت:

پارکت‌ها کفپوش‌های چوبی هستند که محبوبیت بالایی در بین عموم مردم دارند. پارکت‌های چوبی از قدیمی‌ترین روش‌های کفپوش کردن ساختمان‌ها می‌باشد. قطعات پارکت‌ها با سایزهای مختلفی از چوب‌هایی مانند گردو، راش و غیره ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت کم چوب‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی معمولا در پارکت‌های چوبی از مواد خاصی استفاده می‌شود.

این مواد شیمیایی مقاومت چوب مورد استفاده در پارکت‌ها را در برابر حشرات، پوسیدگی، خوردگی و غیره بالا می‌برد. قیمت این نوع کفپوش‌ها معمولا بالا است و به همین دلیل امروزه پارکت‌های مصنوعی نیز در بازار موجود هستند.

پارکت‌های مصنوعی تنوع بسیار گسترده‌تری دارند. معمولا این نوع پارکت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند. انواع کف‌سازی در ساختمان با پارکت‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

 

بتن:

بتن یکی دیگر از مصالحی است که در کف‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع کف‌سازی در در دکوراسیون‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در فضاهای بیرونی و پارکینگ ساختمان‌ها است.

بتن از ترکیب سیمان و آب و برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که تردد رفت و آمد بالا است بهترین نوع کف‌سازی به حساب می‌آید.

 

 

کف سازی در ساختمان

 

 

 

 

منابع: https://www.guardiancoating.com/?page_id=90

 

تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 

انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان تاثیر بسزایی در آسایش و آرامش ساکنین دارد. علاوه بر تاثیری که این سیستکم‌ها به روی آرامش افراد دارند، در انرژی مصرفی سالانه نیز تاثیر زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان فردی مسئول باید با توجه به معایب و مزایای سیستم‌های گرمایشی مختلف بهترین را برای خود انتخاب کنید. سیستم‌های گرمایشی انواع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها و نقاط ضعف و قدرتشان آشنا می‌شویم.

 

 

 

بخاری :

 

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان بخاری یکی از قدیمی‌ترین و بهترین گزینه‌ها است. بخاری‌ها با توجه به سوخت خود انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخاری گازی، برقی و نفتی انوع بخاری‌ها  هستند. البته استفاده از بخاری گازی نسبت به موارد  دیگر رایج‌تر است.

مزایای بخاری:

 • نصب کردن آن آسان است.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.
 • نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر قیمت مناسبی دارد.
 • هزینه کمی در هنگام تعمیر کردن دارد.

 

معایب بخاری:

 • فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • اگر نصب آن به درستی انجام نشود خطر گازگرفتگی دارد.
 • به دلیل دوده‌ای که تولید می‌کند، وسایل و دیوارها را سیاه می‌کند.

 

 

 

تاسیسات گرمایشی

شومینه :

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان شومینه نیز گزینه خوبی است. شومینه‌ها فضای شیک و صمیمی تولید می‌کنند به همین دلیل یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های به عنوان وسیله گرمایشی است. البته مصرف انرژی این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر موارد گرمایشی بسیار بالا است. به همین دلیل از این نوع وسیله گرمایشی استفاده زیادی نمی‌شود. هم‌چنین به دلیل این که احتراق آن بدون محفظه انجام می‌شود خطراتی مانند آتش‌سوزی نیز دارد. به طور کلی اجرای شومینه در منزلی که کودکان خردسال دارند، گزینه خوبی نیست.

مزایای شومینه:

 • تنها مزیت شومینه‌ها زیبا و شیک شدن فضا است.

معایب شومینه:

 • مصرف انرژی شومینه‌ها بسیار بالا است.
 • تولید گرمای بسیار کمی دارد.
 • نصب و اجرای آن در ساختمان هزینه زیادی را به همراه دارد.
 • شومینه‌ها خطرات زیادی مانند آتش‌سوزی دارد.

 

داکت اسپلیت :

 

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به آگاهی در این زمینه دارد. هم‌چنین افراد باید در زمینه سیستم‌های گرمایشی به روز نیز اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از سیستم‌های گرمایشی جدید داکت اسپلیت است. این سیستم علاوه بر تولید گرما، سرما نیز به صورت مطبوع تولید می‌کند. سیستم داکت اسپلیت توسط فن‌هایی که در سقف نصب شده، هوای گرم حاصل از آب گرمی که در پکیج‌ها وارد می‌شود، را به بیرون انتقال می‌دهد.

مزایای داکت اسپلیت:

 • گرما و سرمای مطبوعی را تولید می‌کند.
 • به دلیل تولید سرما احتیاج به استفاده از کولر ندارید.

معایب داکت اسپلیت:

 • نصب و تعمیر آن سخت و هزینه‌بر است.

اسپلیت:

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان می‌تواند کولر اسپلیت نیز باشد. هر چند این نوع اسپلیت‌ها بیش‌تر به عنوان کولر استفاده می‌شود اما به دلیل تولید گرما می‌توانید از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده کنید. البته اسپلیت‌ها باصلا اقتصادی نیستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. علاوه بر اقتصادی نبودن گرمای تولید شده توسط اسپلیت‌ها حالت پرتابی دارند و خیلی مطبوع نیست.

 

مزایای اسپلیت:

 • فضا را شیک و زیبا می‌کند.
 • نصب آن بی دردسر است.
 • منبع انرژی آن برق بوده و خطرات گاز را ندارد.
 • فضای خانه را خیلی اشغال نمی‌کند.

 

معایب اسپلیت:

 • اقتصادی نیست.
 • گرمای تولید شده پرتابی بوده و خوشایند نیست.

پکیج :

 

داشتن  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به شناخت آن‌ها دارد. پکیج‌ها یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی موجود هستند. پکیج‌ها موتورخانه‌های کوچکی هستند که جواب‌گوی منازلی با متراژ کم می‌باشند. نسبت به فضای کمی که اشغال می‌کنند بازدهی بالایی دارند. پکیج‌ها به همراه رادیاتورها یا فن کویل‌ها می‌توانند بهترین سیستم گرمایشی برای منزل شما باشند.

 

مزایای پکیج:

 • به دلیل تولید آب گرم دیگر نیازی به نصب آبگرم‌کن ندارید.
 • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر آن کم است.
 • نسبت به سایر سیستم‌ها امن‌ترند.
 • دیوارها و وسایل را سیاه نمی‌کنند.
 • فضای کمی را اشغال می‌کند.

 

معایب پکیج:

 • تنها ایراد آن‌ها مصرف بالای انرژی است.

موتورخانه‌ها :

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان کار دشواری نیست. زیرا سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند. موتورخانه‌ها برای ساختمان‌های بزرگ و بالای 12 واحد گزینه خوبی هستند. البته با آمدن پکیج‌ها استفاده از آن‌ها کم‌تر شده است.

 

مزایای موتورخانه:

 • اتلاف انرژی کمی دارد.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • گرمای زیادی تولید می‌کند.

 

معایب موتورخانه:

 • به فضای مستقلی به عنوان اتاق موتورخانه نیاز دارد.
 • گرما را به طور یکنواخت انتقال نمی‌دهد و به همین دلیل نیاز به لوله‌کشی دارد.
 • تعمیرات آن زیاد و هزینه‌بر است.
 • در ساختمان فضای مشترکی به حساب می‌آید و هزینه انرژی بین ساکنین تقسیم می‌شود. به همین دلیل استقلالی برای صرفه‌جویی ندارید.

گرمایش از کف :

 

برای  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان گرمایش از کف بهترین گزینه است. این سیستم جدید گرمایی یکنواخت و پیوسته تولید می‌کند.

 

مزایای گرمایش از کف:

 • فضای اشغال شده توسط آن صفر است.
 • گرمای یکنواختی دارد.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.

 

معایب گرمایش از کف:

 • هزینه نصب بالایی دارد.
 • تعمیرات آن سخت و پر هزینه است.
 • تولید گرمای آن نیاز به زمان دارد.
 • به سیستم‌های گرمایشی دیگر مانند بخاری و پکیج نیاز دارند.

تاسیسات گرمایشی

 

 

 

رادیاتور قرنیزی:

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان از وظایف اصلی شما است.  رادیاتور قرنیزی از جدیدترین و بهترین سیستم‌های گرمایشی روز دنیا است. عملکرد آن شبیه به گرمایش از کف است اما به جای کف در قرنیز قرار گرفته است.

مزایای رادیاتور قرنیزی:

 • اندازه کوچکی دارند.
 • نصب آن آسان است.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد.

معایب رادیاتور قرنیزی:

 • هزینه زیادی دارد.
 • گرمای آن بیش‌تر مناسب دیوارهای بیرونی است.
 • فضای شما را محدود می‌کند.

 

فلزات کاربردی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

فلزات پرکاربرد ساختمان فقط فلزات شناخته شده‌ای مانند فولاد و آهن نیست. بلکه در صنعت ساختمان سازی از فلزات دیگری که کم‌تر نام آن‌ها به گوش خورده است نیز استفاده می‌شود. در همان ابتدای ساخت خانه‌های مجزا و شروع تمدن یک‌جانشینی از فلزات برای ساخت سازه‌های مورد نظر خود استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت استفاده از فلزات در امر ساختمان سازی گسترش زیادی پیدا کرده است. فرقی نمی‌کند که سازه مورد نظر شما برج چند طبقه باشد یا ساختمان یک طبقه بدون شک باید در ساخت آن فلزها را به کار ببرید. ویژگی‌های فلزها معمولا با هم مشترک بوده و کارایی‌های مشابهی دارند. در ادامه با ویژگی‌های فلزات پرکاربرد در امر ساختمان سازی آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان:

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان سازی معمولا مشابه به هم است. به همین دلیل بدون تفکیک این فلزها به بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 • استحکام و مقاومت فلزها برای ساختمان سازی بسیار مناسب است. زیرا این نوع مصالح مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند.
 • شکل‌پذیری فلزات برای ساخت سازه‌هایی با فرمت‌های مختلف بسیار ایده‌آل است. زیرا در ساختمان سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از متریال‌هایی است که حالت‌دهی به آن‌ها آسان باشد.
 • معمولا امکان استفاده از فلزات به صورت خالص و بدون آلیاژ وجود ندارد. به همین دلیل معمولا عنصر خالص را با آلیاژهایی ترکیب کرده و متریال‌های مناسبی را تولید می‌کنند.
 • رسانایی فلزات در حالی که ممکن است در برخی موارد نقطه ضعف آن‌ها باشد، می‌تواند اثر مثبتی نیز داشته باشد. در صورتی که شما از این مصالح ساختمانی به درستی و در جای مناسب خود استفاده کنید، رسانایی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.
 • شکل فلزها وابسته به آرایش یون‌های آن‌ها است. شما با استفاده از گرما و حرارت می‌توانید این آرایش را به هم زده و شکل دلخواه را به فلز مورد نظر خود دهید.
 • تراکم یون‌ها و اتم‌های موجود در این متریال‌ها بسیار بالا است. علت اصلی مقاوم بودن این مصالح ساختمانی نیز همین موضوع می‌باشد.

 

انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

این مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می‌شود. در بین تمام فلزاتی که در ساختمان سازی از آن‌ها استفاده می‌شود آهن، آلومینیوم و فولاد پر مصرف‌ترین فلزات ساختمانی هستند. از این سه نوع فلز در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌شود. آلیاژهایی که از فلزات تولید می‌شود معمولا مقاومت بسیار بالایی دارند. استفاده از روکش‌ها و رنگ‌هایی به روی آن‌ها می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها چند برابر کند. این روکش‌ها آلیاژ فلزات را در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌کنند. علاوه بر این زیبایی و تنوع آن‌ها بیش‌تر کرده و باعث می‌شود اجرای آن‌ها آسان‌تر باشد. در ادامه با این فلزات و آلیاژهای آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

فلزات پرکاربرد ساختمان، آهن:

آهن از جمله رایج‌ترین فلزات ساختمان است. اجرای آهن از گذشته تا به امروز بسیار مرسوم بوده است. ساخت سازه‌ها بدون استفاده از آهن تقریبا غیر ممکن است. آهن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد معمولا در فونداسیون بیش‌ترین کاربرد را دارد. البته از آهن حتی در نازک‌کاری‌ها نیز استفاده می‌شود. آهن را به صورت میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، ناودانی، نبشی، درب و غیره استفاده می‌کنند. طول عمر آن بالا است و قابلیت چکش‌کاری و ریخته‌گری را دارد. به همین دلیل می‌توان به آن شکل و حالت مورد نظر را داد. آهن در برابر هوازدگی عملکرد ضعیفی داشته و شاید این موضوع تنها ایراد آهن باشد. هم‌چنین آهن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کمی دارند. به همین دلیل روکش‌ها و رنگ‌های قوی‌ای روی آن زده می‌شود تا مقاومت آهن را در برابر عوامل مختلف زیاد کند. یکی از بهترین مزیت‌های آهن قابلیت شکل‌پذیری آن است که باعث شده اجرای این نوع مصالح ساختمانی آسان و مناسب باشد. علاوه بر این اجرای آهن در سازه طول عمر آن را بالا می‌برد.

 

 

فلز

 

 

 

 

 

فلزات پرکاربرد ساختمان، آلومینیوم:

آلومینیوم نیز از فلزات پرکاربرد ساختمان است که البته به صورت خالص و خام استفاده نمی‌شود. زیرا آلومینیوم خام نرم و بدون دوام است و به همین دلیل از آلیاژهایی مانند سیلیسیم، منگنز و منیزیم باید در آن استفاده شود. آلومینیوم سبک است و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشد. شکل‌پذیر بوده و در برابر عواملی مثل ضربه، گرما و بار اضافی تغییر شکل می‌دهد. در ساخت پانل‌های شیروانی، اسکلت‌های سبک، قاب پنجره و در استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، مس:

مس از فلزات پرکاربرد ساختمان است که در دسته فلزات غیر آهنی قرار دارد. از این فلز بیش‌تر به دلیل شکل ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. زیرا این فلز رنگ زیبایی داشته و جلا پذیری خوبی دارد. این فلز مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. زیرا سطح آن با اکسیژن هوا اکسید شده و لایه‌ی اکسید ایجاد شده روی آن مقاومت مس را بالا می‌برد.

فلزات پرکاربرد ساختمان، چدن:

چدن از فلزات پرکاربرد ساختمان است که حاصل از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیم تولید می‌شود. به طور کلی مقاومت این متریال در برابر ضربه پایین است. لذا برای بهتر شدن قابلیت‌های آن بهتر است با عملیاتی آن را چکش‌خوار کنید.

فلزات پرکاربرد ساختمان، فولاد:

از می‌توانیم فولاد را نام ببریم. این ماده دارای انواع مختلفی است و خواص خاصی دارند. کاربرد فولاد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از دلایل آن می‌توان مقاومت بسیار بالا، شکل‌پذیری و سختی بالا اشاره کنیم.فولاد از ترکیب آهن، فلزات دیگر و کربن تولید می‌شود. اصلی‌ترین عنصر در آن کربن است که میزان آن ویژگی‌های فولاد را تعیین می‌کند.

فلزات پرکاربرد ساختمان، روی:

درروی هم گزینه خوبی است. این فلز به طور کلی آبی رنگ بوده اما در محل برش براق می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به تحمل حرارت بالا، ترد بودن، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی را اشاره کنیم. از این فلز در ساخت سیمان و کف‌سازی استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، برنج:

در بین  برنج نیز کارایی بالایی دارد. این فلز از ترکیب مس و روی ساخته شده و بیش‌تر در ساخت تجهیزات سازه‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری بالایی، انتقال گرما خوب، مقاومت بالا در برابر سیالات و خوردگی از ویژگی‌های آن است.

 

منابع: https://www.metal-building-homes.com/

 

المان های قالب

وبلاگ به همراه تصویر کوچک

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان:

 

برای انواع کف‌سازی در ساختمان باید ابتدا کف‌سازی ساختمان‌ها را توضیح دهیم. کف‌سازی به طور کلی به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن سطحی قابل استفاده برای ساکنین ایجاد می‌شود. عملیات کف‌سازی ساختمان‌ سطحی با دوام و زیبا را برای شما فراهم می‌کند که استاندارهای لازم را از جهات مختلف دارا است.

در هر مکانی باید کف‌سازی مخصوص انجام شود. به همین دلیل انواع مختلفی برای کف‌سازی‌ها به وجود آمده است. کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مباحث عمرانی ساختمان‌ها است که نه تنها در فضاهای داخلی بلکه در فضاهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در تمام فضاهای داخلی از کف‌سازی استفاده می‌شود. اما در فضاهای خارجی فقط در مواردی مانند پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، برخی از خیابان‌ها و غیره استفاده می‌شود. کف‌سازی توانایی مقاومت در برابر وزن مصالح، وسیله‌ها و افراد را دارد و باید مصالحی در آن به کار رفته باشد که از هرگونه لغزش افراد جلوگیری کند.

البته کف‌سازی خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارد. مقاومت در برابر رطوبت و آتش‌سوزی، عایق صدا بودن و نگهداری آسان برخی از ویژگی‌های کف‌سازی مناسب است. انواع کف‌سازی در ساختمان را بر اساس محل استفاده و مصالح مورد استفاده بررسی می‌کنیم.

 

کف سازی

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده:

 

 

 انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. محلی که قرار است کف‌سازی در آن اجرا شود، نقش موثری در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آن دارد. به همین دلیل در ابتدا بسترهای مختلفی که کف‌سازی روی آن اجرا می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خاک: انواع کف‌سازی در ساختمان به روی خاک به شرطی که بستر مناسب فراهم باشد، امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که برای کف‌سازی مناسب روی خاک باید به آن توجه کنید، جذب آب‌های زیرزمینی ناپایداری خاک است.

جذب آب‌های زیرزمینی به دلیل وجود مصالح مختلف و خاک ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

به همین دلیل در اجرای کف‌سازی باید از مصالحی استفاده کنید که جذب آب کمی داشته باشند. ناپایداری خاک نیز باعث ایجاد برآمادگی‌هایی ناشی از نشست زمین می‌شود.

 

بین طبقات:

این نوع کف‌سازی در تراز مشخصی انجام می‌شود. در واقع این کف‌سازی در سقف طبقه زیرین اجرا می‌شود که شامل دو مرحله است. مرحله اول زیر سازی و مرحله دوم فرش کف است. با اجرای مرحله دوم سطحی که افراد مختلف روی آن قدم می‌گذارند را ایجاد می‌کنیم.

 

زمین خشک:

در زمین خشک و بدون رطوبت ابتدا بتنی با ضخامت 10 سانتی‌متر روی زمین پخش می‌شود. بعد از اجرای بتن می‌توانید انواع مصالح را روی این بستر کف‌سازی کنید.

البته امکان کف‌سازی بتنی برای زمین خشک وجود دارد.

 

نیمه خشک:

در این نوع زمین‌ها باید ابتدا به ضخامت 25 سانتی‌متر بلوکاژ اجرا کنید. بعد از این مرحله باید به ضخامت 10 سانتی‌متر بتن اجرا کنید.

این بستر برای انواع مصالحی که در کف‌سازی استفاده می‌شود بسیار مناسب است. به همین دلیل می‌توانید در این بستر از مصالحی مانند موزاییک‌ها، سرامیک‌ها و غیره استفاده کنید.

 

مرطوب:

در این نوع زمین‌ها اگر میزان رطوبت با سنگ چینی مهار نشد باید ابتدا عایق‌بندی را انجام دهید. زمین‌های مرطوب معمولا با قیر و گونی عایق‌بندی می‌شوند.

سپس باید قلوه سنگ‌ها را روی عایق قرار دهید و بتن‌ریزی کنید. در آخر باید یک لایه ماسه و سیمان به ضخامت دلخواه روی بستر قبلی کشیده شود. انواع کف‌سازی در ساختمان را با مصالح مختلف می‌توانید روی این بستر اجرا کنید.

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس نوع مصالح:

 

 

انواع کف‌سازی در ساختمان :

بر اساس نوع مصالح متفاوت است. به طور کلی از مصالح مختلفی در اجرای کف‌سازی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مصالح به کارایی مورد نظر شما و عواملی دیگری بستگی دارد. در ادامه با برخی از مصالح مورد استفاده در کفسازی ساختمان آشنا می‌شویم:

 

موزاییک:

کف‌سازی ساختمان با موزاییک یکی از بهترین روش‌ها است. موزاییک یکی از بهترین مصالحی است که شما می‌توانید در کف‌سازی ساختمان خود اجرا کنید. موزاییک در حقیقت بتن متراکم است که با انواع رنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌ها تزئین شده است. موزاییک‌ها در سایزهای مختلفی موجود هستند و الگوی چینش متفاوتی دارند.

 

کاشی و سرامیک:

این مصالح نیز در انواع کف‌سازی‌ها به کار می‌روند. البته کاشی و سرامیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز اجرا می‌شوند. سرامیک‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با سایزهای مختلفی آن‌ها را خریداری کنید.

 

سنگ‌:

سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پر کاربردترین مصالحی است که در ساختمان سازی برای موارد مختلفی به کار می‌روند.

سنگ‌هایی که در کف‌سازی ساختمان استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مثلا معمولا از سنگ‌هایی که بدون خلل و فرج هستند در کف‌سازی‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین این نوع مصالح باید در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

 

پارکت:

پارکت‌ها کفپوش‌های چوبی هستند که محبوبیت بالایی در بین عموم مردم دارند. پارکت‌های چوبی از قدیمی‌ترین روش‌های کفپوش کردن ساختمان‌ها می‌باشد. قطعات پارکت‌ها با سایزهای مختلفی از چوب‌هایی مانند گردو، راش و غیره ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت کم چوب‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی معمولا در پارکت‌های چوبی از مواد خاصی استفاده می‌شود.

این مواد شیمیایی مقاومت چوب مورد استفاده در پارکت‌ها را در برابر حشرات، پوسیدگی، خوردگی و غیره بالا می‌برد. قیمت این نوع کفپوش‌ها معمولا بالا است و به همین دلیل امروزه پارکت‌های مصنوعی نیز در بازار موجود هستند.

پارکت‌های مصنوعی تنوع بسیار گسترده‌تری دارند. معمولا این نوع پارکت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند. انواع کف‌سازی در ساختمان با پارکت‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

 

بتن:

بتن یکی دیگر از مصالحی است که در کف‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع کف‌سازی در در دکوراسیون‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در فضاهای بیرونی و پارکینگ ساختمان‌ها است.

بتن از ترکیب سیمان و آب و برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که تردد رفت و آمد بالا است بهترین نوع کف‌سازی به حساب می‌آید.

 

 

کف سازی در ساختمان

 

 

 

 

منابع: https://www.guardiancoating.com/?page_id=90

 

تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 

انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان تاثیر بسزایی در آسایش و آرامش ساکنین دارد. علاوه بر تاثیری که این سیستکم‌ها به روی آرامش افراد دارند، در انرژی مصرفی سالانه نیز تاثیر زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان فردی مسئول باید با توجه به معایب و مزایای سیستم‌های گرمایشی مختلف بهترین را برای خود انتخاب کنید. سیستم‌های گرمایشی انواع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها و نقاط ضعف و قدرتشان آشنا می‌شویم.

 

 

 

بخاری :

 

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان بخاری یکی از قدیمی‌ترین و بهترین گزینه‌ها است. بخاری‌ها با توجه به سوخت خود انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخاری گازی، برقی و نفتی انوع بخاری‌ها  هستند. البته استفاده از بخاری گازی نسبت به موارد  دیگر رایج‌تر است.

مزایای بخاری:

 • نصب کردن آن آسان است.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.
 • نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر قیمت مناسبی دارد.
 • هزینه کمی در هنگام تعمیر کردن دارد.

 

معایب بخاری:

 • فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • اگر نصب آن به درستی انجام نشود خطر گازگرفتگی دارد.
 • به دلیل دوده‌ای که تولید می‌کند، وسایل و دیوارها را سیاه می‌کند.

 

 

 

تاسیسات گرمایشی

شومینه :

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان شومینه نیز گزینه خوبی است. شومینه‌ها فضای شیک و صمیمی تولید می‌کنند به همین دلیل یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های به عنوان وسیله گرمایشی است. البته مصرف انرژی این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر موارد گرمایشی بسیار بالا است. به همین دلیل از این نوع وسیله گرمایشی استفاده زیادی نمی‌شود. هم‌چنین به دلیل این که احتراق آن بدون محفظه انجام می‌شود خطراتی مانند آتش‌سوزی نیز دارد. به طور کلی اجرای شومینه در منزلی که کودکان خردسال دارند، گزینه خوبی نیست.

مزایای شومینه:

 • تنها مزیت شومینه‌ها زیبا و شیک شدن فضا است.

معایب شومینه:

 • مصرف انرژی شومینه‌ها بسیار بالا است.
 • تولید گرمای بسیار کمی دارد.
 • نصب و اجرای آن در ساختمان هزینه زیادی را به همراه دارد.
 • شومینه‌ها خطرات زیادی مانند آتش‌سوزی دارد.

 

داکت اسپلیت :

 

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به آگاهی در این زمینه دارد. هم‌چنین افراد باید در زمینه سیستم‌های گرمایشی به روز نیز اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از سیستم‌های گرمایشی جدید داکت اسپلیت است. این سیستم علاوه بر تولید گرما، سرما نیز به صورت مطبوع تولید می‌کند. سیستم داکت اسپلیت توسط فن‌هایی که در سقف نصب شده، هوای گرم حاصل از آب گرمی که در پکیج‌ها وارد می‌شود، را به بیرون انتقال می‌دهد.

مزایای داکت اسپلیت:

 • گرما و سرمای مطبوعی را تولید می‌کند.
 • به دلیل تولید سرما احتیاج به استفاده از کولر ندارید.

معایب داکت اسپلیت:

 • نصب و تعمیر آن سخت و هزینه‌بر است.

اسپلیت:

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان می‌تواند کولر اسپلیت نیز باشد. هر چند این نوع اسپلیت‌ها بیش‌تر به عنوان کولر استفاده می‌شود اما به دلیل تولید گرما می‌توانید از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده کنید. البته اسپلیت‌ها باصلا اقتصادی نیستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. علاوه بر اقتصادی نبودن گرمای تولید شده توسط اسپلیت‌ها حالت پرتابی دارند و خیلی مطبوع نیست.

 

مزایای اسپلیت:

 • فضا را شیک و زیبا می‌کند.
 • نصب آن بی دردسر است.
 • منبع انرژی آن برق بوده و خطرات گاز را ندارد.
 • فضای خانه را خیلی اشغال نمی‌کند.

 

معایب اسپلیت:

 • اقتصادی نیست.
 • گرمای تولید شده پرتابی بوده و خوشایند نیست.

پکیج :

 

داشتن  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به شناخت آن‌ها دارد. پکیج‌ها یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی موجود هستند. پکیج‌ها موتورخانه‌های کوچکی هستند که جواب‌گوی منازلی با متراژ کم می‌باشند. نسبت به فضای کمی که اشغال می‌کنند بازدهی بالایی دارند. پکیج‌ها به همراه رادیاتورها یا فن کویل‌ها می‌توانند بهترین سیستم گرمایشی برای منزل شما باشند.

 

مزایای پکیج:

 • به دلیل تولید آب گرم دیگر نیازی به نصب آبگرم‌کن ندارید.
 • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر آن کم است.
 • نسبت به سایر سیستم‌ها امن‌ترند.
 • دیوارها و وسایل را سیاه نمی‌کنند.
 • فضای کمی را اشغال می‌کند.

 

معایب پکیج:

 • تنها ایراد آن‌ها مصرف بالای انرژی است.

موتورخانه‌ها :

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان کار دشواری نیست. زیرا سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند. موتورخانه‌ها برای ساختمان‌های بزرگ و بالای 12 واحد گزینه خوبی هستند. البته با آمدن پکیج‌ها استفاده از آن‌ها کم‌تر شده است.

 

مزایای موتورخانه:

 • اتلاف انرژی کمی دارد.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • گرمای زیادی تولید می‌کند.

 

معایب موتورخانه:

 • به فضای مستقلی به عنوان اتاق موتورخانه نیاز دارد.
 • گرما را به طور یکنواخت انتقال نمی‌دهد و به همین دلیل نیاز به لوله‌کشی دارد.
 • تعمیرات آن زیاد و هزینه‌بر است.
 • در ساختمان فضای مشترکی به حساب می‌آید و هزینه انرژی بین ساکنین تقسیم می‌شود. به همین دلیل استقلالی برای صرفه‌جویی ندارید.

گرمایش از کف :

 

برای  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان گرمایش از کف بهترین گزینه است. این سیستم جدید گرمایی یکنواخت و پیوسته تولید می‌کند.

 

مزایای گرمایش از کف:

 • فضای اشغال شده توسط آن صفر است.
 • گرمای یکنواختی دارد.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.

 

معایب گرمایش از کف:

 • هزینه نصب بالایی دارد.
 • تعمیرات آن سخت و پر هزینه است.
 • تولید گرمای آن نیاز به زمان دارد.
 • به سیستم‌های گرمایشی دیگر مانند بخاری و پکیج نیاز دارند.

تاسیسات گرمایشی

 

 

 

رادیاتور قرنیزی:

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان از وظایف اصلی شما است.  رادیاتور قرنیزی از جدیدترین و بهترین سیستم‌های گرمایشی روز دنیا است. عملکرد آن شبیه به گرمایش از کف است اما به جای کف در قرنیز قرار گرفته است.

مزایای رادیاتور قرنیزی:

 • اندازه کوچکی دارند.
 • نصب آن آسان است.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد.

معایب رادیاتور قرنیزی:

 • هزینه زیادی دارد.
 • گرمای آن بیش‌تر مناسب دیوارهای بیرونی است.
 • فضای شما را محدود می‌کند.

 

فلزات کاربردی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

فلزات پرکاربرد ساختمان فقط فلزات شناخته شده‌ای مانند فولاد و آهن نیست. بلکه در صنعت ساختمان سازی از فلزات دیگری که کم‌تر نام آن‌ها به گوش خورده است نیز استفاده می‌شود. در همان ابتدای ساخت خانه‌های مجزا و شروع تمدن یک‌جانشینی از فلزات برای ساخت سازه‌های مورد نظر خود استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت استفاده از فلزات در امر ساختمان سازی گسترش زیادی پیدا کرده است. فرقی نمی‌کند که سازه مورد نظر شما برج چند طبقه باشد یا ساختمان یک طبقه بدون شک باید در ساخت آن فلزها را به کار ببرید. ویژگی‌های فلزها معمولا با هم مشترک بوده و کارایی‌های مشابهی دارند. در ادامه با ویژگی‌های فلزات پرکاربرد در امر ساختمان سازی آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان:

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان سازی معمولا مشابه به هم است. به همین دلیل بدون تفکیک این فلزها به بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 • استحکام و مقاومت فلزها برای ساختمان سازی بسیار مناسب است. زیرا این نوع مصالح مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند.
 • شکل‌پذیری فلزات برای ساخت سازه‌هایی با فرمت‌های مختلف بسیار ایده‌آل است. زیرا در ساختمان سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از متریال‌هایی است که حالت‌دهی به آن‌ها آسان باشد.
 • معمولا امکان استفاده از فلزات به صورت خالص و بدون آلیاژ وجود ندارد. به همین دلیل معمولا عنصر خالص را با آلیاژهایی ترکیب کرده و متریال‌های مناسبی را تولید می‌کنند.
 • رسانایی فلزات در حالی که ممکن است در برخی موارد نقطه ضعف آن‌ها باشد، می‌تواند اثر مثبتی نیز داشته باشد. در صورتی که شما از این مصالح ساختمانی به درستی و در جای مناسب خود استفاده کنید، رسانایی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.
 • شکل فلزها وابسته به آرایش یون‌های آن‌ها است. شما با استفاده از گرما و حرارت می‌توانید این آرایش را به هم زده و شکل دلخواه را به فلز مورد نظر خود دهید.
 • تراکم یون‌ها و اتم‌های موجود در این متریال‌ها بسیار بالا است. علت اصلی مقاوم بودن این مصالح ساختمانی نیز همین موضوع می‌باشد.

 

انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

این مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می‌شود. در بین تمام فلزاتی که در ساختمان سازی از آن‌ها استفاده می‌شود آهن، آلومینیوم و فولاد پر مصرف‌ترین فلزات ساختمانی هستند. از این سه نوع فلز در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌شود. آلیاژهایی که از فلزات تولید می‌شود معمولا مقاومت بسیار بالایی دارند. استفاده از روکش‌ها و رنگ‌هایی به روی آن‌ها می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها چند برابر کند. این روکش‌ها آلیاژ فلزات را در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌کنند. علاوه بر این زیبایی و تنوع آن‌ها بیش‌تر کرده و باعث می‌شود اجرای آن‌ها آسان‌تر باشد. در ادامه با این فلزات و آلیاژهای آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

فلزات پرکاربرد ساختمان، آهن:

آهن از جمله رایج‌ترین فلزات ساختمان است. اجرای آهن از گذشته تا به امروز بسیار مرسوم بوده است. ساخت سازه‌ها بدون استفاده از آهن تقریبا غیر ممکن است. آهن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد معمولا در فونداسیون بیش‌ترین کاربرد را دارد. البته از آهن حتی در نازک‌کاری‌ها نیز استفاده می‌شود. آهن را به صورت میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، ناودانی، نبشی، درب و غیره استفاده می‌کنند. طول عمر آن بالا است و قابلیت چکش‌کاری و ریخته‌گری را دارد. به همین دلیل می‌توان به آن شکل و حالت مورد نظر را داد. آهن در برابر هوازدگی عملکرد ضعیفی داشته و شاید این موضوع تنها ایراد آهن باشد. هم‌چنین آهن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کمی دارند. به همین دلیل روکش‌ها و رنگ‌های قوی‌ای روی آن زده می‌شود تا مقاومت آهن را در برابر عوامل مختلف زیاد کند. یکی از بهترین مزیت‌های آهن قابلیت شکل‌پذیری آن است که باعث شده اجرای این نوع مصالح ساختمانی آسان و مناسب باشد. علاوه بر این اجرای آهن در سازه طول عمر آن را بالا می‌برد.

 

 

فلز

 

 

 

 

 

فلزات پرکاربرد ساختمان، آلومینیوم:

آلومینیوم نیز از فلزات پرکاربرد ساختمان است که البته به صورت خالص و خام استفاده نمی‌شود. زیرا آلومینیوم خام نرم و بدون دوام است و به همین دلیل از آلیاژهایی مانند سیلیسیم، منگنز و منیزیم باید در آن استفاده شود. آلومینیوم سبک است و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشد. شکل‌پذیر بوده و در برابر عواملی مثل ضربه، گرما و بار اضافی تغییر شکل می‌دهد. در ساخت پانل‌های شیروانی، اسکلت‌های سبک، قاب پنجره و در استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، مس:

مس از فلزات پرکاربرد ساختمان است که در دسته فلزات غیر آهنی قرار دارد. از این فلز بیش‌تر به دلیل شکل ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. زیرا این فلز رنگ زیبایی داشته و جلا پذیری خوبی دارد. این فلز مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. زیرا سطح آن با اکسیژن هوا اکسید شده و لایه‌ی اکسید ایجاد شده روی آن مقاومت مس را بالا می‌برد.

فلزات پرکاربرد ساختمان، چدن:

چدن از فلزات پرکاربرد ساختمان است که حاصل از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیم تولید می‌شود. به طور کلی مقاومت این متریال در برابر ضربه پایین است. لذا برای بهتر شدن قابلیت‌های آن بهتر است با عملیاتی آن را چکش‌خوار کنید.

فلزات پرکاربرد ساختمان، فولاد:

از می‌توانیم فولاد را نام ببریم. این ماده دارای انواع مختلفی است و خواص خاصی دارند. کاربرد فولاد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از دلایل آن می‌توان مقاومت بسیار بالا، شکل‌پذیری و سختی بالا اشاره کنیم.فولاد از ترکیب آهن، فلزات دیگر و کربن تولید می‌شود. اصلی‌ترین عنصر در آن کربن است که میزان آن ویژگی‌های فولاد را تعیین می‌کند.

فلزات پرکاربرد ساختمان، روی:

درروی هم گزینه خوبی است. این فلز به طور کلی آبی رنگ بوده اما در محل برش براق می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به تحمل حرارت بالا، ترد بودن، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی را اشاره کنیم. از این فلز در ساخت سیمان و کف‌سازی استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، برنج:

در بین  برنج نیز کارایی بالایی دارد. این فلز از ترکیب مس و روی ساخته شده و بیش‌تر در ساخت تجهیزات سازه‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری بالایی، انتقال گرما خوب، مقاومت بالا در برابر سیالات و خوردگی از ویژگی‌های آن است.

 

منابع: https://www.metal-building-homes.com/

 

المان های قالب

وبلاگ شطرنجی

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان:

 

برای انواع کف‌سازی در ساختمان باید ابتدا کف‌سازی ساختمان‌ها را توضیح دهیم. کف‌سازی به طور کلی به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن سطحی قابل استفاده برای ساکنین ایجاد می‌شود. عملیات کف‌سازی ساختمان‌ سطحی با دوام و زیبا را برای شما فراهم می‌کند که استاندارهای لازم را از جهات مختلف دارا است.

در هر مکانی باید کف‌سازی مخصوص انجام شود. به همین دلیل انواع مختلفی برای کف‌سازی‌ها به وجود آمده است. کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مباحث عمرانی ساختمان‌ها است که نه تنها در فضاهای داخلی بلکه در فضاهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در تمام فضاهای داخلی از کف‌سازی استفاده می‌شود. اما در فضاهای خارجی فقط در مواردی مانند پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، برخی از خیابان‌ها و غیره استفاده می‌شود. کف‌سازی توانایی مقاومت در برابر وزن مصالح، وسیله‌ها و افراد را دارد و باید مصالحی در آن به کار رفته باشد که از هرگونه لغزش افراد جلوگیری کند.

البته کف‌سازی خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارد. مقاومت در برابر رطوبت و آتش‌سوزی، عایق صدا بودن و نگهداری آسان برخی از ویژگی‌های کف‌سازی مناسب است. انواع کف‌سازی در ساختمان را بر اساس محل استفاده و مصالح مورد استفاده بررسی می‌کنیم.

 

کف سازی

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده:

 

 

 انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. محلی که قرار است کف‌سازی در آن اجرا شود، نقش موثری در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آن دارد. به همین دلیل در ابتدا بسترهای مختلفی که کف‌سازی روی آن اجرا می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خاک: انواع کف‌سازی در ساختمان به روی خاک به شرطی که بستر مناسب فراهم باشد، امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که برای کف‌سازی مناسب روی خاک باید به آن توجه کنید، جذب آب‌های زیرزمینی ناپایداری خاک است.

جذب آب‌های زیرزمینی به دلیل وجود مصالح مختلف و خاک ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

به همین دلیل در اجرای کف‌سازی باید از مصالحی استفاده کنید که جذب آب کمی داشته باشند. ناپایداری خاک نیز باعث ایجاد برآمادگی‌هایی ناشی از نشست زمین می‌شود.

 

بین طبقات:

این نوع کف‌سازی در تراز مشخصی انجام می‌شود. در واقع این کف‌سازی در سقف طبقه زیرین اجرا می‌شود که شامل دو مرحله است. مرحله اول زیر سازی و مرحله دوم فرش کف است. با اجرای مرحله دوم سطحی که افراد مختلف روی آن قدم می‌گذارند را ایجاد می‌کنیم.

 

زمین خشک:

در زمین خشک و بدون رطوبت ابتدا بتنی با ضخامت 10 سانتی‌متر روی زمین پخش می‌شود. بعد از اجرای بتن می‌توانید انواع مصالح را روی این بستر کف‌سازی کنید.

البته امکان کف‌سازی بتنی برای زمین خشک وجود دارد.

 

نیمه خشک:

در این نوع زمین‌ها باید ابتدا به ضخامت 25 سانتی‌متر بلوکاژ اجرا کنید. بعد از این مرحله باید به ضخامت 10 سانتی‌متر بتن اجرا کنید.

این بستر برای انواع مصالحی که در کف‌سازی استفاده می‌شود بسیار مناسب است. به همین دلیل می‌توانید در این بستر از مصالحی مانند موزاییک‌ها، سرامیک‌ها و غیره استفاده کنید.

 

مرطوب:

در این نوع زمین‌ها اگر میزان رطوبت با سنگ چینی مهار نشد باید ابتدا عایق‌بندی را انجام دهید. زمین‌های مرطوب معمولا با قیر و گونی عایق‌بندی می‌شوند.

سپس باید قلوه سنگ‌ها را روی عایق قرار دهید و بتن‌ریزی کنید. در آخر باید یک لایه ماسه و سیمان به ضخامت دلخواه روی بستر قبلی کشیده شود. انواع کف‌سازی در ساختمان را با مصالح مختلف می‌توانید روی این بستر اجرا کنید.

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس نوع مصالح:

 

 

انواع کف‌سازی در ساختمان :

بر اساس نوع مصالح متفاوت است. به طور کلی از مصالح مختلفی در اجرای کف‌سازی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مصالح به کارایی مورد نظر شما و عواملی دیگری بستگی دارد. در ادامه با برخی از مصالح مورد استفاده در کفسازی ساختمان آشنا می‌شویم:

 

موزاییک:

کف‌سازی ساختمان با موزاییک یکی از بهترین روش‌ها است. موزاییک یکی از بهترین مصالحی است که شما می‌توانید در کف‌سازی ساختمان خود اجرا کنید. موزاییک در حقیقت بتن متراکم است که با انواع رنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌ها تزئین شده است. موزاییک‌ها در سایزهای مختلفی موجود هستند و الگوی چینش متفاوتی دارند.

 

کاشی و سرامیک:

این مصالح نیز در انواع کف‌سازی‌ها به کار می‌روند. البته کاشی و سرامیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز اجرا می‌شوند. سرامیک‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با سایزهای مختلفی آن‌ها را خریداری کنید.

 

سنگ‌:

سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پر کاربردترین مصالحی است که در ساختمان سازی برای موارد مختلفی به کار می‌روند.

سنگ‌هایی که در کف‌سازی ساختمان استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مثلا معمولا از سنگ‌هایی که بدون خلل و فرج هستند در کف‌سازی‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین این نوع مصالح باید در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

 

پارکت:

پارکت‌ها کفپوش‌های چوبی هستند که محبوبیت بالایی در بین عموم مردم دارند. پارکت‌های چوبی از قدیمی‌ترین روش‌های کفپوش کردن ساختمان‌ها می‌باشد. قطعات پارکت‌ها با سایزهای مختلفی از چوب‌هایی مانند گردو، راش و غیره ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت کم چوب‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی معمولا در پارکت‌های چوبی از مواد خاصی استفاده می‌شود.

این مواد شیمیایی مقاومت چوب مورد استفاده در پارکت‌ها را در برابر حشرات، پوسیدگی، خوردگی و غیره بالا می‌برد. قیمت این نوع کفپوش‌ها معمولا بالا است و به همین دلیل امروزه پارکت‌های مصنوعی نیز در بازار موجود هستند.

پارکت‌های مصنوعی تنوع بسیار گسترده‌تری دارند. معمولا این نوع پارکت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند. انواع کف‌سازی در ساختمان با پارکت‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

 

بتن:

بتن یکی دیگر از مصالحی است که در کف‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع کف‌سازی در در دکوراسیون‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در فضاهای بیرونی و پارکینگ ساختمان‌ها است.

بتن از ترکیب سیمان و آب و برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که تردد رفت و آمد بالا است بهترین نوع کف‌سازی به حساب می‌آید.

 

 

کف سازی در ساختمان

 

 

 

 

منابع: https://www.guardiancoating.com/?page_id=90

 

تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 

انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان تاثیر بسزایی در آسایش و آرامش ساکنین دارد. علاوه بر تاثیری که این سیستکم‌ها به روی آرامش افراد دارند، در انرژی مصرفی سالانه نیز تاثیر زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان فردی مسئول باید با توجه به معایب و مزایای سیستم‌های گرمایشی مختلف بهترین را برای خود انتخاب کنید. سیستم‌های گرمایشی انواع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها و نقاط ضعف و قدرتشان آشنا می‌شویم.

 

 

 

بخاری :

 

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان بخاری یکی از قدیمی‌ترین و بهترین گزینه‌ها است. بخاری‌ها با توجه به سوخت خود انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخاری گازی، برقی و نفتی انوع بخاری‌ها  هستند. البته استفاده از بخاری گازی نسبت به موارد  دیگر رایج‌تر است.

مزایای بخاری:

 • نصب کردن آن آسان است.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.
 • نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر قیمت مناسبی دارد.
 • هزینه کمی در هنگام تعمیر کردن دارد.

 

معایب بخاری:

 • فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • اگر نصب آن به درستی انجام نشود خطر گازگرفتگی دارد.
 • به دلیل دوده‌ای که تولید می‌کند، وسایل و دیوارها را سیاه می‌کند.

 

 

 

تاسیسات گرمایشی

شومینه :

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان شومینه نیز گزینه خوبی است. شومینه‌ها فضای شیک و صمیمی تولید می‌کنند به همین دلیل یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های به عنوان وسیله گرمایشی است. البته مصرف انرژی این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر موارد گرمایشی بسیار بالا است. به همین دلیل از این نوع وسیله گرمایشی استفاده زیادی نمی‌شود. هم‌چنین به دلیل این که احتراق آن بدون محفظه انجام می‌شود خطراتی مانند آتش‌سوزی نیز دارد. به طور کلی اجرای شومینه در منزلی که کودکان خردسال دارند، گزینه خوبی نیست.

مزایای شومینه:

 • تنها مزیت شومینه‌ها زیبا و شیک شدن فضا است.

معایب شومینه:

 • مصرف انرژی شومینه‌ها بسیار بالا است.
 • تولید گرمای بسیار کمی دارد.
 • نصب و اجرای آن در ساختمان هزینه زیادی را به همراه دارد.
 • شومینه‌ها خطرات زیادی مانند آتش‌سوزی دارد.

 

داکت اسپلیت :

 

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به آگاهی در این زمینه دارد. هم‌چنین افراد باید در زمینه سیستم‌های گرمایشی به روز نیز اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از سیستم‌های گرمایشی جدید داکت اسپلیت است. این سیستم علاوه بر تولید گرما، سرما نیز به صورت مطبوع تولید می‌کند. سیستم داکت اسپلیت توسط فن‌هایی که در سقف نصب شده، هوای گرم حاصل از آب گرمی که در پکیج‌ها وارد می‌شود، را به بیرون انتقال می‌دهد.

مزایای داکت اسپلیت:

 • گرما و سرمای مطبوعی را تولید می‌کند.
 • به دلیل تولید سرما احتیاج به استفاده از کولر ندارید.

معایب داکت اسپلیت:

 • نصب و تعمیر آن سخت و هزینه‌بر است.

اسپلیت:

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان می‌تواند کولر اسپلیت نیز باشد. هر چند این نوع اسپلیت‌ها بیش‌تر به عنوان کولر استفاده می‌شود اما به دلیل تولید گرما می‌توانید از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده کنید. البته اسپلیت‌ها باصلا اقتصادی نیستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. علاوه بر اقتصادی نبودن گرمای تولید شده توسط اسپلیت‌ها حالت پرتابی دارند و خیلی مطبوع نیست.

 

مزایای اسپلیت:

 • فضا را شیک و زیبا می‌کند.
 • نصب آن بی دردسر است.
 • منبع انرژی آن برق بوده و خطرات گاز را ندارد.
 • فضای خانه را خیلی اشغال نمی‌کند.

 

معایب اسپلیت:

 • اقتصادی نیست.
 • گرمای تولید شده پرتابی بوده و خوشایند نیست.

پکیج :

 

داشتن  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به شناخت آن‌ها دارد. پکیج‌ها یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی موجود هستند. پکیج‌ها موتورخانه‌های کوچکی هستند که جواب‌گوی منازلی با متراژ کم می‌باشند. نسبت به فضای کمی که اشغال می‌کنند بازدهی بالایی دارند. پکیج‌ها به همراه رادیاتورها یا فن کویل‌ها می‌توانند بهترین سیستم گرمایشی برای منزل شما باشند.

 

مزایای پکیج:

 • به دلیل تولید آب گرم دیگر نیازی به نصب آبگرم‌کن ندارید.
 • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر آن کم است.
 • نسبت به سایر سیستم‌ها امن‌ترند.
 • دیوارها و وسایل را سیاه نمی‌کنند.
 • فضای کمی را اشغال می‌کند.

 

معایب پکیج:

 • تنها ایراد آن‌ها مصرف بالای انرژی است.

موتورخانه‌ها :

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان کار دشواری نیست. زیرا سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند. موتورخانه‌ها برای ساختمان‌های بزرگ و بالای 12 واحد گزینه خوبی هستند. البته با آمدن پکیج‌ها استفاده از آن‌ها کم‌تر شده است.

 

مزایای موتورخانه:

 • اتلاف انرژی کمی دارد.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • گرمای زیادی تولید می‌کند.

 

معایب موتورخانه:

 • به فضای مستقلی به عنوان اتاق موتورخانه نیاز دارد.
 • گرما را به طور یکنواخت انتقال نمی‌دهد و به همین دلیل نیاز به لوله‌کشی دارد.
 • تعمیرات آن زیاد و هزینه‌بر است.
 • در ساختمان فضای مشترکی به حساب می‌آید و هزینه انرژی بین ساکنین تقسیم می‌شود. به همین دلیل استقلالی برای صرفه‌جویی ندارید.

گرمایش از کف :

 

برای  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان گرمایش از کف بهترین گزینه است. این سیستم جدید گرمایی یکنواخت و پیوسته تولید می‌کند.

 

مزایای گرمایش از کف:

 • فضای اشغال شده توسط آن صفر است.
 • گرمای یکنواختی دارد.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.

 

معایب گرمایش از کف:

 • هزینه نصب بالایی دارد.
 • تعمیرات آن سخت و پر هزینه است.
 • تولید گرمای آن نیاز به زمان دارد.
 • به سیستم‌های گرمایشی دیگر مانند بخاری و پکیج نیاز دارند.

تاسیسات گرمایشی

 

 

 

رادیاتور قرنیزی:

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان از وظایف اصلی شما است.  رادیاتور قرنیزی از جدیدترین و بهترین سیستم‌های گرمایشی روز دنیا است. عملکرد آن شبیه به گرمایش از کف است اما به جای کف در قرنیز قرار گرفته است.

مزایای رادیاتور قرنیزی:

 • اندازه کوچکی دارند.
 • نصب آن آسان است.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد.

معایب رادیاتور قرنیزی:

 • هزینه زیادی دارد.
 • گرمای آن بیش‌تر مناسب دیوارهای بیرونی است.
 • فضای شما را محدود می‌کند.

 

فلزات کاربردی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

فلزات پرکاربرد ساختمان فقط فلزات شناخته شده‌ای مانند فولاد و آهن نیست. بلکه در صنعت ساختمان سازی از فلزات دیگری که کم‌تر نام آن‌ها به گوش خورده است نیز استفاده می‌شود. در همان ابتدای ساخت خانه‌های مجزا و شروع تمدن یک‌جانشینی از فلزات برای ساخت سازه‌های مورد نظر خود استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت استفاده از فلزات در امر ساختمان سازی گسترش زیادی پیدا کرده است. فرقی نمی‌کند که سازه مورد نظر شما برج چند طبقه باشد یا ساختمان یک طبقه بدون شک باید در ساخت آن فلزها را به کار ببرید. ویژگی‌های فلزها معمولا با هم مشترک بوده و کارایی‌های مشابهی دارند. در ادامه با ویژگی‌های فلزات پرکاربرد در امر ساختمان سازی آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان:

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان سازی معمولا مشابه به هم است. به همین دلیل بدون تفکیک این فلزها به بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 • استحکام و مقاومت فلزها برای ساختمان سازی بسیار مناسب است. زیرا این نوع مصالح مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند.
 • شکل‌پذیری فلزات برای ساخت سازه‌هایی با فرمت‌های مختلف بسیار ایده‌آل است. زیرا در ساختمان سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از متریال‌هایی است که حالت‌دهی به آن‌ها آسان باشد.
 • معمولا امکان استفاده از فلزات به صورت خالص و بدون آلیاژ وجود ندارد. به همین دلیل معمولا عنصر خالص را با آلیاژهایی ترکیب کرده و متریال‌های مناسبی را تولید می‌کنند.
 • رسانایی فلزات در حالی که ممکن است در برخی موارد نقطه ضعف آن‌ها باشد، می‌تواند اثر مثبتی نیز داشته باشد. در صورتی که شما از این مصالح ساختمانی به درستی و در جای مناسب خود استفاده کنید، رسانایی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.
 • شکل فلزها وابسته به آرایش یون‌های آن‌ها است. شما با استفاده از گرما و حرارت می‌توانید این آرایش را به هم زده و شکل دلخواه را به فلز مورد نظر خود دهید.
 • تراکم یون‌ها و اتم‌های موجود در این متریال‌ها بسیار بالا است. علت اصلی مقاوم بودن این مصالح ساختمانی نیز همین موضوع می‌باشد.

 

انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

این مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می‌شود. در بین تمام فلزاتی که در ساختمان سازی از آن‌ها استفاده می‌شود آهن، آلومینیوم و فولاد پر مصرف‌ترین فلزات ساختمانی هستند. از این سه نوع فلز در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌شود. آلیاژهایی که از فلزات تولید می‌شود معمولا مقاومت بسیار بالایی دارند. استفاده از روکش‌ها و رنگ‌هایی به روی آن‌ها می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها چند برابر کند. این روکش‌ها آلیاژ فلزات را در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌کنند. علاوه بر این زیبایی و تنوع آن‌ها بیش‌تر کرده و باعث می‌شود اجرای آن‌ها آسان‌تر باشد. در ادامه با این فلزات و آلیاژهای آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

فلزات پرکاربرد ساختمان، آهن:

آهن از جمله رایج‌ترین فلزات ساختمان است. اجرای آهن از گذشته تا به امروز بسیار مرسوم بوده است. ساخت سازه‌ها بدون استفاده از آهن تقریبا غیر ممکن است. آهن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد معمولا در فونداسیون بیش‌ترین کاربرد را دارد. البته از آهن حتی در نازک‌کاری‌ها نیز استفاده می‌شود. آهن را به صورت میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، ناودانی، نبشی، درب و غیره استفاده می‌کنند. طول عمر آن بالا است و قابلیت چکش‌کاری و ریخته‌گری را دارد. به همین دلیل می‌توان به آن شکل و حالت مورد نظر را داد. آهن در برابر هوازدگی عملکرد ضعیفی داشته و شاید این موضوع تنها ایراد آهن باشد. هم‌چنین آهن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کمی دارند. به همین دلیل روکش‌ها و رنگ‌های قوی‌ای روی آن زده می‌شود تا مقاومت آهن را در برابر عوامل مختلف زیاد کند. یکی از بهترین مزیت‌های آهن قابلیت شکل‌پذیری آن است که باعث شده اجرای این نوع مصالح ساختمانی آسان و مناسب باشد. علاوه بر این اجرای آهن در سازه طول عمر آن را بالا می‌برد.

 

 

فلز

 

 

 

 

 

فلزات پرکاربرد ساختمان، آلومینیوم:

آلومینیوم نیز از فلزات پرکاربرد ساختمان است که البته به صورت خالص و خام استفاده نمی‌شود. زیرا آلومینیوم خام نرم و بدون دوام است و به همین دلیل از آلیاژهایی مانند سیلیسیم، منگنز و منیزیم باید در آن استفاده شود. آلومینیوم سبک است و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشد. شکل‌پذیر بوده و در برابر عواملی مثل ضربه، گرما و بار اضافی تغییر شکل می‌دهد. در ساخت پانل‌های شیروانی، اسکلت‌های سبک، قاب پنجره و در استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، مس:

مس از فلزات پرکاربرد ساختمان است که در دسته فلزات غیر آهنی قرار دارد. از این فلز بیش‌تر به دلیل شکل ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. زیرا این فلز رنگ زیبایی داشته و جلا پذیری خوبی دارد. این فلز مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. زیرا سطح آن با اکسیژن هوا اکسید شده و لایه‌ی اکسید ایجاد شده روی آن مقاومت مس را بالا می‌برد.

فلزات پرکاربرد ساختمان، چدن:

چدن از فلزات پرکاربرد ساختمان است که حاصل از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیم تولید می‌شود. به طور کلی مقاومت این متریال در برابر ضربه پایین است. لذا برای بهتر شدن قابلیت‌های آن بهتر است با عملیاتی آن را چکش‌خوار کنید.

فلزات پرکاربرد ساختمان، فولاد:

از می‌توانیم فولاد را نام ببریم. این ماده دارای انواع مختلفی است و خواص خاصی دارند. کاربرد فولاد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از دلایل آن می‌توان مقاومت بسیار بالا، شکل‌پذیری و سختی بالا اشاره کنیم.فولاد از ترکیب آهن، فلزات دیگر و کربن تولید می‌شود. اصلی‌ترین عنصر در آن کربن است که میزان آن ویژگی‌های فولاد را تعیین می‌کند.

فلزات پرکاربرد ساختمان، روی:

درروی هم گزینه خوبی است. این فلز به طور کلی آبی رنگ بوده اما در محل برش براق می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به تحمل حرارت بالا، ترد بودن، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی را اشاره کنیم. از این فلز در ساخت سیمان و کف‌سازی استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، برنج:

در بین  برنج نیز کارایی بالایی دارد. این فلز از ترکیب مس و روی ساخته شده و بیش‌تر در ساخت تجهیزات سازه‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری بالایی، انتقال گرما خوب، مقاومت بالا در برابر سیالات و خوردگی از ویژگی‌های آن است.

 

منابع: https://www.metal-building-homes.com/

 

سنگ

چرا قیمت سنگ در ساختمان سازی مهم است؟

 

 

سنگ

 

سنگ تاثیر زیادی در هزینه‌های ساختمان سازی دارد. سنگ‌ها متریال‌های مقاوم و محکمی هستند که تنوع بالایی از نظر جنس، رنگ، میزان سختی و غیره دارند. ویژگی‌های منحصر به فرد هر نوع سنگی آن را از سایر سنگ‌ها جدا می‌کند. به همین دلیل سنگ‌های با توجه به ویژگی‌های خود کارایی و کاربرد منحصر به فردی نیز دارند. از گذشته تا به امروز سنگ‌ها نقش موثری در پروژه‌های معماری و عمرانی دارند. به گونه‌ای که به یکی از کاربردی‌ترین متریال‌های دنیا تبدیل شده‌اند. البته از سنگ‌ها فقط به عنوان مصالح ساختمانی استفاده نمی‌شود. از این نوع متریال‌های زیبا و طبیعی در امر تزئینات و زیبا سازی نیز استفاده زیادی می‌شود. قابلیت قابل توجه سنگ‌‌ها به عنوان مصالح ساختمانی و عنصر زیبا سازی آن‌ها را بسیار خاص کرده و باعث شده محبوبیت زیادی داشته باشند. همین محبوبیت بالای سنگ‌ها باعث شده که از این متریال استفاده زیادی شود.

 

ارتباط سنگ و ویژگی‌های آن:

 

قیمت سنگ   با ویژگی‌های آن ارتباط دارد. هر چقدر کیفیت سنگ بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. بنابراین در هنگام خرید سنگ‌ها باید به ویژگی‌های مختلفی که دارند، توجه کنید. کیفیت و مقاومت بالای سنگ‌ها اهمیت زیادی در امور مختلف داشته و به همین دلیل شما باید آن‌ها را بشناسید. در ادامه با برخی از ویژگی‌های سنگ‌ها که باعث می‌شود قیمت آن‌ها بالاتر رود، آشنا می‌شویم.

 • مقاومت بالا در برابر سایش.
 • مقاومت بالا در برابر ضربه.
 • دوام و مقاومت ظاهری.
 • جلاپذیری به میزان قابل قبول.
 • استقامت در مقابل برش و صیقل خوردن.
 • امکان شستشو سنگ‌ها.
 • رنگ سنگ‌ها در طول زمان ثابت باشد.
 • دوام بالا در برابر حرارت و رطوبت.
 • مقاومت خمشی بالا.
 • امکان نفوذ مواد مختلف در آن نباشد.
 • در برابر شرایط اقلیمی و جوی مقاوم باشد.

ویژگی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند به نوعی بر قیمت نهایی سنگ‌ها تاثیرگذار باشند. این نوع متریال‌ها باید با توجه به ویژگی‌های خاص خود در جای درست استفاده شوند. در این صورت است که می‌تواند توقعات اشخاص را از مصالح ساختمانی خود برآورده کند. بنابراین باید در هنگام خرید سنگ‌ها به نوع نیاز خود و ویژگی‌های سنگ مورد نظر توجه زیادی کنید.

 

قیمت سنگ با توجه به نوع نیاز ما:

 

سنگ را عوامل متعددی تعیین می‌کند. برخی از انواع سنگ‌ها به خودی خود و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، گران قیمت‌تر هستند.  به همین دلیل باید قبل از خرید سنگ‌ها نوع نیاز خود را مشخص کنید. کاربردی که برای سنگ در نظر دارید باید با ویژگی‌های آن هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد. به همین دلیل باید سنگ درست و مناسب برای کاربرد خود را انتخاب کنید. متریال سنگ از آن دسته از متریال‌هایی است که در موارد گسترده‌ای کاربرد دارد. بنابراین باید سنگ مناسب را برای کاربرد مورد نظر خود انتخاب کنید. سنگ‌ها تنوع بالایی در رنگ و بافت و غیره داشته و همین موارد می‌تواند شرایط انتخاب را برای شما دشوار کند. اما اگر نیاز و توقعات خود را از مصالح ساختمانی مشخص کنید، تا حد زیادی می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. سنگ‌ها موادی طبیعی و زیبا هستند و بافت‌های متنوع و جذابی دارند. استفاده از این نوع متریال‌ها می‌تواند فضای شما را صمیمی‌تر و شادتر کند.

سنگ در مقابل کارایی عالی که دارد، معمولا بسیار مناسب است. همان‌طور که گفته شد سنگ‌ها را باید بر اساس نوع نیاز خود انتخاب کنید. اگر سنگ را به عنوان عنصر زیبایی در نظر دارید باید متریال‌هایی را انتخاب کنید که جذابیت بالایی داشته و از نظر بافت و رنگ متفاوت و زیبا باشند. سنگ‌ها به راحتی با سایر متریال‌ها ست می‌شوند و معمولا استفاده از آن‌ها در کنار موادی مانند چوب ترکیب فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد. به همین دلیل بسیاری از طراحان داخلی از ترکیب سنگ‌ها با متریال دیگر استفاده کرده و زیبایی خاصی را به وجود می‌آورند. اگر شما هم به دنبال ایجاد دکوراسیون داخلی خاص و زیبایی هستید از تاثیر شگفت‌انگیز سنگ‌ها در طراحی داخلی خود غافل نشوید.

 

قیمت سنگ مناسب برای شما:

 

سنگ به دلیل تنوع بالایی که این نوع مصالح ساختمانی دارند، می‌تواند متفاوت باشند. سنگ‌های گران قیمت معمولا جنبه تزئیناتی داشته و از سنگ‌های ارزان قیمت در مکان‌ها مختلف استفاده می‌شود. استفاده از متریال سنگ رواج زیادی داشته و بسیاری از افراد دوست دارند این نوع مصالح ساختمانی را در موارد مختلفی به کار ببرند. اما گاهی قیمت بالای سنگ‌ها افراد را برای خرید آن‌ها منصرف می‌کند. در این زمینه باید گفت که این نوع متریال‌ها با توجه به عمر بالایی که دارند، بهترین گزینه برای شما هستند. به کار بردن سنگ‌ها با وجود قیمت بالای برخی از آن‌ها نکات مثبت بسیار زیادی را برای شما به وجود می‌آورد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای مصالح ساختمانی و تزئینات این نوع متریال‌ها است. بهتر است در هنگام خرید سنگ‌ها بدون در نظر گرفتن قیمت آن‌ها سنگی که دقیقا مناسب شما است و کارایی لازم را دارد خریداری کنید.

در صورتی که قیمت سنگ بالا باشد ممکن است به نظر شما یک خرج اضافی به حساب آید. اما باید گفت که همین مصالح ساختمانی می‌توانند برای شما سالیان سال کار کنند. به همین دلیل بهترین گزینه برای شما هستند و در قبال هزینه‌ی اولیه‌ای که کرده‌اید خدمات و استفاده زیادی از این نوع محصولات خواهید کرد.

 

 

سنگ

قیمت سنگ با توجه به طبیعی و مصنوع بودن آن:

 

سنگ را طبیعی یا مصنوعی بودن آن نیز تعیین می‌کند. در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و صنعت امکان تولید سنگ‌های مصنوعی نیز به وجود آمده است. به گونه‌ای که در کارخانه‌ها با مواد و دستگاه‌های مخصوصی سنگ‌های مصنوعی تولید می‌کنند که تمام ویژگی‌های مناسب برای سنگ‌ها را دارند. سنگ‌های مصنوعی نیز مانند سنگ‌های طبیعی در مواردی مانند ساختمان سازی و عنصر تزئینی کاربرد فراوانی دارند. با وجود این که هنوز زمان زیادی از تولید آن‌ها نگذشته به یک گزینه بسیار عالی برای خرید تبدیل شده‌اند. این نوع متریال‌ها معمولا قیمت پایین‌تری نیز داشته و به همین دلیل گزینه بهتری نیز هستند. البته با وجود این که قیمت آن‌ها از سنگ‌ها طبیعی پایین‌تر است اکثر ویژگی‌هایی که یک سنگ باید داشته باشد را دارند. به طور کلی انتخاب نوع سنگ و طبیعی یا مصنوعی بودن آن کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر قیمت مصالح ساختمانی برای شما مهم نیست استفاده از سنگ‌های طبیعی گزینه بهتری هستند. زیرا این نوع متریال‌ها چون طبیعی هستند، بسیار جذاب و دلنشین می‌باشند.

 

 

 

المان های قالب

وبلاگ چندگانه

دکوراسیون

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان

نکات اساسی کف‌سازی و انواع کف‌سازی در ساختمان:

 

برای انواع کف‌سازی در ساختمان باید ابتدا کف‌سازی ساختمان‌ها را توضیح دهیم. کف‌سازی به طور کلی به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن سطحی قابل استفاده برای ساکنین ایجاد می‌شود. عملیات کف‌سازی ساختمان‌ سطحی با دوام و زیبا را برای شما فراهم می‌کند که استاندارهای لازم را از جهات مختلف دارا است.

در هر مکانی باید کف‌سازی مخصوص انجام شود. به همین دلیل انواع مختلفی برای کف‌سازی‌ها به وجود آمده است. کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مباحث عمرانی ساختمان‌ها است که نه تنها در فضاهای داخلی بلکه در فضاهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در تمام فضاهای داخلی از کف‌سازی استفاده می‌شود. اما در فضاهای خارجی فقط در مواردی مانند پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، برخی از خیابان‌ها و غیره استفاده می‌شود. کف‌سازی توانایی مقاومت در برابر وزن مصالح، وسیله‌ها و افراد را دارد و باید مصالحی در آن به کار رفته باشد که از هرگونه لغزش افراد جلوگیری کند.

البته کف‌سازی خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارد. مقاومت در برابر رطوبت و آتش‌سوزی، عایق صدا بودن و نگهداری آسان برخی از ویژگی‌های کف‌سازی مناسب است. انواع کف‌سازی در ساختمان را بر اساس محل استفاده و مصالح مورد استفاده بررسی می‌کنیم.

 

کف سازی

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده:

 

 

 انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس محل استفاده متفاوت است. محلی که قرار است کف‌سازی در آن اجرا شود، نقش موثری در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آن دارد. به همین دلیل در ابتدا بسترهای مختلفی که کف‌سازی روی آن اجرا می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خاک: انواع کف‌سازی در ساختمان به روی خاک به شرطی که بستر مناسب فراهم باشد، امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که برای کف‌سازی مناسب روی خاک باید به آن توجه کنید، جذب آب‌های زیرزمینی ناپایداری خاک است.

جذب آب‌های زیرزمینی به دلیل وجود مصالح مختلف و خاک ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

به همین دلیل در اجرای کف‌سازی باید از مصالحی استفاده کنید که جذب آب کمی داشته باشند. ناپایداری خاک نیز باعث ایجاد برآمادگی‌هایی ناشی از نشست زمین می‌شود.

 

بین طبقات:

این نوع کف‌سازی در تراز مشخصی انجام می‌شود. در واقع این کف‌سازی در سقف طبقه زیرین اجرا می‌شود که شامل دو مرحله است. مرحله اول زیر سازی و مرحله دوم فرش کف است. با اجرای مرحله دوم سطحی که افراد مختلف روی آن قدم می‌گذارند را ایجاد می‌کنیم.

 

زمین خشک:

در زمین خشک و بدون رطوبت ابتدا بتنی با ضخامت 10 سانتی‌متر روی زمین پخش می‌شود. بعد از اجرای بتن می‌توانید انواع مصالح را روی این بستر کف‌سازی کنید.

البته امکان کف‌سازی بتنی برای زمین خشک وجود دارد.

 

نیمه خشک:

در این نوع زمین‌ها باید ابتدا به ضخامت 25 سانتی‌متر بلوکاژ اجرا کنید. بعد از این مرحله باید به ضخامت 10 سانتی‌متر بتن اجرا کنید.

این بستر برای انواع مصالحی که در کف‌سازی استفاده می‌شود بسیار مناسب است. به همین دلیل می‌توانید در این بستر از مصالحی مانند موزاییک‌ها، سرامیک‌ها و غیره استفاده کنید.

 

مرطوب:

در این نوع زمین‌ها اگر میزان رطوبت با سنگ چینی مهار نشد باید ابتدا عایق‌بندی را انجام دهید. زمین‌های مرطوب معمولا با قیر و گونی عایق‌بندی می‌شوند.

سپس باید قلوه سنگ‌ها را روی عایق قرار دهید و بتن‌ریزی کنید. در آخر باید یک لایه ماسه و سیمان به ضخامت دلخواه روی بستر قبلی کشیده شود. انواع کف‌سازی در ساختمان را با مصالح مختلف می‌توانید روی این بستر اجرا کنید.

انواع کف‌سازی در ساختمان بر اساس نوع مصالح:

 

 

انواع کف‌سازی در ساختمان :

بر اساس نوع مصالح متفاوت است. به طور کلی از مصالح مختلفی در اجرای کف‌سازی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مصالح به کارایی مورد نظر شما و عواملی دیگری بستگی دارد. در ادامه با برخی از مصالح مورد استفاده در کفسازی ساختمان آشنا می‌شویم:

 

موزاییک:

کف‌سازی ساختمان با موزاییک یکی از بهترین روش‌ها است. موزاییک یکی از بهترین مصالحی است که شما می‌توانید در کف‌سازی ساختمان خود اجرا کنید. موزاییک در حقیقت بتن متراکم است که با انواع رنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌ها تزئین شده است. موزاییک‌ها در سایزهای مختلفی موجود هستند و الگوی چینش متفاوتی دارند.

 

کاشی و سرامیک:

این مصالح نیز در انواع کف‌سازی‌ها به کار می‌روند. البته کاشی و سرامیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نیز اجرا می‌شوند. سرامیک‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با سایزهای مختلفی آن‌ها را خریداری کنید.

 

سنگ‌:

سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پر کاربردترین مصالحی است که در ساختمان سازی برای موارد مختلفی به کار می‌روند.

سنگ‌هایی که در کف‌سازی ساختمان استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مثلا معمولا از سنگ‌هایی که بدون خلل و فرج هستند در کف‌سازی‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین این نوع مصالح باید در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

 

پارکت:

پارکت‌ها کفپوش‌های چوبی هستند که محبوبیت بالایی در بین عموم مردم دارند. پارکت‌های چوبی از قدیمی‌ترین روش‌های کفپوش کردن ساختمان‌ها می‌باشد. قطعات پارکت‌ها با سایزهای مختلفی از چوب‌هایی مانند گردو، راش و غیره ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت کم چوب‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی معمولا در پارکت‌های چوبی از مواد خاصی استفاده می‌شود.

این مواد شیمیایی مقاومت چوب مورد استفاده در پارکت‌ها را در برابر حشرات، پوسیدگی، خوردگی و غیره بالا می‌برد. قیمت این نوع کفپوش‌ها معمولا بالا است و به همین دلیل امروزه پارکت‌های مصنوعی نیز در بازار موجود هستند.

پارکت‌های مصنوعی تنوع بسیار گسترده‌تری دارند. معمولا این نوع پارکت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند. انواع کف‌سازی در ساختمان با پارکت‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

 

بتن:

بتن یکی دیگر از مصالحی است که در کف‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع کف‌سازی در در دکوراسیون‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در فضاهای بیرونی و پارکینگ ساختمان‌ها است.

بتن از ترکیب سیمان و آب و برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. به همین دلیل برای مکان‌هایی که تردد رفت و آمد بالا است بهترین نوع کف‌سازی به حساب می‌آید.

 

 

کف سازی در ساختمان

 

 

 

 

منابع: https://www.guardiancoating.com/?page_id=90

 

تاسیسات مکانیکی

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

تاسیسات گرمایشی

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان

 

انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان تاثیر بسزایی در آسایش و آرامش ساکنین دارد. علاوه بر تاثیری که این سیستکم‌ها به روی آرامش افراد دارند، در انرژی مصرفی سالانه نیز تاثیر زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان فردی مسئول باید با توجه به معایب و مزایای سیستم‌های گرمایشی مختلف بهترین را برای خود انتخاب کنید. سیستم‌های گرمایشی انواع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها و نقاط ضعف و قدرتشان آشنا می‌شویم.

 

 

 

بخاری :

 

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان بخاری یکی از قدیمی‌ترین و بهترین گزینه‌ها است. بخاری‌ها با توجه به سوخت خود انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخاری گازی، برقی و نفتی انوع بخاری‌ها  هستند. البته استفاده از بخاری گازی نسبت به موارد  دیگر رایج‌تر است.

مزایای بخاری:

 • نصب کردن آن آسان است.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.
 • نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر قیمت مناسبی دارد.
 • هزینه کمی در هنگام تعمیر کردن دارد.

 

معایب بخاری:

 • فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • اگر نصب آن به درستی انجام نشود خطر گازگرفتگی دارد.
 • به دلیل دوده‌ای که تولید می‌کند، وسایل و دیوارها را سیاه می‌کند.

 

 

 

تاسیسات گرمایشی

شومینه :

برای انتخاب تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان شومینه نیز گزینه خوبی است. شومینه‌ها فضای شیک و صمیمی تولید می‌کنند به همین دلیل یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های به عنوان وسیله گرمایشی است. البته مصرف انرژی این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر موارد گرمایشی بسیار بالا است. به همین دلیل از این نوع وسیله گرمایشی استفاده زیادی نمی‌شود. هم‌چنین به دلیل این که احتراق آن بدون محفظه انجام می‌شود خطراتی مانند آتش‌سوزی نیز دارد. به طور کلی اجرای شومینه در منزلی که کودکان خردسال دارند، گزینه خوبی نیست.

مزایای شومینه:

 • تنها مزیت شومینه‌ها زیبا و شیک شدن فضا است.

معایب شومینه:

 • مصرف انرژی شومینه‌ها بسیار بالا است.
 • تولید گرمای بسیار کمی دارد.
 • نصب و اجرای آن در ساختمان هزینه زیادی را به همراه دارد.
 • شومینه‌ها خطرات زیادی مانند آتش‌سوزی دارد.

 

داکت اسپلیت :

 

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به آگاهی در این زمینه دارد. هم‌چنین افراد باید در زمینه سیستم‌های گرمایشی به روز نیز اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از سیستم‌های گرمایشی جدید داکت اسپلیت است. این سیستم علاوه بر تولید گرما، سرما نیز به صورت مطبوع تولید می‌کند. سیستم داکت اسپلیت توسط فن‌هایی که در سقف نصب شده، هوای گرم حاصل از آب گرمی که در پکیج‌ها وارد می‌شود، را به بیرون انتقال می‌دهد.

مزایای داکت اسپلیت:

 • گرما و سرمای مطبوعی را تولید می‌کند.
 • به دلیل تولید سرما احتیاج به استفاده از کولر ندارید.

معایب داکت اسپلیت:

 • نصب و تعمیر آن سخت و هزینه‌بر است.

اسپلیت:

 تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان می‌تواند کولر اسپلیت نیز باشد. هر چند این نوع اسپلیت‌ها بیش‌تر به عنوان کولر استفاده می‌شود اما به دلیل تولید گرما می‌توانید از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده کنید. البته اسپلیت‌ها باصلا اقتصادی نیستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها گزینه خوبی نیست. علاوه بر اقتصادی نبودن گرمای تولید شده توسط اسپلیت‌ها حالت پرتابی دارند و خیلی مطبوع نیست.

 

مزایای اسپلیت:

 • فضا را شیک و زیبا می‌کند.
 • نصب آن بی دردسر است.
 • منبع انرژی آن برق بوده و خطرات گاز را ندارد.
 • فضای خانه را خیلی اشغال نمی‌کند.

 

معایب اسپلیت:

 • اقتصادی نیست.
 • گرمای تولید شده پرتابی بوده و خوشایند نیست.

پکیج :

 

داشتن  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان نیاز به شناخت آن‌ها دارد. پکیج‌ها یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی موجود هستند. پکیج‌ها موتورخانه‌های کوچکی هستند که جواب‌گوی منازلی با متراژ کم می‌باشند. نسبت به فضای کمی که اشغال می‌کنند بازدهی بالایی دارند. پکیج‌ها به همراه رادیاتورها یا فن کویل‌ها می‌توانند بهترین سیستم گرمایشی برای منزل شما باشند.

 

مزایای پکیج:

 • به دلیل تولید آب گرم دیگر نیازی به نصب آبگرم‌کن ندارید.
 • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر آن کم است.
 • نسبت به سایر سیستم‌ها امن‌ترند.
 • دیوارها و وسایل را سیاه نمی‌کنند.
 • فضای کمی را اشغال می‌کند.

 

معایب پکیج:

 • تنها ایراد آن‌ها مصرف بالای انرژی است.

موتورخانه‌ها :

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان کار دشواری نیست. زیرا سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند. موتورخانه‌ها برای ساختمان‌های بزرگ و بالای 12 واحد گزینه خوبی هستند. البته با آمدن پکیج‌ها استفاده از آن‌ها کم‌تر شده است.

 

مزایای موتورخانه:

 • اتلاف انرژی کمی دارد.
 • فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • گرمای زیادی تولید می‌کند.

 

معایب موتورخانه:

 • به فضای مستقلی به عنوان اتاق موتورخانه نیاز دارد.
 • گرما را به طور یکنواخت انتقال نمی‌دهد و به همین دلیل نیاز به لوله‌کشی دارد.
 • تعمیرات آن زیاد و هزینه‌بر است.
 • در ساختمان فضای مشترکی به حساب می‌آید و هزینه انرژی بین ساکنین تقسیم می‌شود. به همین دلیل استقلالی برای صرفه‌جویی ندارید.

گرمایش از کف :

 

برای  تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان گرمایش از کف بهترین گزینه است. این سیستم جدید گرمایی یکنواخت و پیوسته تولید می‌کند.

 

مزایای گرمایش از کف:

 • فضای اشغال شده توسط آن صفر است.
 • گرمای یکنواختی دارد.
 • گرمای زیادی را تولید می‌کند.

 

معایب گرمایش از کف:

 • هزینه نصب بالایی دارد.
 • تعمیرات آن سخت و پر هزینه است.
 • تولید گرمای آن نیاز به زمان دارد.
 • به سیستم‌های گرمایشی دیگر مانند بخاری و پکیج نیاز دارند.

تاسیسات گرمایشی

 

 

 

رادیاتور قرنیزی:

 

تاسیسات گرمایشی مناسب برای ساختمان از وظایف اصلی شما است.  رادیاتور قرنیزی از جدیدترین و بهترین سیستم‌های گرمایشی روز دنیا است. عملکرد آن شبیه به گرمایش از کف است اما به جای کف در قرنیز قرار گرفته است.

مزایای رادیاتور قرنیزی:

 • اندازه کوچکی دارند.
 • نصب آن آسان است.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد.

معایب رادیاتور قرنیزی:

 • هزینه زیادی دارد.
 • گرمای آن بیش‌تر مناسب دیوارهای بیرونی است.
 • فضای شما را محدود می‌کند.

 

دسته‌بندی نشده, مصالح و تجهیزات ساختمانی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان

فلزات کاربردی

بررسی انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

فلزات پرکاربرد ساختمان فقط فلزات شناخته شده‌ای مانند فولاد و آهن نیست. بلکه در صنعت ساختمان سازی از فلزات دیگری که کم‌تر نام آن‌ها به گوش خورده است نیز استفاده می‌شود. در همان ابتدای ساخت خانه‌های مجزا و شروع تمدن یک‌جانشینی از فلزات برای ساخت سازه‌های مورد نظر خود استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و صنعت استفاده از فلزات در امر ساختمان سازی گسترش زیادی پیدا کرده است. فرقی نمی‌کند که سازه مورد نظر شما برج چند طبقه باشد یا ساختمان یک طبقه بدون شک باید در ساخت آن فلزها را به کار ببرید. ویژگی‌های فلزها معمولا با هم مشترک بوده و کارایی‌های مشابهی دارند. در ادامه با ویژگی‌های فلزات پرکاربرد در امر ساختمان سازی آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان:

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد ساختمان سازی معمولا مشابه به هم است. به همین دلیل بدون تفکیک این فلزها به بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

 • استحکام و مقاومت فلزها برای ساختمان سازی بسیار مناسب است. زیرا این نوع مصالح مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند.
 • شکل‌پذیری فلزات برای ساخت سازه‌هایی با فرمت‌های مختلف بسیار ایده‌آل است. زیرا در ساختمان سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از متریال‌هایی است که حالت‌دهی به آن‌ها آسان باشد.
 • معمولا امکان استفاده از فلزات به صورت خالص و بدون آلیاژ وجود ندارد. به همین دلیل معمولا عنصر خالص را با آلیاژهایی ترکیب کرده و متریال‌های مناسبی را تولید می‌کنند.
 • رسانایی فلزات در حالی که ممکن است در برخی موارد نقطه ضعف آن‌ها باشد، می‌تواند اثر مثبتی نیز داشته باشد. در صورتی که شما از این مصالح ساختمانی به درستی و در جای مناسب خود استفاده کنید، رسانایی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.
 • شکل فلزها وابسته به آرایش یون‌های آن‌ها است. شما با استفاده از گرما و حرارت می‌توانید این آرایش را به هم زده و شکل دلخواه را به فلز مورد نظر خود دهید.
 • تراکم یون‌ها و اتم‌های موجود در این متریال‌ها بسیار بالا است. علت اصلی مقاوم بودن این مصالح ساختمانی نیز همین موضوع می‌باشد.

 

انواع فلزات پرکاربرد ساختمان:

این مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می‌شود. در بین تمام فلزاتی که در ساختمان سازی از آن‌ها استفاده می‌شود آهن، آلومینیوم و فولاد پر مصرف‌ترین فلزات ساختمانی هستند. از این سه نوع فلز در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌شود. آلیاژهایی که از فلزات تولید می‌شود معمولا مقاومت بسیار بالایی دارند. استفاده از روکش‌ها و رنگ‌هایی به روی آن‌ها می‌تواند مقاومت و استحکام آن‌ها چند برابر کند. این روکش‌ها آلیاژ فلزات را در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌کنند. علاوه بر این زیبایی و تنوع آن‌ها بیش‌تر کرده و باعث می‌شود اجرای آن‌ها آسان‌تر باشد. در ادامه با این فلزات و آلیاژهای آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.

فلزات پرکاربرد ساختمان، آهن:

آهن از جمله رایج‌ترین فلزات ساختمان است. اجرای آهن از گذشته تا به امروز بسیار مرسوم بوده است. ساخت سازه‌ها بدون استفاده از آهن تقریبا غیر ممکن است. آهن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد معمولا در فونداسیون بیش‌ترین کاربرد را دارد. البته از آهن حتی در نازک‌کاری‌ها نیز استفاده می‌شود. آهن را به صورت میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، ناودانی، نبشی، درب و غیره استفاده می‌کنند. طول عمر آن بالا است و قابلیت چکش‌کاری و ریخته‌گری را دارد. به همین دلیل می‌توان به آن شکل و حالت مورد نظر را داد. آهن در برابر هوازدگی عملکرد ضعیفی داشته و شاید این موضوع تنها ایراد آهن باشد. هم‌چنین آهن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت کمی دارند. به همین دلیل روکش‌ها و رنگ‌های قوی‌ای روی آن زده می‌شود تا مقاومت آهن را در برابر عوامل مختلف زیاد کند. یکی از بهترین مزیت‌های آهن قابلیت شکل‌پذیری آن است که باعث شده اجرای این نوع مصالح ساختمانی آسان و مناسب باشد. علاوه بر این اجرای آهن در سازه طول عمر آن را بالا می‌برد.

 

 

فلز

 

 

 

 

 

فلزات پرکاربرد ساختمان، آلومینیوم:

آلومینیوم نیز از فلزات پرکاربرد ساختمان است که البته به صورت خالص و خام استفاده نمی‌شود. زیرا آلومینیوم خام نرم و بدون دوام است و به همین دلیل از آلیاژهایی مانند سیلیسیم، منگنز و منیزیم باید در آن استفاده شود. آلومینیوم سبک است و در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشد. شکل‌پذیر بوده و در برابر عواملی مثل ضربه، گرما و بار اضافی تغییر شکل می‌دهد. در ساخت پانل‌های شیروانی، اسکلت‌های سبک، قاب پنجره و در استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، مس:

مس از فلزات پرکاربرد ساختمان است که در دسته فلزات غیر آهنی قرار دارد. از این فلز بیش‌تر به دلیل شکل ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. زیرا این فلز رنگ زیبایی داشته و جلا پذیری خوبی دارد. این فلز مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. زیرا سطح آن با اکسیژن هوا اکسید شده و لایه‌ی اکسید ایجاد شده روی آن مقاومت مس را بالا می‌برد.

فلزات پرکاربرد ساختمان، چدن:

چدن از فلزات پرکاربرد ساختمان است که حاصل از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیم تولید می‌شود. به طور کلی مقاومت این متریال در برابر ضربه پایین است. لذا برای بهتر شدن قابلیت‌های آن بهتر است با عملیاتی آن را چکش‌خوار کنید.

فلزات پرکاربرد ساختمان، فولاد:

از می‌توانیم فولاد را نام ببریم. این ماده دارای انواع مختلفی است و خواص خاصی دارند. کاربرد فولاد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. از دلایل آن می‌توان مقاومت بسیار بالا، شکل‌پذیری و سختی بالا اشاره کنیم.فولاد از ترکیب آهن، فلزات دیگر و کربن تولید می‌شود. اصلی‌ترین عنصر در آن کربن است که میزان آن ویژگی‌های فولاد را تعیین می‌کند.

فلزات پرکاربرد ساختمان، روی:

درروی هم گزینه خوبی است. این فلز به طور کلی آبی رنگ بوده اما در محل برش براق می‌باشد. از ویژگی‌های آن می‌توانیم به تحمل حرارت بالا، ترد بودن، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی را اشاره کنیم. از این فلز در ساخت سیمان و کف‌سازی استفاده می‌شود.

فلزات پرکاربرد ساختمان، برنج:

در بین  برنج نیز کارایی بالایی دارد. این فلز از ترکیب مس و روی ساخته شده و بیش‌تر در ساخت تجهیزات سازه‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری بالایی، انتقال گرما خوب، مقاومت بالا در برابر سیالات و خوردگی از ویژگی‌های آن است.

 

منابع: https://www.metal-building-homes.com/

 

المان های قالب

کاروسل در پست